Monitory 19": ADI P950 |
autor: Kwolek Jirka , publikováno 5.4.2004 |
Firma ADI se v monitorovém byznysu pohybuje velmi dlouho. Ba více, je firmou která v tomto odvětví zažila své velké vzlety i drsné pády. V době kdy zde kralovaly monitory, v letech 1994-99, patřily výrobky s logem ADI do čela hlavního proudu. Portfolio monitorů ADI bylo tehdy široké (a musím uznat, že některé levnější ADI-ny nebyly vždy skvělé), některé typy, například monitory s obrazovkami Sony, patřily a stále patří mezi vynikající kousky.
Poté přišel tvrdší nástup konkurence a invaze plochých panelů, několik zakopnutí (red.: určitě budou zaznamenané v diskuzi pod řlánkem) a firma ADI zažila sestup dolů: z čela pelotonu se přesunula do jeho středu a to jak nabídkou, tak i cenou. Dnes se snaží přesvědčit zákazníky, že ADI je znovu "The Display Company".
Poznámka: Firma ADI pochopitelně u monitorů nezůstala, dnes vyrábí tolik typů monitorů jako plochých panelů. V dnešní recenzi nás však budou zajímat monitory, přesněji 19" typy.
ADI P950 - fakta / factsTato recenze popisuje monitor ADI P950. Zabýváme se v ní nejenom jeho parametry, designem a obrazovkou Dynaflat ale i obecným statusem 19" monitorů v dnešní době. |
ADI P950
Monitor P950 patří v nabídce ADI mezi nejvyšší devatenáctipalcové typy. Vzhledem k tomu, že firma vzdala výrobu drahých hi-ednových řešení, paří P950 absolutně spíše do střední až vyšší střední třídy. Také cena je relativně příjemná a nepřekračuje obvyklý cenový průměr střední třídy.
Design
Současná řada monitorů ADI (narozdíl od plochých panelů) je ve svém designu neuvěřitelně konzervativní. To platí i o P950: monitor je klasicky "neutrálně šedý" a oko nezaujme ani příliš odvážným tvarem. To je trochu škoda - firmy jako Hyundai a Viewsonic vytřískaly ze svých černých a stříbrných CRT modelů pěkný "kapitál".
Čelní plocha obrazovky je, jak se sluší a patří na vyšší střední třídu, pochopitelně zcela plochá. Povrch obrazovky je opatřený antistatickým a protiodrazovým filtrem - na matné čelní plochy TFT panelů to nemá, ale počet nežádoucích odrazů (viz. níže: v obrazovce se odráží stojan na kterém je fotoaparát) je tím trochu redukovaný.
Monitor není žádné pírko, jedná se o solidního 23kg macka. Příjemné je, že konstrukce této devatenáctky patří mezi ty mělčí (45x46x46cm), díky tomu se vejde prakticky všude tam, kde byla umístěná větší "sedmnáctka".
Obrazovka: Dynaflat-X
P950 je osazen obrazovkou Samsung Dynaflat-X. Jedná se o invarovou štěrbinovou obrazovku s plochým čelem a zvýšeným jasem (to značí "-X" v označení). Tak jak většina "plochých" obrazovek není ani tento Dynaflat zcela plochy.
Těmto "superplochým" :-) Dynaflatům (ale np. i obrazovkám Diamondtron) je vlastní mírné, málo postřehnutelné, vnitřní prohnutí obrazu. Tedy přesněji řečeno obrazovka je z vnější strany zcela plochá, zatímco vnitřek je mírně prohnutý (do tvaru válce). Rádius je tak velký, že při kolmém pohledu není prohnutí vůbec patrné, abyste zjistili jak na tom obrazovka je, musíte se podívat do rohu:
záběr čtvrtiny obrazové plochy (roh je o 5-7mm "hlouběji")...
Poznámka: po tom, co mnoho výrobců ukončilo výrobu CRT obrazovek naleznete Dynaflaty v mnoha typech 19" (ale i 17") monitorů různých výrobců.
{mospagebreak title=ADI P950 - základní parametry}Podívejme se na základní mechanické a elektronické parametry:
Rozměry monitoru | 446 mm (š) x 465 mm (v) x 464mm (h) |
Hmotnost | 21.3 kg |
Obrazovka | 19" (18.0" viditelná úhlopříčka, 368x275mm), Dynaflat-X, štěrbinová maska |
Obrazový filtr | vícevrstvá antistaická vrstva |
Rozteč mřížky | 0.25mm, |
Doporučené rozlišení | 1280 x 1024 @ 90 Hz |
Maximální rozlišení | 1600 x 1200 @ 85 Hz 1792 x 1344 @ 75 Hz |
Rozkladové frekvence | Horizontal: 30 kHz to 107 kHz Vertical: 50 Hz to 150 Hz |
Šířka pásma: | 261MHz |
Vstup | analogový 0.7Vp-p, 15-pin D-Sub, TTL Level, Separate/Composite sync. |
Normy | UL/C-UL or CSA; TUV/GS; Energy Star; CE; FCC CLASSB; MPRII; TCO´´´´99 |
Přípojné body
Možnosti připojení potěší každého: solidní stíněný analogový kabel můžete připojit na konektor D-SIB, k dispozici jsou i BNC konektory (R,G,B, H/HV, V).
Menu a ovládaní monitoru
Menu nepatří mezi zvláště propracované, odpovídá menu většiny 17" monitorů. Můžete zapomenout na hi-end funkce jako je zónová editace obrazu - na druhou stranu, co bychom v této cenové kategorii chtěli, že...
Ovládání OSD odpovídá monitorům vybaveným řadou tlačítek: pohyb po menu není bohužel nijak snadný (tlačítka se občas pletou) naštěstí seřizování monitoru neprovádíme každý den.. Poznámka PCtuningu: že by minijoysticky, mačkací tlačítko Sony, případně stiskací kolečko AOC měly tak neporazitelnou patentovou ochranu? Hmmm...
Geometrie
K geometrii obrazu jsem zprvu neměl námitek - tedy až do okamžiku, kdy jsem si na pomoc vzal pravítko. To ukázalo, že vertikální čáry jsou v některých částech mírně prohnuté. U tohoto monitoru se zvlnění vyskytovalo především vpravo a bylo v rozsahu do 0,5-2mm.
Poznámka: Nepříliš dokonalá geometrie provází klasické monitoru už od začátku - jedná se přece o analogová zařízení. Naštěstí pro lidské oko není malá odchylka nijak rušivá - nepříliš dokonalá geometrie patří u monitorů mezi ty nejméně významné vady.
Barvy
Barevné podání bylo podle očekávání velmi přesvědčivé, kontrast černé a bílé je dobrý, barvy a barevné přechody vypadají výborně. S dynamickým podáním barev nemají moderní invarové obrazovky (narozdíl od stále nedokonalých TFT panelů) žádný problém.
Homogenita barev
Homogenita barev není u štěrbinových obrazovek typicky nijak ohromující. Není to tak špatné jako u levných TFT panelů, kde jsou na bílé ploše často vidět výrazné mapy, přesto jsou velké, zejména bílé plochy postižené málo postřehnutelným (pokud se na to speciálně nezaměříte) mapováním.
Tzv. "pumpování" obrazu při změně jasu bylo u testovaného monitoru zanedbatelné - obraz se posunoval asi 0.3 mm. Ve Windows (přepínání oken na tmavém pozadí) byl stabilní.
Konvergence
Co se týče sbíhavosti barev (konvergence), nalezli jsme v obraze určitá problematická místa (kdy se fialové linie testovacího obrazce se rozdělují na modré a červené). Tyto místa jsme na obrázku zesvětlili:
Pokud barevné paprsky (R,G,B - červený, zelený a modrý) nejsou zcela sbíhavé, vyúsťuje to v daných oblastech ve ztrátu ostrosti. Nejvíce "rozjetý" u testovaného kusu byl pravý spodní roh obrazu, zbytek byl v rámci normy. Bohužel, dokonalou konvergenci dnes prezentují pouze monitory v cenové hladině 15 - 20 000 Kč, ostatní, například jako tento model ADI P950, jsou na tom obvykle v určitých částech obrazu hůře, v některých zase lépe.
Zde si musím postesknout po delší dobu již nevyráběných "válcových" obrazovkách Sony Trinitron / Microtron. Poslední generace klasických Trinitronů totiž dávala všem lekci ve vynikající ostrosti a téměř dokonalé sbíhavosti.
Moiré a ostrost obrazu
Moiré nebylo ve všech testovaných rozlišeních větším problémem. Co nás však mile překvapilo byla schopnost obrazovky precizně zobrazovat i jemné jednopixelové detaily:
Obraz, tedy přesněji řečeno jeho ostrost, byla při 1024x768 perfektní (jak jinak), v případě rozlišení 1152x864 (to je poměrně nestandardní rozlišení - zkuste je však) byl obraz stále výborný. Standardním rozlišením 19" by však mělo být 1280x1024 - obraz byl v tomto rozlišení bez závad, trochu se zde začala projevovat ne zcela dokonalá konvergence.
Detaily:
spodní levý roh...
střed...
Obraz je ve středu pole nejostřejší, nejvíce "mázlý" byl u testovaného monitoru spodní roh:
spodní pravý roh...
Testovací obrazce ukazují, že rozlišení 1280x1024, případně 1400x1050 (toto rozlišení nabízí například upravené ovladače ATI Omega) je pro tento monitor praktickým maximem. Práce v 1600x1200 nepřechází (stejně jako u většiny 19") v úvahu - občas je možné toto rozlišení použít, na běžný provoz to však není.
Obrazce pro test rozlišení ukazují, že 1400x1050 je prakticky maximem, kdy text bude ještě zcela ostrý a nezkreslený.
Nezapomeňte!
Další "mlžení" obrazu je obvykle způsobeno i tím, že s rostoucí obnovovací frekvencí roste i tzv. pixel clock - tedy i frekvence signálu přenášená kabelem k monitoru. V kvalitě obrazu, co se týče elektroniky, jsou "namočené" tyto články videořetězce: grafická karta, spojovací prvky (konektory a především kabel monitoru) a v neposlední řadě i elektronika monitoru. V případě velkých monitorů je nutná revize grafické karty - zapomeňte na integrovanou grafiku nebo na starší karty rodiny GeForce MX. Nekvalitní grafické karty srazí váš monitor o třídu níže.
Obraz - mikrohledisko
Obraz štěrbinové obrazovky Dynaflat (podobně jako obrazovek typu Flatron) má svá "mikrospecifika". Pokud jste dříve používali obrazovky typu Trinitron, Diamondtron apod., bude vám obraz připadat v nejjemnějších detailech poněkud "granulovaný". Nejvíce asi vadí mikrozoubky na horizontálních liniích - schéma jejich vznik vysvětluje poměrně jasně.
mřížka štěrbinových luminoforů vytváří specifický vzorek...
Musím však dodat, že mikrostruktura štěrbinové masky není při běžném pohledu rušivá - v praxi jen mírně snižuje použitelné rozlišení.
Závěr
Pokud pozoruji odstavce s výčtem vlastnosti monitoru ADI P950 sám bych mohl nabýt dojmu, že se jedná o nepříliš povedený monitor. Opak je pravdou, testovaný kousek patří mezi ty povedenější (vím o čem mluvím, ve vedlejších kancelářích je softwarehouse se 25 programátory) - tedy přihlédnu li k jeho ceně (ta se pohybuje kolem 6700Kč bez DPH). Vůbec bych se nebál mít ho jako svůj "osobní" monitor.
Poznámka: Monitory mají, až na vzácné výjimky, na triku vždy nějaký ten vroubeček. Pokud nepokulhává geometrie, nebývá zcela v pořádku konvergence... Dalším problémem je, že kvalita monitoru je vždy rozdílná, liší se doslova "kus od kusu". Dokonalé typy jsou vzácnější než čtyřlístek - v praxi se vždy jedná o menší nebo větší kompromis - prosím, v diskuzi se nevyjádřujte paušálně.
P950 je monitorem který jistě uvítají všichni, kteří potřebují velkou plochu a přitom nechtějí překročit limit 8500 - 9000Kč. Práce v rozlišení 1280x1024 přináší ve srovnání s 1024x768 jednu třetinu pracovní plochy navíc, monitor lze navíc umístit prakticky všude tam, kde se běžně vejde 17". Elektronika monitoru zvládne rozlišení 1280x1024 při frekvenci 90Hz: to je nadprůměrná, nikoliv však špičková hodnota (vert. frekvence 107kHz). K záporům bych přiřadil nepříliš oslňující design.
Poznámka: v každém případě doporučuji se vyzbrojit kartou s co nejkvalitnějším VGA výstupem (doporučuji Radeony 9500 a vyšší, případně poslední GeForce FX).
Monitor zapůjčila firma ADI Czech s.r.o
Redakce si vyhrazuje právo odstranit neslušné a nevhodné příspěvky. Případné vyhrady na diskuze(zavináč)pctuning.cz
http://www.e-line.be/PDF2.php?pdftype=10&content=328%7C1
http://www.mrtechus.com/hyunf91925fl.html
http://www.gmcdata.fi/monitor/hyun daif910.htm
Stojí mi na stole a je to ten samej, včetně BNC konektorů vzádu
Mam tenhle kousek uz rok a jsem naprosto spokojenej, pouzivam BNC kabel (s tim jsou ty barvy jeste daleko lepsi). Od te doby co jsem dostal ve skole do kancelare 17" LCD BENQ nedam na CRT monitory dopustit, maji daleko vernejsi podani barev a na CAD (coz ja potrebuju hlavne) jsou od dost lepsi, je mi uplne jedno ze mi zabira tenhle drobek vic mista na stole - stoji za to.
Mj. grafarnu mam R9800@XT+, takze myslim dostacujci, aby z toho monitoru vytahla maximum.. Na hry je taky jak delany.. 1600*1200/4*AA 8*Antizo, to je proste podivana ;)
K tom monitoru nemam proste vyhrady a kdybych se mel nyni rozhodovat pro monitor, rozhodne bych si vzal zase tento..
Preji vsem uspesne rozhodovani.
a k clanku! naco autor odporuci lacny monitor ked si k nemu clovek musi kupit nejake najnovsie FX alebo 9500 ? potom ho to vynde tolko isto ako integrovana grafika + 17" LCD?!??!
Tomto bych chtel vyzvat redakci, zda by nebylo dobre pod kazdy clanek davat anketu spokojenost s vyrobkem a spokojenost se znackou (odpovedi jsou jasne ANO / NE )
Jinak pro Hyundaie mam jeden joke. Normálně za chodu stiskněte všechny čtyři ovládací tlačítka naráz. Okamžitě se vypne obrazovka a už nenaběhne...ani po znovuzapnutí tlačítkem. Je to odzkoušené na Q910 a těch 17" černejch a stříbrnejch.
P.S.: Teď ale koukám, že na novém ImageQuest V773 (17")už to funguje jinak a monitor se jenom normálně vypne jako tlačítkem. :-/ Mimochodem, je na něm TCO 03!
2ICE: kolem me jsou cca 4-5 lidi co maji F900P/B a jeden co ma F700x a zadne problemy kvuli kterym by se monitor reklamoval nastesti nemeli
PS: neresili jsme LG9xx "spolu" uz na OCcku ?
Běžně používám rozlišení 1280x960 nebo 1152x864 při 90 až 100 Hz s výborným rozlišením
Tehdy jsem ho koupil asi za 8000Kč. Teď se prodává odpovídající 19 za asi 9000 s daní.
Jako super vychytávka je nastavování monitoru pomocí ovladačů integrovaných do systému, takže například geometrii mohu nastavovat na záložce ve vlastnostech obrazovky, kde si mohu hned zapnout i testovací a nastavovací obrazec pro tuto funkci.
Celé je to řešeno skrz kabel monitoru (tuším je to puuze plné vyzužití standardu DCI1/2B kdyzde probíhá obousměrná komunikace - běžné monitory tak sdělí do PC pouze typ monitoru, možná sériové číslo), není to řešeno pomocí dodatečného kabelu USB (jako to měly některé LG a mám dojem že i některé Sony)
Sice člověk nastavuje monitor jednou za rok, ale toto je velmi pěkná třešnička na dortu
NEC monitory vřele doporučuji
jinak kdyz kamos kupvoal pc a chtel montas tak si vybral 17hunday jenze ta v tu dobu nikde nebyla,tak sem mu z dostupnych doporucil targu a kdyz sem k nemu prisel a zapl to tak sem zjistil ze to je taky hunday jen s jinym designem
ja osobne mam 21"monitor dell s obrazovkou FD trinitron (nedam na nej dopustit) a pouzivam rozslieni 17cosi X 13cosi/85Hz ale je pravda ze sedim DOST blizko (kvuli nedostatku prostoru).Mno nekdy po ranu jsou ty pismenka krapet mala,obzvlste kdyz prestgim delam na notasu s rozlisneim 1024x768 ale zas je tam hafo mista a navic 1600x1200 sme pouzivam na 19 (tam to nebylo jeste uplne ono) pak na 20 tak sem si rek ze na 21 zkusim vetsi
Adi byla tak konzervativní, že v době kdy ostatní měli kolečka nebo joypady na ovládání monitoru měla adi tyhle přiblbé knoflíky a analogově -potenciometrem ovládaný jas a kontrast. A to prosím u nejdražších modelů....
Ovladani je naopak dobry, nesnasim AOC kolecka, kdy omylem clovek zmackne nakou volbu.
Koupil jsem si asi tak pred 3mesici monitor Samsung SyncMaster 957MB je to 19 palcovy monas.
Problem je v tom ze zobrazuje v celem levem okraji zúženě... jde to docela blbe popsat ale ten kdo by vedel o co de tak snad poradi co stim.
Jde o to ze treba mam hromadu textu v notepadu. Uprostred monitoru je rozestup pismenek normalni, ale jak presunu cele okno notepadu do leve krajni polohy obrazovky tak se od okraje, asi dva cm pismena zúží a zvýší... neni to moc vyditelne hned jak se podivate na obraz ale kdyz u toho sedim tak to vydim porad.
Je to neco podobneho kdyz nastavite rozliseni monasu na nejake jinerozliseni s nerovnomernym pomerem stran a on vam to zdeformuje tak ze cela obrazovka a pismo a vsechno je nestejnomerne.
jedu na rozliseni 1280x1024 32 bitů... zkousel jsem to printcreenem ze bych vam to tu ukazal jak to zobrazuje, ale na obrazku to vypada uplne normalne takze usuzuju ze to bude nejaky problem v nastaveni nebo tak nejak.
zkousel jsem to na ruzne rozliseni... na 1024x 768 to zobrazuje spravne. Nevim jestli to dobre chapete ale snad to staci. Kdyztak se na neco priptejte. Asi sem to sahodlouze popsal, ale radsi vice nez mene )
Snad jsem na nic nezapomel a diky za rady.
Pokud se ta vada projevuje jak pises, tak reklamace. Ale pouzivat takove debilni rozliseni
PS: udelejte uz doprdele neco s tou Operou. Jste snad jedinej natvrdlej web, kterej je snad jen IE only.
out. Ostatne je uz vecou monitora, teda co by som chcel za tie prachy.
1. po zapnutí je obraz trochu posunutí až kým sa nezahreje
2. vo vrchnej a spodnej tretine obrazovky je pri svetlom pozadí viditeľná jedna čiara. Ak si pozriete FAQ alebo manuál k tomuto monitoru nájdete tam vysvetlenie tohoto javu. Spočiatku ma to vytáčalo, ale teraz som si zvykol - veď čo iného mi zostávalo
Nebude lepsi Iiyama Visionmaster 455.?? Tez lehce pod 9000.
Technicke parametry sice o neco slabsi, zato moznost nastavit skoro cokoliv a treba ten Diamontron ma preci jen o neco kvalitnejsi obraz a zejmena u IIyamy i vetsi svitivost. Az na ty stabilizacni dratky...
mj dost vaham. A jeste premyslim o Samsung 957NF spis okrajove.
A jeste par dotazu pro lidi s F900P - neodrazi se v tom clovek kdyz u toho sedi (co antireflexni vrstva)???
Jak je na tom s moare ???
- IBM ThinkVision C190
- Philips 109 P40
- Samsung SyncMaster 957MB
Pokud jsou mezi čtenáři této diskuse majitelé/znalci některého z výše zmíněných modelů, budu jim vděčen za jakékoli poznatky z praxe.
Poraďte JAK NA TO??? DÍK Vladan
Mám LCD acer 1712m kancelařký a jsem spokojen
prezenčka je na http://dejv.webz.cz
Mam ho asi 9 mesicu, behel v pohode.... Jenze ted mi v nem zacalo piskat... (nejdriv jsem si myslel, ze je to nekde uvnitr toho kramu) Jenze po delsim zkoumani jsem zjistil, ze to dela vstupni kabel na zadni strane do monitoru, proste tam je spatnej kontakt nebo co.... Reknu Vam kdo si chce usetrit nervy!! doporucuju nekupovat _ To piskani je dost neprijemny. Hlavni problem je v tom, ze kdyz ho berete na reklamaci, nemusi Vam na zavadu prijit, pokud nebudou dusledni a co pak s tim???? (a koukam, ze nejsem sam kumu to dela :-D )
:-) Chtěl bych ho hlavně na filmy a na jednoduchou kancelářskou práci (word, excel,...) Nevíte někdo o něčem, co by bylo spolehlivé???
:-) Chtěl bych ho hlavně na filmy a na jednoduchou kancelářskou práci (word, excel,...) Nevíte někdo o něčem, co by bylo spolehlivé???