Neovo TV Tuner Box TV-02
autor: Jahoda Radek , publikováno 3.3.2005
Neovo TV Tuner Box TV-02
Firma Neovo se zaměřuje na výrobu LCD monitorů, ale k nim dodává i poměrně široký sortiment doplňků - od čistě mechanických součástek jako držáky monitorů přes reproduktory až po TV tunery, které dokáží změnit obyčejný LCD displej na TV přijímač. Podívejme se na novinku v jejich sortimentu, TV Tuner Box TV-02. {mospagebreak title=Obsah balení a vzhled }

Jedná se o malý stolní přístroj, který převádí video signál nebo TV signál na analogový signál pro monitor. Hned první dojem při vybalování je veskrze kladný. V úhledné krabici v černé barvě, za jejíž design by se nemuselo stydět nejnovější Porsche, je vše stejně úhledně zabaleno. Vnitřek je vypolstrován molitanem a celý obsah do něj perfektně zapadá, všechny součásti kromě video kabelů jsou pečlivě zabaleny v elektrostatických pytlících.

Neovo TV Tuner Box TV-02

Po vybalení uvnitř nalezneme TV Tuner Box, stojánek, dálkový ovladač s bateriemi, napájecí zdroj, kabel pro připojení k monitoru délky 80cm (lepší by byl delší a také tlustější - má přibližně poloviční průměr oproti standardním dodávaným u monitorů), stejně dlouhý audio kabel s jacky 3,5mm na obou koncích, kabelovou redukci z S-video a YPbPr a návod k použití v pěti jazycích, čeština ale chybí.

Neovo TV Tuner Box TV-02

Neovo TV Tuner Box TV-02

TV tuner můžeme postavit do přiloženého stojánku, který má protiskluzovou úpravu a je také vzhledem ke své velikosti docela těžký, takže zajišťuje přístroji výbornou stabilitu proti převrhnutí. Pokud ho použijete, vypadá to velmi pěkně a efektně, trošku pak ale celkový dojem ruší kabely, které po připojení trčí do prostoru, všechny kabely ale vedou dozadu, takže to nevadí.

Neovo TV Tuner Box TV-02 Neovo TV Tuner Box TV-02

Dálkový ovladač má zaoblené rohy, jinak s tvary neexperimentuje. Nejvíce upoutají ovládací šipky s klávesou menu ve spodní části, tato tlačítka jsou mírně vyvýšená a díky své větší velikosti se dobře ovládají. Trochu nezvyklé je, že při pohybu v menu se potvrzuje šipkou doprava místo středového tlačítka nebo nějakého tlačítka OK, prostřední tlačítko pak slouží pro přesun v menu o hierarchii výše nebo opuštění menu. Některá tlačítka jsou navíc a u tohoto přístroje nemají žádnou funkci.

Neovo TV Tuner Box TV-02
- pro zvětšení klikněte -

TV tuner má na jedné hraně ovládací prvky a na druhé konektory, jinak je ale tvarem symetrický. Jedna strana nese velký nápis výrobce a druhá má pouze nálepku s typem a na této straně jsou také čtyři gumové nožky pro postavení "naplocho". Nezvyklé ale je, že popisy konektorů, vylisované do plastu, jsou na spodní straně, takže při postavení na gumové nožky tyto nápisy nejsou vidět. Že by soudruzi z NDR někde udělali chybu?

Přední část přístroje obsahuje šest tlačítek, zleva dvě pro přepínání programů, dvě pro změnu hlasitosti, jedno pro změnu zdroje videa a jedno pro zapnutí/vypnutí. Nechybí zde ani konektor jack 3.5mm pro připojení sluchátek. Úplně vlevo je čidlo dálkového ovládaní a hned vedle modrá dioda indikující zapnutí přístroje. Šedá plocha kolem tlačítek je pouze papírová postříbřená nálepka, jsem opravdu zvědavý, jak dlouho vydrží čistá a neporušená.

Neovo TV Tuner Box TV-02
- pro zvětšení klikněte -

Pojďme se podívat na konektory. Úplně napravo miniDIN-8 konektor pro redukci z S-video a YPbPr signálu (nezkoušel jsem ho použít, protože nemám žádný zdroj) a hned vedle tři cinche pro vstup kompositního videa a stereo zvuku. Následují konektory D-sub, první vstupní pro připojení počítače a druhý pro připojení monitoru. Hned vedle je anténní vstup, vlevo jsou konektory jack 3.5mm pro vstup a výstup zvuku a připojení napájení.

Neovo TV Tuner Box TV-02
- pro zvětšení klikněte -

Přístroj je možné zapojit pomocí D-sub konektorů mezi monitor a počítač, přepínat mezi připojením monitoru nebo TV (o tom více později). To samé platí pro zvuk, přístroj lze zapojit mezi počítač a zesilovač, je ale samozřejmě možné zapojit zvukový výstup do vstupu zvukové karty počítače.

{mospagebreak title=Hardware}

Otevřeme-li kryt, nalezneme jednu desku s plošnými spoji, která je osazena tak z poloviny. Vpravo vedle tuneru je spínaný napájecí zdroj, který z externího zdroje vyrábí požadovaná napětí pro všechny obvody. Tuner je od Philipse typ FQ1216ME/I H-3, stejný typ, jaký je například na USB TV tuneru Pinnacle PCTV Deluxe. Kvalita obrazu je výborná, signál není zarušen a citlivost a pásmová strmost je také dobrá.

Neovo TV Tuner Box TV-02

K digitalizaci signálu je použit obvod SAA7118E od firmy Philips. Jako vstup zvládne nejen kompositní a S-video signál, ale i YPbPr a RGB, který není v tomto zařízení využit. Má i digitální vstup např. pro MPEG dekodéry, ale tato možnost není rovněž použita. Obvod je určen přímo pro mixování videa na image portu VGA karet, všechny ostatní vlastnosti se shodují s celou řadou obvodů SAA711x.

O převod na signál pro monitory se stará speciální obvod AV3003B, žádné bližší podrobnosti o něm jsem ale nenalezl. K přepínání signálu ze vstupu D-sub na výstup nebo z AV3003B je osazen Quickswitch od IDT QS3384Q. Zde udělali soudruzi v návrhu opět nějakou chybku, kterou museli napravovat drátovou propojkou, jak je vidět na obrázku.

O řízení celého zařízení stará jednočipový mikrokontrolér SM5964 od firmy SyncMOS. Je to kopie známého obvodu 8052 s 64kB paměti FLASH.

Neovo TV Tuner Box TV-02

Do vstupu TV tuneru je zapojena ještě malá "prodlužovačka" či redukce, která vyvede konektor ven z krytu. Je tam pouze zasunuta a příliš tam nedrží, pokud budete vytahovat kabel z tohoto konektoru, máte velkou šanci, že vytáhnete kabel včetně této redukce.

Neovo TV Tuner Box TV-02

TV tuner je pouze mono a na desce není žádný jiný dekodér stereo zvuku. Musíme se tedy spokojit s mono zvukem, který je čistý, ale postrádá hlubší kmitočty.

{mospagebreak title=Software}

Po prvním zapojení se po zapnutí objeví menu s výběrem lokace. Ta je důležitá kvůli volbě zvukové normy. Ta je totiž přepínaná pouze pomocí volby státu a ne jinak. Pro Českou republiku je nastavena norma D/K a při této volbě budete mít zvuk pouze u českých programů ČT, Nova a Prima, všechny ostatní, které vysílají v normě B/G, budou bez zvuku. Pokud vyberete jiný stát, který má nastaveno B/G (např. Slovinsko), budete mít zvuk u všech jiných programů, ale u českých ne. V přiloženém návodu je seznam zemí a jejich zvukových norem. To bych řekl je největší problém tohoto zařízení.

Neovo TV Tuner Box TV-02

Hlavní menu obsahuje čtyři položky - zdroj videa, ruční jemné dolaďování, hledání stanic a rozšířené menu. Prohledávání stanic je prováděno podle přednastavených kanálů pro příslušný stát nebo přes všechny frekvence. S hledáním nejsou žádné problémy, při hledání přes přednastavené kanály nenašel všechny stanice, ale při prohledávání přes všechny frekvence našel všechny. Jak již bylo řečeno, ne všechny stanice jsou se zvukem.

Neovo TV Tuner Box TV-02

Rozšířené menu umožňuje zvolit tovární nastavení...

Neovo TV Tuner Box TV-02

...dále lze přiřadit vyhledané stanice do oblíbených a libovolně je řadit, nastavování je poněkud nekomfortní, ale vzhledem k tomu, že tuto činnost budete provádět pouze jednou, tak se to nechá přežít. Další položkou je změna země, o které jsme se už zmiňovali...

Neovo TV Tuner Box TV-02

...dále lze nastavit pozici menu na obrazovce, může být kdekoliv, standardně je v levém horním rohu...

Neovo TV Tuner Box TV-02

...lze zvolit i rozlišení, které se použije pro zobrazování, maximální použitelné je 1280x1024.

Neovo TV Tuner Box TV-02

...poslední položkou je nastavení jazyka menu, čeština ale bohužel chybí.

Stisknutím tlačítka Preview na dálkovém ovladači se zobrazí náhled dvanácti programů, uprostřed je obraz právě zvoleného programu, je to originální a komfortní.

Neovo TV Tuner Box TV-02

Pokud tuner připojíte mezi počítač a monitor, můžete tlačítkem na dálkovém ovladači přepínat mezi zobrazením videa nebo počítače. Pokud zvolíte počítač, můžete dále zobrazit video v okně přes obraz z grafické karty (Picture In Picture), druhým stisknutím tlačítka pro PiP se stane okénko videa průhledné. Poloha může být libovolná, ale velikost je fixní, video je ohraničeno zeleným rámečkem. Na obrazovce se jinak ovládá menu stejně jako při zobrazení videa přes celou obrazovku. Je nutné poznamenat, že tento mód je dostupný pouze tehdy, pokud je obnovovací frekvence grafické karty nastavena na 60Hz nebo 75Hz, u rozlišení 1280x1024 pouze u 60Hz. To jsou typické hodnoty pro LCD monitory, takže u nich to nebude problém, ale u klasických CRT monitorů to již být problém může.

Neovo TV Tuner Box TV-02

Při zobrazování videa dochází k odstranění prokládání - deinterlace. Použita je metoda 3D-motion adaptive deinterlace, který hledá pohyb objektů v obraze. Tyto informace pak používá k odstranění prokládání. Ve výsledku je to velice podobné metodě Blend, ale ne doslova, pohybující objekty za sebou jakoby táhnou rozmazanou šmouhu. Existují lepší metody, ale na druhou stranu je to daleko lepší než prokládaný roztřepený obraz. Sice fotografie LCD monitoru není příliš ideální pro nějaké posouzení kvality obrazu, přesto zde jeden snímek uvádím, je zachycení při švenkování kamery. Je na něm zřetelně vidět princip práce algoritmu pro odstranění prokládání - všimněte si duchů obrazu (např. u krtečka).

{mospagebreak title=Závěr}

Pokud někdo nevlastní televizor nebo na něj nemá místo, určitě mu doplňkový tuner jako je tento přijde vhod. Neovo uvedlo na trh solidní zařízení, které má ale pro našince jeden důležitý nedostatek - nedokáže přijímat stanice v B/G i D/K zvukových normách zároveň. Pokud přepnete na jiný stát s jinou zvukovou normou, přepíše se i tabulka kanálů a ztratíte všechny naladěné stanice. Je to závažný nedostatek, který tento jinak skvělý tuner pro naše podmínky značně znevýhodňuje. Jinak disponuje výborným obrazem, dobrým vzhledem i zpracováním (pomineme-li drátovou propojku na plošném spoji).

Neovo TV Tuner Box TV-02
- pro zvětšení klikněte -

Na našem trhu je ještě podobné zařízení od firmy AverMedia s názvem AVerTV Box. Jeho hardwarové řešení je téměř identické, jak je to s podporou zvukových norem ale nevím. Existují dvě verze, AVerTV Box 5 je mono a je vlastnostmi identické s tunerem od Neovo, AVerTV Box 9 je stereo s podporou A2 i NICAM.

Závěrečné hodnocení

Klady

Zápory
+ dobré zpracování - nepodporuje obě zvukové normy najednou
+ dobrý obraz  
+ podpora rozlišení až 1280x1024  
   

Doporučená koncová cena: 3125 Kč bez DPH (Levi)

AG Neovo TV Tuner box TV-02 zapůjčila firma Levi, které tímto děkujeme

Neovo TV Tuner Box TV-02

 
Komentáře k článku
RSS
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!
3.3.2005 07:12:18   0.0.0.xxx 1616
Jak je napsáno v titulku. To samé mám za 1300 z www.All-Electronics.cz Jen to umí maximálně 1024*768 a dá se tam nastavit od 60-75 hz. Také to nepotřebuje PC.A navíc to umí převádět signál z PC třeba na TV aniž bych měl kartu s TVout.
3.3.2005 07:31:53   0.0.0.xxx 1516
Já teda nevim, ale za ty prachy mi to přijde trochu málo. Podle mě je daleko lepší pořídit si klasickou TV kartu, protože s tim se pak dá aspoň nahrávat.
3.3.2005 08:10:10   0.0.0.xxx 15157
Rozbalit komentářPříspěvek byl automaticky zabalen pro velké množství negativních hlasů.
3.3.2005 08:26:04   0.0.0.xxx 1717
odkaz na snimez z LCD nefunguje (pan autor urcite pouziva windows :-)
3.3.2005 08:29:46   0.0.0.xxx 1517
jde pořídit další televize...
3.3.2005 10:26:35   0.0.0.xxx 1615
Posledni odkaz ve treti casti:

file:///C:/Documents%20and%20Settings/Charles/Plocha/Mike/Neovo/sample.jpg
3.3.2005 11:22:17   0.0.0.xxx 1717
Ještě, že mám Hercules All-In-Wonder 9800 SE. Bez problémů odemčeno, takže na hry ještě nějaký ten pátek vystačí a tuner (btw. taky Philips) je naprosto perfektní. Dálka je k tomu taky (navíc rádiová) a nikde se nic nemotá. Ideální volba pro TV do PC.
Jo a dá se ještě sehnat, snad od Club3D (má taky 256 bit bus) a maj prý celkem vysoké procento úspěšnosti při odemykání pipelines. Kdo by chtěl vyměnit svou starou Rivu TNT za něco výkonnějšího a navíc TV do PC, je to myslim jasný...
3.3.2005 12:14:31   0.0.0.xxx 1615
Hehe, toto je Aver TV Box5
3.3.2005 13:09:10   0.0.0.xxx 1617
Nevim co presne mas, ale pochybuji, ze to ma vystup na VGA monitor, nebo snad ano?
3.3.2005 15:44:28   0.0.0.xxx 17137
Rozbalit komentářPříspěvek byl automaticky zabalen pro velké množství negativních hlasů.
3.3.2005 16:39:33   0.0.0.xxx 1616
Má to vstup na monitor a výstup.
Pokud je krabička vypnutá, je to průchozí.
Pokud se krabička zapne tak se zapne televize.
Má to funkci PIP - obraz v obraze a můžete se dívat na telku i dělat na pcidle.
Má to výstup na telku a můžete si pustit výstup z PC na TV.
Má to vstupy Video a Svideo IN.

A teď mi to funguje i bez PCidla na druhém monitoru.
Protože mám 21" a jedu na 120Hz a tohle umí až 75hz.
Tak to nemám mezi. Navíc cokoliv mezi PC a monitorem zhoršuje kvalitu obrazu. Na druhou stranu mám na monitoru dva vstupy a můžu to jednoduše přepínat. Ovšem teď tu mám na stole monitory dva.
3.3.2005 16:47:06   0.0.0.xxx 1617
Tyhle krabičky jsou tak dobré pro ty co mají dva monitory a nebo LCD. U LCD na Hz tolik nezáleží. Ovšem chce to mít na LCD CRT i DVI vstupy. A jet na DVI. CRT vstup používat pouze na TV.

Mám to už asi půl roku a věřte že mi moje stará PCI karta docela chybí. Nadruhou stranu tohle funguje i bez PC a má to DALEKO!! až několikanásobně lepší obraz než měla moje stará Averka s BT878A.
3.3.2005 16:48:19   0.0.0.xxx 1615
Tiez mi to dost pripomina AverMediu, ale podla resolution (1280*1024) skor AVerTV Box9, ta ma vsak naviac este aj teletext.
http://www.avermedia.com/cgi-bin/products_tvtunerbox_avertvbox9.asp

Prepnutie zvukovej normy(B/G vs. D/K) zvlast pre kazdy kanal, je mozne na AverMedii Box9 stlacenim cerveneho tlacita na DO. Vybera sa zelenym, resp. zltym tlacitkom. Snad by to mohlo zafungovat ...

DVI tomu moc nechyba. Treba kupit LCD s oboma vstupmi.
PC prepojit s LCD cez DVI a do D-sub vstupu vrazit TV tuner.
LCD si samo prepne vstup podla toho, co je aktivne ...
3.3.2005 16:50:26   0.0.0.xxx 1616
A mohu vědět, co tedy přesně máš?
3.3.2005 21:57:49   0.0.0.xxx 15018
V ceníku to je myslím označené jako: Televizní box TV TUNER STLABS externí,stereo

Ale myslím že na tom byl původně žlutý trojůhelník s nápisem LCD TV Box. Zajdi si tam a koukni se na to přímo na jejich prodejně.
4.3.2005 08:30:40   0.0.0.xxx 1616
No, tak předně, Radeon 9800 Pro je myslim si dostatečný na HL2. Hraju v 1024x768 a kromě textur mam snad všechno na max. a 4x TAA.
Jinak, AIW má dálku, takže vypnout pc z postele neni fakt problém.
Jo, to že to funguje bez PC je fajn, ale zas to neumí nahrávat. A PC mi startuje cca. 20 sec. a vypíná se tak 15, takže nevidim problém - stejně mi trvá déle než rozlepim oči.
A nevim co pláčáš o přídavných kartách - tohle je jediná karta do AGP...?!?
5.3.2005 11:56:18   0.0.0.xxx 1716
Predne nevim co tyto ideologicke blaboly maji co delat v recenzi technickeho zarizeni. Mimochodem, pane Jahodo NDR neexistuje.
Nazor na usporadani spolecnosti je kazdeho vec.
Kdyz recenzujete vyrobek z Ciny taky pisete o soudruzich z Ciny a kdyz jde o vyrobek made in USA taky budete psat o panech kapitalistech, ...
A na zaver, podpora komunizmu v CR je nejhanebnejsi o znam.
6.3.2005 09:10:56   0.0.0.xxx 1515
nevim, to tyto ideologicke blaboly maji co delat v diskuzi k recenzi. navic je to citace z jedne ceske komedie.
11.3.2005 07:48:40   0.0.0.xxx 1717

Ten Had je teda bombozni :-))). Body pro Jahodu! For na druhou!!!!


chybi mi v prispevku jeste citat z jineho dilka svetove literatury:


"Ja jsem vazny clovek!"

11.3.2005 12:33:20   0.0.0.xxx 1616
Ted si nejsem jisty, ale nebyla tahle citace "...kde soudruzi z NDR udelali chybu, ..." take v knize od Oty Pavla - Jak jsem potkal ryby? :-)
11.3.2005 12:35:30   0.0.0.xxx 1716
Ota Pavel samozrejme, a vlastnim jmenem Otto Popper. At nepusobim jako analfabet. :-)

Redakce si vyhrazuje právo odstranit neslušné a nevhodné příspěvky. Případné vyhrady na diskuze(zavináč)pctuning.cz

0 čtenářů navrhlo autorovi prémii: 0Kč Prémie tohoto článku jsou již uzavřené, děkujeme za váš zájem.
Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie.