Hlavní stránka Hardware Monitory, LCD panely NEC MultiSync 90GX2 Pro - další do řady 19'' LCD
NEC MultiSync 90GX2 Pro - další do řady 19'' LCD
autor: Kuchař Martin , publikováno 22.2.2007
Seznam kapitol
1. Seznámení a technické parametry
2. Ovládání a OSD
3. Podání barev a pozorovací úhly
4. Hodnocení
NEC MultiSync 90GX2 Pro - další do řady 19'' LCD

Update! V dnešní recenzi si prověříme zbrusu novou novinku NEC s lesklou obrazovkou založenou na TN matrici, což napovídá, že se bude jednat o monitor vhodný do kanceláře či domů. Jestli ale obstojí při hraní her či práci s excelem, se už dozvíte dále.... 


Již na první pohled většina uživatelů jistě pozná, že máme tu čest s klasickým zástupcem 19''. Obrazovka s lesklým povrchem je v poslední době velmi moderním doplňkem a objevuje se především u levnějších modelů, kde se výrobce tímto krokem snaží nahnat případné kupce na to, že barvy vypadají "živěji" a věrněji. Bohužel ale praxe ukazuje, že je to tak vše, co nám může glare-type displej přinést - velké problémy se vyskytují při prací s protisvětlem (například proti oknu) a nebo pokud se nám v obrazovce odráží například žárovka z lampy.

NEC MultiSync 90GX2 Pro - další do řady 19\'\' LCD
Zajímavě vyvedené ovládací tlačítka působí decentně a líbivě.

Kombinace stříbrného rámečku spolu s černým podstavcem není v žádném případě něčím neobvyklým - v poslední době se s touto kombinací setkáváme čím dál tím častěji právě u levnějšího segmentu. K povedenému designu nám ale přispívá relativně tenký rámeček podél samotného displeje a neobvykle řešené ovládací tlačítka. Ty jsou vyvedeny podél spodní hrany panelu avšak vypadají jako by zavěšené pod obrazovkou než klasicky zapuštěné, tak jak tomu bývá u většiny konkurenčních modelů.

NEC MultiSync 90GX2 Pro - další do řady 19\'\' LCD
Čelní pohled nám ukazuje velmi citlivý design - černý profil vytažený stříbrnými linkami. (Pro zvětšení klikněte)

Čelní pohled nám pouze potvrzuje předešlá slova - tenký profil, zajímavé ovládání a stříbrno-černá barevná kombinace tomuto kousku poměrně sluší. Bohužel je jen škoda, že se nám zde nedostalo prostoru pro nasazení ušlechtilejších materiálů jakými je například hliník.

Bohužel výrobce nám nedal u panelu příliš možností k velkým změnám polohování. Musíme se spokojit pouze s možností změny náklonu, Na výškové nastavení nebo funkci PIVOT můžeme zapomenout. Vše je jasné už na vní pohled - pokud se totiž podíváte na samotný stojan s podstavcem, je jasné, že nemáme opravdu žádného přeborníka v celorepublikové gymnastice, avšak spíše tak kandidáta na spodní příčky v okresním přeboru.

NEC MultiSync 90GX2 Pro - další do řady 19\'\' LCDNEC MultiSync 90GX2 Pro - další do řady 19\'\' LCD

Podle výše zobrazených obrázků si každý dokáže velmi přesně udělat představu o možnostech naklopení - úhly jsou pro běžnou praxi postačující - z hlediska očekávaného nasazení tohoto LCD v nich jistě nebude žádný větší problém.

Pro ovládání máme k dispozici sadu tří tlačítek (čtvrté slouží pouze pro zapínání a vypínání celého LCD). Pohyb v menu je prováděn pomocí kruhového tlačítka, které slouží jako pěti polohový joystick - pohyb do čtyř směrů + možnost zmáčknutí pro potvrzování volby. Zbylá tlačítka jsou pak určena pro změnu aktuálního vstupního signálu a pro reset továrního nastavení.

NEC MultiSync 90GX2 Pro - další do řady 19\'\' LCD
Detailní pohled na sadu ovládacích tlačítek.

Jak jde vidět z předešlých fotografií, tak panel je vybaven USB 2.0Hubem s celkovým počtem čtyř portů. Dva jsou umístěny podél levé strany a zbylé dva pak vzadu u vstupních konektorů. Umístění podél levé hrany velice vítáme, neboť použití flash pamětí či MP3 přehrávačů je pak maximálně pohodlně - uživatel není nucen lézt pod stůl a složitě hledat volné pozice.

NEC MultiSync 90GX2 Pro - další do řady 19\'\' LCD

Na zadní straně v oblasti vstupních konektorů nenajdeme opravdu žádné zázraky jako tomu bylo například u poslední recenze panelu ASUS PW201. NEC je totiž vybaven pouze DVI a D-Sub portem pro přivedení video signálu a následně po pravé straně pak vidíme ještě USB-port sloužící pro zapojení USB 2.0hubu. Nechybí samozřejmě ani dva zbylé porty.

NEC MultiSync 90GX2 Pro - další do řady 19\'\' LCD

 Nedopatřením jsme v minulé verzi článku uvedli parametry staršího modelu 90GX2, za což se velmi omlouváme.

NEC MultiSync 90GX2 Pro

úhlopříčka19" s poměrem
LCD matrice TN glare-type
pozorovací úhly150° / 140°
doba odezvy2 ms
jas400 cd/m2
kontrast1000 : 1
obrazová frekvence31,5 - 81,1 kHz horizontální , 56 - 75 Hz vertikální
nativní rozlišení1280 x 1024
počet barev16,7 mil
vstupyD-SUB
PIVOTne
seřízení výškyne
audione
montážní bodyVESA 100mm
hmotnost6,5
záruka24 měsíců
USB HUBano 4 porty
specialityne
Cena bez DPH7 900 bez DPH


 
Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.
67 čtenářů navrhlo autorovi prémii: 32.7Kč Prémie tohoto článku jsou již uzavřené, děkujeme za váš zájem.
Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie.