Hlavní stránka Hardware Notebooky, telefony, tablety Gigabyte M912V - netbook nebo Tablet PC?
Gigabyte M912V - netbook nebo Tablet PC?
autor: Tomáš Šulc , publikováno 31.10.2008
Gigabyte M912V - netbook nebo Tablet PC?

Netbooky alias velmi malé a extrémně levné notebooky jsou stále populárnější a jen za letošní rok se jich prodá okolo 20 milionů kusů po celém světě. Proto čím dál více výrobců uvádí na trh své vlastní modely. Jedním z nich je i Gigabyte, který svůj produkt navíc doplnil lákavým dotykovým displejem a nutno dodat, že je o co stát.


Gigabyte M912V - netbook nebo Tablet PC?
Gigabyte M912V (pro zvětšení klikněte)

"Ty jo takhle malý Tablet PC. Ukaž, vypadá fakt skvěle, ale bude asi dost drahé. Kolik jen tak orientačně stojí? Okolo 13 000 korun včetně DPH? To je fakt něco, to se mi fakt líbí." Tak přesně s těmito reakcemi jsem se za poslední týden setkával téměř každý den a to nejen od počítačů neznalých uživatelů, kde mnozí z nich poprvé viděli notebook (tedy spíš netbook) s dotykovým displejem, ale i od lidí, kteří s počítači denně pracují či je dokonce živí. Jednoduše každý známý, koho jsem za uplynulý týden s touto věcí potkal, se zeptal alespoň na jednu otázku na tento úchvatný stroj. Každý se však také zeptal, jak to, že je to tak zatraceně levné, kde je ten háček? I na to se pokusím odpovědět v dnešní recenzi.

Gigabyte M912V - netbook nebo Tablet PC? Gigabyte M912V - netbook nebo Tablet PC? Gigabyte M912V - netbook nebo Tablet PC?

Gigabyte M912V - netbook nebo Tablet PC? Gigabyte M912V - netbook nebo Tablet PC?

Gigabyte M912V - netbook nebo Tablet PC? Gigabyte M912V - netbook nebo Tablet PC? Gigabyte M912V - netbook nebo Tablet PC?
Gigabyte M912V (pro zvětšení klikněte)

Osazený hardware

Gigabyte M912V - netbook nebo Tablet PC?
-pro zvětšení klikněte-

Procesor a čipset

Gigabyte M912V - netbook nebo Tablet PC?

Maličký netbook od Gigabyte není osazen na ničem jiném než na platformě Intel Atom. O té jste jistě už mnohé četli, takže jen ve zkratce. Procesory Intel Atom jsou speciálně upravené procesory Intel pro mobilní platformy. Díky tomu jsou tyto jak extrémně malé, tak mají hlavně extrémně nízkou spotřebu a to maximálně v řádu jednotek wattů. Model osazený v tomto stroji je jednojádrový a běží na frekvenci 1,6 GHz. Má však upravený Hyper Treading podobně jako nové Intel Nehalemy nebo starší procesory Pentium 4, takže k dispozici jsou dvě virtuální jádra, takže práce je přeci jen o něco rychlejší.

Čipová sada byla převzata ze staré platformy Centrino Napa (předchůdce Santa Rosa) a jedná se tedy o klasický čipset Intel i945.

Operační paměť

Gigabyte M912V - netbook nebo Tablet PC?

Gigabyte M912V - netbook nebo Tablet PC?

V netbooku byl osazen jeden paměťový modul (více slotů na RAM k dispozici není) o kapacitě 1 GB. Jeho výrobce je Transcend a je certifikován na běh až na frekvenci 800 MHz. To však z důvodu starší čipové sady není pochopitelně možné a tak paměť běžela jen na frekvenci 533 MHz. V případě potřeby ji není po odšroubování krytu vyměnit za větší, například 2GB modul, deska by to měla zvládnout.

Grafická karta

Gigabyte M912V - netbook nebo Tablet PC?

Od stroje této kategorie není pochopitelně možné čekat něco jiného než integrovaný grafický čip. Ten je převzat z čipové sady a jedná se o klasický Intel Graphics Media Accelerator 950. Ten ještě nemá ani unifikovanou architekturu a má čtyři Pixel shadery s 8 MB sdílené paměti. Už z toho se dá rozeznat, že na hry netbooky opravdu určené nejsou.

Displej

Gigabyte M912V - netbook nebo Tablet PC?
Stylus je efektně ukrytý v levém horním rohu

Jestli se mi něco opravdu líbilo, tak je to displej, ale vezměme to postupně. Displej má jako většina ostatních netbooků úhlopříčku 8,9", na tom by ještě nic divného nebylo. Nativní rozlišení 1280 × 768 px namísto klasického 1024 × 600 už zní lépe, že? Displej je opravdu až neuvěřitelně jemný, u notebooku/netbooku jsem dosud tak jemný displej neviděl, je to fantastické. Díky velkému rozlišení se na displej vejdou celé webové stránky a ještě máte místo okolo například na ICQ klienta a podobně.

Dalším plusem je LED podsvícený displej, což je další věc, kterou bych v této kategorii rozhodně nečekal. U takto malých úhlopříček sice rozdíl není tak znatelný, ale výhoda to bezesporu je.

No a poslední věcí, ze které tento stroj samozřejmě těží nejvíce je onen dotykový displej. Pro jeho používání potřebujete stylus, který je ukryt v levém horním rohu displeje, avšak s trochou trpělivosti se dají použít i prsty. Poté už stačí displej libovolně naklopit či úplně otočit a můžete se dát do práce. Standardně se stylusem děláte levé tlačítko na myši, pravé se dělá tím, že stylus několik sekund držíte na místě.

Práci si samozřejmě můžete zlepšit buď virtuální klávesnicí, softwarem pro rozpoznávání textu a spoustou dalších věcí, ale to je záležitost Windows či dalšího software, který si můžete zdarma stáhnout z webu případně zakoupit.

Celkově je však dotykový displej jako u všech Tablet PC perfektní a pracuje se s ním daleko lépe než s touchpadem. Potkal jsem jen velmi málo lidí, kterým by se toto řešení nelíbilo a nebyli z něj nadšeni.

Pevný disk

Gigabyte M912V - netbook nebo Tablet PC?

Nejsem si jist, zda to hodnotit jako výhodu či ne, ale výrobce se rozhodl netbook osadit klasickým SATA pevným diskem a nevyužít solid state paměť. Disk je od Fujitsu, konkrétně model MHZ2160BH s kapacitou 160 GB, což sice není nejvíce, na druhou stranu flashový disk by měl kapacitu podstatně menší a z netbooku této kategorie si asi nebudete dělat skladiště dat. Rychlost disku je celkem jasná, jsou to plotny s rychlostí 5400 ot./min.

Optická mechanika

Optická mechanika se do netbooků nemontuje, protože ji není kam nacpat. Stejně tak tomu bylo i u tohoto modelu a v případě, že ji potřebujete je řešením buď zakoupit externí USB mechaniku nebo efektnějším způsobem je nasdílet optickou mechaniku z vašeho stolního PC.

 Ostatní

Nakonec jako obvykle přidávám shrnutí veškerých specifikací a hardwarového vybavení.

komponenta

specifikace

ProcesorIntel Atom N230
Frekvence1,6 GHz, 512 KB L2 cache, 45 nm
ČipsetIntel i945
RAM1× 1 GB DDR2, 533 MHz
Grafická kartaintegrovaný Intel GMA 950
Displej8,9" 1280 × 768, matný, LED, dotykový
Pevný diskMHZ2160BH (5400 ot./min)
Optická mechanikane
USB3 x USB 2.0
eSATAne
FireWire (IEEE 1394)ne
ExpressCardano
PCMCIAne
Čtečka karet

MMC/MS/SD

výstupy na monitord-sub
TV Outne
TV Tunerne
Reproduktorystereo
Audio výstupysluchátka, mikrofon
WiFiAtheros AR5007EG
Ethernet1 Gbps
Modemne
Bluetoothano
Infraportne
Webová Kameraano
Ostatnípouzdro
Rozměry235 × 184 × 35 mm
Hmotnost1,35 kg
Operační SystémWindows Vista Home Basic (XP Professional)
Orientační cena vč. DPH13 000 Kč


 
Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.
105 čtenářů navrhlo autorovi prémii: 51.7Kč Prémie tohoto článku jsou již uzavřené, děkujeme za váš zájem.
Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie.