Repro Genius SW-5.1 aneb Jurský park doma |
autor: Kwolek Jirka , publikováno 2.8.2002 |
Slovní spojení "počítače + kvalitní audio" zní mnohým (nejenom audiofilům) jako čistý protimluv. Není divu - na vině je známý syndrom "plastového zvuku", plochého a poměrně zkresleného zvuku bez skutečné hloubky a prostoru, vyluzovaného povětšinou levnými bedýnkami jež jsou konstruované firmami, které často více dbají na design a nízkou cenu, nežli na skutečné zvukové kvality svých konstrukcí...
Co z toho, že vývoj zpracování digitálních dat pokročil tak neuvěřitelným způsobem, že dnes není problémem přenášet a zpracovávat ani vícestopá 24-bitová zvuková data se vzorkovací frekvenci 96kHz, co máme ze zvukových karet schopných přepočítávat ve svém procesoru i velmi složité efekty... když na "poslední míli" k posluchači tradičně stojí, jakkoliv hezky designované, plastové bedničky s povětšinou levnými reproduktory, jež navíc k životu přivádí integrovaný 10W zesilovač napájený, ke všemu ještě, poddimenzovaným zdrojem.
Pokud někde platí, že kvalita by měla být robustní a doslova "těžká" - tak tomu určitě bude u "velkého" audia. Bedničky - pokud mají dobře znít - musí mít svůj rozměr a musí být poměrně těžké a robustní, zesilovač musí být - pokud možno - obrovský, zdroj těžký a kabely tlusté.
Toto si uvědomila i firma KYE Systems, známý to výrobce klávesnic, myší a počítačových reproduktorů (většinou s plastovým zvukem ;-) prodávaných pod značkou Genius a rozhodla se vyvinout alespoň jednu reproduktorovou sestavu, které by se podařilo tyto rozdílné světy, svět audia a stolních přehrávačů DVD se světem PC alespoň částečně propojit. Genius SW-5.1 Home Theather má konkrétně spojovat relativně nízkou cenu tradiční u počítačových "bedniček" (cena s daní nepříliš překračuje 6000Kč) s mnohem vyššími ambicemi domácího audia.
Provedení
První věcí, která vás v souvislosti se sestavou SW-5.1 Home Theather upoutá je její balení - krabice je velká jako menší lednička a máte dojem, že celek je i stejně těžký (vše váží 22kg).
...ano, nahoře leží obal od CD
Doprava a manipulace s tímto gigantem není žádný med - útrapy s tím spojené však rádi zkousnete, když si uvědomíte, že vyšší hmotnost je zároveň příslibem robustnějšího provedení a tím i lepšího zvuku.
Po vybalení na Vás jukne...
...robustní sestava elegantních reproduktorů sestavitelných podle pravidel domácího kina 5.1 (počítejte se mnou: tři reproduktory zepředu: pravý, levý a středový reproduktor, tzv. center, dva efektové reproduktory vzadu + aktivní subwoofer), která je konstruována překvapivě "nepočítačově" (to berte jako pochvalu).
Pokračování na další straně...
{mospagebreak title=Provedení zesilovače a subwooferu}Pokud Pinokiovi vadilo, že byl dřevěný, v případě bedýnek je tomu úplně naopak - jim to spíše prospívá :-) Konstrukčním materiálem všech bedniček SW 5.1 HT je dřevotříska (MDF deska) tloušťky od 12mm (efektové bedničky) až po 16mm u subwooferu. Kvalitní povrchovou úpravu zajišťuje umělá dýha s dekorem světlého dřeva (světlý dub). Poznámka: Pokud je nám známo, jedná se dosud o jedinou barevnou variantu.
Centr je v provedení 2+1, "krychlové" efektové bedýnky využívají repro o průměru 7.6cm,
přední bedničky jsou dvoupásmové (využívají repro o prům. 10cm)...
Celkový audiofilský dojem (samozřejmé je, že tato sestava nemůže soupeřit se skutečnými high-end sestavami za desítky až stovky tisíc Kč) zesilují klínovitě sražené čelní hrany bedniček a odnímatelné (a lá HiFi) dřevěné rámečky pokryté černou průzvučnou tkaninou*. P.S. *I u nich platí totéž co u audia - bez nich to hraje lépe.
Subwoofer
Tak, jak to u aktivních sestav typu 5.1 bývá, je srdcem celé sestavy právě subwoofer. Uvnitř je ve skutečně masivním "bloku" zabudován basový měnič o průměru 6.5" (16.5cm) a zároveň i celá elektronika - ta je rozdělena do dvou částí: výkonové - ta je umístěna na zadním panelu z vnitřní strany (vně je pouze obrovský pasivní chladič, viz. níže).
Poznámka: Výkonová část zesilovače je řešena jako dva integrované stereozesilovače (přední / zadní repro) + dva samostatné zesilovače (TDA794A).
R.M.S. výkon subwooferu je poctivých 45W
Chladič sdílí zadní prostor s konektory vstupů (3x stereo + 1x "šestikanál" 5.1) a se svorkami pro připojení reproduktorů (ty jsou bohužel pružinkové tj. "nehifistické"). Příjemné je, že se zde nachází (spolu se síťovým vypínačem) i dobře přístupná sítová pojistka.
Další část elektroniky se nachází v přední části - spolu s čidlem dálk. ovládání a přepínači vstupů.
Na tomto místě je třeba zdůraznit, že tato sestava signál 5.1 pouze "zesiluje a reprodukuje" (neobsahuje tedy vlastní dekoder Dolby Digital AC3 ani DTS) - jako zdroj signálu lze použít výstup DVD přehrávače pouze tehdy, je-li vybaven potřebným zvukovým dekodérem. V případě propojení s PC si SW-5.1 Home Theather vystačí s libovolnou kartou s analogovým výstupem 5.1 (Live 5.1, Audigy, Media Forte 5.1, Abit AU 10, UA 10...).
Pokud je do sestavy přiveden stereofonní signál (vstupy TV, TAPE, CD/VCD), jsou z něho "vyvozeny" signály pro subwoofer, středový reproduktor a zadní reproduktory. Sílu tohoto efektu reguluje ovladač SURROUND, který se po zvolení vstupu AC-3 dostává zcela mimo hru. Důležitými ovladači jsou jsou ve všech režimech CENTER a zejména WOOFER.
Pokračování na další straně...
{mospagebreak title=Genius SW-5.1 Home Theather - reproduktory}Podle specifikací uváděných výrobcem je maximální výkon reproduktorů solidních 15W - tedy 5x 15W (+ subwoofer 45W).
Přední reproduktory
Mají rozměr (rozměr 160 x 235 x 165) a jsou dvoupásmové: středotónový reproduktor je 4", výškový reproduktor má plastovou kalotu.
Centrální (tzv. dialogový reproduktor)
Tento reproduktor (rozměr 360 x 160 x 165), běžně umísťovaný těsně pod nebo nad obrazovku, se firmě KYE Systems opravdu povedl.
Ve světě počítačového zvuku, v 3D hrách apod. je význam centrálního (někdy zvaného jako "dialogový") reproduktoru poměrně podružný (vzpomeňte na populární počítačové 4-kanálové sestavy od Cambridge Soundworks) - není divu, zadní i přední bedýnky bývají často těsně u monitoru a tak nehrozí efekt projevující se silněji tehdy, když čtyři bedničky pečlivě rozmístíte po pokoji, zatímco obraz je typicky mnohem menší a je pouze uprostřed (situace: DVD, domácí kino..). Tehdy by bez "centru" docházelo k tomu, že by zejména dialogy "utíkaly" zvukově mimo obraz - příliš doleva nebo doprava. Ve světě DVD a zvuku Dolby Digital AC3 se tedy jedná o velmi důležitý a také často i silně zatěžovaný reproduktor.
Efektové reproduktory
Jedná se o krychličky 120 x 120 x 120 s rámečkem průzvučné tkaniny. V zádní části jsou konzoly umožňující pověšení těchto bedýnek na zeď.
Ovládání
Celá sestava je doplněna jednoduchým, řekl bych až primitivním, dálkovým ovládáním, které tak trochu celé sestavě ubírá body. A co na "dálkači" nejvíce chybí? Asi přepínání vstupů - to je totiž nutno provádět "ručně" tlačítky na čele subwooferu.
Poznámka: Musím však uznat, že rozdíl mezi, "jednoduchým dálkovým ovládáním Geniusu" a "žádným dálkovým ovládáním" (kdy musíte kolem subwooferu neustále "tajtrlíkovat" pokaždé, když chcete změnit hlasitost) je - v situaci, kdy uvažujete o DVD - opravdu důležitou výhodou.
Pokračování na další straně...
{mospagebreak title=Zvuk}Zde, ať chceme nebo ne, jsme nucení se pustit na tenký led subjektivních dojmů a pocitů - proto se budu snažit dále prezentovat pouze názory, na kterých jsme se v redakci víceméně shodli.
P.S. Sestavu jsme pečlivě instalovali tak, aby se rozmístění reproduktorů blížilo ideálnímu domácímu kinu. Pro účely testu jsme původní, poměrně tenké kablíky, nahradili druhem o téměř dvojnásobném průřezu z bezkyslikaté mědi (lepší vodivost).
Ihned po zapojení jsme zjistili, že středový reproduktor vydává tichounké cvrlikání téměř na hranici slyšitelnosti (to bylo možné zřetelněji zjistit poslechem až těsně u reproduktoru). To, že bylo nezávislé na signálu ukazuje buď na nedostatečnou filtraci napájecího napětí, nebo na přeslechy ze zdroje. Ve skutečnosti se však nejednalo o nijak rušivý prvek - v běžném provozu si pravděpodobně nikdo ničeho nevšimne.
Obecný dojem
Testovanou sestavu jsme srovnávali v našem improvizovaném poslechovém studiu s téměř dvakrát dražší sestavou Creative Labs DTT3500. Zvuk Geniusu se jevil jako poslechově vyváženější a plnější (bez "díry" pod oblastí středních kmitočtů) - není divu, center a přední reproduktory sestavy Genius SW-5.1 Home Theather jsou dvoupásmové (u Creative se jedná o kvalitní jednopásmové "krychličky" ne nepodobné... zadním efektovým reproduktorům testované sestavy). Dokonce i výšky Geniusu se jevily jako mírně lepší (pouze však tehdy, kdy nebyly instalovány rámečky s průzvučnou tkaninou). Rozdíl byl tím větší, čím náročnější hudbu jsme pouštěli (u elektronické hudby se obě podání téměř blížila, u akustické hudby se náskok Geniusu projevoval silněji).
Náročné audio
Při srovnání s kvalitní stereo audiosestavou (Denon DCD715, PMA680, repro Mission) se již přednes Geniusu nezdal tak výborný. Zvuk je přece jenom zastřenější a méně precizní, zvukový prostor není tak "čistý" - to nic nemění na faktu, že ve své kategorii (entry level sestava pro DVD / dražší PC bedničky - včetně typů od Creative) si testovaný Genius vedl skutečně dobře.
Basy
Při poslechu hudby činí této zvukové sestavě "filmové" ladění subwooferu (tj. na nižší kmitočty než je u hudby obvyklé) trochu problémy se správnou a vyváženou reprodukci basů, a tak nezbývá než hledat "tu správnou míru nastavení zesílení v kombinaci s... co nejvhodnějším umístěním subwooferu (orientace, vzdálenost od stěny)".
Dolby Digital AC-3
Pokud náročná hudba z levnějších "kinových" sestav 5.1 nezní - obecně vzato - nijak zvlášť dobře (ale jenom "dobře" :), pak v případě přivedení šestikanálového signálu Dolby Digital AC-3 do Geniusu SW-5.1 Home Theather obdržíte skutečný zvukový požitek. Zvuk je přesný ("pohyb v prostoru"), dynamický (ruchy, výbuchy, živly) - jakoby tyto bedýnky byly pro tento účel stvořené ;-)
Z tohoto hlediska mohu tuto sestavu klidně doporučit jako zcela alternativní ozvučeni ke stolním DVD přehrávačům se zabudovaným dekodérem Dolby Digtal.
Zapůjčila firma ELKO Ostrava
Redakce si vyhrazuje právo odstranit neslušné a nevhodné příspěvky. Případné vyhrady na diskuze(zavináč)pctuning.cz
Petr
Kdysi dávno jsem tyhle bedny chtěl, ale stály přes 6000. Tak jsem k počítači koupil Creative 5300 za poloviční cenu a byl spokojený. Jsou ale dobrý jen k počítači na hry a tak, místnost neozvučí. Teda ozvučí, ale hrozně. Před čtyřmi měsíci jsem se rozhodl koupit ještě jedny bedny a to pro domácí kino. Nejdřív jsem chtěl Ozaki, ty ale byly do půlky prosince vyprodané. Pak jsem chtěl Gembird, ty jsou vyprodané ještě teď. To bylo ale nakonec dobře, protože díky tomu jsem měl dost času pozjišťovat od uživatelů jejich zkušenosti s jednotlivými modely a porovnat je. Jsem rád, že okolnosti přispěly k tomu, že jsem se nakonec vrátil k těmhle Geniusům. Za ty prachy jsou prostě nejlepší a oproti době, kdy to byla horká novinka a měly hodně much, je teď mám o skoro tři tisíce levněji a veškeré chyby jsou dávno vychytaný. Prostě pohoda.
reproduktorech prasknutí. Neví někdo, čím to je? (zv.karta
SB Audigi, kablíky ze zesilovače k reprům jsou původní)
(Mam zvukovku SoundBlaster Live)
potřeboval bych vědět jak je to s napájením. Postačí na noc vypnout Repro na tlačítku Stand By-jde mi o to aby to nemělo skoro stejný odběr energie když jsou normálně zaplé-jak to děláte vy? Vypináte Bedny ze zadu na hlavním vypínači? Kde by jsem našel spotřebu těchto beden v těchto různých režimech. Díky moc!!!
nevi nekdo co stim prosim ?
Dekuji
Kontaktujte me bud zde nebo na mail, jeste jednou dekuji
Tento proble se vyskytuje hlavně na Windows XP a s jakoukoliv zvukovkou a s jakýkolivmi bedničkama.
V hodně případech pomohlo stahnutí a nainstalování nového ovládače zvukové karty.
Jinak HT gen. 5.1 mám jeden den a mohu všem doporučit. Předtím jsem měl sice dvě 45W dřevěné bedny vlastní výroby. O dvakrat větší velikosti neš je subwoofer u HT, ale vubec si nemám nač stěžovat. Jsou super.
..ale ináč som CENTER ešte bežať ani nepočul !
..na SUBWOOFER odporucam..dostacuje SB LIVE 5.1
..pre naročnejšich AUDIGIY - BOMBA !!!!!!
korda.josef@volny.cz
DEKUJU
Ja som mal ten istý problém a už to chodí. Ináč sú super.
PS. Ten káblik je na to priamo určený a bude to niečo s tým minijackom. Pa.
Ale reprákem to není to vím jistě.
Kámoš říkal že se to nastavuje někde v systému. Tak vás prosím jestli víte jak se to nastavuje tak se prosím ozvěte. Dík moc