Hlavní stránka Hardware Notebooky, telefony, tablety Asus U53J — je libo bambusový notebook?
Asus U53J — je libo bambusový notebook?
autor: Tomáš Šulc , publikováno 27.5.2010
Asus U53J — je libo bambusový notebook?

Jsou tomu už téměř dva roky, co Asus představil první notebook částečně vyrobený z bambusu. Ten se později opravdu začal prodávat a své zákazníky si tento originální koncept zřejmě našel. Jak jinak si totiž vysvětlit, že nyní tento výrobce přichází s novou řadou laptopů, které ve výčtu použitých materiálů právě bambus obsahují.


Asus U53J — je libo bambusový notebook?
Asus U53J (pro zvětšení klikněte)

Být zelený je in a prodává se vše, co má nálepku ekologické, od hybridních automobilů až po ponožky na spaní. Ponechme nyní stranou, zda má toto šílenství smysl a není to podobný tahák jako HD v oblasti spotřební elektroniky, které už je také téměř na každém USB flash disku. Pravdou ale zůstává, že ekologie a výpočetní technika, to nikdy nešlo příliš dohromady. Nicméně čas od času se nějaký z výrobců pokusí tyto dvě věci skloubit dohromady a vzniknou tak často zajímavé produkty. Jedním z nich byl v roce 2008 notebook Asus U6V s šasi vyrobeným z velké části z bambusu. A nyní se historie opakuje, protože společnost přichází s novou řadou notebooků U53, které mají šasi vyrobenu opět z bambusu. Podaří se Asusu napodruhé zaujmout masy a připravili lidé z této společnosti notebook, který přepíše dějiny podobně jako před časem netbook Asus Eee PC 701? To asi ne, ale na Asus U53J se dá dívat také jako na notebook s netradičním dílenským zpracováním, což byl dostatečný důvod půjčit si jej do testu.

Asus U53J — je libo bambusový notebook? Asus U53J — je libo bambusový notebook? Asus U53J — je libo bambusový notebook?

Asus U53J — je libo bambusový notebook? Asus U53J — je libo bambusový notebook? Asus U53J — je libo bambusový notebook?
Asus U53J (pro zvětšení klikněte)

Osazený hardware

Asus U53J — je libo bambusový notebook?
-pro zvětšení klikněte-

Procesor

Asus U53J — je libo bambusový notebook?

Asus U53J — je libo bambusový notebook?

Do testu se nám dostal předprodukční vzorek notebooku, který je osazen trochu jiným hardwarem než najdete za pár dní na pultech obchodů. Platí to už u samotné platformy. Zatímco náš model U53J je osazen procesorem Core i7 620M, v běžné prodejní verzi najdete i5 540M (ve všech třech provedeních U53J, U43J i U33J lišících se velikostí displeje). Ačkoliv by se ale podle značení mohlo zdát, že i5 a i7 jsou úplně jiné čipy, není tomu tak. Oba procesory jsou dvoujádrové s technologií HyperThreading a založeny jsou na jádře Arrandale. Liší se jen pracovní frekvencí, která je u testovaného čipu 620M 2,67 GHz, zatímco u 540M to je jen 2,53 GHz. Nižší je také maximální frekvence při využití jen jednoho jádra, která bude u pomalejšího modelu jen něco přes 3 GHz (u 620M je to téměř 3,5 GHz).

Operační paměť

Asus U53J — je libo bambusový notebook?

Osazená operační paměť byla stejná jako u prodejní verze, ve všech noteboocích s bambusovým tělem tak najdete dvojici paměťových modulů DDR3 na frekvenci 1066 MHz s celkovou kapacitou 4 GB.

Grafický čip

Asus U53J — je libo bambusový notebook?

Asus U53J — je libo bambusový notebook?

V oblasti notebooků je Asus jedním z největších zastánců technologie NVIDIA Optimus a do budoucna společnost plánuje tuto technologii implementovat do téměř každého stroje. To znamená, že Optimus najdete i v bambusových noteboocích. Pro jistotu připomenu, že technologie NVIDIA Optimus znamená využití dvou grafických akcelerátorů v notebooku. V běžném režimu třeba při práci ve Windows běží notebook na integrovaném Intelu GMA HD, který je integrovaný v procesoru a jeho implementace tedy nic nestojí. Má velmi nízkou spotřebu a dedikovaná grafická karta je vypnuta na hardwarové úrovni. Jako druhá GK je v našem případě osazena GeForce G 310M a karta se zapíná jen tehdy, pokud třeba spustíte hru nebo video, které lze akcelerovat. Po jeho skončení se zase vypne, to vše automaticky za běhu počítače bez zásahu uživatele. Systém funguje výborně, viz. článek o této technologii.

Jak již bylo řečeno, v našem případě je jako dedikovaná grafická karta použita GeForce G 310M a stejně tomu bude i u všech tří prodejních verzí. Ta je v současné době tou nejslabší kartou v nabídce společnosti NVIDIA, nečekejte od ní s 16 unifikovanými shadery a paměťovou prospustností slabých 10,7 GB/s žádné extrémní výkony. Nicméně integrovaný Intel strčí do kapsy a na nějaké ty starší hry bude mít výkonu dostatek. Stejně tak je možné využít CUDA aplikace (například Badaboom), případně akceleraci videa, ve které je NVIDIA výrazně dál než Intel. Mimochodem omluvte dnes absenci screenshotu z DXVA Checkeru, ale tento software zatím Optimus neumí detekovat a nebylo proto možné získat korektní výstup.

Displej

Displej mne osobně zklamal. Vzhledem k tomu, že se cena bambusových notebooků bude pohybovat pod hranicí třiceti tisíc korun včetně DPH, bych rozhodně od panelu s úhlopříčkou 15,6" čekal rozlišení vyšší než 1366 × 768 px, ideálních by bylo 1600 × 900, ale spokojit by se dalo i s 1440 × 900. Nicméně bohužel tomu tak není a základní rozlišení 1366 × 768 px budou nabízet všechny tři nabízené konfigurace (15" U53J, 14" U43J i 13" U33J). V ostatních parametrech drží panel krok s dobou, jde tedy o displej s poměrem stran 16:9, LED podsvícením a lesklou úpravou.

Pevný disk

Asus U53J — je libo bambusový notebook?

Asus U53J — je libo bambusový notebook?

S pevným diskem jsem spokojen. V mnou testovaném předprodukčním vzorku byl osazen 500GB disk od společnosti Hitachi, ve všech prodejních konfiguracích však najdete 640GB model, pravděpodobně Scorpio Blue od společnosti Western Digital (5400 ot./min). Snad je jen škoda, že největší 15,6" provedení nemá dvě šachty pro pevný disk, ale to není zase až tak vážný prohrešek.

Optická mechanika

Asus U53J — je libo bambusový notebook?

Asus U53J — je libo bambusový notebook?

Divíte se, proč má notebook s displejem s rozlišením jen 1366 × 768 px Blu-ray mechaniku? Já osobně také, ale tuto nelogičnost najdete jen u testovaného vzorku. Prodejní verze notebooků budou osazené klasickou DVD vypalovačkou, nejmenší 13" model U33J se pak bude prodávat úplně bez mechaniky.

Ostatní

Nakonec jako obvykle přidávám shrnutí veškerých specifikací a hardwarového vybavení.

 
komponenta

specifikace

Procesor Intel Core i7 620M (i5 520M v prodejní verzi)
Frekvence 2,67 GHz, 4 MB L3 cache, 32 nm
Čipset Intel HM57
RAM 2×2 GB DDR3 1066 MHz
Grafická karta NVIDIA GeForce G 310M s aktivní technologií Optimus
Displej 15,6" 1366 × 768 px, LED, lesklý
Pevný disk Hitachi (500 GB, 5400 ot./min, 2,5")
Optická mechanika HL-DT-ST CT21N
USB 3× USB 2.0
eSATA ne
FireWire (IEEE 1394) ne
ExpressCard ne
PCMCIA ne
Čtečka karet

ano

výstupy na monitor d-sub / HDMI
TV Out ne
TV Tuner ne
Reproduktory stereo
Audio výstupy sluchátka, mikrofon
WiFi Intel WiFi Link 1000 BGN
Ethernet 1 Gbps
Modem ne
Bluetooth ano
Infraport ne
Webová Kamera ano
Ostatní
Kapacita baterie 84 Wh
Výkon zdroje (hmotnost) 90 W (0,45 kg)
Rozměry 384 × 258 × 40 mm
Hmotnost 2,9 kg
Operační Systém Windows 7 Home Premium 64bit
Orientační cena vč. DPH 28 000 Kč


 
Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.
38 čtenářů navrhlo autorovi prémii: 16.6Kč Prémie tohoto článku jsou již uzavřené, děkujeme za váš zájem.
Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie.