HP EliteBook 8440p — pracant pro náročné uživatele |
autor: Tomáš Šulc , publikováno 26.8.2010 |
Hledáte malý notebook zejména na práci a využijete velkou pracovní plochu? Najít malý laptop s vysokým rozlišením displeje může být problém, většina strojů má totiž jen základních 1366 × 768 px. To ale rozhodně neplatí o 14" HP EliteBook 8440p, jehož rozlišení je výrazně vyšší. A displej není jedinou jeho předností. Je libo třeba 160GB SSD disk?
HP EliteBook 8440p (pro zvětšení klikněte)
Možná si vzpomínáte, že v březnu jsme vám přinesli recenzi 14" business notebooku HP ProBook 6440b. Jde o stále prodávaný stroj, který za příjemných dvacet tisíc korun včetně nabízí mobilní procesor Core i5 430M, povedenou a kvalitní šasi a zejména ve své kategorii vynikající 14" displej s nativním rozlišením 1600 × 900 px, který vám poskytne spoustu místa na práci s více okny. Dnes se zaměříme na podobně zaměřený model z vyšší řady EliteBook 8440p, který chce oslovit movitější zákazníky. Těm kromě zmiňovaného displeje nabídne třeba částečně hořčíkovou šasi anebo třeba skvělé 160GB SSD od Intelu, které se v sériově vyráběných noteboocích opravdu jen tak nevidí.
HP EliteBook 8440p (pro zvětšení klikněte)
Osazený hardware
Procesor
Náš test jako obvykle začneme výčtem osazeného hardwaru. Ten se proti zmiňované levnější verzi HP ProBook 6440b změnil a pochopitelně to bylo k lepšímu. Týká se to už samotného procesoru. Stejně jako v případě ProBooku jde o čip od Intelu z poslední generace Core iX, místo i5 430M je ale osazen výkonnější model Core i7 620M. Stále jde o dvoujádrový procesor s technologií HyperThreading a možností zpracovat až čtyři vlákna současně, vzrostla ale jeho frekvence z 2,27 GHz u 430M na 2,67 GHz u 620M. Stejně tak se zvedla kapacita L3 cache ze 3 na 4 MB a Core i7 podporuje navíc také technologii AES.
Operační paměť
Operační paměť má celkovou kapacitu 4 GB a osazeny jsou dle očekávání dva 2GB moduly s frekvencí 1066 MHz. V zásadě jsem spokojený a drtivé většině zákazníků budou nejspíš 4 GB RAM stačit. Otázkou ale je, zdali HP přeci jen nemohlo osadit třeba 6 GB RAM, přeci jen jsme v cenové kategorii lehce přes 40 tisíc včetně daně.
Grafický čip
HP EliteBook 8440p je notebook určený primárně pro manažery a businessmany. Aktivní je tak v procesoru integrovaný grafický čip GMA HD od Intelu, žádnou jinou GK v notebooku nenajdete. Jeho výkon naprosto neodpovídá dnešním nárokům a zapomeňte tak na hraní her a jakoukoliv náročnější činnost. Na druhou stranu akceleraci HD videa čip zvládá obstojně.
Nicméně pokud byste přesto dedikovanou GK vyžadovali a využili byste její širší mozžnosti akcelerace, nabízí HP i verzi s NVIDIA Quadro NVS 3100M (profesionální verze poměrně pomalé NVIDIE GeForce 310M).
Displej
Osazený 14" displej je jednou z předností notebooku. Jde sice o panel typu TN, má nicméně LED podsvícení a jeho největší předností je zmiňované rozlišení 1600 × 900 px, které vám značně zvětší pracovní plochu. Snad jen škoda, že HP nenabízí také verzi s Full HD rozlišením. Měla by sice ještě jemnější body, pro člověka s dobrým zrakem by ale práce na displeji nebyla větším problémem.
Pevný disk
Také osazený pevný disk je jednou z nejsilnějších stránek stroje. V naší testované verzi totiž není osazený disk klasické konstrukce, ale flashový pevný disk. Konkrétně jeden z nejlepších na trhu, druhá generace SSD od Intelu X25-M s 34nm paměťovými čipy ve verzi s kapacitou 160 GB. Ačkoliv je disk na trhu téměř rok, stále spolehlivě patří k tomu lepšímu v nabídce.
Jediným problémem SSD v noteboocích je jejich kapacita. Nicméně v tomto případě se dá se 160 GB podle mého názoru bez problémů vystačit a pokud ne, lze optickou mechaniku vyměnit třeba za velký datový disk. Nicméně pokud chcete velký disk už od výrobce a bez SSD se obejdete, prodávají se i konfigurace třeba s 500GB 7200ot./min diskem klasické konstrukce.
Optická mechanika
Jak už jsem prozradil v předchozím odstavci, notebook je osazen také optickou mechanikou. Dle očekávání jde o klasickou DVD vypalovačku, Blu-ray by u notebooku tohoto typu byla zbytečná. Pokud si myslíte, že v dnešní době už optickou mechaniku u notebooku nevyužijete, lze od HP koupit speciální redukci, díky které ze šachty pro mechaniku uděláte slot pro druhý pevný disk.
Ostatní
Nakonec jako obvykle přidávám shrnutí veškerých specifikací a hardwarového vybavení.