Hlavní stránka Hardware Multimedia, zvuk, TV Wireless sluchátka: Jak se srazilo audio a technologie
Wireless sluchátka: Jak se srazilo audio a technologie
autor: Michal Rybka , publikováno 9.5.2020
Wireless sluchátka: Jak se srazilo audio a technologie

Někdy pozorujeme srážku starého a nového v přímém přenosu: Tradiční i nové firmy přicházejí se svými koncepty a vzniká něco nového. Viděli jsme to u počítačového audia, u moderních televizí a nově u bezdrátových sluchátek. Protože kabel je dneska už out a nosí ho jen podivíni, budoucnost je přece drátuprostá!


60 let bezdrátu!

Bezdrátová sluchátka jsou s námi překvapivě dlouho. Už v 60. letech dvacátého století vznikla první bezdrátová sluchátka, která obsahovala radiový přijímač. Některá sloužila skutečně jako bezdrátová sluchátka – tak, jak je známe dnes, ale značná část byla radiosluchátka, totiž rádio zabudované do sluchátek. Ta byla ve své době překvapivě populární – do doby, než se objevily přenosné radiopřijímače a taky walkmany s FM přijímači, které nabízely flexibilní využití i s klasickými sluchátky.

Radiová sluchátka nás nikdy neopustila a dlouhou dobu fungovala hlavně pro domácí poslech jak audia, tak i televize. Problém s tím, že se lidi doma navzájem ruší, byl totiž věčný – a rádiová sluchátka připojená k televizi řešila i další problém, totiž dovolovala vám pohyb po baráku, takže jste mohli kutit, vařit či uklízet a neuniklo vám ani slovo ze sitcomu a nebo sportovního přenosu. A jak pravil kolega, který TV sluchátka testoval, klíčové je hlavně to, aby signál dosáhl až na záchod, takže vám vskutku nic neunikne ani ve chvílích nejtěžších.

Bluetooth vznikl poměrně nedávno – specifikace a Bluetooth SIG konsorcium se objevilo v roce 1998, první produkty pak v roce 1999. Bluetooth byl navržen jako komunikace pro menší objemy dat a na krátkou vzdálenost – hlavní výhodou byla nízká spotřeba a možnost nacpat do omezeného pásma velké množství kanálů, které navíc zvládaly frequency hopping a řešení vzájemných kolizí.

Protože byl Bluetooth navržen primárně pro mobilní telefony, není divu, že se už v roce 2000 objevily první headsety, které dovolily lidem, kteří chtěli vypadat jako děsně zaneprázdnění manažeři, aby vypadali jako celodenně zaneprázdnění manažeři. První sluchátka se objevila v roce 2004 – a popravdě byla to spíš zvláštnost než něco opravdu praktického. A tohle vydrželo hodně dlouho, totiž do doby, kdy se Bluetooth sluchátka ukázala jako nutnost. 
Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.
58 čtenářů navrhlo autorovi prémii: 25.8Kč Prémie tohoto článku jsou již uzavřené, děkujeme za váš zájem.
Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie.