Hlavní stránka Hardware Notebooky, telefony, tablety Toshiba Qosmio F60 — nástupce herní legendy
Toshiba Qosmio F60 — nástupce herní legendy
autor: Tomáš Šulc , publikováno 22.4.2010
Toshiba Qosmio F60 — nástupce herní legendy

Nástupce legendy to má vždy těžké. A přesně v takové pozici je nové Qosmio F60 od společnosti Toshiba. Ta totiž před necelými dvěma roky značně zvířila prach, když přišla s herním Qosmiem F50 s do té doby nevídaným poměrem ceny a výkonu. Podaří se to i nástupci Qosmio F60? Cena 25 tisíc, Core i5, GeForce GT 330M... No uvidíme.


Toshiba Qosmio F60 — nástupce herní legendy
Toshiba Qosmio F60 (pro zvětšení klikněte)

Pokud sledujete herní notebooky delší dobu, možná si pamatujete na notebook Toshiba Qosmio F50. Ve své době šlo o herní notebook s nejlepším poměrem cena/výkon, viz. náš tehdejší test, ze kterého si stroj po právu odnesl ocenění. Core 2 Duo P8400, 3 GB DDR2 800 MHz RAM, 320GB pevný disk, NVIDIA GeForce 9700M GTS a slušný displej s rozlišením 1280 × 800 px znamenaly při ceně 28 tisíc korun velkou bombu a notebooky zmizely z pultů obchodů stejně rychle jako se na ně dostaly. To však bylo téměř před dvěma roky a doba od té doby značně pokročila. Má šanci podobně koncipovaný stroj oslovit zákazníky i dnes, kdy je možné koupit herní notebook i pod dvacet tisíc, což byl tehdy nereálný sen? Od toho je tu náš test, ve kterém nové Qosmio F60 řádně proklepneme.

Toshiba Qosmio F60 — nástupce herní legendy Toshiba Qosmio F60 — nástupce herní legendy Toshiba Qosmio F60 — nástupce herní legendy

Toshiba Qosmio F60 — nástupce herní legendy Toshiba Qosmio F60 — nástupce herní legendy Toshiba Qosmio F60 — nástupce herní legendy
Toshiba Qosmio F60 (pro zvětšení klikněte)

Osazený hardware

Toshiba Qosmio F60 — nástupce herní legendy
-pro zvětšení klikněte-

Procesor

Toshiba Qosmio F60 — nástupce herní legendy

Toshiba Qosmio F60 — nástupce herní legendy

Ze všeho nejdříve se jako obvykle podíváme na hardware, kterým je Qosmio F60 osazené. Za dva roky přešel Intel z procesorů Core 2 Duo na modernější Core i5/i7 a nové Qosmio F60 je proto osazeno právě těmito procesory. A protože stejně jako kdysi F50 sází na co možná nejlepší poměr cena/výkon, je osazen ten nejvhodnější čip, kterým je v dnešní době Core i5 430M. Jde o dvoujádrový procesor s pracovní frekvencí 2,27 GHz, který však díky technologii HyperThreading umí zpracovávat až čtyři vlákna současně, při spuštění aplikace využívající jen jedno vlákno zase umí zvýšit svoji pracovní frekvenci až nad 2,5 GHz.

Operační paměť

Toshiba Qosmio F60 — nástupce herní legendy

U operační paměti se toho za téměř dva roky mnoho nezměnilo, alespoň co se týče její kapacity. Místo DDR2 pamětí se sice začaly používat paměti DDR3, ale jejich kapacita vzrostla jen velmi mírně a dnešní notebooky mají 4 místo 3 GB RAM (nutno však dodat, že víc paměti není třeba). Co se týče konkrétních modulů, osazeny jsou v novém Qosmiu dva moduly společnosti Micron a to s kapacitou 2 GB a pracovní frekvencí 1066 MHz.

Grafický čip

Toshiba Qosmio F60 — nástupce herní legendy

Toshiba Qosmio F60 — nástupce herní legendy

Grafická karta byla tím, čím Qosmio F50 působila na zákazníky nejvíce. Ve své době byla NVIDIA GeForce 9700M GTS se svými 348shadery na frekvenci 1325 MHz, 256bitovou sběrnicí s 1,6 GHz GDDR3 pamětmi a 16 ROPs jednotkami ve světě notebooků opravdu něčím výkonným, zejména u notebooku za necelých třicet tisíc. A právě v tomto ohledu je pro mne Qosmio F60 největším zklamáním. Místo nadějné GeForce GTS 360M či některého z konkurenčních Radoenů HD 5000 totiž Toshiba zvolila GeForce GT 330M. Ta má bohužel také jen 48 unifikovaných shadeů a jejich frekvence jsou navíc nižší než u původní GeForce 9700M GTS nemluvě o paměťové propustnosti, která je jen 22,4 GB/s (proti 51,1 GB/s u 9700M GTS). Také počet ROP jednotek se paradoxně za dva roky snížil na polovinu...

Přinejmenším pro mne je tak volba grafické karty velkým zklamáním. Je přímo k pláči, že téměř po dvou letech má nová generace notebooku menší výkon grafické karty než předchozí. Nicméně třeba se v průběhu testu objeví jiné silné stránky notebooku a hraní her bylo odsunuto až na druhou kolej záměrně.

Ať je to však jakkoliv, jednu věc Toshibě odpustit nemohu. A tou je, že Qosmio F60 nepoužívá technologii NVIDIA Optimus, která se u tohoto notebooku přímo nabízí. O co jde? Zjednodušeně řečeno o přepínání grafických karet (dedikované GeForce a Intelu GMA integrovaném v procesoru), což by mohlo snadno výrazně navýšit výdrž na akumulátor. A je to paradox, protože dle vyjádření NVIDIE je podpora Optimu zajištěna výhradně přes grafickou kartu, na PCB desky není nutné nic upravovat. Snad tedy tuto technologii Toshiba aktivuje v některé z dalších verzí ovladačů, tímto jsou sami proti sobě.

Displej

Když jsem v minulém odstavci plakal nad volbou grafické karty, třeba něčím příjemně překvapí displej. Že by to bylo rozlišení Full HD a notebook byl zaměřen spíše na multimediálně založené uživatele? Pokud nechcete být znova zklamáni, raději dál nečtěte. Bohužel tomu tak není a notebook je osazen klasickým TN displejem s úhlopříčkou 15,6", LED podsvícením a zejména rozlišením 1366 × 768 px. Proti jeho volbě bych neměl vůbec nic, kdyby šlo o notebook zaměřený na hraní počítačových her. Ale u notebooku za 25 tisíc mne vzhledem k osazené slabé grafické kartě takto malé rozlišení mrzí, osobně bych v této cenové kategorii čekal alespoň 1600 × 900 px ne-li rovnou Full HD neboli 1920 × 1080 px. Volba displeje je pro mne tedy dalším zklamáním.

Pevný disk

Toshiba Qosmio F60 — nástupce herní legendy

Toshiba Qosmio F60 — nástupce herní legendy

Také pevný disk neohromí, ale ani nenadchne. Samozřejmě jde o kousek od společnosti Toshiba, konkrétně o model MK-5055GSX s kapacitou 500 GB a rychlostí otáčení ploten 5400 ot./min. To je v této cenové kategorii standard a nezlobil bych se, kdyby byl notebook osazen třeba 640GB diskem. Nicméně nejde o silnou ani slabou stránku stroje, jdeme dál.

Optická mechanika

Toshiba Qosmio F60 — nástupce herní legendy

Toshiba Qosmio F60 — nástupce herní legendy

Příjemné překvapení přichází až u optické mechaniky, což je bohužel pozdě. Jednak mi trochu pozbývá smyslu, proč je notebook s rozlišením displeje 1366 × 768 px osazen mechanikou formátu Blu-ray a jednak se musím také ptát, proč jde rovnou o (dle mého názoru) zbytečnou vypalovačku? V tomto případě jde rozhodně o plýtvání peněz na špatném místě. Osobně bych peníze za tento typ mechaniky raději ušetřil a osadil klasickou levnou DVD vypalovačku (čímž by cena notebooku mohla klesnou třeba o dva tisíce), případně osadil Blu-ray čtečku a použil Full HD displej. Kombinace Blu-ray vypalovačky a displeje s malým rozlišením je bohužel snad ta nejhorší možná a musím se zeptat na jediné: koho tato neuvěřitelná blbost napadla? Že by někdo používal Blu-ray disky na zálohu při dnešních cenách externích USB pevných disků vážně nepředpokládám. Nicméně abych řekl také něco pozitivního (bohužel či bohudík na adresu Blu-ray mechanik, ne tohoto notebooku), úplně Blu-ray vypalovačky neodsuzuji a u drahých notebooků mohou mít smysl, viz. test Sony VAIO řady F z minulého týdne.

Ostatní

Nakonec jako obvykle přidávám shrnutí veškerých specifikací a hardwarového vybavení.

komponenta

specifikace

Procesor Intel Core i5 430M
Frekvence 2,27 GHz, 3 MB L3 cache, 32 nm
Čipset Intel HM55
RAM 2×2 GB DDR3 1066 MHz
Grafická karta NVIDIA GeForce GT 330M
Displej 15,6" 1366 × 768 px, LED, lesklý
Pevný disk Toshiba (500 GB, 5400 ot./min, 2,5")
Optická mechanika Matshita BD-MLT UJ240ES
USB 3× USB 2.0 / 1× Power USB
eSATA ano
FireWire (IEEE 1394) ne
ExpressCard ne
PCMCIA ne
Čtečka karet

ano

výstupy na monitor d-sub / HDMI
TV Out ne
TV Tuner ne
Reproduktory stereo
Audio výstupy sluchátka, mikrofon
WiFi Realtek RTL8191SE
Ethernet 1 Gbps
Modem ne
Bluetooth ano
Infraport ano
Webová Kamera ano
Ostatní
Kapacita baterie 48 Wh
Výkon zdroje (hmotnost) 90 W (0,45 kg)
Rozměry 386 × 266 × 40 mm
Hmotnost 2,85 kg
Operační Systém Windows 7 Home Premium
Orientační cena vč. DPH 24 000 Kč


 
Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.
21 čtenářů navrhlo autorovi prémii: 6.5Kč Prémie tohoto článku jsou již uzavřené, děkujeme za váš zájem.
Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie.