Hlavní stránka Hardware Multimedia, zvuk, TV Garmin EcoRouteHD – palubní počítač a diagnostika v jednom
Garmin EcoRouteHD – palubní počítač a diagnostika v jednom
autor: Daniel Wojtěch , publikováno 4.4.2012
Garmin EcoRouteHD – palubní počítač a diagnostika  v jednom

I přesto, že se na našem serveru máme zabývat spíše hardwarem a všemi tématy kolem počítačů, nedalo mi to a pustil se do testování velice zajímavého zařízení, které potěší zejména majitele vozů bez palubního počítače. A že jich vůbec nebude málo – průměrné stáří vozového parku v Česku je 14 let!


Při dnešních cenách paliv si téměř každý počítá průměrnou spotřebu, jiní spoléhají na palubní počítač svého auta, ale co když vaše auto toto příslušenství postrádá? V tom případě si spotřebu musíte spočítat svépomocí. Další možnost je sáhnout po dnes testovaném zařízení od Garminu.

Vydávané je pod názvem EcoRouteHD a připojuje se do diagnostické zásuvky automobilu, konkrétně je to typ OBD II (podporované standardy KWP2000, ISO 14230, J1850 VPW, ISO 9141-2, J1850 PWM, CAN). Čidlo je kompatibilní s většinou současných, ale i těch starších automobilů. Dá se říci, že vozidla s datem výroby v roce 1996 a výše budou s největší pravděpodobností kompatibilní, nebo alespoň budou disponovat potřebným konektorem. Výrobce na stránkách uvádí, že vozy od roku 2001 by měly být s největší pravděpodobností kompatibilní. 

Krátká prezentace od výrobce zde.

Seznam nekompatibilních vozidel dle výrobce:

  • 1996 Dodge Intrepid
  • 2000 Ford F350 7.3L Turbo Diesel
  • 2003 and 2004 Subaru Forester
  • All Renault vehicles
  • 2006 Jeep Liberty Diesel Model
  • 2004 Mini Cooper S
  • 2008 and 2009 Toyota Highlander Hybrid

Já zařízení testoval celkem na třech vozech. Prvním z nich byla Octavia I z roku 1999 a zde se mi čidlo vůbec nepřipojilo. Druhým vozem byla opět Octavia, ale v druhé verzi z roku 2004 a tam pracovalo naprosto bezproblémově. Třetím vozem byl Citroen Xantia z roku 2000 a taktéž nevykazovalo žádné chyby. Všechny vozy byly poháněny naftovými motory TDI / HDI.

 

Garmin EcoRouteHD – palubní počítač a diagnostika  v jednom

Měření spotřeby není jediná zajímavá funkce, kterou toto čidlo nabídne. Kromě toho dokáže z řídící jednotky vyčíst chybová hlášení, spočítat ekologii jízdy a vytáhnout informace z různých čidel automobilu. Chybová hlášení v našem případě ani u jednoho z vozů nebyla nalezena, i když vím, že jednu chybu mi auto hlásí. Samozřejmě se svoji cenou nemůže rovnat profesionálním diagnostickým zařízením a znát všechny chybové kódy, takže se mu to dá odpustit. No, řekněte sami, takové informace vám ani palubní počítač neposkytne :)

 

 

Garmin EcoRouteHD – palubní počítač a diagnostika  v jednom

Abyste mohli EcoRouteHD provozovat, je třeba mít navigaci Garmin Nüvi 1210/1260/1310/1370/1390/1410/1490/1690/2310/2360/3760/3790 a novější. Je tu ale ještě možnost, a to propojit EcoRouteHD s vašim telefonem. Nutností je operační systém Android a stažení potřebné aplikace. Já měl k dispozici Garmin 1390T Lifetime a i když dnešní recenze není o ní, tak musím zmínit pár postřehů, které jsem během testování zaznamenal.

Zpracováním je to jedna z nejlepších navigací, co jsem zatím držel, taktéž dotykový displej je dobře čitelný na sluníčku a hlavně je příjemně citlivý na dotyk. Jelikož disponuje Bluetooth připojením, které je nutné pro zprovoznění EcoRoutu, tak je obohacena i funkcí pro připojení mobilního telefonu, tzv. hlasité handsfree. Bohužel za cenu atakující částku 4000 Kč neumožňuje nastavení průjezdných bodů, a to je opravdu velké mínus. 
Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.
29 čtenářů navrhlo autorovi prémii: 12.1Kč Prémie tohoto článku jsou již uzavřené, děkujeme za váš zájem.
Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie.