Hlavní stránka Hardware Notebooky, telefony, tablety Sony VAIO VGN-FW11E - velký a stylový
Sony VAIO VGN-FW11E - velký a stylový
autor: Tomáš Šulc , publikováno 26.9.2008
Sony VAIO VGN-FW11E - velký a stylový

Minule jsme vám přinesli recenzi MacBooku Pro od Apple. Na dnešek jsem pro vás připravil notebook podobné dílenské kvality, ale se slabšími komponentami, poměrně netradičním 16:9 displejem a ke všemu za cenu okolo 25 tisíc korun. Přivítejte novou generaci Sony VAIO, dostupnou i běžným smrtelníkům.


Sony VAIO VGN-FW11E - velký a stylový
Sony VAIO VGN-FW11E (pro zvětšení klikněte)

Dnes testovaný kousek je zástupcem nových notebooků Sony VAIO s prozatím netradičním displejem 16:9 a úhlopříčkou 16,4". K tomu Sony přináší klasiku v podobě hořčíkové šasi a typické klávesnice... Dokáže takovýto notebook, postavený na nové generaci Centrino 2, obstát v hojné konkurenci? Přesně na to bych chtěl odpovědět dnešní recenzí.

Sony VAIO VGN-FW11E - velký a stylový      Sony VAIO VGN-FW11E - velký a stylový      Sony VAIO VGN-FW11E - velký a stylový

Sony VAIO VGN-FW11E - velký a stylový      Sony VAIO VGN-FW11E - velký a stylový     Sony VAIO VGN-FW11E - velký a stylový
Sony VAIO VGN-FW11E (pro zvětšení klikněte)

Osazený hardware

Sony VAIO VGN-FW11E - velký a stylový
-pro zvětšení klikněte-

Procesor a čipset

Sony VAIO VGN-FW11E - velký a stylový

Notebook je osazen procesorem Intel Core 2 Duo P8400, který konečně používá zrychlenou 1066MHz sběrnici, kterou přináší generace Centrino 2. Jinak se však stále jedná o klasický 45 nm Penryn, ale se sníženou 3 MB pamětí L2. Pracovní frekvence procesoru pak je 2,26 GHz.

Použita byla čipová sada Intel PM45, protože jak vám za chvíli ukážu, notebook má vlastní grafický akcelerátor, který je však šikovně integrován na PCB.

Operační paměť

Sony VAIO VGN-FW11E - velký a stylový

Sony VAIO VGN-FW11E - velký a stylový

Notebook má celkem 3 GB operační paměti typu DDR2 rozdělené do dvou modulů. Oba běží na frekvenci 800MHz včetně dvoukanálového přístupu do pamětí, ale s nižším časováním 6-6-6-18. 2GB modul pochází od Samsungu, druhý 1GB vyrobila Qimonda.

Pokud chcete paměti vyměnit, není to problém, stačí odšroubovat příslušnou krytku.

Grafická karta

Sony VAIO VGN-FW11E - velký a stylový

V notebooku je grafický čip ATI Mobility Radeon HD3470, který však v notebooku není jako samostatný grafický modul, ale jak jste si mohli všimnout výše, je integrován na základní desku, což pokládám za velmi chytré řešení, které jsem dosud neviděl. Důkazem jsou například výstupy HDMI a d-sub, které jsou přímo ze základní desky.

Čip však nijak výkonný není. 40 unifikovaných jednotek v podání ATI, 64-bitová sběrnice a 256 MB GDDR3 paměti, to nebude mít žádný zázračný výkon.

Displej

Displej je snad i specialitka tohoto stroje. Už jsem psal, že má netradiční úhlopříčku 16,4" a pokud se nemýlím, tak 16" notebooky vyrábí snad už jen Acer. K tomu si připočtěte moderní poměr stran 16:9 (běžné notebooky mají 16:10), což oceníte při sledování filmů a máte tu originální rozlišení 1600×900, které u notebooků vidím poprvé. Ještě dodám, že displej je lesklý, jak je v poslední době zvykem u 90 % strojů.

Pokud chcete připojit další monitor, máte k dispozici moderní HDMI a starší analogový d-sub, který díky existenci redukcí pokládám za nadbytečný a daleko více bych ocenil například eSATA pro rychlé externí disky.

Pevný disk

Sony VAIO VGN-FW11E - velký a stylový

Pevný disk je od Hitachi a má kapacitu 250 GB, což je v poslední době taková klasika. Komunikační rozhraní samozřejmě SATA 3Gbps. Disk byl rozdělen na 220GB oddíl s předinstalovanými Windows Vista, zbytek zabíral skrytý recovery oddíl se zálohou.

Výměna pevného disku je velmi jednoduchá. Opět stačí odmontovat příslušnou krytku a hned máte k disku dobrý přístup.

Optická mechanika

Sony VAIO VGN-FW11E - velký a stylový

Sony VAIO VGN-FW11E - velký a stylový

V testovaném modelu byla osazena klasická DVD vypalovačka, jejímž výrobcem je společenství Matshita. Mechanika patří k těm tišším a méně vibrujícím na trhu, ale o takovém tichu a klidu jako v případě minule testovaného MacBooku Pro nemůže být řeč.

Jistě se ptáte, zda je dostupná i Blu-ray mechanika, protože instalovaný displej k HD filmům přímo vybízí. Ano, je tomu tak, Sony ji nabízí u stejného notebooku ve vyšší výbavě (4 GB RAM, 320 GB HDD).

Ostatní

Nakonec jako obvykle přidávám shrnutí veškerých specifikací a hardwarového vybavení.

komponenta

specifikace

ProcesorIntel Core 2 Duo P8400
Frekvence2,26GHz, 3MB L2 cache, 45nm
ČipsetIntel PM45
RAM2+1 GB DDR2, 800MHz
Grafická kartaATI Mobility Radeon HD3470
Displej16,4" 1600×900, 16:9, lesklý
Pevný diskHitachi 250GB (5400ot/min)
Optická mechanikaMatshita UJ-870QJ
USB3 x USB 2.0
eSATAne
Firewire (IEEE 1394)ano
ExpressCardano
PCMCIAne
Čtečka karet

MMC/MS/MS Pro/XD

výstupy na monitorHDMI/d-sub
TV Outne
TV Tunerne
Reproduktorystereo reproduktory
Audio výstupysluchátka, mikrofon
WiFiIntel WiFi Link 5100
Ethernet1 Gbps
Modemano
Bluetoothano
Infraportne
Webová Kameraano
Ostatní-
Rozměry382x260x41mm
Hmotnost2,87 kg
Operační SystémWindows Vista Home Premium CZE
Orientační cena vč. DPH26 000 Kč


 
Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.
44 čtenářů navrhlo autorovi prémii: 21.2Kč Prémie tohoto článku jsou již uzavřené, děkujeme za váš zájem.
Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie.