Hlavní stránka Hardware Notebooky, telefony, tablety Vánoční průvodce – vybíráme smartphone pod stromeček
Vánoční průvodce – vybíráme smartphone pod stromeček
autor: Marek Vacovský , publikováno 2.12.2014
Vánoční průvodce – vybíráme smartphone pod stromeček

Po vánočních tipech na tablet se podíváme nabídku smartphonů. I jejich prodeje raketově rostou a často je vídáme i u lidí, kteří nikdy nepatřili mezi nadšence do technologií. Smartphone už dnes musí mít skoro každý – je přeci tak pohodlné mít v kapse vlastně počítač a přístup ke všem důležitým dokumentům.


Mysleli jste si, že smartphony vyrojily až v posledních letech? Ale kdežeJejich boom sice přišel až v roce 2007, kdy byl představen první iPhone, ale jinak jsou tu s námi už přes 20 let. První smartphone na světě představilo už na konci roku 1992 americké IBM (dnes tyto aktivity od IBM převzalo čínské Lenovo) a jeho název byl Simon. Funkční výbavou byl sice na míle vzdálený dnešním moderním mobilům, ale uměl například poslat fax, poradil si s emaily a v jeho výbavě nechyběl ani kalendář, kalkulačka nebo virtuální klávesnice. Jeho úhlopříčka byla 4,6 palce, čímž by mohl konkurovat i dnešním telefonům.

Vánoční průvodce – vybíráme smartphone pod stromeček

Zdroj

Prvním obecně známým chytrým telefonem však byl komunikátor Nokia 9000 z roku 1996. Ten měl hmotnost 397 gramů a jeho pohon obstarával procesor Intel 386. Tu pravou revoluci však způsobil až iPhone v roce 2007 – tehdy odstartovala éra smartphonů tak, jak je známe nyní. Zatímco do té doby jste se s komunikátory mohli setkat spíše výjimečně, nyní smartphony různých značek uvidíte prakticky všude a ty nejlevnější pořídíte už za cenu okolo 2 tisíc korun.

Vánoční průvodce – vybíráme smartphone pod stromeček  

A jak jsme smartphony do tohoto speciálu vybírali? Řídili jsme se stejnými pravidly jako při výběru tabletu. Kvůli obrovskému množství různých modelů a jejich velkému rozptylu jsme však museli vytvořit kategorií o něco více. Z každé kategorie vám pak představíme ty nejzajímavější kousky. Drželi jsme se přitom jednoduchých pravidel – telefon nesmí přesáhnout danou cenu, jeho cena musí platit pro českou distribuci (tzn. žádné šedivky) a dostupný musí být ve více tuzemských obchodech (případně i v jednom, ovšem za podmínky, že se jedná o velké elektro a oficiální českou distribuci). 
Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.
48 čtenářů navrhlo autorovi prémii: 17.6Kč Prémie tohoto článku jsou již uzavřené, děkujeme za váš zájem.
Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie.