Hlavní stránka Hardware Notebooky, telefony, tablety MSI GT70 s GTX 780M – mobilní Haswell v praxi
MSI GT70 s GTX 780M – mobilní Haswell v praxi
autor: Tomáš Šulc , publikováno 4.6.2013
MSI GT70 s GTX 780M – mobilní Haswell v praxi

Dnešní recenze potěší především fanoušky extrémů. Do rukou se nám dostal notebook, jehož výkon předčí i řadu stolních počítačů. Jde o novou generaci notebooku MSI GT70, který ve svých útrobách mimo jiné skrývá dvě novinky — čtyřjádrový procesor Intel Haswell a grafickou kartu nVidia GeForce GTX 780M. Jak si vede Haswell v noteboocích?


MSI GT70 s GTX 780M – mobilní Haswell v praxi

Zatímco podíl notebooků na trhu s osobními počítači roste, jejich ceny klesají a společně s tím klesají i marže. Trh je navíc těmito modely přesycen a prosadit se v tomto oboru není vůbec jednoduché. Několik let to zkoušela i společnost MSI, větších úspěchů se však nedostala. Segment kancelářských notebooků proto společnost opustila a zaměřila se na menší oblast trhu, kde se jí vždy dařilo výrazně lépe — herní notebooky s dobrým poměrem cena/výkon. Příkladem takového počítače je například model MSI GX60, kontroverzní notebook postavený na platformě AMD Trinity s grafickou kartou AMD Radeon HD 7970M.

MSI však už dávno nedělá jen levné notebooky s cenou maximálně lehce přes třicet tisíc. V poslední době se společnost zaměřuje i na výkonné stroje osazené tím nejvýkonnějším hardwarem. Jde především o řadu velkých 17" notebooků GT70. Recenzi tohoto modelu vám před rokem přinesl kolega Zdeněk Obermaier. Tehdy šlo o zbrusu novou konfiguraci osazenou grafickou kartou nVidia GeForce GTX 680M. Nyní MSI uvádí novou generaci tohoto počítače a ani tentokrát jsme nabídku k recenzi nemohli odmítnout. Notebook je totiž osazen hned několika novinkami. Těmi nejvýraznějšími jsou samozřejmě zbrusu nový procesor Intel architektury Haswell a grafická karta nVidia GeForce GTX 780M.

MSI GT70 s GTX 780M – mobilní Haswell v praxi MSI GT70 s GTX 780M – mobilní Haswell v praxi

MSI GT70 s GTX 780M – mobilní Haswell v praxi MSI GT70 s GTX 780M – mobilní Haswell v praxi

MSI GT70 s GTX 780M – mobilní Haswell v praxi

Jak už bylo řečeno výše, nová verze notebooku MSI GT70 je osazena procesory Intel nejnovější architektury Haswell. Ta je nástupcem současné architektury Ivy Bridge. Pro běžného uživatele však Haswell mnoho novinek nepřináší. Vzroste samozřejmě o něco výkon na jádro a takt, jinak se ale procesory příliš nemění. Haswell je nadále vyráběn 22nm technologií (přechod na 14 nm přijde s nástupcem Broadwell v roce 2014) a mobilní procesory budou i nadále dvou (Core i3 a Core i5) nebo čtyřjádrové (Core i7). Případným zájemcům o podrobnější informace o architektuře Haswell mohu doporučit například stránku na anglické Wikipedii.

Testovaný notebook je osazen nejvýkonnějším procesorem nové architektury, čtyřjádrovým modelem Core i7-4930MX. Procesor má díky technologii Hyper Threading osm virtuálních jader a jeho základní pracovní frekvence je 3,0 GHz. Díky technologii Turbo je možné je ji při využití menšího počtu jader zvýšit až na 3,9 GHz. Prodejní verze počítače však bude osazena o něco slabším a výrazně levnějším modelem Core i7-4700MQ. Ten se proti 4930MX liší frekvencemi (2,6 GHz základní, 3,6 GHz Turbo), menší kapacitou L3 cache (8 vs. 6 MB) a o něco nižší spotřebou (TDP 57 vs. 47 W).

MSI GT70 s GTX 780M – mobilní Haswell v praxi

Procesory architektury Haswell pracují stejně jako jejich předchůdci s operačními pamětmi řady verze DDR3 (výjimkou budou serverové a speciální verze Haswell-EX, které budou podporovat DDR4). V testovaném počítači je osazena dvojice modulů společnosti Kingston s celkovou kapacitou 16 GB. Paměti běží v dvoukanálovém režimu při frekvenci 1600 MHz s časováním 11-11-11-28/1T. Stejné paměti, pouze v dvojnásobném množství (tj. vcelku zbytečných 32 GB), by měly být osazené i v prodejní verzi počítače.

MSI GT70 s GTX 780M – mobilní Haswell v praxi

Druhou velkou novinkou notebooku MSI GT70 je osazená grafická karta. Jde o novou mobilní vlajkovou loď nVidie — GeForce GTX 780M. V tomto případě však o novinku v pravém slova smyslu bohužel nejde. GeForce GTX 780M je spíše refreshem starší generace.

GeForce GTX 780M přímo vychází z předchůdce GeForce GTX 680M. Obě karty sdílí jádro GK104 architektury Kepler. Na rozdíl od předchůdce je jádro plně aktivní a disponuje tak 1536 unifikovanými shadery. Počet 32 ROP jednotek a šířka paměťové sběrnice 256 bitů se nezměnila. Zvýšily se naopak frekvence jádra i pamětí. Jádro nově tiká na 771-797 MHz (původně 719-754 MHz; proměnný takt je daný technologií Boost), paměti pak zrychlily na 5,0 GHz efektivně. To je z původních 3,6 GHz obrovský skok kupředu, který na propustnosti pamětí silně závislé architektuře Kepler výrazně pomůže (nárůst z 115,2 na 160 GB/s).

MSI GT70 s GTX 780M – mobilní Haswell v praxi

Kromě dedikované grafické karty umí notebook MSI GT70 díky technologii Optimus využít také integrovaný grafický čip Intel GMA HD 4600 integrovaný v procesoru. Ten má nízkou spotřebu a počítač jej používá například při práci na ploše Windows, kdy výkonná grafická karta není potřeba a cílem je naopak co největší snížení spotřeby (tišší chlazení a především delší výdrž na akumulátor). Přepínání probíhá automaticky, restart počítače či jakýkoliv zásah uživatele není potřeba (více se o technologii nVidia Optimus můžete dočíst ve starším článku). Na hry není nová integrovaná grafická karta Intel vůbec vhodná, její výkon je přibližně srovnatelný s mobilní kartou GeForce GT 620M.

MSI GT70 s GTX 780M – mobilní Haswell v praxi MSI GT70 s GTX 780M – mobilní Haswell v praxi

Rozhraní mSATA umožnilo do notebooků přidávat více pevných disků současně. Už u předchozí generace GT70 toho MSI využila a byla osazena dvojicí 64GB SSD. U nové verze notebooku jsou mSATA flashové disky hned tři. Jedná se o 128GB modely SanDisk řady X100 (přesné označení SD5SF2128G1014E) s přenosovými rychlostmi 500/430 MB/s pro čtení/zápis a 76/43 tisíc IOPS pro čtení/zápis. Disky jsou zapojeny do RAID 0. V systému se tedy tváří jako jedno 384GB SSD s téměř trojnásobnou propustností. Hodnoty čtení a zápisu jsou však jen teoretické a dosažitelné v benchmarcích. Reálně počítač nedokáže potenciál takto rychlého pole flashových disků využít. Velkou pochvalu si však zaslouží velmi dobře zvolená celková kapacita disků, 384 GB (reálně 356 GB) je dle mého názoru množství dostatečné pro operační systém, programy i hry a cena takto velkého SSD stále není nijak extrémní.

V MSI kromě flashových disků nezapomněli osadit také větší úložiště pro data. V šachtě tak najdete 750GB 2,5" pevný disk klasické konstrukce Western Digital Black (přesné označení WD7500BPKT). 
Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.
21 čtenářů navrhlo autorovi prémii: 10.5Kč Prémie tohoto článku jsou již uzavřené, děkujeme za váš zájem.
Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie.