Hlavní stránka Hardware Monitory, LCD panely 19" NEC 1970NX - když dva dělají totéž...
19" NEC 1970NX - když dva dělají totéž...
autor: Polášek Radek , publikováno 31.3.2005
19
Pokud jste profesionál kterému záleží na maximálně věrném podání barev, případně výsledky své grafické tvorby prezentujete ostatním, jistě jste si všimli, že běžné, byť velké 19" nebo 20" ploché panely na tento úkol nestačí. Všichni, kteří takový panel pozorují z jiného úhlu než operátor, vidí zkreslené, často oranžově-šedé až inverzní barvy. I když výrobci společně uvádějí vysoké pozorovací úhly, často se jedná o menší... ehm... polopravdu - uvádí totiž úhly, kdy kontrast klesne na hodnotu 1:5 a to je pro solidní práci opravdu málo. Tam kde v podání barev končí běžná komerce (technologie TN+film), začínají nastupovat panely PVA, MVA nebo IPS. My jsme dnes testovali NEC 1970NX založený na technologii S-IPS.... {mospagebreak title=Základní informace}

Stále klesající ceny plochých panelů jsou příčinou toho, že nastává období, kdy velká část příznivců klasických CRT monitorů reálně uvažuje o tom, že přejdou právě na 19" - 20" LCD. Malá tloušťka panelu, dokonalá geometrie, ostrý obraz a stále se zlepšující doba odezvy jsou argumenty které mluví ve prospěch stále levnějších a levnějších TFT. Jsou však oblasti, kde běžně dostupné ploché panely selhávají - problémem je nepříliš věrné podání barev a nízké "pracovní" pozorovací úhly. To je také důvod, kdy část firem uvádí alternativní (a poněkud dražší) ploché panely založené na jiných technologiích. Patří mezi ně i firma NEC s doplňkovou alternativní řadou, která je založená na technologii S-IPS.

TFT a NEC...

NEC 1970NX je novinkou, která se objevila na přelomu roku 2004 / 2005 a nahradila model NEC 1960NXi. Vyrábí se v stříbro-černém nebo stříbro-bílém provedení, aktivní matrice o velikosti 19" je S-IPS. Panel je mířen do náročnější oblasti a jako takový je pochopitelně vybaven jak analogovým, tak i digitálním DVI-D vstupem.

Poznámka: Vedle 1970NX vyrábí NEC trochu levnější komerční 19" řadu NEC 1970V (založenou na TN+film) a dražší "hráčskou" devatenáctku 1970GX (také TN+film, 8 ms odezva + USB hub).

Monitory NEC (jak LCD, tak CRT) vyrábí firma NEC / Mitsubishi Displays založená v roce 2000 jako společný podnik NEC a Mitsubishi. Přesto, ale srdce LCD displeje NECu 1970NX - zobrazovací matrice - pochází z dílen LG.Philips, který je největším výrobcem LCD matric na světě.

19\

NEC 1970NX

Velikost úhlopříčky 19 palců
Typ LCD matrice S-IPS
Velikost obr. bodu 0.294 mm
Pozorovací úhly 176° horizontálně / 176° vertikálně
Doba odezvy 25 ms (13 ms z bílé do černé/ 12 ms z černé do bílé)
Jas 250 cd/m2
Kontrast 500:1
Obrazová frekvence 31,5-81,1 kHz horizontální a 56-75 Hz vertikální
Nativní rozlišení 1280 x 1024
Počet barev 16,77 miliónu
Vstupy DVI-D (digitální vstup) a D-sub (analogový RGB)
Rozměry 412,5 mm x 386,8 mm x 220 mm
Váha 7,5 kg panel (10,5 kg se základnou)
Záruka 48 měsíců
Speciality NaviSet software

NEC 1970NX je skvělý displej, který se může chlubit vynikajícími zobrazovacími úhly - 176 stupňů vertikálně / 176 stupňů horizontálně. Nejedná se jen o papírovou charakteristiku, ale o reálné schopnosti LCD, které vás, pokud máte zkušenosti s běžnými TFT panely, opravdu posadí na židli. Další devizou jsou perfektní podání barev a jejich homogenita. Fotky vypadají na tomto LCD mnohem lépe než na běžných CRT.

Velmi dobrý je i design - panel je z plastu postavený na kovové základně, která zajišťuje potřebnou stabilitu. NEC je poměrně lehký - váží 10,5 kg (z čehož nejtěžší je právě kovová základna). Obrazovku lze dobře polohovat - 35 stupňů vertikálně a 340 stupňů horizontálně. Panel je výškově nastavitelný podle libosti.

19\
čelní pohled na panel s vytaženou nohou

19\
boční pohled na panel s vytaženou nohou

Vraťme se však k LCD matrici, která je založena na S-IPS (zdokonalené In-Plane Switching) technologii.

Původní technologie IPS byla vyvinuta v roce 1996 firmami Hitachi a Nec, aby odstranila největší neduhy TN (Twisted Nematic) matric - nízké pozorovací úhly a špatné barevné podání. Technologie je založena na tom, že elektrody leží v jedné rovině vedle sebe (viz obrázek), při přivedení napětí se tenká vrstva tekutých krystalů natáčí mnohem přesněji než při použití klasické technologie (natáčení probíhá v ploše, ve shodě s elektrickým polem). Nevýhodou technologie IPS je nepatrně slabší kontrast (elektrody zabírají více místa) a poněkud delší odezva buňek (námi testovaný panel měl na dnešní poměry slabší "papírovou" odezvu 25 ms), byť dnešní nejlepší S-IPS panely od LG dosahují odezvy blížící se k 12 ms.

Poznámka: Další výhodou IPS je, že případné poškozené buňky nepropouštějí světlo a takové body zůstávají tudíž tmavé (i technologie TN trvale svítí). V případě S-IPS je riziko poškození buňky nižší - jednu buňku ovládají dva tranzistory...

Největším výrobcem S-IPS je LG.Philips. Ještě donedávna bychom mohli napsat mezi zápory i cenu, ale dnes to neplatí. Ceny LCD s touto špičkovou technologií se pohybují dokonce pod 10 000 Kč bez DPH.

19\
schéma rozložení krystalů v matricích S-IPS (převzato z Xbitlabs)

Když jsme u popisů technologií můžeme si ještě na chvíli odskočit ke stručnému popisu technologie TN (Twisted Nematic), kterou využívají "bratři" námi testovaného modelu NEC 1970V a 1970GX. Jedná se o nejstarší, ale velmi dobře zvládnutou technologii výroby obrazovek z tekutých krystalů (dále LC). Používá ji drtivá většina panelů. Ze všech dnes dostupných technologií je nejméně složitá a nejlevnější.

Molekuly tekutých krastalů jsou umístěny mezi dvě desky s elektrodami a po přivedení napětí zamezí polarizované krystaly průchod světlu. Bohužel krystaly nejsou "organizovány, tak dobře jako v případě S-IPS a proto dochází k rozdílným pozorovacím vlastnostem z různých úhlů a barevné podání není tak věrohodné. Na druhou stranu jsou TN matrice mnohem rychlejší (mají rychlou odezvu) - buňky se s nastavením krystalů, tak nepáří jako v případě jiných technologií. Dnes se odezva nejrychlejších panelů na bázi TN pohybuje v řádu jednotek ms. K zdokonalení úhlů se používá vrstva optického filmu a technologie se nazývá TN+film.

Ovládání...

Ovládání panelu zajišťují čtyři tlačítka: Power On/Off, Reset, Select 1/2 a Menu/Exit. Navíc je zde malý čtyřsměrný joystick. Joystickem se pohybujete v Menu nebo přímo měníte Contrast a Brightness (Jas).

19\

Ovládání joystickem je poměrně nešikovné, protože často nereaguje jak má. Tlačítko Select 1/2 funguje buď jako výběr v Menu nebo vám dovoluje vybírat mezi DVI a D-SUB vstupem. Menu je je přehledné a nabízí možnost upravovat standardní nastavení.

19\

K LCD panelu se také dodává specialita NECu - software NaviSet pro Windows, který dovoluje měnit interní nastavení panelu pomocí počítače (na OSD menu panelu tedy doslova nemusíte ani sáhnout).

19\

{mospagebreak title=Testy}

Subjektivní testy

1. kategorie: Práce ve Windows

LCD panel jsme testovali cca týden v běžném provozu. Celkově nás opravdu potěšil, protože barvy a úhly jsou opravdu bezkonkurenční. Bíle se nebarví do žluta a tak práce ve Wordu je příjemná i z ostřejšího úhlu. Písmo je výrazné a dobře čitelné i přes D-Sub RGB připojení (testováno na integrované GeForce MX). Trošku rušivě může působit pomalejší odezva při rychlém scrolování. Přesto se s výraznými duchy při scrolování nesetkáte. Na práci ve Windows je panel velmi dobrý až skvělý.

2. kategorie: Hraní her

Náruživí hráči se asi budou muset poohlédnout po jiném panelu. 1970NX má poněkud slabší odezvu - celkem 25 ms (13 z bíle do černé, 12 z černé do bílé). Při rychlejší akci a skrolujícím pozadí to půjde znát. Zejména na LAN turnaje nebo party při velkém počtu fps pocítíte nedostatky panelu, přesněji S-IPS. Dalším záporem je specifické podání černé barvy panelů IPS - černá se při pohledu z boku barví do černo-fialova. Pokud by se jednalo o relativně barevnou hru typu Unreal nebo Far Cry, tak vám to asi vadit nebude, ale při hraní Doomu III si zažijete černo-fialové orgie. Na hraní her je panel dobrý až dostatečný.

3. kategorie: Grafika

EIZO je na práci s fotografiemi a grafikou lepší než NEC, protože nabízí 10-bit LUT. NEC má ale také dobré podání barev (sytost barev je výtečná) a rovnoměrné podsvícení (zajišťují čtyři lampy - EIZO používá až 6). NEC zobrazuje obrázky skvěle i v šikmých úhlech a s grafikou se na něm pracuje skvěle. Je to takové low-end EIZO pro grafiky. Na práci s grafikou a fotografiemi je panel skvělý.

4. kategorie Video

Doba odezvy 25 ms bohatě dostačuje frekvenci snímků, která se pohybuje od 24 - 30 fps (30 - 40 ms na jeden snímek). Nepoznáte žádné blikání či rozmazání při rychlejší akci. Sledovat DVD nebo HDTV na tomto LCD je opravdu úžasné - barvy hrají. Probléme jen nastává na velkých černých plochách, kdy obrazovka i v přímém pohledu chytá fialovo-modrý odstín. Na sledování videa je panel velmi dobrý až skvělý.

Fototesty

Pozorovací úhly

Pro dobrou ilustraci jsem použil krásnou fotku od Václava Širce, která ilustruje, jak perfektně umí panel zobrazovat fotky. Je to opravdu "pokoukáníčko" a to i z těch nejroztodivnějších úhlů. Kontrast se sice v případě extrémních úhlů lehce snižuje, ale toho si v běžném provozu snad ani nevšimnete. Specifikace sice hovoří, že panel má mít viditelné úhly 176 stupňů horizontálně i vertikálně při snížení kontrastu na 1:10, ale kupodivu v extrémních úhlech jsme nijak znatelný pokles kontrastu nepocítili - vše je stále ostré a kontrastní.

19\
čelní pohled

19\
pohled ze zdola

19\
pohled z boku

Stupně šedi

Černou zobrazuje panel správně, ale stačí jen trošku uhnout pohledem stranou a hned černé plochy chytají nachový odstín. V práci ve Windows to nepoznáte, dokonce ani na obrázcích, ale při sledování filmů nebo hraní temnějších her je to hodně viditelné.

19\

19\

Barvy

S-IPS technologie nepoužívá dithering neboli dopočítávání odstínů (nad 262 tisíc barev) jak je to běžné u TN panelů. Barev je tedy opravdu 16,77 miliónu (256 odstínů RGB), přesto to ale nestačí na EIZO 10-bit (1024 odstínů RGB), tam jsou barvy ještě věrněji podané. Podsvícení panelu je rovnoměrné a homogenita barev (díky S-IPS) dobrá. Na práci s grafickou vás tento panel nezklame.

19\

 

Měřené testy

Tyto testy byly převzaty s dovolením Xbitlabs.com

19\

Doba odezvy se u různých odstínů pohybuje na odlišení úrovni. U světlých odstínů jsou přechody rychlé, u tmavých naopak pomalé. Uváděná doba ve specifikacích odpovídá zhruba průměru, je to jen orientační číslo, protože reálná odezva je +/- 5 ms. Na grafu se zaměřte hlavně na Rise křivku, která zobrazuje čas náběhu požadovaného odstínu barvy. Nejpomalejší je LCD monitor právě v temných barvách a to se projeví ve hrách, naopak ve světlých odstínech je velmi rychlý - dokonce pod 10 ms. To se projeví hlavně ve Windows, kdy při scrollování se příliš nesetkáme s "duchy" u písem.

19\

Opět tabulkové hodnoty jsou jiné než reálné. Zaměřte se hlavně na hodnoty Default a Maximum. Z měření v podstatě vyplývá, že jas panelu je reálně 200 cd/m2 a 300 - 350:1 kontrast při použití D-Sub RBG a 400:1 při použití DVI. Odezva je v průměru dokonce lepší než tabulková - 23 ms. 

Vadné pixely

Námi testovaný model měl jeden vadný pixel. Viditelný byl zejména na bílém a 100% červeném nebo modrém podkladu. V černé a zelené se ztratil.

{mospagebreak title=Závěr}

NEC 1970NX je špičkový panel vhodný spíše na profesionální využití než na hraní her. Na fotky, video, práci s 3D modelováním a renderingem, práci s Windows je skvělý. Na hry se však nehodí. Velmi dobře se na něj dívá a zobrazuje vše s největší brilantností a to ho nemusíte ani připojovat přes vstup DVI.

Poznámka: Co by se u tohoto panelu moc hodilo je funkce Pivot - otáčení na výšku (kdy u TN panelů obvykle vadí nízké pozorovací úhly ve vertikální rovině). NEC tuto možnost nabízí v modelu 1980SX, ale ten je o deset tisíc dražší.

19\

Největší vadou na kráse tohoto LCD bude asi cena - cca 14000 Kč bez DPH je v dnešní době poměrně hodně (i když na druhou stranu, před rokem by to byla za 19" LCD opravdu skvělá cena).

Když nepočítáme EIZO, některé modely SONY a iiYamy, tak je NEC 1970NX prakticky nejdražší LCD 19tkou ve své třídě a zbývá jen položit si otázku, jestli to za ty peníze stojí. Pole mého názoru záleží na osobních preferencích - pokud nehrajete hry, nepouštíte si filmy a záleží vám na věrném podání barev, pak je S-IPS asi tou jedinou volbou (nehledě na vyšší cenu, navíc panely MVA a PVA jsou ještě pomalejší) - v opačném případě se poohlédněte po klasických TN modelech (nezapomeňte, že platí: rychlejší odezva - horší úhly).

Hodnocení od 1 do 5
Barevné podání 1,5
Stupně šedi 1,5
Doba odezvy 2,5
Pozorovací úhly 1
Vadné pixely 2
Pivot -
Kvalita provedení 1,5
Cena/výkon 3
Výbava 1,5
Design 1,5
Celkem 1,8

Druhý závěr: Testy plochých panelů děláme dlouho a musíme konstatovat, že dosud neexistuje ideální univerzální panel vhodný zároveň jak pro hraní her, tak i na profesionální práci s barvami. Běžně dostupné TN (Twisted Nematic) typy jsou nejrychlejší, ale při pohledu ze strany a zejména zespoda rychle mění barvy a ztrácejí kontrast (snadno je poznáte podle zažloutlého odstínu bílé při pohledu ze strany). Tyto běžně dostupné panely se dobře hodí do domácnosti i na kancelářskou práci.

Dražší panely s matricí S-IPS jsou zase pomalejší (nehodí se na tmavé hry a sledování videa), navíc při pohledu ze strany získávají černé plochy modravý nádech (to je také indikátor toho, že panel je vybaven právě matricí IPS). Kladem jsou věrné barvy a široké pozorovací úhly (přesněji řečeno, jedná se o spojení obou kriterii - měření kolorimetrem ukazují, že panely TN mají také dobré podání barev, nesmíte však uhnout hlavou nebo příliš pozorně sledovat barvy na okrajích obrazovky kde je uhel pohledu nejvíce vzdálený kolmici).

Panely PVA a MVA (jejich hlavním zastáncem je Samsung) jsou dnes také poměrně zajímavé: podáním barev jsou někde uprostřed (mezi TN a IPS), nemají tendenci barvit černou do modra, na druhou stranu ani ony nejsou nijak rychlé. Při přechodu černá-bílá-černá se pohybují okolo 20ms, ale mezi odstíny šedi trvá přechod často 2-3x déle.

 

LCD panel NEC 1970 NX zapůjčilo české zastoupení firmy NEC, které tímto děkujeme.

 
Komentáře k článku
RSS
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!
31.3.2005 08:02:07   0.0.0.xxx 2932
Zajímavý článek, díky za pár nových informací. Chtěl jsem se zeptat co se týče 19-tek - jakou tedy zvolit kompromisní alternativu - panel vhodný na hry se slušným (tedy ne naprosto věrným) podáním barev a rozumnou cenou (<14k)?
31.3.2005 08:06:03   0.0.0.xxx 3233
Ja bych počkal půl rok a pak si šel do Eiza.
31.3.2005 08:34:21   0.0.0.xxx 3332
Ach jo než se na trhu objevý nějaký konečně zajímavý a to i cenově (do 8tis ;) ) alespoň 19"LCD vhodný jak pro moje CADy tak pro hry atd budou už LCD(už vlastně jsou) přežitá záležitost a pak teprva vyměním svoje CRT za něco lepšího...zatím můžu nad LCD v klidu jenom ohrnovat nos... protože kromě ceny a rozměrům nenabízí nic co by stálo za to se na něj vůbec dívat

Už se těšim na ty ohebný tenký zobrazovací folie )
31.3.2005 08:41:59   0.0.0.xxx 3328
Já bych v tomto případě šel do rychlejšího "klasického / TN" panelu (tak asi 18 - 12ms). Grafiku asi neděláš, prezentace asi také ne... ale věřím, že hry hraješ dost často... Zkus: Acer AL1914 (12ms, 140/140), BENQ FP 937 - DVI, 12ms, HP L1902 (16ms), Philips 190S5FG (12ms, 160/160) a papírově nejzajímavější je asi Hyundai IQ L90D+ PIVOT 8ms (160/160)...

31.3.2005 08:52:01   0.0.0.xxx 3332
Nabízí ještě menší spotřebu W.
31.3.2005 09:02:11   0.0.0.xxx 3434
LOL ... no nevim teď jsem musel pořídit 500W zdroj takže myslim že spotřeba u monitoru mě už vcelku nevytrhne ) jinak by mě zajímalo kolik žere taková 19 nebo spíše 21 CRT ;)
31.3.2005 09:14:11   0.0.0.xxx 3332
Autor clanku se myli, resp. ty informace z clanku o EIZO jsou zavadejici. Pise:
Barev je tedy opravdu 16,77 miliónu (256 odstínů RGB), přesto to ale nestačí na EIZO 10-bit (1024 odstínů RGB),
EiZA LCD panely maji jen 10bit zpracovani signalu - tj prepocet barev podle nastavene gama krivky apod. Pak se signal konvertuje na 8 bit a to jde do samotneho displeje. Proto i EIZO umi robrazit "pouze" 16,77 miliónu barev.
31.3.2005 09:19:00   0.0.0.xxx 3232
A ted koukam, uz je i nastupce tohoto modelu - podle vlastnosti takove EIZO:
NEC MultiSync 1980FXi - rychlost 18ms (S-IPS posledni generace), kontrast 600:1, 10bit gama korekce, senzor okolniho osvetleni ...
31.3.2005 09:19:20   0.0.0.xxx 3433
jak byly porizeny ty fotky "fotky na monitoru"?
predpokladam ze stativ je nutnosti, ze?
31.3.2005 09:25:26   0.0.0.xxx 3333
na autora > ma autor tejto fotky svoju galeriu? ta fotka je fakt skvela...
31.3.2005 09:26:34   0.0.0.xxx 3431
Presne tak,
okrem toho dnes je podla mna Eizo velmi zla kupa - kvalitne su, to je pravda, ale maju nehorazne premrstenu cenu, asi si pani z Eiza o sebe vela myslia. A daju sa kupit porovnatelne (ak nie lepsie) panely aj lacnejsie.
Proste Eizo takouto cenovou politikou daleko nezajde (Novy model profi 18" LCD Eizo stoji niekde okolo 39.000,- Kc bez DPH ;) ... niet co dodat).
Jozo
31.3.2005 10:44:23   0.0.0.xxx 3333
Tady naleznete více fotek Vaška Širce

http://www.photo.net/photodb/folder?folder_id=314714
31.3.2005 10:45:37   0.0.0.xxx 3233
TO není nástupce 1970, ale řada 1980, která je znatelně dražší než 1970. Ceny se pohyybují od 25 000 Kč.
31.3.2005 10:50:37   0.0.0.xxx 3333
EIZO je špičková záležitost a každý grafik vám potvrdí, že se jedná o skvělé LCD. Je to stejné jako, když si kupujete Lkové objektivy od Canonu. Prostě maximální kvalita za maximální cenu. Jinak ty EIZO nejsou zas tak strašně drahé, ale osobně bych si je taky nekoupil, protože nejsem grafik. Osobně jsem si vyhlídl kupodivu monitory Belinea. Vyrábí je Samsung, a model 10 19 20 je založený na PVA, má úhly 170/170, rozlišení 1280x1024, kontrat 600:1, jas 250, odezva 25 ms a hlavně Pivot a DVI. Nejlepší na tom je cena 10 - 11 tisíc Kč s DPH. Mrkněte na info - http://www.belinea.cz/produkt.php?id=93&sekce=lcd
31.3.2005 10:55:28   0.0.0.xxx 3333
Mě docela upoutal tento monitor. Za 10500 Kč s DPH. Nemá to DVI, ale 12 ms a je to S-IPS.

http://www.czechcomputer.cz/product.jsp?artno=31043
31.3.2005 11:21:52   0.0.0.xxx 3234
skoda len toho rozlisenia :-) ... inak super pozadia
31.3.2005 11:31:34   0.0.0.xxx 3533
Eizo sice umi "jen" 16,8 mil. barev, ale ma jednu podstatnou vyhodu...coz je pocet podsvetlovacich lamp (6-12 tusim). A navic po snizeni cen lze poridit 19ku L768 (a pod.) za cenu neco malo pres 20Kc s DPH. Oznacit Eizo za velmi spatnou koupi je docela odvazne.
31.3.2005 12:43:03   0.0.0.xxx 3434
Diky moc...jeho fotky su fakt skvele, dokanca aj na mojom Prestigiu P173 vyzeraju dobre...:-)
31.3.2005 13:17:55   0.0.0.xxx 3334
Doma mi flat CRT 19" žere 135W (max. příkon)
EIZO 21" 220W.
31.3.2005 13:22:29   0.0.0.xxx 3334
Stoji dokonce jeste min. 18 a pul, ale bez pivota (AS). http://www.czechcomputer.cz/product.jsp?artno=30259
31.3.2005 13:40:48   0.0.0.xxx 3433
K**va koho zajima jaky byly ceny pred rokem? Radku Polasku vzpamatuj se!
31.3.2005 13:53:03   0.0.0.xxx 3232
Ceny jsem čerpal z CzechComputeru, nemyslím, že by byli neaktuální.
31.3.2005 22:51:17   0.0.0.xxx 3233
Pane Štefku, 12 lamp umí zatím pouze NEC ve svých řezaných panelech o rozlišení 5MPix (www.nec-lcd.com).

EIZO (ne všechny modely) používají 6 podsvětlovacích trubic, stejně jako profesionální NECy. Ty navíc používají CCFL trubice druhé generace s ještě lepší homogenitou podsvícení.

Až to slavné EIZO bude vyrábět LCD monitory s podsvícením LED diodami (tak jak to má NEC 2180WG), tak ho uznám jako špičku v LCD. Prozatím vede NEC.
31.3.2005 22:54:41   0.0.0.xxx 3333
EIZO je špičková záležitost pouze v ČR a to díky práci pana Charváta. Jsou to skvělé monitory, ale mojí rovnocenné soupeře (NEC, LaCie, Totoku, Barco) a to je prostě fakt - s tím nic nenaděláme.
1.4.2005 05:50:35   0.0.0.xxx 3333
EIZO CG 220 už má 12 trubic
1.4.2005 06:38:48   0.0.0.xxx 3333
Někde jsem se dočetl, že obnovovací frekvence u LCD není podstatná jako u CRT. Takže když zůstanu na základních 60Hz, tak by to nemělo pro moje oči mít žádný vliv? I kdyby LCD umělo třeba 75Hz?
1.4.2005 06:50:17   0.0.0.xxx 3333
Myslel jsem, že se nebavíme o specialitách. Dobrá: NEC 2180WG má 48 LED diod, přičemž na každé z nich můžete měnit svítivost.
1.4.2005 06:51:50   0.0.0.xxx 3333
A aby toho nebylo málo, tak má barevný prostor o 9% větší (nebo spíše širší) než CG220.
1.4.2005 08:58:49   0.0.0.xxx 3232
A kde jsi přišel na to, že je to S-IPS?
1.4.2005 08:59:36   0.0.0.xxx 3332
Jo, jinak nevím jak Ty, ale já věřím v technologiích trochu více japoncům, než korejcům.
1.4.2005 09:36:18   0.0.0.xxx 3233
Presne tak, z duvodu uplne jineho principu vykreslovani je tech 60Hz az nad hlavu.
1.4.2005 10:33:06   0.0.0.xxx 3133
Eizo 578 nebo 778
12ms 10bit 1000:1/250cd
1.4.2005 10:40:28   0.0.0.xxx 3332
udelejte podrobnou recenzi eizo 778 prooosiiimmm
1.4.2005 11:37:01   0.0.0.xxx 3132
udelejte podrobnou recenzi nec 1980fxi prooosiiimmm

Nebo je rovnou postavte vedle sebe
1.4.2005 16:34:09   0.0.0.xxx 3232
A kolik ten NEC stoji ?
1.4.2005 17:19:51   0.0.0.xxx 3232
To bohužek netuším, myslím, že by to nemělo být více než 8000 EURO. 3.5.2005 bude k vidění pro veřejnost v Praze. Asi více se dá najít na www.nec.cz
2.4.2005 09:37:13   0.0.0.xxx 3333
12 lamp je tusim u nekterych profi CG modelu...tyto informace pochazeji primo od spolecnosti. Jedna se konkretne o model CG220, ktery ma 10-bit LUT a 14-bit Gammu.
3.4.2005 08:56:56   0.0.0.xxx 3233
Co se týče té gammy. SpectraView 1980 a 2180 mají 10-bitovou gammu na každý barevný kanál. Ve výsledku 30-bitová gamma korekce 3072 stupňů šedi na každou barvu. Ve výsledku dokážete na monitorech SpectraView tonalizovat více než 1 bilion barev.
3.4.2005 10:20:12   0.0.0.xxx 3331
eizo ma 5 let zaruku, nec jen 4, ty novy 16 ms eiza sou fajn, v tehle cenove hladine, ktery jiny lcd se jim muze rovnat? chci to jak na praci (fotky), tak hry a filmy a chci koupit dobre abych to potom mohl s klidem prodat dal ...

3.4.2005 15:35:30   0.0.0.xxx 3332
Okrem NEC 2180WG existuju aj ine "dostupne" LCD s LED podsvietenim ?
4.4.2005 06:10:29   0.0.0.xxx 3333
Zatím ne. Něco svého času dělalo Barco s cenovkou okolo milionu.
4.4.2005 12:22:35   0.0.0.xxx 3232
Záruka na profi monitory od NECu je 5 let, 4 roky mají monitory Accusync a Multisync 70
4.4.2005 20:26:23   0.0.0.xxx 3433
Mě by hlavně zajímalo jestli tento panel nemá problémy při zobrazování CAD aplikací (poblikávání čar při posunu a zoomování).
5.4.2005 11:02:03   0.0.0.xxx 3230
Jak se dá zjistit typ LCD panelu? Někteří výrobci ho udávají, někdy to napíše prodejce, ale jindy není tato informace uvedena. Ostatně to co je u prodejce a kolikrát ani u Českého zastoupení nejsou spolehlivé a aktuální informace. Nevíte někdo nějaký zahraniční zdroj, který pokrývá širší spektrum LCD panelů a jejich typů?
5.4.2005 11:47:40   0.0.0.xxx 3232
Jo a ještě jsem se chtěl zeptat, jak je to s A-Si panely. V tomto článku se o nich nikdo nezmiňoval. Jaké jsou jejich vlastnosti. Nebo mají i některou z použitých zkratek?
7.4.2005 06:13:42   0.0.0.xxx 3132
Máme dva tyto monitory v projekční CAD kanceláři, sám s jedním pracuji, a můžu ho pro AutoCAD jen doporučit. Neproblikává. Jen při rychlejším posunu PP hlavně horizontálně samozřejmě přeskakuje a maže, ale nebliká. Pro CAD a ostatní kancelářské práce je podle mě vynikající.
9.4.2005 09:26:25   0.0.0.xxx 3232
Našel jsem jednu docela obsáhlou stránku na ruském internetu psané azbukou, kde byl vždy výrobce, pod mím panely které vyrábí a vedle každého vždy typ obrazovky a výrobce obrazovky. Bohužel se mi tato stránky nepoužitelně uložila do oblíbených, tak nenabídnu link.
19.4.2005 19:35:18   0.0.0.xxx 3332
Neměl někdo možnost hodnotit Viewsonic VP912?
26.4.2005 13:47:44   0.0.0.xxx 3433
Včera jsem koupil 19" NEC 1970NX. Měl jem předtím CRT Nokii 17" 447XS. Měl sem strach z odezvy, ale čísla, která uvádějí výrobci jsou jen čísla. Zkuste porovnat ve stejné cenové relaci tenhle NEC s jiným panelem s nižší uváděnou odezvou a sami uvidíte.
28.4.2005 12:30:56   0.0.0.xxx 3433
Ja jsem se byl na L778 podivat osobne, a co se tyce LCD mam vybrano. Muj nazor: Pokud chcete kvalitu/vykon, mate jedinou moznost :-). Ted si pockam jen na prachy.
28.4.2005 15:22:40   0.0.0.xxx 3333
22000,- za EIZO je o 7000,- vyšší cena, než za NEC. CRT EIZO byly super, ale v LCD zaspali. Radši hned NEC, než později EIZO. Fakt ten NEC je dobrý.

Redakce si vyhrazuje právo odstranit neslušné a nevhodné příspěvky. Případné vyhrady na diskuze(zavináč)pctuning.cz

Jeden čtenář navrhl autorovi prémii: 0.5Kč Prémie tohoto článku jsou již uzavřené, děkujeme za váš zájem.
Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie.