Hlavní stránka Hardware Monitory, LCD panely Fujitsu-Siemens S20-1W aneb 20" za babku
Fujitsu-Siemens S20-1W aneb 20" za babku
autor: Kuchař Martin , publikováno 3.3.2006
Seznam kapitol
1. FSC S20-1W, technické parametry
2. Ovládání a OSD
3. Podání barev a pozorovací úhly
4. Doba odezvy
Fujitsu-Siemens S20-1W aneb 20

Širokoúhlé LCD panely se objevují v nabídkách prodejců čím dál tím častěji - dokonce se zdá, že pomalu ale jistě vytlačují klasický formát 4:3. Stejný trend zachytila i firma Fujitsu-Siemens Computers, která nyní přichází na trh s panelem, který poskytuje oblíbený "wide" formát, velmi kvalitní obraz a navíc za přijatelné peníze. Pokud k tomu všemu přidáme ještě atraktivní výrobní materiál (hliník), tak získáme velice zajímavé a lákavé LCD...


Již na první pohled zjistíte, že se jedná o velice elegantní a čistý design, který navíc díky použitým materiálům získává na robustnosti. Když mluvím o použitém materiálu, tak tím nemyslím nic jiného něž hliník, který je jistě daleko působivější a odolnější než jakékoliv plasty, které se velice často na LCD panelech vyskytují. Jediné místo, kde na panelu plast najdete je boční lem displeje, který slouží pro překrytí spoje hliníku.

Fujitsu-Siemens S20-1W aneb 20\
Tento displej vám na stole ostudu neudělá. (Pro zvětšení klikněte)

Pro základní ozvučení je monitor vybaven reproduktory, které jsou trochu nezvykle pověšeny za spodní hranu. Mnoha lidem může toto řešení vadit a připadat jim rušivě a tudíž je možné je stiskem dvou tlačítek jednoduše sundat. Jak si ukážeme následně, tak veškeré zdířky jsou vyvedeny na zadní straně displeje a tudíž k reproduktorům samotným žádný kablík nevede.

Fujitsu-Siemens S20-1W aneb 20\
Čelní pohled na panel s reproduktory. (Pro zvětšení klikněte)

S-20 působí opravdu čistě a uhlazeně po všech stránkách - jediným lehce rušivým prvek jsou právě zmíněné repráčky. Malou výtku bychom mohli mít i k zbytečně silnému lemu samotného displeje.

Fujitsu-Siemens S20-1W aneb 20\
Bez repráčků působí ještě čistěji. (Pro zvětšení klikněte)

Po sundání reproduktorů získáme LCD s profesionálním designem, který neudělá ostudu ani v reprezentativních prostorech. Je sice lehce staromódní, ale jak se říká - v jednoduchosti je krása a zde to platí opravdu na 100%.

Displej je držen velice zajímavě řešeným stojanem, který umožňuje výškové nastavení v rozmezí osmi centimetrů. Samozřejmostí je i náklon dopředu a dozadu. Při bočním pohledu zjistíte ale jednu velmi překvapivou věc - hloubka monitoru je neskutečně malá. Toho bylo dosáhnuto použitím externího napájení a tudíž nemusí být adaptér uvnitř samotného panelu.

Fujitsu-Siemens S20-1W aneb 20\
Pohled z levé strany. Držák je opravdu podařený. (Pro zvětšení klikněte)

Výšková polohovatelnost je možná v několika krocích po jednom centimetru a probíhá zamáčknutím tlačítka a následným povytažením nebo zasunutím pohyblivé části podstavce. Aby byly tyto pohyby snadné a nemohlo dojít k jakémukoliv poškození, je u displeje malé držátko, které přesně padne do ruky při jakékoliv manipulaci.

Fujitsu-Siemens S20-1W aneb 20\
Panel v nejvyšší možné poloze.

Fujitsu-Siemens S20-1W aneb 20\
Nejnižší poloha ve které může být umístěn.

Naklápění probíhá kontinuálně díky kloubu umístěném pod držátkem. Rozsah je opravdu široký a nebrání použití v jakémkoliv prostředí. Jediným problémem, který vyplynul při testování, jsou nevhodně umístěné konektory, které při zapojeném stavu znemožňují naklonění do limitn polohy směrem vpřed.

Fujitsu-Siemens S20-1W aneb 20\ Fujitsu-Siemens S20-1W aneb 20\
Obě limitní polohy naklopení.

Ovládací tlačítka jsou plastová, ale i přes to je jejich stisk příjemný a hlavně přesný. Jediným malým mínusem je provedení jejich popisu - ten je natisknut na průhledný plat, za kterým se nachází zrcadlící plocha a tudíž se nápis jako by rozdvojuje a jeho čitelnost není optimální.

Fujitsu-Siemens S20-1W aneb 20\
Ovládací tlačítka - všimněte si rozdvojení nápisů.

Na zadní straně displeje se nacházejí všechny potřebné konektory. Hlavním je DVI-I a pak následuje klasický analogový D-SUB. Pro přívod zvuku slouží dva cinche a poslední zdířka je určená pro zapojení kablíku z externího adaptérů. Pro uchycení ke stojanu slouží VESA 75mm.

Fujitsu-Siemens S20-1W aneb 20\

Na konec nám zůstaly samotné reproduktory. Jejich kvality nejsou díky kompaktním rozměrům nikterak oslnivé, ale díky velice robustnímu hliníkovému řešení, poskytují značně lepší zvuk než mnoho platových kolegů. Mohou tedy bezproblémově sloužit pro základní ozvučení například při práci. K panelu jsou připevněny pomocí dvou úchytů a vedle těch ještě putuje audio signál skrze dva pružné kontakty.

Fujitsu-Siemens S20-1W aneb 20\
Z vnější strany jsou úchyty a po vnitřní pak pružné kontakty. (Pro zvětšení klikněte)
 

Fujitsu-Siemens Scaleoview S20-1W

úhlopříčka20,1" s poměrem 16:9
LCD matrice MVA
pozorovací úhly176°/176°
doba odezvy8 ms
jas300 cd/m2
kontrast800 : 1
obrazová frekvence30 - 82 kHz horizontální , 56 - 76 Hz vertikální
nativní rozlišení1680 x 1050
počet barev16,7 mil
vstupyDVI-I, D-SUB a 2x cinch
PIVOTne
seřízení výškyano o 8cm
audio2 x 2W
montážní bodyVESA 75mm
váha6,8 kg
záruka24 měsíců
specialityprovedení v hliníku
Cena bez DPH12 500,- Kč


 
Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.
206 čtenářů navrhlo autorovi prémii: 100.6Kč Prémie tohoto článku jsou již uzavřené, děkujeme za váš zájem.
Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie.