Hlavní stránka Hardware Multimedia, zvuk, TV Velký test 2.0 a 2.1 reproduktorů do 1500 korun
Velký test 2.0 a 2.1 reproduktorů do 1500 korun
autor: Jindřich Pirner , publikováno 7.9.2010
Velký test 2.0 a 2.1 reproduktorů do 1500 korun

Stereo a 2.1 sety patří mezi nejpopulárnější volbu, ale v ceně do 15 stovek je na trhu opravdu velká nabídka. My jsme vybrali nejzajímavější 3 zástupce 2.0 a 5 modelů 2.1 sestav od nejznámějších nebo nejpopulárnějších výrobců. Jak velké jsou rozdíly? A jsou v této cenové relaci vůbec nějaké? Odpovědi naleznete v našem testu.


Při vybírání modelů reproduktorů pro tento test jsem se řídil udávanými parametry, obrázky, ohlasy na internetu, a zejména svým odhadem. Audiofilové mohou namítat, že v této cenové kategorii bude mít všechno podobně bídnou konstrukci, lacinou elektroniku, i mrzký výsledný zvuk. Je ale nutné zachovat si střízlivý přístup, nadhled, a nemít přehnaná očekávání. Při dostatku informací a správném výběru totiž lze koupit i za tak nízkou cenu reproduktory, které budou méně náročným posluchačům stačit třeba několik let. A já bych chtěl hlavně usnadnit výběr, abyste nekoupili vyloženě špatně. Ale nakonec půjde stejně z nezanedbatelné části o vaše osobní preference, sympatie, o vaše dilema. Nicméně dostatek poznatků z praxe i porovnání modelů proti sobě, je myslím dobrým vodítkem. Nejlepší samozřejmě je to všechno slyšet na vlastní uši, jenže to se asi každému nepoštěstí. My jsme to tedy udělali za vás.

Teď už si představíme naše nedočkavě čekající kandidáty v kategoriích 2.0 a 2.1. Značky jsou řazeny v abecedním pořadí a první sfoukneme část 2.0 reproduktorů, protože těch je v testu o něco méně – předpokládali jsme totiž, že 2.1 sety se subwooferem vás asi budou zajímat víc.

2.0

Velký test 2.0 a 2.1 reproduktorů do 1500 korun Velký test 2.0 a 2.1 reproduktorů do 1500 korun Velký test 2.0 a 2.1 reproduktorů do 1500 korun

Creative GigaWorks T20
Series II

Evolve Blues R222

Genius SP-HF2.0 1800A

2.1

Velký test 2.0 a 2.1 reproduktorů do 1500 korun Velký test 2.0 a 2.1 reproduktorů do 1500 korun Velký test 2.0 a 2.1 reproduktorů do 1500 korun

Creative Inspire S2

Emgeton iXSOUND11

Logitech Z-323

Velký test 2.0 a 2.1 reproduktorů do 1500 korun Velký test 2.0 a 2.1 reproduktorů do 1500 korun

Modecom MC-2110

Philips SPA2360/10

Ještě než přejdu k dojmům z jednotlivých modelů bych rád poznamenal, že byste neměli brát příliš vážně některé parametry udávané výrobci. Zejména frekvenční rozsahy jsou zcela nic neříkající hodnoty z říše divokých snů. Podobně na tom jsou i údaje o výkonu, které sice někdy dají rámcovou představu o síle sestavy, jenže problém je, že některý výrobce to uvádí v RMS, jiný v PMPO, a navíc jde zpravidla většinou jen o špičkový výkon, při němž má sestava takovéto ceny problém vůbec vydávat poslouchatelný zvuk. Takže opět nic, čeho by se dalo chytit. V ohledech výkonu je nutné řídit se spíše fyzickými parametry (velikost měničů a objem - ten jsem pro vás vypočítal) a poznatky z praxe, jež jsou uvedeny v tomto článku.

Velký test 2.0 a 2.1 reproduktorů do 1500 korun

Naopak třeba údaj odstup signál / šum je u většiny modelů udán asi přibližně reálně, jelikož je vždy pod 100 dB (okolo 70-85 dB u všech setů) a při těch cca 20 dB pod hranicí 100 dB je slabý šum vždy rozpoznatelný pouhým uchem. Většina uvedených výchozích parametrů pochází přímo od výrobců a co se šumu týče, tak byl u všech sestav jen velmi slabý a nezesiloval se se zvyšující se hlasitostí. Nejde tedy o nic závažného. V této cenové kategorii máte ale docela reálnou šanci narazit na méně povedené kusy, kdy se pak může výsledný zvuk lišit větším šumem, trochu jiným podáním frekvencí a v nejhorším může být přítomen i brum. Ten už by ale měl být důvodem k reklamaci, takže pokud se s ním setkáte, zkuste výrobek raději vyměnit. A ještě je tu jeden důležitý fakt týkající se všech setů z testu - u všech do jednoho docházelo při více, jak poloviční hlasitosti, ke značném zkreslení zvuku. Tudíž počítejte s tím, že ačkoliv je ten který set třeba relativně výkonný, kvalitně bude hrát jen cca do poloviny svého výkonu. To je zkrátka fakt a obecný nedostatek skoro všech lacinějších reproduktorových sestav.

Úvodní představení a poznámky máme za sebou a tak nezbývá, než se pustit do podrobných dojmů z jednotlivých modelů. No a v závěru článku samozřejmě najdete konečné bilancování, postřehy a výsledné pořadí. 
Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.
92 čtenářů navrhlo autorovi prémii: 42.8Kč Prémie tohoto článku jsou již uzavřené, děkujeme za váš zájem.
Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie.