Hlavní stránka Hardware Multimedia, zvuk, TV Úvaha: Mají konvertibilní notebooky šanci?
Úvaha: Mají konvertibilní notebooky šanci?
autor: Michal Rybka , publikováno 3.2.2013
Úvaha: Mají konvertibilní notebooky šanci?

Miluji zajímavě pojaté počítače – a poslední dobou se mi jich dostala do pracek celá řada. Lenovo Yoga, Asus Taichi nebo Sony Vaio Duo 11... všechny jsou originální a zajímavé. Končí snad doba generických notebooků a tabletů, které se podobají jako vejce vejci? A nebo jde jen o kuriozitu, která skončí v dějinách výpočetní techniky pod čarou?


Miluji koncept konvertibilních počítačů! Mám je rád od doby, kdy mě přestalo bavit přetaktovávat počítače z kmitočtu X na kmitočet X+N, kde N je tím větší, čím větší jste borec. Pravda je totiž taková, že X se stále mění, jenomže X je pořád jenom číslo. A X+N je jenom jiné číslo. Je to hon, který nikdy neskončí. Pokud jde o konstrukci počítačů, pro běžného uživatele X nic neznamená, natož pak X+N. Navíc se objevují se nové nápady, které přinášení zvláštní nápady, jak počítače používat a do čeho je zabudovat. Přijde mi to originálnější a více přínosné, než hledat způsob, jak navýšit N.

Úvaha: Mají konvertibilní notebooky šanci?

V poslední době jsem si měl možnost vyzkoušet celou řadu konvertibilních strojů – Sony Vaio Duo 11, Lenovo Ideapad Yoga 11, Lenovo Ideapad Yoga 13 a Asus Taichi. Všechny jsou vybaveny systémem Windows 8, až na Lenovo Idepad 11, který je vybaven Windows RT (a jinak se neliší od svého většího bratříčka, čímž nepochybně zmate řadu civilistů). Nebudeme rozebírat, že se všechny stroje opírají o dotykové Windows 8, které nemám rád. Nechci se věnovat ani podrobným recenzím jednotlivých strojů. To, nad čím se chci pozastavit, je hlavně jejich konstrukce a obecný koncept konvertibilních strojů.

Na následujících řádcích se podíváme na různé koncepty překlápění displeje u zmíněných modelů. Způsobů, jak přeložit počítač je totiž mnoho a každý z výrobců zvolil zcela jiný směr!

Úvaha: Mají konvertibilní notebooky šanci? Úvaha: Mají konvertibilní notebooky šanci? Úvaha: Mají konvertibilní notebooky šanci?

Poznámka redakce: Vzhledem k omezeným fotografickým možnostem autora jsme nakonec zvolili fotografie přímo od výrobců, všechny modely však reálně zkoušel. 
Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.
122 čtenářů navrhlo autorovi prémii: 57.8Kč Prémie tohoto článku jsou již uzavřené, děkujeme za váš zájem.
Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie.