Hlavní stránka Hardware Multimedia, zvuk, TV Úvaha: Mají e-inkové čtečky knih vůbec šanci na přežití?
Úvaha: Mají e-inkové čtečky knih vůbec šanci na přežití?
autor: Michal Rybka , publikováno 27.7.2012
Úvaha: Mají e-inkové čtečky knih vůbec šanci na přežití?

Mám rád svoji klasickou knihovnu plnou knih a časopisů. Alespoň tedy ve chvílích, kdy převážně spočívá na policích a nemusím ji tahat sem a tam. Při stěhování nebo přerovnávání ji rád nemám ani v nejmenším, protože je náhle větší a těžší, než by se mi líbilo. V takových chvílích přemýšlím, že ji změním na digitální...


...což samozřejmě zcela nejde. Vzácné časopisy z První světové války a obskurní a divné knihy asi nikdo do digitální podoby nepředělá. Okamžik, kdy všechny významné knihy budou digitalizované, je ale nedaleko.

Digitální knihy mají obrovské výhody – nulovou velikost a hmotnost, snadnou uložitelnost, jednoduché objednání i ze zahraničí. Otázkou ovšem je, jak a na čem je budeme číst. Čtení knih na počítači je blbost, to mi dosvědčí většina lidí, která to zkusila (pokud nejde o studenty, kteří nemají peníze a jsou ochotni přetrpět libovolné nepohodlí). Potřebujete nějakou čtečku – a to čtečku praktickou, rychlou a pohodlnou. Na rozdíl od situace před pár lety jsou dnes čtečky lepší než kdy dříve a jsou dokonce i za rozumné prachy.

Úvaha: Mají e-inkové čtečky knih vůbec šanci na přežití?

Při čtení máte v podstatě tři zásadní řešení, které můžete použít: Tablet, einkovou čtečku a mobil. Tablet je výkonný, rychlý, obvykle má velmi kvalitní displej, zvládne i barevný časopis a pokud má displej s vysokým rozlišením, dá se skvěle použít i na čtení PDF dokumentů o velikosti strany A4. Tablety s menším rozlišením jsou podstatně horší, v podstatě je můžete použít buď jako einkovou čtečku (a na to jsou drahé, těžké a mají krátkou výdrž na baterii) a nebo budete zvětšovat a posunovat stránku jako šílení, což znamená, že vás to záhy přestane bavit. Navíc tahat se s tabletem je problematické, pokud ho nechcete používat i na něco jiného (dalšího), tak ho asi necháte doma.

Přečtěte si velký test čteček

Úvaha: Mají e-inkové čtečky knih vůbec šanci na přežití?

Druhým extrémem je čtení na mobilech. Smartphony se nám s postupem času zvětšují, rovněž mají jemnější obrazovku a díky tomu už je na nich čtení pohodlnější. Není to nic, na čem bych chtěl louskat román, ale v metru a nebo v případě nutnosti se to použít dá. Mobil má navíc tu zásadní výhodu, že si ho stejně musíte koupit tak jako tak, takže proč ne smartphone a proč ne šikovný a nabouchaný smartphone? Nahradí kompaktní foťák, nahradí navigaci, nahradí walkman, funguje jako video walkman a máte ho prakticky pořád s sebou. Není pro čtení textu ideální, ale je velice praktický.

Úvaha: Mají e-inkové čtečky knih vůbec šanci na přežití?

A někde mezi těmito dvěma kategoriemi existují einkové čtečky. Jsou větší než mobil, ale pomalejší, jednoúčelové a rozhodně to není nic, na čem bych chtěl číst obrázkový časopis. Oproti situaci před rokem se ale neobyčejně zlepšily a vypadají lákavěji, než kdy předtím. Půjčil jsem si od Alzy na vyzkoušení čtyři čtečky, Amazon Kindle 4 s reklamami, PocketBook Touch, Nook Simple GlowLight a poněkud větší PocketBook PRO 912 Dark Silver. Očekával jsem, že se mi tato kolekce rozpadne „na ty nepoužitelné“ a „na ty zajímavé“, ale nestalo se tak. Použitelné jsou víceméně všechny a každá z nich má nějakou opravdu velmi pozitivní vlastnost, kvůli které stojí za uvážení. Řadu opravdu pěkných vlastností navíc sdílejí všechny. 
Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.
122 čtenářů navrhlo autorovi prémii: 47.4Kč Prémie tohoto článku jsou již uzavřené, děkujeme za váš zájem.
Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie.