Hlavní stránka Hardware Monitory, LCD panely Hewlett Packard LP3065 - když ani 24'' nestačí
Hewlett Packard LP3065 - když ani 24'' nestačí
autor: Kuchař Martin , publikováno 16.3.2007
Hewlett Packard LP3065 - když ani 24'' nestačí

Dnešní recenzí se po delší době poněkud odpoutáme od testů LCD panelů s menšími úhlopříčkami a pohneme se kousek kupředu. A když říkáme kousek, tak v dnešní recenzi tomu bude přesně o dalších jedenáct palců. Do redakce se nám totiž dostál opravdový velikán, který v nás zanechal velice slušný dojem toužebné vzpomínky. Máme totiž k dispozici LCD s úhlopříčkou celých 30'' což se dá již velice slušně porovnat s menším televizorem.


Po posledních testech panelů s menšími úhlopříčkami jsme se posunuli na zcela opačný konec dostupného segmentu - máme zde totiž plných 30'', které hned na první pohled zcela uchvátí snad každého uživatele. Plocha je tak velká, že je potřeba si přizpůsobit pracoviště a od displeje se posadit nějaký ten metr dále avšak za tuto cenu získáte naprosto skvělý požitek při sledování filmů, hraní her a nebo práci s velkými fotografiemi. Velikosti úhlopříčky samozřejmě musí i přímo odpovídat i velikost rozlišení, které je stejně jako předchozí parametr neméně působivé - displej pracuje s rozlišením celých 2560 x 1600px. Jak si panel povede v praktických i subjektivních testech si detailně předvedeme v následující recenzi.

Hewlett Packard LP3065 - když ani 24\'\' nestačí
 Z této fotky se LCD zdá být zcela klasickým zástupcem od výrobce HP.(Pro zvětšení klikněte)

Z hlediska designu se panel řadí do klasického HP segmentu - lehce konzervativní, avšak zažitý a mnoha lidmi oblíbený design nevybíhá ani dnes ze svých dobře zajetých kolejí. Rozhodně si ale nedovolíme tvrdit, že by toto řešení bylo v jakémkoliv směru nepraktické či nepěkné - spíše se nám tento decentní design na tomto panelu líbil neboť sám nepoutá pozornost a uživatel má možnost nechat se plně unést samotným obrazem.

Hewlett Packard LP3065 - když ani 24\'\' nestačí
Širokoúhlé řešení spolu s 30'' přímo svádí k non-stop sledování DVD. (Pro zvětšení klikněte)

Jelikož se jedná o zcela novou velikost úhlopříčky na našem serveru, rozhodli jsme se zde umístit sadu fotografií, která Vám alespoň částečně nastíní, jak vypadá práce s takovýmto velikánem.

Hewlett Packard LP3065 - když ani 24\'\' nestačí   Hewlett Packard LP3065 - když ani 24\'\' nestačí

Hewlett Packard LP3065 - když ani 24\'\' nestačí   Hewlett Packard LP3065 - když ani 24\'\' nestačí
Pro zvětšení klikněte na jednotlivé fotografie.

Tyto fotografie jsme schválně nefotili proti bílému pozadí - LCD jsme raději nechali na pracovním stole pro jasnou představu o tom, kolik místa tento obr dokáže zabrat. První dvě fotografie jsou z filmu Terminator 2, který byl digitalizován do HD s 1080p, další foto pak ukazuje na hru World of Warcraft v plném rozlišení (2560 x 1600) a poslední pak ukazuje, že na plochu se Vám vejdou i tři plně zobrazené okna.

Hewlett Packard LP3065 - když ani 24\'\' nestačí

Obrázek ilustruje velikost pracovní plochy ve srovnání s jinými panely v poměru stran 16:10. Oproti 24'' (1920 x 1200) je zde opravdu další razantní skok kupředu.

U panelu těchto kvalit se dá očekávat, že bude stejně kvalitně vybaven i podstavec, který hraje klíčovou roli v možnostech polohování. Přesně tak se i stalo - kromě PIVOTu (nedokážeme si představit, jak by se v praxi používal u tak velké úhlopříčky) disponuje LCD snad vším potřebným. Naklánění vpřed i vzad, otáčení panelu o 90° v kloubu a k tomu ještě možnost měnit výšku v rozsahu celých 10cm.

Hewlett Packard LP3065 - když ani 24\'\' nestačí Hewlett Packard LP3065 - když ani 24\'\' nestačí

Z těchto fotek lze jasně vidět o jaký úhel je možné si měnit náklon. Ve směru vzad je to celých 30° a ve směru opačném pak 5° - bohužel druhá hodnota již není natolik chvályhodná - přeci jen dalších 5° navíc by celému LCD jistě prospělo. Velkým plusem je možnost natáčení panelu v kloubu mezi stojanem a displejem - přeci jen takovýto obr něco váží a při potřebě rychlého natočení by měl uživatel prostě smůlu. Další výhodou je možnost rychlého sundání displeje ze stojanu - stačí pootočit drobnou páčkou a displej lze pak jednoduše vysunout bez potřeby vyvinutí velké síly.

Hewlett Packard LP3065 - když ani 24\'\' nestačí
Pohled na zadní stranu panelu - zde není co dodávat.

Zadní strana nám ukazuje především velké množství větracích otvorů, jejichž nasazení je zde zcela na místě. U tak velké plochy je potřeba použít enormně výkonné podsvětlovací katody, které samozřejmě vydávají zbytkové teplo. Je nepříjemné, když je tento přebytek uvolňován do samotné zobrazovací plochy (například u panelu Fujitsu -Siemens p24-1W je displej po chvíli používání výrazně zahřátý). Zde je většina produkovaného tepla odvedena zadní částí. V horní části nad podstavcem je šikovně umístěna malá rukojeť, která velmi usnadňuje samotné polohování a případné přenášení.

Hewlett Packard LP3065 - když ani 24\'\' nestačí

Na levé straně displeje jsou umístěny porty USB Hubu - netradičně zde vidíme dokonce sadu čtyř těchto vstupně-výstupních rozhraní - tradiční bývají pouze dva.

Pokud se snažíte najít tlačítka, kterými budete schopni vstoupit do OSD menu, máte opravdu smůlu, panel žádné nemá. Proto jsou na dolní hraně u pravého rohu umístěny pouze tlačítka pro změnu vstupu, zapínání a regulaci jasu - o té si více povíme v kapitole OSD Menu.

Hewlett Packard LP3065 - když ani 24\'\' nestačí
Detailní pohled na sadu ovládacích tlačítek.

Nyní se dostáváme k sekci, která nás na celém testu zamrzela nejvíce. Jedná se o vstupní porty - displej sice disponuje sadou tří DVI portů, avšak za tuto cenu by zde zcela jistě neměl chybět S-Video, kompozitní či komponentní vstup a nebo moderní a hodně diskutované rozhraní HDMI.

Hewlett Packard LP3065 - když ani 24\'\' nestačí
 

Nakonec jsme si nechali důležitou poznámku - takto vysoké rozlišení si žádá nasazení Dual-Link DVI kabelu a samozřejmě nesmí tato funkce chybět ani na grafické kartě. V opačném případě si prostě rozlišení 2560 x 1600 nemáte možnost užívat.

Hewlett Packard LP3065

úhlopříčka30" s poměrem 16:10
LCD matrice S-IPS
pozorovací úhly178° / 178°
doba odezvy6 ms
jas300 cd/m2
kontrast1000 : 1
obrazová frekvence30 - 94 kHz horizontální , 48 - 85 Hz vertikální
nativní rozlišení2560 x 1600
počet barev16,7 mil
vstupy3 x DVI
PIVOTne
seřízení výškyano
audione
montážní bodyVESA 100mm
hmotnost13,4
záruka36 měsíců
USB HUBano
specialityreklamace přímo u zákazníka do dvou dnů
Cena bez DPH31 200 bez DPH

Ovládání a OSD

Jak již jsme se zmínili v předchozí kapitole, tak panel nedisponuje žádným OSD menu a to jak v podobě klasické na monitoru, tak ani pomocí software z prostředí Windows. Uživatel je tedy odkázán na seřízení všech parametrů pouze skrze software u grafické karty nebo v ovládačích. Jediné, co nám dal výrobce k dispozici je změna jasu - tlačítko plus a mínus - avšak chybí jakékoliv zobrazení aktuálního stavu - celé seřízení tedy pobíhá pouze na základě subjektivního pocitu.Je škoda, že u tak výtečného panelu si nemůžeme nastavit teplotu barev, jednoduše měnit jas spolu s kontrastem apod. 
Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.
214 čtenářů navrhlo autorovi prémii: 104.6Kč Prémie tohoto článku jsou již uzavřené, děkujeme za váš zájem.
Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie.