17" LCD: Prestigio P171
autor: Petr Válek , publikováno 19.11.2003
17
Monitory LCD se v poslední době zvláště díky stále příznivějším cenám a také zlepšujícím se výkonům stávají velice úspěšným obchodním artiklem. Doby, kdy jste za LCD s hroznou odezvou a dalšími ne příliš přesvědčivými obrazovými parametry zaplatili desetitisíce jsou naštěstí dávno pryč. Dnes se dá kvalitní LCD s úhlopříčkou 17" pořídit za cenu lehce převyšující 10.000,- Kč bez DPH. Mnohdy se dokonce dostanete i pod tuto hranici. Do redakce se nám tentokráte dostal 17-ti palcový monitor firmy Prestigio. LCD vypadalo na první pohled velice dobře i po stránce obrazové, takže jsme byli zvědavi, jak monitor obstojí v našich testech. {mospagebreak title=CRT monitory vs. LCD monitory (pro a proti)}Stejně jako má mince dvě strany, i každý z obou typů monitorů má své výhody a nevýhody. CRT monitory jsou, a ještě nějakou dobu budou, lepšími v době odezvy a také v kvalitnějším podání barev a v neposlední řadě také menší cenou. Za nevýhodu jsou obecně považovány větší hmotnost, větší škodlivost vyzařovaní a relativně vysoká spotřeba energie.

LCD panely jsou naproti tomu lepší volbou pro lidi, kteří u počítače stráví více času kancelářskými pracemi. Mezi jejich hlavní výhody patří to, že jsou menší, lehčí, produkují neznatelné množství škodlivých záření, mají ostřejší obraz a díky ploché obrazovce má obraz lepší geometrii. Spotřeba energie je taky velice nízká. Velikou výhodou je také velikost zobrazovací plochy, která se u 17" monitorů blíží úhlopříčce 19-ky.

Nevýhodou, (která už naštěstí dnes není tak markantní) je vyšší doba odezvy (při rychlých změnách obrazu dochází k rozmazávání obrazu) a cena je také poněkud vyšší než u CRT monitorů. Pozorovací úhly jsou také o trochu nějaký ten stupínek horší než u CRT monitorů.

LCD panely (důležité vlastnosti)

Pokud patříte mezi lidi, kteří nikdy LCD panel ještě nikdy neviděli v akci, věřte mi že Vás jednoduše uchvátí. Ostrost obrazu i dokonalá geometrie je něco, s čím se u CRT monitorů prostě nesetkáte.
Je třeba si ale uvědomit že LCD panely mají své zvláštnosti, které u některých typů (rozuměj u levnějších, výprodejových) mohou být velice problematickými.

Nejdůležitější z nich je doba odezvy. U monitorů CRT je tento aspekt zanedbatelný díky minimálnímu času náběhu a zhasínání obrazových bodů. Zapínání a vypínání obrazových bodů pomocí tekutých krystalů panelů TFT je zatíženo jistou setrvačností, čemuž se říká response time. V podstatě se u této zobrazovací technologie využívá natáčení tekutých krystalů v elektrickém poli. Dlouhá doba odezvy způsobuje rušivé mlžení a částečný optický neklid na hranách a plochách pohybujícího se obrazu. Doba odezvy se projeví zejména u skrolování textového dokumentu, dynamických video scénách nebo ve hrách, kde se masivně využívá skrolování pozadí jako je například Warcraft III.

Doba odezvy se obvykle uvádí v milisekundách a čím je toto číslo menší, tím lépe. Dnešní LCD panely se ve většině případů pyšní 20-25ms, což je pro potřeby běžného uživatele dostačující. V žádném případě by jste si při koupi LCD-čka měli na tuto hodnotu dát pozor a neměla by překročit 30ms.

Dalším důležitým aspektem, který se bere v potaz při koupi LCD monitoru jsou úhly pohledu. Tento jev bývá považován za největší nedostatek LCD monitorů. Díky své zobrazovací technologii dochází při pohledu zboku či shora dochází k dramatické ztrátě jasu, kterou doprovází zkreslení barev. V extremních případech se obraz zvrátí až do negativu.

17\

17\

Předchozí dva parametry, přesněji doba odezvy a pozorovací úhly patří mezi ty nejdůležitější, na které bychom měli kromě ceny a úhlopříčky hledět. Sami výrobci se taky příliš s přesným označením těchto hodnot nemazlí, proto je dobré brát tyto informace pouze jako informační a při koupi LCD panelu si tyto uvedené hodnoty ověřit na vlastní oči.

Nehomogenita (různorodost) barev a nerovnoměrné prosvětlení panelu jsou dalšími dvěmi aspekty, které by jste si měli ověřit. Různorodost barev souvisí s výše zmíněnými pozorovacími úhly (ty například způsobují, že některé světlé barvy mají v horní části panelu jinou sytost, či dokonce odstín, než v části dolní, kterou přirozeně pozorujeme pod jiným úhlem). Barevná nehomogenita je při běžné práci víceméně nezřetelnou, avšak panely trpící tímto neduhem (většina starších a některé levnější TFT panely) se příliš nehodí k editaci fotografií a grafiky.

Nerovnoměrné prosvětlení je problém, který se s postupujícím časem zesiluje. Může za to způsob prosvětlování panelu, který je zajištěn výbojkou, která má ve srovnání s klasickým CRT monitorem mnohem nižší životnost (cca 3-5 let provozu). Pokud je vše v pořádku, panel prosvětluje rovnoměrně. Problémem je však stav kdy jasně vidíte při promítnutí obrazce jedné barvy světlejší a tmavší místa.

Jak se s těmito neduhy vypořádal LCD monitor firmy Prestigio P171 uvidíme dále.

{mospagebreak title=Prestigio P171 - design a ovládání}Panel je vyroben ve velmi líbivé kombinaci stříbrné a tmavě šedé barvy. Podobnou kombinaci používá dnes většina výrobců. Pod obrazovkou najdete kromě ovládacích tlačítek také dva zabudované reproduktory.

17\
Prestigio v elegantním obleku...

Technická data Prestigia P171

Velikost obrazu 17"
Typ displeje A-Si TFT Active matrix
Velikost obr. bodu 0,264 mm
Efektivní plocha obrazu 337 x 270 mm
Pozorovací úhly +75/-75 (150° horizontálně), +55/-70 (125° vertikálně)
Doba odezvy 16 ms
Jas 260 cd/m2
Kontrast 450 : 1
Obrazová frekvence  
Horizontální  31k ~ 80 KHz
Vertikální 56 ~ 75 Hz
Nativní rozlišení 1280 x 1024 @ 60-75Hz
Doporučené rozlišení 1280 x 1024 @ 60Hz
Rozlišení (monitor tato rozlišení interpoluje)   720 x 400 @ 70 Hz
 640 x 480 @ 60/75/ Hz
 800 x 600 @ 56/60/72/75 Hz
  832 x 624 @ 75 Hz
 1024 x 768 @ 60/70/75 Hz
 1280 x 1024 @ 60/75 Hz
 max 1152 x 870 @ 75 Hz
Počet barev 16,7 milionů
Vstupní signál R.G.B. analog,15-pin D-sub
Další funkce OSD, kompatibilita s ukotvením VESA (10x10mm), integrované audio, TCO99
Záruka 36 měsíců
Spotřeba 35W
Rozměry 372.5 x 398 x 185 mm

Design

Po stránce designu se nedá panelu nic vytknout...

17\

S podobným vzhledem jako u dnes testovaného LCD se setkáte u velké řady výrobců. Firma Prestigio tedy nenechala nic náhodě a vyrobila vzhledově velice podařený panel. Kdo jako první přišel s podobným designem se dá pouze spekulovat.

17\17\
Panel je možno mírně nahýbat a upevnění na stěnu pomocí VESA závěsů také nechybí

Přední panel je obemknut tenkým plastem a je navíc vybaven dvojicí reproduktorů. Nechybí samozřejmě ovládací prvky, které nekazí celkový dojem.

Samotné ovládání je intuitivní a dobře přehledné, jednou z věcí na které si budete muset zvyknout je tlačítko "Select", které kromě potvrzení vybrané funkce v menu plní funkci auto nastavení "Auto adjust", které upraví automaticky  nastavení barev a frekvence.

17\

Kromě tlačítek Menu, a select&auto adjust také nechybí zapínací tlačítko a jelikož jde o panel vybavený reproduktory, najdete zde také ovládání hlasitosti +/-. Pokud domáčknete pravé tlačítko s nápisem Audio s představou že si zesílíte reproduktory máte smůlu. Primárně funguje nejdříve jako Mute, což je trochu otravné, protože pro zesílení musíte nejdříve trochu zeslabit a až poté zesilovat. Vypínací tlačítko při provozu jemně svítí, možná Vám bude malinko vadit jeho svit při sledování filmů se zhasnutými světly není to však nic hrozného.

Pro vyvolání OSD (On Screen Display) slouží přirozeně tlačítko Menu vlevo. Po jeho stistknutí můžete nastavovat jak je libo.

17\

Samotné OSD je velice příjemné, jedinou vadou může být malá velikost okénka (6 x 4 cm). Kromě informací o použitém rozlišení a vertikální či horizontální frekvenci můžete upravovat tyto hodnoty: Jas, kontrast, barvy (mají 3 předvolby pro různé uživatelské nastavení), pozici obrazu (horizontální a vertikální), clock/phase, rozšířené menu pro nastavení pozice OSD, obnovení továrního nastavení, dále pak automatické nastavení barev, výběr jazyka (čeština bohužel chybí), hlasitost reproduktorů a konečně jako poslední Auto adjust.
Rychlost a jednoduchost ovládání bych pochválil, jedná se o velice podařený způsob, na který si rychle zvyknete. Jedinou výtku bych měl k nelogickému ovládáni hlasitosti/mute.
Reproduktory  použité u tohoto LCD jsou jak už jejich umístění napovídá velmi malé a jsou spíše použitelné pouze v nouzi nebo jako doplněk k internetové telefonii. Jejich výkon je podle výrobce 2 x 2W.

Vybavení přípojnými porty je velice chudé, ke grafické kartě lez monitor připojit pouze pomocí D-sub konektoru. V této cenové kategorii bych to ale za vadu nepovažoval. Monitor má kromě konektoru pro připojení obrazu také dva konektory jack, z nichž jeden z nich je určen pro přivedení zvuku do reproduktorů a druhý pro připojení mikrofonu a druhý jako průchodka pro připojení sluchátek. Nezbytný je také konektor pro připojení elektrického napětí. Chybí ale možnost připojení pomocí DVI.

17\

Tak to bychom měli mechanickou a vybavení týkající se kapitolku za sebou, přejděme tedy k nejdůležitějším a určitě netrpělivě očekávaným obrazovým výkonům.

{mospagebreak title=Kvalita obrazu, závěr}

Jako první jsem zvolil náš testovací obrazec. Jedná se o snímek, který je uložen ve vysoké kvalitě a velmi dobře jsou patrné jak barevné podání tak i černobílé lišty či posuvníky.

17\

Na obrázku je vidět, že světlé tóny zvládá panel téměř na jedničku, podání barev je přesné a s minimálním zkreslením. Tmavší tóny jsou pro panel částečně oříškem, je třeba si však uvědomit, že se jedná o přeexponovanou fotku, která lehce podání barev v tmavších sférách částečně potlačuje. Věrnost barev je stejně jako u světlých tónů docela v pořádku. Lidskou kůži, která bývá pro monitory největším oříškem zobrazuje LCD velice dobře a bez zkreslení. Jedinou výtku bych směřoval k ve svém oboru menšímu podsvětlení panelu.

Zabarvení složitějších odstínů s přechody je u tohoto panelu nad očekávání dobré. Částečně se přechody rozpíjejí, je to však únosné.

17\
Originál

17\
přechody jsou hladké, bez posterizace
(obrazec bývá po nafocení vzdy poněkud bledší)

Stupnice šedi

17\

Stupně šedi zobrazuje monitor na výbornou, jako jeden z mála LCD panelů dokáže zobrazovat v horní řadě sloupce ještě na 5%, reálný pohled Vám ukáže ještě dostatečně viditelný sloupec 4%. Na fotografiích obrazovek monitorů se zpracování i samotné faktory fotoaparátu svým způsobem projeví.

Doba odezvy a úhly pohledu

Jako pokaždé i dnes jsme pro testování doby odezvy zvolili náš pohybující se testovací obrazec. Fotografie byla pořízena s obnovovací frekvencí 75Hz a exponováno bylo s časem 1/50.

17\

Způsob, který používáme je víceméně unikátní. Fotografie by při ideálních podmínkách měla být bez znatelných stínů. Doba odezvy tohoto panelu je podle výrobce 16ms. Podle obrazce se doba odezvy pohybuje okolo 22-20ms, což je o kousíček horší než uvádí výrobce (dovozce uvádí 20ms, datasheet 16ms).

Dalším "benchmarkem" byly dvě hry, Vietcong a Need for Speed: Hot pursuit 2. Obě jsem hrál docela dlouhou dobu a musím říci, že jediným rozdílem mezi hraním na normálním CRT a na tomto panelu bylo poněkud teplejší a měkčí podání barev. Obecně lze říci, že odezva panelu nečiní v praxi velké problémy ani u videa a her, ani u "skrolování" textu.

Pozorovací úhly

Výrobce uvádí ve specifikaci tyto hodnoty: +75/-75 (150° horizontálně), +55/-70 (125° vertikálně).

17\17\

17\

Zobrazování při pohledu z úhlu je problémem pro každý TFT panel. 150° horizontálně i 125° vertikálně je pro LCD monitor dostačující hodnotou a Prestigio uvedená čísla zvládá. Mohlo by to být ještě o něco lepší, pokud ale chcete monitor s lepšími úhly, budete ho muset hledat v dražší kategorii.

Závěr

Vzhledově hezký a decentní LCD firmy Prestigio je dobrým kandidátem na koupi do kanceláře či domácnosti pro běžné uživatele. Celkový dojem z panelu je velice dobrý, všechny aspekty zobrazování jsou na solidní úrovni, zvláště v této cenové kategorii. Jedinou věcí, kterou by bylo dobré zlepšit je response time, která nám připadala vyšší než uváděná (cca 22-20ms, na druhou stranu se metodika měření u různých výrobců liší - viz. poznámka). Ovládání panelu je velice snadné a za plus se dá považovat i integrované audio a výstup na sluchátka.

S panelem jsem pár dní pracoval a musím říct, že šlo o velice příjemné období. Návrat k monitoru CRT bude těžký. Velice dobře se s ním pracovalo (diky poměrně dobrému podání barev) i v takových programech jako je Photoshop či Corel. Panel v testu neměl žádný vadný pixel.

Poznámka k měření response time: Metodika měření této veličiny není dosud jednotná (v redakci ji zjišťujeme z vyfotografovaného pohybujícího se obrazce). Když se objevily první panely, které uváděly hodnotu response time 16ms, mnoho uživatelů bylo překvapeno tím, že některé byly rozmazáváním (afterglow) postiženy stejně, ne li více než 20ms modely. Původní konstrukce umožňuje často dosáhnout rychlého přechodu mezi vypnutým a zapnutým stavem, zatímco pružnost v zobrazení barev je nízká. Viz. Extremetech - hloubkové testy jednoho panelu potvrdily, že typu, který přechod mezi bílou a černou zvládl za 17ms, trval přechod mezi šedou a bílou celých 57ms.

Podle údajů uváděných výrobci není za současného stavu možné zcela přesně odhadnout chování panelu v praxi. Z toho pak vyplývají "papírové" bitvy mezi různými tábory. Pravdou je, že asi nezbývá nic jiného než response time posoudit z druhotných znaků (zkuste kroužit oknem z tabulkou Excelu - budete se možná divit). Testovaný panel jsme zařadili mezi 20-22ms typy a za tím si stojíme. Na druhou stranu jsme si vědomi, že v době kdy mnozí (i sám výrobce) uváději 16ms, to vypadá jako něco podprůměrného. Není to pravda.


Panel Prestigio P171 koupíte za 11.380,- Kč bez DPH (cena k 19.11.2003).

Pro:

   *  příznivá cena
   *  velmi dobrý obraz (v této cenové třídě)
   *  integrované audio

Proti:

   *  chybějící DVI 
   *  integrované audio ;-)

17\

Monitor Prestigio zapůjčila firma Asbis.cz

 
Komentáře k článku
RSS
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!
19.11.2003 15:12:34   0.0.0.xxx 88
TO by me zajimalo proc odezva 25ms je v protikladech kdyz je u TFT nutnost a vyssi trida??
19.11.2003 15:27:22   0.0.0.xxx 88
Chcel by som sa spytat akym programom sa meria response time u LCD monitorov. Este by som mal dotaz na redakciu - nechcete urobit recenziu na LCD NEC 71VM - je to podobna cena ako Prestigio ale asi o "dost lepsi". Dakujem
19.11.2003 16:00:13   0.0.0.xxx 99
Tak koukám po kolegovým LCDecku ADI 710 a je to nachlup stejný s recenzovaným Prestigio P171. No jo všechno jedna tovarna Thajwan a asi i jedna montážní linka. :-)))
19.11.2003 17:49:34   0.0.0.xxx 99
je jich fakt málo,víc,víc!!!
19.11.2003 20:40:58   0.0.0.xxx 98
no nevim ale dle TomsHW kde recenzovali LCD s Hiunday obrazovkou je dob odezvy 16ms jak uvadi vyrobce a pokud vim tak Prestigio ma take obrazovku Hiunday.A pisi ze rozmazani pohybu neni videt v zadne hre.Osobne mame oba monitory jak Hiunday Q17 tak Prestigio a mimo designu sou identicke co s etyce zobrazeni a odezvy.Dle LCD testu hlasi odezvu 16ms takze nevim kde ste vzali 22-25ms?
19.11.2003 20:42:39   0.0.0.xxx 89
Mam tenhle monitor doma a obrazec podani sede v Nokia testu ukazuje ze je videt od 2% vse a ne az od 4-5%
19.11.2003 21:01:26   0.0.0.xxx 88
Souhlasím, je super, že nás zásobujete stále dokola lehce vylepšenou grafikou od Ati či Nvidie, ale testů na stále se zlepšující LCD je u Vás jako šafránu. Jen houšť a větší kapky - třeba místo megatestu veskrze stejných grafik megatest LCD...
19.11.2003 21:14:16   0.0.0.xxx 99
Me se vase testy libi, hlavne mereni odezvy. Protoze realita je reatita a ne nejaky datasheetovy blaboly.Akorat se primlouvam za vic testu LCD, hlavne tech s nizkou odezvou. Proste na hrani her.. hlavne CS.
19.11.2003 21:52:57   0.0.0.xxx 88
no za podobnou cenu je Acer 1721...parametry stejne jen odezva je 16ms a ma DVI...sam ho mam a jsem max. spokojen,ve hrach opravdu nic nepoznam ze by se rozmazavalo (mel jsem pusteny stejny obraz na LCD a hned vedle CRT).
19.11.2003 22:09:50   0.0.0.xxx 99
Taky jsem pro megatest LCD.Mohli by jste se podivat na zoubek Viewsonic VP171B.Moc se mi libi a uvazuji o jeho koupi .Dekuji :O)
19.11.2003 22:11:20   0.0.0.xxx 88
Digitální displej poskytuje mylné informace s přesností dříve nedosažitelnou.;-))
19.11.2003 22:15:28   0.0.0.xxx 99
Nechápu jak se může na PCtuningu objevit recenze něčeho tak hrozného jako je tenhle panel. Design je naprosto nevyhovující panel prakticky nejde nijak natáčet, jeho barva je strašná ani ryba ani rak. Výsledky jeho zobrazení jsou podprůměrné a výrobce je nějaký čísnký OEM na který si nalepila nálepku thaiská firmička kterou v evropě nikdo nezná a snaží se prorazit. Celé mi to příde jako nepovedená reklama na úžasný šmejd. Tak nevim co je tohle za tuning? Ja bych se za takovy panel spiš u počítače styděl! Nehledě na to, že nevíte, kolik se na tom za půl roku vyrazi vadnych bodu, na které se vám nebude vztahovat zaruka.. Prostě je to šmejd. Tak takhle ne..
20.11.2003 06:22:33   0.0.0.xxx 88
Kolik stojí LCD bez úhlopříčky ?
20.11.2003 06:54:39   0.0.0.xxx 99
ACER,ADI,Hiunday a Prestigio maji identickou obrazovku to jest znamena ze zobrazuji stejne :-)Odezvu ma Prestigio psanou 20ms typical ale samozrejme ze kazdy vyrobce radeji napise maximalni best coz je 16ms.Ten Acer je to same.BTW kouknete se lidi schvalne na ADI.CZ na 17"LCD.Sou tam dva modely jeden je identicky s Hiunday Q17 a druhej je identicky Prestigio:-)Globalizace funguje a je videt ze to je jedna tovarna ktera to vyrabi pro vsechny jen tam pak lepi jina loga a na prani da jinou kastli:-DDD
20.11.2003 07:54:30   0.0.0.xxx 99
V tabulke uvadzate: Doba odezvy 16 ms
A dalej v clanku: "Doba odezvy tohoto panelu se podle výrobce uvádí 25ms."
A este: "Podle obrazce se doba odezvy pohybuje okolo 22-25ms, což je o kousíček horší než uvádí výrobce."

Tak ako je to vlastne???
20.11.2003 08:13:14   0.0.0.xxx 99
Jeste ze nam to tak vyborne vysvetlis, ze tomu tak dobre rozumis, presne to popises, duvody atd. Jeasne ze si kupujes jen EIZO panely nebo CRT (ty vlastne radsi Barco vid?), takze tohle te nechava zcela chladnym.
OEM vyrobky jsou bezne i u renomovanych znacek (vypalovacky ASUS, notebooky (i Compaq si nechava nektere modely vyrabet u EOM barebone vyrobcu)), stejnou obrazovku pouzivaji i znacky stredniho proudu (Acer (Benq), Hyundai a myslim ze to ADI uvedene vyse bylo taky spravne), takze ty tvoje pitomy kecy a exhibice si narvi tam kam slunce nesviti. 90% takovyhle chytraku (mozna ty patris mezi tech 10) ma doma na stole 5 let stary AOC 15" a timhle si vylejvaji svoje mindraky.

Proste bez prudit nekam jinak
20.11.2003 08:30:04   0.0.0.xxx 88
Vsem se omlouvam panel ma podle vyrobce odezvu 16ms.
20.11.2003 09:10:15   0.0.0.xxx 99
Zatim mě vskutku nenadchlo žádný LCDčko....
Kromě toho že zabíraj menší prostor na stole (což mě netrápí)a maj menší spotřebu, tak to neni nic světobornýho.
20.11.2003 09:20:09   0.0.0.xxx 88
jasně že mě to nechává zcela chladným jako servisní technik dokonce i vim o čem mluvim a na stole nemám EIZO ale 19" Flat NEC spolu se 17" SONY trinitron a doma si plánuju koupit místo 19" Samsunga vedle kterého stojí další 15" Samsung taky nějaký LCD panel asi 19" , ale tento rozhodně né už jsem měl tu čest jich několik desítek odbavit a vyzkoušet na vlastní ruce, narozdíl od tebe co si slintal jenom nad obrázkem v recenzi.. a mluvim ze své zkušenosti. Ale když ty máš rozum svůj, tak si ho kup budeš spokojen ))
20.11.2003 09:50:42   0.0.0.xxx 98
Servisniho technika by mohla dělat cvičená opice.
Mimochodem nejsi ujetej na monitory? Vidím, že jich máš vždycky víc, asi aby jim nebylo smutno. A neříkej, že servisák potřebuje dva mončusy naráz! :-P
20.11.2003 10:49:57   0.0.0.xxx 99
Nemate nekdo zkusenosti s 17" LCD Belinea 10 17 25 ? Pokud by chtela redakce PCTuning.cz udelat recenzi na toto LCD, byl bych vdecny.
20.11.2003 11:02:46   0.0.0.xxx 98
jestli se ti obraz soucasnych 19"LCD zda lepsi nez obraz novych 17"LCD tak mas velmi velmi tolerantniho sefa kterej asi pocitacum nerozumi a pak se nedivim ze zamestnava takovou poloslepou lamu jako ses ty
20.11.2003 11:37:49   0.0.0.xxx 88
Na jiném fóru jsem četl, že není přesně stanoveno jak měřit dobu odezvy u LCD panelů resp. že je pouze doporučená nějaká norma (teď přesně nevím která) podle které by měli výrobci udávat doby odezvy. Dokonce se může stát, že značkový panel s hořšími parametry podá lepší výkon ne OEM (nic neobvyklého). Trochu to ale podle mě zavání klamavou reklamou. To je můj názor
20.11.2003 11:53:49   0.0.0.xxx 99
Když takhle přesně měříte vaší originální metodou -- doufám, že máte kalibrovanou uzávěrku foťáku! Jste si jisti, že např.nastavená 1/50 není rovna např. 1/48 ?
20.11.2003 12:02:05   0.0.0.xxx 88
a jak dlouho vam ty desitky LCD sedely na stole, 30minut, hodinu? Mozna ze jste to co rikate ale jsem uplne stejneho nazoru jako vetrelec. Monitory LCD jsou samy o sobe velice öbtizne testitelnym artiklem a pokud pri zkouseni pouzivate alespon tri ze vsech testovacich programu ktere jsou dostup¨ne a testite jeden panel alespon cele odpoledne, pote pred vami zmekam a uznavam vas argument ze jste jich videl desitky. Pokud to ale tak neni (jako ze tomu verim vice), zkuste trochu vice premyslet nad tim co do diskuze napisete. Prestigio je Hyiundai jak noha za docela dobrou cenu a te odpovidaji i jeho velmi dobre obrazove parametry. Sam jsem ho mel nekolik dni doma, takze muzu jen potvrdit v zasade to co napsal autor. Bye servisni Lamere
20.11.2003 12:38:06   0.0.0.xxx 98

Poznámka k měření response time: Metodika měření této veličiny není dosud jednotná (v redakci ji zjišťujeme z vyfotografovaného pohybujícího se obrazce). Když se objevily první panely, které uváděly hodnotu response time 16ms, mnoho uživatelů bylo překvapeno tím, že některé byly rozmazáváním (afterglow) postiženy stejně, ne li více než 20ms modely. Původní konstrukce umožňuje často dosáhnout rychlého přechodu mezi vypnutým a zapnutým stavem, zatímco pružnost v zobrazení barev je nízká. Viz. Extremetech - hloubkové testy jednoho panelu potvrdily, že typu, který přechod mezi bílou a černou zvládl za 17ms, trval přechod mezi šedou a bílou celých 57ms.


Podle údajů uváděných výrobci není za současného stavu možné zcela přesně odhadnout chování panelu v praxi. Z toho pak vyplývají "papírové" bitvy mezi různými tábory. Pravdou je, že asi nezbývá nic jiného než response time posoudit z druhotných znaků (zkuste kroužit oknem z tabulkou Excelu - budete se možná divit). Testovaný panel jsme zařadili mezi 20-22ms typy a za tím si stojíme. Na druhou stranu jsme si vědomi, že v době kdy mnozí (i sám výrobce) uváději 16ms, to vypadá jako něco podprůměrného. Není to pravda.

20.11.2003 12:41:45   0.0.0.xxx 89
1/50 muze klidne byt 1/41-1/66
20.11.2003 13:04:17   0.0.0.xxx 88
Pokud by pctuning udelal megatest LCD a fotil je jednim fotakem tak by bylo jedno jestli by ta uzaverka byla "kalibrovana".
20.11.2003 15:04:45   0.0.0.xxx 88
Buď rád. Já jsem ho kupoval až když mi odešel RCT monitor, ale už bych neměnil. Nemám unavené oči, více místa na stole (a je dál od očí), zdá se mi to příjemnější. Cenový rozdíl je ovšem znát. Ještě že jsem to měl do firmy, pro člověka s rodinou a průměrným platem to není málo. Ale dosud mi monitory vydržely v práci jen 3 roky, tyto by prý měly vydržet déle. Uvidíme.
20.11.2003 15:30:59   0.0.0.xxx 89
Cauky
Jedna vec je takova dulezita ... ty LCD maj dobrou odezvu a dobrej obraz jen v tom spravnem rozliseni. Tekze je dobre to rozliseni dodrzovat ve vsech aplikacich. Zajimalo by me jestli existuje LCD u kteryho kdyz se zmensi rozliseni a pri tom by se zaroven zmensil celkovej obraz tusi nekdo ?
:-)
Zatim cauky
20.11.2003 15:31:01   0.0.0.xxx 98
je technologie, která nemá budoucnost
když jsem porovnával obraz CRT a LCD naposled (LCD bylo v práci EIZO a monitor doma Hyundai.), tak musim uznat, že se LCD zlepšilo. Nicméně ne natolik, abych se zbláznil a koupil si zařízení, který umí o třídu méně barev, za vším nechává šmouhy a stojí 2x tolik jenom kvůli tomu že je placatý .)
20.11.2003 15:32:53   0.0.0.xxx 89
Ctu hodne casopisu mozna sem slepej ja nevim ... mohli by ste nejak objasnit jakej je rozdil v tech stupech do monitoru jak je digitalni a analogovy nebo jak se to oznacuje :-)
Dikkkk
20.11.2003 15:35:14   0.0.0.xxx 99
Jako na ty oci je to fakt lepsi ... a to rozmazavani neni hrozny kdyz to dobre nastavis ... sam sem na tom hral a dobry ... Jen co me fakt hodne stve ze zaruka na vadny body se da poridit az po 5 teckach coz je hrozny :-(
20.11.2003 16:10:57   0.0.0.xxx 98
Pre vsetkych tych odbornikov ktori tu vykladaju ako strasne "rozmazava" lcdcko, par infomacii:
ResponseTime=Rise+Fall (rozsvietenie urciteho bodu z 0 na maximum a zhasnutie naspat na 0). Ak ma monitor response time 20ms, neznamena to ze zobrazi 50 obrazkov za sekundu (1/0.020), ale v priemere asi tak 100. Preco? Pretoze:

1. Zmena obrazu nejde cez "nulu" (t.j. maximalna zmena je z 0 na 255, alebo z 255 na nulu, ale nie z 0 na 255 a naspat na 0 co je response time), takze hned mame miesto 20ms efektivne povedzme 12 (neni to symetricke), t.j. 80 obr/sek

2. Stredna zmena intenzity neni z 0 na 255, ale z 0 na 127, to zase skrati response time priblizne na polovicu (opet nesymetricke a nie celkom priamo umerne), asi na 8ms (aj s rezervou a to dava 125 obr/sek.

Takze tft-display so skutocnym ResponseTime 20ms dokaze vykreslit 80 (minimum pri maximalnych zmenach jasu, napr. z bielej na ciernu) az 125 (priemerna hodnota) obrazkov za sekundu. Ktory rypal chce tvrdit ze taketo cosi dokaze postrehnut ocami ako nejake "rozmazanie"???

Osobne mam NEC so skutocnym response time 16ms, a tato odozva sa neda absolutne nikde postrehut okom, ani pri rolovani dokumentov (posuvanie ciernych pismen po bielom podklade). 16 az 20ms je uplne postacujuca hodnota, vobec neni potrebne ist este nizsie...
20.11.2003 16:26:16   0.0.0.xxx 88
ono ti to mozna asi neprijd ale pulroku u KLCD je dlouha doba a pulroku stare LCD ma uplne jine parametry a obraz nez soucasne.POZOR zatim se tyka pouze 17"LCD!!Ty sou uz zase nekde jinde.15" a 19" LCD sou stale stara technologie a tudiz horsi.
20.11.2003 16:37:17   0.0.0.xxx 87
Presnosti uzaverky si jisti nejsme, jsme si vsak jisti pouzitim stejneho fotaku a stejneho zpusobu testovani.
20.11.2003 16:56:50   0.0.0.xxx 78
Co se tyce megatestu LCD:
Souhlas, mohlo by to byt zajimave a pokud budou vsechny monitory foceny stejnym fotakem, vliv nezkalibrovany uzaverky se tim eliminuje. (pouze pro vzajemne porovnani kvality Response Time, rozhodne bych se vsak nepoustel do "odhadu" tohoto casu, protoze by to bylo spis "hadani") Predpokladam vsak, ze si pak testeri "vyhrajou", a nastavi u vsech LCD take stejnou hodnotu jasu cerne a bile, protoze ridici elektronika je jina u kazdeho monitoru a neverim, ze u LCD by tomu bylo jinak.

Napad Metodiky:
* Nastavit doporucene rozliseni a vsem stejnou frekvenci.
* Nastavit pomoci jasu a kontrastu stejny jas bile a cerne barvy.
* Zobrazit a "sejmout" obraz od 0% do 100% jasu = srovnani "linearity" prechodu a "vhodnost" pripadnych odchylek. (profik grafik nejspis radsi linearni prechod a gamer radsi trosku "prisvicene" tmave body, ktere by jinak splyvaly az do cerne, pac ho jinak z toho stinu nekdo sejme) )
* pouziti vaseho "skubaciho" obrazu.
* sejmuti obrazu s dobou osvitu 1/50 je podle metodicky nedokonale pokud ne primo chybne (pokud jsem neco "nepochytil" a nedostatky, ktere tu chci zverejnit mate nejak "vychytane", pak tuto cast prosim ignorujte). Protoze 1/50=20ms a 60Hz=16.6ms, zalezi tedy na tom, kdy stisknete spoust. Nebo pouzit profi a sejmout to cca 30x? s casem 1/1000. - podle me jedna z nejlepsich metod (principielne)

* Podle me je lepsi nechat panel cely cerny a, podle rychlosti rozsviceni bodu na 100% jas, nechat prejet po monitoru hor. vs. vert. svetly pruh a sejmout to zaclonenym fotakem za naproste tmy. Diky te tme se nemusite starat o synchronizaci prejeti pruhu a otevreni zaverky (predpokladem je 0% jas LCD panelu - snad neni problem ) LCDcko doma nemam, tak nevim). LCD panel u ktereho by takova fotka byla nejtmavsi ma nejkratsi Response Time. Pokud se zacloni, aby mel negativ jeste rezervy, mozna by se nechala kvalitnim skenerem zjistit rozdilnost takovych jasu. Veskere rozdily zpusobi pouze Response Time. Samozrejme, ze by tato metoda byla pouzitelna pouze v pripade, ze k rozsviceni pixelu dojde za dobu rozhodne kratsi nez za kterou zhasne.

Sorrac, pokr priste, musim mizet... )
20.11.2003 16:57:36   0.0.0.xxx 89
A co je na LCD tak "obtizne testitelneho" ? Zapnu windowse, nahodim nejaky dialog, zahybam s nim mysi, kouknu na monitor pod vetsim uhlem zleva, zprava, zhora, zdola, zkontroluju vadne body na spojite barve a mam dotestovano. Maximalne jeste vyzkousim nejakou gamesu a porovnam barevne podani par nachystanych fotek s CRT - vsehovsudy tak 5min...

Ale stejne je to jedno, vsechny soucasna LCD-cka mi nevyhovuji dobou odezvy. Uhly bych prezil, ze cerna neni cerna bych taky prekousnul, barevne podani se u lepsich modelu hodne zlepsilo, ale ten tyfus pri jakemkoliv pohybu, na to nejsem zvedavy. Ano, staticky obraz maji LCD-cka bozi, ale na gamesy mi to proste nevyhovuje - muze to byt 25,20,16ms, porad stejny humus. Vsak si zkuste jak tu nekdo radil zahybat oknem excelu s otevrenou tabulkou - rozmazne se vam to jako sopel. Mozna nekdy koupim LCD panel na praci (az budou 19'' tak za 10k) a na gamesy si necham svoje 19''CRT...
20.11.2003 16:59:12   0.0.0.xxx 88
(az budou 19'' tak za 10k) a na gamesy si necham svoje 19''CRT...
20.11.2003 17:17:52   0.0.0.xxx 98
Takze podle te tvoji teorie by 17" panel Eizo L557 s udavanou odezvou 25ms musel byt uplne bozi. Jesteze mam moznost ho tu zapojit na dual s CRT. Pokud vyrobce uvadi pravdivy udaj celkove doby odezvy (coz se u Eiza da predpokladat), tak se mi to tvoje zanicene povidani rozsypava jako domecek z karet. Pral bych ti videt, co za humus ten monitor dokaze vyprodukovat, kdyz jenom zahybam s nejakym dialogem na plose. A vubec - ani neni potreba hybat s dialogem - uz za kurzorem mysi se tahne stopa, za nejakych 20k fakt nadhera. O gamesach bych radsi pomlcel, to se musi fakt videt na tom dualu, mozna by ti potom taky doklaplo, ze na nejakych 80+FPS muzes zapomenout. Ale abych to Eizo jenom nepomlouval - ma velice (a tim myslim opravdu hodne) slusne barevne podani a moznosti nastaveni. Na upravu fotek idealni - mozna proto to ma tak mizernou odezvu. Tim vsim chci rict, ze se tem udajum o odezvach absolutne neda verit, dokud si to clovek sam nevyzkousi a ze vybirat monitor je potreba podle toho, co na nem chcete delat...
20.11.2003 17:30:19   0.0.0.xxx 89
0% jas na LCD monitoru, navic v naproste tme je bohuzel scifi - dosahnete toho leda tak, ze vypnete podsvetleni, ale to zase ve tme na LCD absolutne nic neuvidite. Ona ani nemusi byt uplna tma, staci tmava mistnost a cerna uz nebude vypadat jako cerna ale seda. Fyzicky neni mozne, aby ta tenka plocha zavrenych krystalu totalne zamezila pruchodu svetla z podsvetlujici zarivky, vzdycky tam trochu svetla proleze, cimz vznika prave ta sedivka. K zachovani kontrastu LCD je potreba zajistit nejake osvetleni, zvlast pokud treba delate s fotkama...
20.11.2003 18:23:30   0.0.0.xxx 98
Nevite nekdo kdy se uz konecne objevi pokracovani testu?
20.11.2003 19:24:23   0.0.0.xxx 99
opet zduraznuji ze mluvis o pulroku starych LCD.Sezen nekde cokoliv 17"LCD s Hiunday obrazovkou pust excel a zahejbej s nim.Pak prid a zkus neco rikat o rozmazani.Ceka te prekvapeni zadne rozmazani se nekona!
20.11.2003 19:44:21   0.0.0.xxx 99
no to teda potřebuje na jednom mi běží pořád wokno xchatu a na druhym ve full screenu plugin winampu víš narozdil od oběčejnejch lidí si můžem dovolit monitory klidně 4 protože blbý lidi si je neumí opravit respektive nastavit ale cvičený opice jo nazdar
20.11.2003 20:55:28   0.0.0.xxx 88
Diky, ale nemam zajem. Mam ted 19" CRT a nic mensiho nechci. Pokud budu chtit rozliseni 1280x1024, tak jedine na 19" LCD. 17" LCD ma sice nepatrne vetsi uhlopricku nez 17" CRT, ale tohle rozliseni je proste na tuto uhlopricku moc velke a pismena pro me prilis titerna. Az nejakou 19-ku s 1280x1024 nativne a s touto tvoji nepochybne zajimavou odezvou najdes, tak mi dej vedet. Pokud bude stat rozumne penize (do 15k), tak jdu do ni. 17" LCD jsou mi uplne sumafuk...

PS: Mimochodem, jak je vlastne stare Eizo L557 a jakou pouziva obrazovku ? Ja jenom abych se ji priste vyhnul...
20.11.2003 21:08:05   0.0.0.xxx 88
Pocuvaj, precitaj si este raz co som napisal kym zacnes vyryvat, dobre? Neni tam ani slovo o TOMTO paneli Eizo, ktory vobec nepoznam. Vravim, ze ak ma nejaky tft-display SKUTOCNY response time 20ms, tak ziadne tiene na nom okom vidiet nemozes. Dnes kvalitne maju 16ms (povedzme ze 20ms, vyrobca to vzdy trosku "prilepsi"), a to je aj s rezervou vhodne na akekolvek zobrazovanie (hry, dvd, b/w rolovanie, atd.).

Precitaj si nejake round-up porovnavanie viacerych tft-ciek (napr. na tomshardware). Docitas sa ze mnoho z tych "priemernych" tft-ciek ktore uvadzaju 20 az 25ms ma v skutocnosti mozno 30, az 40ms (co uz je otrasne). Tiez si tam precitaj nieco o kalibracii ktora je u tft-ciek ovela dolezitejsia, ako u crt!

BTW, robim grafiku/dtp a mam dual (okrem toho tft-nec este kvalitny 19" Miro), takze mozem porovnat a viem o com hovorim. DTP je asi jedine, na co sa dnes ani najlepsie TFT nehodi koli zlemu zobrazovanie tmavych farieb (a farieb obecne) a koli obmedzenej farebnej skale (to len vyrobcovia oblbuju kupujucich ze 16.7mil, v skutocnosti len 262k, zvysok interpolaciou - striedave preblikavanie susednych odtienov)...
20.11.2003 22:21:05   0.0.0.xxx 77
tak kde jsou sakra ty OLED monitory,který zářivku nepotřebujou ???!!!
20.11.2003 23:45:50   0.0.0.xxx 88
Ja jakozto rypal jsem jenom aplikoval tvoji teorii na panel s udavanymi 25ms, tak se hned nerozciluj :-). Taky jsem si myslel, ze vyrobce jako Eizo nebude oblbovat zakazniky. Bohuzel se ukazalo ze opak je pravdou - ten panel bych tipl tak na 30-40ms. Pokud by mel skutecne celkove 25ms, tak by tezko delal takove smouhy jake predvadi. O tom omezeni barev vim taky, ale zrovna barvy na tom Eizu vypadaly velice slusne - slo to vyladit vicemene presne podle vedle stojiciho CRT, ani barevne gradienty nemely zadne odlisne viditelne barevne skoky a zkresleni, jak to predvadely starsi panely. Problem je v tom kde sehnat dneska za rozumny peniz 19" LCD s tou tvoji "zarucene skutecnou" odezvou <=20ms ?
21.11.2003 07:55:53   0.0.0.xxx 98
To by me taky zajmalo, kdy budou.... ale budou pekne drahy :o/
21.11.2003 10:45:23   0.0.0.xxx 99
Zdares,
Hmmm, dochazi mi, ze kdyz to bude zacloneny, tak nejaky lehky podsvetleni by asi nevadilo. Stejne ten fotak musi byt zacloneny natolik, aby preckal celou dobu prejeti pruhu (aby nebyl negativ cely cerny ) ). Jenze kdyz si predstavim drobnost rozdilu v tom jasu, pak by i to mohlo byt naskodu... ??? ... Chtelo by to vypocitat dobu prebehu toho pruhu a na to bych potreboval znat alespon pomer mezi dobou rozsviceni a zhasnuti pixelu. Z toho vyjde sirka svetleho pruhu a z doby cca 10ms
-----
(na rychlosti prebehu zavisi i celkove "osvetleni" negativu a tim i jakysi pevny jasovy "zaklad", ktery by mel byt u vsech stejny, proto ODHADUJI 10ms - je to dost na rozsviceni bodu, kdyz ma zhasnout za 20ms - rozsviceni bude snad rychlejsi ), pokud bych pouzil 1ms, musi byt pruh siroky min 10pixelu (aby mel kazdy pixel potrebnou dobu se rozsvitit) = vic celkoveho jasu = vic jasu na zaklad = potreba vic zaclonit = mensi vliv dosvitu na celkovy jas vysledne fotky)
-----
rychlost "prebehu" pruhu 100 pixelu/s = cca 10s. (pri rozliseni 1024*76

Nevim jestli jsem svou myslenku podal dost srozumitelne... ) Nicmene verim, ze by se takto dal Response Time merit alespon na takovou uroven, aby se dali spolehlive roztridit pouzite LCD monitory, coz je asi to, o co nam jde.
21.11.2003 22:00:12   0.0.0.xxx 77
Kdybys vzal pravitko tak zjistois jednu velmi zajimavou vec:-)17"LCD ma stejne velkou obrazovku jako 19"CRT:-)Takze reci ze 17"LCD je amle kdyz mas 19"LCD svedci o tve neznalosti a slepote:-)
22.11.2003 11:48:24   0.0.0.xxx 99
tak ty musis bejt hrozna lama, xchat.. uff
22.11.2003 11:55:33   0.0.0.xxx 88
ad test) ty me pripominas jednoho sefa myho znamyho, ktery mel normu na vymenu vestavene lednice asi 10 minut.. a druhej zase rikal, ze zvladne udelat sadrokartonovu zed do linky za 20 minut a vymalovanej pokoj ma za 5 minut ((-:
ad pismenka) ty si neumis zmenit velikost fontu? kristovy rany..
22.11.2003 12:06:04   0.0.0.xxx 99
vubec ti nerozumim, mohl bys to napsat spravne cesky? dik :-P
22.11.2003 12:32:29   0.0.0.xxx 99
A ty sis nekdy to pravitko vzal ? Videl jsi vubec nekdy 19CRT a umis s pravitkem vubec zachazet ? Dovolil bych si skrome poznamenat, ze mi tu staly tyden ty monitory vedle sebe a ze 17" LCD ma mensi viditelnou uhlopricku nez 19" CRT by skutecne nevidel jenom LCD-ckama zaslepeny blbec. BTW kde jsem psal, ze mam 19LCD ty troubo ?

Sorry za ty urazky, ale nemohl jsem si pomoct. Pokud me nekdo bude presvedcovat o zcela evidentich lzich a ohanet se vyrazy jako neznalost a slepota, tak si nic jineho nezaslouzi...
22.11.2003 12:46:44   0.0.0.xxx 88
Sorry, ale jaxi nevidim souvislost s remeslnymi pracemi tvych znamych a testovanim LCD ? To jako kdyz si zvladnu udelat dostatecny obrazek o LCD za 5min tak jsem lama ? A co je potom clovek, ktery se v tom babra pul dne a porad nic nevidi - spickovy odborik ? Jinak kdybys na PC krome pindani v diskuzich delal i neco uzitecneho, tak by sis mozna vsimnul, ze existuje dost SW (vcetne nekterych vyvojovych prostredi), kde je proste velikost fontu nastavena natvrdo a nepohne s tim ani globalni zmena velikosti fontu pres vlastnosti windowsu. Mluvim napriklad o vyvoji aplikaci pro ruzna mobilni zarizeni, komunikatory apod., pokud vis co to znamena, kristova noho... Ale skoda diskuze, tady ma stejne kazdy svoji pravdu, takze je to akorat plytvani casem...

PS: Hadky na internetu jsou jako olympiada retardu - i kdyz vyhrajes, zustavas porad retard :-).
22.11.2003 12:48:11   0.0.0.xxx 98
PS: Hadky na internetu jsou jako olympiada retardu - i kdyz vyhrajes, zustavas porad retard :-).

22.11.2003 13:53:40   0.0.0.xxx 77
cemu nerozumis? ty 2 chybejici carky si domysli, to snad zvladnes, ne?
Mam dojem, ze purista nejsi, spis mas problemy s ctenym textem.
22.11.2003 14:28:29   0.0.0.xxx 88
19"CRT ma obvykle 18" viewable
17"TFT ma 17" viewable

Nech mi nikto nehovori, ze 17" TFT a 19"CRT je to iste, je tam 2 a pol cm rozdiel
3.5.2004 20:21:07   0.0.0.xxx 87
nedavno sem byl na jedne konferenci a tam mi nejaci panove bud SONY nebo PHLIPS tvrdily ze meni uz od 1 vadneho bodu

Redakce si vyhrazuje právo odstranit neslušné a nevhodné příspěvky. Případné vyhrady na diskuze(zavináč)pctuning.cz

0 čtenářů navrhlo autorovi prémii: 0Kč Prémie tohoto článku jsou již uzavřené, děkujeme za váš zájem.
Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie.