Toshiba Tecra M11 — profesionál s Nvidia Quadro pod kapotou |
autor: Tomáš Šulc , publikováno 13.8.2010 |
Chcete si koupit nový notebook primárně na práci? Pak nejspíš vybíráte z business řad jako je HP EliteBook, Lenovo ThinkPad, Dell Precision anebo Toshiba Tecra. A právě jeden model z poslední zmiňované řady se nám dostal do redakce. Jde o 14" kousek, který za 25 tisíc nabídne třeba Core i5 či grafickou kartu NVIDIA Quadro.
Toshiba Tecra M11 (pro zvětšení klikněte)
Výběr notebooku není jednoduchou záležitostí. Prodává se jich v posledních letech víc jak stolních počítačů a protože si nemůžete notebook postavit sami doma podobně jako klasické PC, každý výrobce se snaží kompletně pokrýt celé spektrum. Drží se toho i Toshiba, která pro náročné uživatele hledající v první řadě kvalitu nabízí řadu profesionální řadu Tecra. A právě model z této řady s označením M11 se dostal i do naší redakce. Přednosti tohoto laptopu by měly být vysoký výkon při zachování přijatelných rozměrů i ceny okolo 25 000 Kč s daní.
Toshiba Tecra M11 (pro zvětšení klikněte)
Osazený hardware
Procesor
Osazený procesor vzhledem k ceně a určení notebooku nepřekvapí. V dnešní době už téměř každý notebook s cenou nad dvacet tisíc korun včetně daně nese 32nm procesor od Intelu architektury Nehalem a 14" Tecra M11 v tomto ohledu není výjimkou. Osazen je dvoujádrový čip Core i5 520M, který v nabídce Intelu patří k tomu lepšímu. Jeho základní frekvence při vytížení obou fyzických jader (virtuálně je procesor schopen zpracovat až čtyři procesy současně) je 2,4 GHz, stejně jako všechny čipy Core iX ale podporuje technologii Turbo Boost. Při vytížení menšího počtu jader je tak procesor může deaktivovat a zvýšit svoji frekvenci až k 3 GHz při zpracovávání jediného vlákna.
Operační paměť
Také operační paměť splňuje nároky, které klade dnešní doba. Standardem jsou dva 2GB moduly a přesně těmi je Tecra M11 osazena. Konkrétně jde o DDR3 paměti od společnosti Samsung s frekvencí 1066 MHz při časování 7-7-7-20.
Grafický čip
Jako akcelerátor grafiky je osazen čip NVIDIA z profesionální řady Quadro s označením NVS 2100M. Říkáte si, že kvůli označení Quadro musí jít o opravdovou špičku? Bohužel tomu tak přinejmenším po stránce hardwarových parametrů není. Model 2100M je totiž založený na starším miniaturním jádra GT218, které má aktivních pouhých 16 unifikvoaných shaderů na nízké frekvenci 1230 MHz a výkonu nepomůže ani 64bitová sběrnice s 512 MB DDR3 paměti na efektivním taktu 1,6 GHz. Také DirectX podporuje GK jen do verze 10.1.
Je vám tak nejspíš jasné, že o hraní her či zpracování velkého množství výpočtů tento notebook není. Pomalé mobilní Quadro spíše využijete v aplikacích, kde funguje GPGPU rozhraní CUDA. I poměrně pomalá mobilní GK je totiž stále výrazně rychlejší než mobilní procesor Core i5 a právě v akcelerovaných aplikacích ukáže GK svoji sílu. Je však nutno dodat, že takové aplikace používá jen malé množství uživatelů, pro běžného člověka Tecra M11 rozhodně není určena.
Možná vás také napadá otázka, zdali je notebook vybaven technologií Optimus a automaticky přepíná mezi dedikovanou kartou Quadro a integrovaným Intelem GMA HD v procesoru. V tomto případě vás musím zklamat, notebook má aktivní jen kartu Quadro, která má rozhodně vyšší spotřebu než integrovaná GK od Intelu.
Displej
14" displej pro mne byl zklamáním. Od profesionálního notebooku za 25 tisíc korun jsem čekal rozlišení 1600 × 900 px, LCD panel má ale jen nízké rozlišení 1366 × 768 px. To je velká škoda, na práci se vyšší rozlišení vždy hodí. Nicméně s dalšími parametry panelu jsem byl spokojen. Jde totiž o panel s LED podsvícením a pro mnohé bude jistě výhodou také to, že jde o panel s matnou povrchovou úpravou a displej tak netrpí odlesky.
Pevný disk
Nepotěšil mne také pevný disk. V dnešní době už je totiž standardem kapacita 500 GB, zatímco osazený kousek od Hitachi má kapacitu jen 320 GB. Sice jde o rychlejší model s plotnami točícími 7200 ot./min, ale i tak bych výrazně raději viděl disk s kapacitou alespoň oněch 500 GB.
Optická mechanika
Do 14" notebooku se vtěsnala i optická mechanika od společnosti TEAC. Šlo o klasickou DVD vypalovačku, což bohatě stačí. Blu-ray mechanika by pro podobný typ notebooku byla zbytečná a jen by jeho cenu navyšovala.
Ostatní
Nakonec jako obvykle přidávám shrnutí veškerých specifikací a hardwarového vybavení.