Hlavní stránka Hardware Multimedia, zvuk, TV Úvaha: Microsoft to nemá lehké. Windows 8 moc kombinují
Úvaha: Microsoft to nemá lehké. Windows 8 moc kombinují
autor: Michal Rybka , publikováno 30.9.2011
Úvaha: Microsoft to nemá lehké. Windows 8 moc kombinují

Podle Microsoftu byla většina uživatelů, kteří si stáhli developerský build Windows 8, nadšena z nového rozhraní Metro. Po pravdě řečeno, kdo čekal něco jiného? Přizná někdy šéf, že udělali něco špatně? Těžko. A pokud ano, bude to vždy ve srovnání s novým a lepším produktem ve stylu „předtím jsme se trochu mýlili, ale tohle bude vážně super“.


Můj dojem z nového konceptu Windows 8 je ale rozpačitý. Kapku za to může nepodpora akcelerace mé grafiky, kapku fakt, že mi nefunguje ani uspávání. Ale k čertu s tím, to jsou relativní drobnosti, které se nakonec opraví. Zásadní rozpaky, které z Windows 8 mám, nejsou ani z nového rozhraní Metro s jeho dlaždicemi. Působí jednoduše, dětsky, až primitivně – tak trochu v duchu starého Jobsova tvrzení, že „lidi z Microsoftu prostě nemají vkus“. Je jednoznačně optimalizované pro tablety, pro které je podle mého názoru vhodné – ale poněkud jiná historka je to samozřejmě při ovládání myší. Pro ovládání myši je zkrátka a dobře lepší klasické rozhraní, ukryté pod dlaždicí Desktop.

Úvaha: Microsoft to nemá lehké. Windows 8 moc kombinují

zdroj: dkszone.net

A právě tady vidím velký problém: Windows 8 totiž podle všeho nebudou mít jedno rozhraní, ale dvě, které se od sebe zatraceně liší, tlačí vývojáře do odlišného chování aplikací a tvoří jakési schizofrenní operačně systémové siamské dvojče. Jde to tak daleko, že zde mají být dvě různé verze Internet Exploreru, jedna s podporou pluginů a druhá bez. Tento schizofrenní rozštepenec jde tak daleko, že když v Settings prostředí Metro zvolíte More settings, udělá to hoplá – a jste v Settings Desktopu. Tohle hopsání „z pohádky do pohádky“ je tak divoké, že zdaleka překonává dualitu Windows – DOS.

Úvaha: Microsoft to nemá lehké. Windows 8 moc kombinují

zdroj: downloadcrunch.com

Podle mě bude tato dvojjedinost systému uživatele mást a bude zdrojem mnoha volání na technickou podporu. Obě rozhraní se výrazně liší jak svým konceptem, tak i ovládáním, až to skoro vypadá, že používáte virtuální stroj nebo remote desktop. 
Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.
120 čtenářů navrhlo autorovi prémii: 49.6Kč Prémie tohoto článku jsou již uzavřené, děkujeme za váš zájem.
Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie.