Hlavní stránka Hardware Monitory, LCD panely ASUS ROG PG27VQ: zakřivené TN s G-SYNC a RGB LED
ASUS ROG PG27VQ: zakřivené TN s G-SYNC a RGB LED
autor: Petr Diviš , publikováno 5.2.2018
ASUS ROG PG27VQ: zakřivené TN s G-SYNC a RGB LED

V dnešní době jsou herní monitory běžně osazovány panely IPS a VA typu. I přesto se na trhu vyskytují stále TN panely, nabízející nejrychlejší odezvu. ASUS nám na test zapůjčil jeden z nejnovějších TN monitorů. Model ROG Swift PG27VQ obsahuje 165Hz elektroniku s G-SYNC, rozlišení 2560×1440 a design vylepšuje RGB AURA SYNC.


I když se mezi herními monitory běžně vyskytují VA a IPS displeje, TN stále nabízí nejrychlejší odezvu ze všech technologií. Je tomu tak dáno hlavně díky jeho specifickému chování, kdy lze velice dobře sílou overdrive zkrátit odezvu na minimum. I když pro dnešní IPS monitory není problém ani zvládat 144Hz obnovovací frekvenci, profesionální hráči vyžadují dokonale ostrou odezvu, kterou IPS nezvládá tak dokonale jako TN. I proto se dnes stále objevují na trhu TN monitory, které nabízejí nejlepší možnou odezvu, ale za cenu kompromisu ve všem ostatním.

ASUS ROG PG27VQ: zakřivené TN s G-SYNC a RGB LED

Dnes testovaný ASUS patří přesně mezi taková moderní TNka. Je sice založen na „obyčejném“ TN panelu, ale obsahuje nejnovější možné vychytávky. Samotný panel je zakřivený a díky tomu působí zorný úhel ještě širším dojmem (jako by se jednalo o větší displej). Dále obsahuje 165Hz elektroniku s Nvidia G-SYNC, takže ideální předpoklad pro dokonale plynulý obraz.

V poslední době také každá správná herní preiferie musí obsahovat RGB LED osvětlení. A tak ASUS doplnil PG27VQ o RGB LED osvětlení ASUS Aura Sync. To umožňuje, aby zadní strana monitoru svítila různými RGB efekty, stejně jako vaše ROG základní deska, grafická karta, myš anebo klávesnice. Celý počítač pak může připomínat lunapark v noci. Naštěstí je RGB osvětlení ovladatelné, takže až vás omrzí, tak jej můžete bez problému vypnout.

ASUS ROG PG27VQ: zakřivené TN s G-SYNC a RGB LED

Aby těch světýlek nebylo málo, na spodní straně stojanu, který mimochodem jinak vypadá velice dobře, se nachází červeně-rudý projektor. Ten může promítat logo ASUS ROG, nebo i nějaký vlastní motiv, na váš stůl. Stejně jako RGB LED jej lze naštěstí vypnout.

RGB LED a jiné blbinky však žádný monitor nevylepší o to nejdůležitější – kvalitu obrazu. Na tu je třeba se zaměřit při nákupu monitoru nejvíce. Při zapůjčení PG27VQ jsem sám byl zvědav, jak dnešní TNka vypadají a zda nějak pokročily za tu dobu, co jsem TN měl na svém stole naposled. Abych měl možnost nějakého porovnání, zapůjčil jsem si deset let staré HP 2408h – ve své době špičku mezi 5ms TNky. Jeho jedinou nevýhodou byl asi ten lesklý panel. 
Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.
21 čtenářů navrhlo autorovi prémii: 8.1Kč Prémie tohoto článku jsou již uzavřené, děkujeme za váš zájem.
Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie.