Hlavní stránka Hardware Monitory, LCD panely 19" palců tekutých krystalů: AG Neovo K-19
19" palců tekutých krystalů: AG Neovo K-19
autor: Kwolek Jirka , publikováno 8.5.2003
19
Po chvíli práce s tímto panelem si kupodivu nekladete otázku "mám na to?" (cena tohoto TFT není, vzhledem k rozměrům a parametrům, nijak přemrštěná) ale: "to už i k počítači musím nosit brýle na dálku?" 19 palců "živé" úhlopříčky (což činí téměř půl metru!) při rozlišení 1280x1024 před vámi rozvine doslova filmovou plochu. Někdo v tom okamžiku zaplesá radostí, někdo si tento panel začne posouvat dál a dál dozadu a... dříve nebo později si položí již výše zmíněnou "brýlovou" otázku. {mospagebreak title=AG Neovo K-19}

Vstupní řada TFT panelů AG Neovo byla okořeněná espritem jisté exkluzivity a výjimečnosti. Tyto panely vynikaly nadstandardními parametry, černým provedením s antireflexním krycím sklem, charakteristickým "klečícím designem" stojanů a... vysokou cenou. Ačkoliv některé z těchto vlastností už dnes ustoupily (vysoká cena - naštěstí :), černý design a kvalita zůstala (i když ta už je běžná i u dalších výrobců). Po překvapivém avšak úspěšném výpadu do oblasti "entry-level" 17" panelů (vstupní a poměrně levný model F-317 je nyní nově osazován TFT obrazovkami s odezvou 16ms) zkoumá AG Neovo ještě i další oblasti expanze.

19\

Nový model K-19 v tomto kontextu vnímám jako průzkumnou jednotku která má odpovědět na otázku: chtějí a potřebují uživatelé ploché panely o úhlopříčce 19"? Stačí jím u tak velkých panelů (velikost obrazu odpovídá prakticky 20-21" monitorům) rozlišení 1280x1024?

Design K-19

První věcí, která vás na většině panelů upoutá (v tom dobrém nebo špatném významu) je jejich design. U tohoto modelu byla evidentně zvolena "cesta jistoty": zvolený design se líbí téměř všem, nešlo se tedy cestou experimentů s výrobně náročnějším a drahým "skleněným" designem.

19\

Rám panelu je tvořen kombinací prvků černé a grafitové barvy. Přesto, že se jedná o tmavé barvy, které mají tendenci předměty opticky zmenšovat, je na první pohled jasné, že se rozhodně nejedná o žádného drobka (K-19 spíše připomíná malou černou školní tabuli :))

19\

Zadní část panelu řešena čistě a elegantně. Jediným porušením jednoduchých linii je čtvercová montážní plocha uprostřed panelu - ta odpovídá standardu VESA (FPMPMI 100mm) a umožňuje instalaci panelu na pantografické rameno či jeho zavěšení na stěnu.

Stojan

19\

Stojan, ač opticky vypadá malý, je dostatečně těžký a robustní - těžiště bezpečně dlí mezi gumovými nožičkami. Zvláštností tohoto stojanu je kluzné ložisko umožňující snadné otáčení panelu kolem vertikální osy (vnější prstenec - viz. obrázek - je nepohyblivý) - to je ideální v případě prezentací a předváděček.

Vstupy a kabeláž

19\
vypínač, analogový vstup VGA (D-SUB) a dig. vstup DVI se nacházejí pod odnímatelným krytem vpravo.

Veškeré kabely lze vést pod odnímatelným krytem - příliš tedy nehrozí neestetický kabelový a konektorový guláš.

Ovládání

19\

Na filozofii ovládání a rozmístění tlačítek si zvyknete poměrně rychle - i když design byl zde evidentně poněkud nadřazen komfortu ovládání (logičtější by byl ovládací "kříž").

19\

Barevné ikonové menu vychází z filozofie pohybu po kruhu (ideálem u tohoto typu menu je ovládací prvek jog-dial).

Základní technické parametry

rozměry obrazu úhlopříčka 19 palců (48 cm)
přirozené rozlišení SXGA 1280x1024
počet barev 16.7 mil.
rozteč bodů (pixel pitch) 0.294mm
luminosita typicky 250 cd/m2
kontrast max. 600:1
doba odezvy typicky 25 ms (10 rise / 15 ms fall)
pozorovací úhly (H/V): 170 / 170 stupňů
rozlišení a obnovovací frekvence
(* interpolováno)
*720 x 400 (DOS): 70 Hz
*640 x 480: 60 Hz, 72 Hz, 75 Hz, 85 Hz
*800 x 600: 60 Hz, 72 Hz, 75 Hz, 85 Hz
*1024 x 768: 60 Hz, 72 Hz, 75 Hz, 85 Hz
1 280 x 1 024: 60 Hz, 70 Hz, 75 Hz
pixel clock 135MHz
vstupy VGA (analogový),
DVI (digitální)
audio -
odběr < 5W v klidovém stavu, typicky 54W
rozměry 433 x 447 x 235 mm (šíře panelu je 40 mm)
možnosti instalace volně stojící na stojanu (max. sklopení 20o),
na kotvící systém podle standardu VESA (100mm),
možnost zavěšení na zeď (stojan je demontovatelný)
hmotnost 6.5kg

Pokračování...

{mospagebreak title=AG Neovo K-19 - obraz}

I když uváděné parametry patří mezi nadstandard, o skutečné kvalitě zobrazení nevypovídají příliš mnoho.

Nejdříve shrneme teorii a pak panel prověřme našimi standardními redakčními testy.

TFT panely a jejich obraz

Mnoho lidí, kteří jsou při pohledu na obraz TFT panelů na první pohled okouzlení obrazem se zářivými barvami, výbornou ostrostí a dokonalou geometrii (zejména při předvádění šetřičem obrazovky typu "akvárium"), netuší, že i tyto, na první pohled dokonalé panely mají své specifické problémy.

Doba odezvy - response time

Na rozdíl od monitoru, kde je náběh i zhasínání obrazových bodů zanedbatelné, je každá buňka LCD zatížená určitou "setrvačností" (response time). Není divu, vždyť fyzikálně se u TFT stále jedná o mechanické natáčení tekutých krystalů v elektrickém poli.

Dlouhá doba odezvy způsobuje rušivé mlžení a optický neklid na hranách a plochách pohybujících se části obrazu. Nevyhovující response time se projevuje rušivě zejména v těchto situacích: při převíjení (skrolování) dlouhého dokumentu, v dynamických video scénách nebo ve hrách (zde jsou pochopitelně nejvíce postižené hry ze skrolujícím pozadím - Warcraft, SimCity, Diablo...).

Dobu odezvy uvádíme v milisekundách, čím je menší, tím lépe (dnes by již v žádném případě by neměla překračovat 35ms). Hodnotu response time můžeme ještě rozdělit na dvě části: na dobu potřebnou k rozsvícení bodu (tr, rise time) a na dobu potřebnou ke zhasnutí aktivního bodu (fall time).

Omezení pozorovacího úhlu

Tento jev je často považován za největší nevýhodu TFT panelů. Díky svému polarizačnímu charakteru dochází při pohledu na obraz panelu z boku (mimo rozsah stanovený pozorovacími úhly) k dramatické ztrátě jasu doprovázené zkreslením barev (v extrémním případě se obraz obrací až do negativu).

19\

19\

Pozor: Někteří výrobci, podle hesla, papír snese všechno - navíc v situaci kdy neexistuje jednoznačná metoda určování pozorovacích úhlů, uvádějí pozorovací úhly (i dobu odezvy - response time) o kterých by se, diplomaticky řečeno, "dalo s úspěchem pochybovat". Obecně platí, že uváděné hodnoty jsou pouze orientační.

Nehomogenita barev a nerovnoměrné prosvětlení panelu

Jistá mírná barevná nehomogenita (nejednorodost) je jednodušším panelům dokonce vlastní - souvisí totiž s dříve zmíněnými pozorovacími úhly (ty například způsobují, že některé světlé barvy mají v horní části panelu jinou sytost, či dokonce odstín, než v části dolní, kterou přirozeně pozorujeme pod jiným úhlem). Barevná nehomogenita není při běžné práci nijak zřetelná, avšak panely trpící tímto neduhem (téměř všechny starší a některé nejlevnější typy TFT panelů) se nehodí k editaci fotografii a grafiky.

Dalším problémem je nerovnoměrnost zadního osvětlení (back light). Ta se dokonce zesiluje po určité době provozu - takto postižený panel vypadá jako politý světlou kávou: některé části obrazu jsou mírně zašedlé (mají menší jas). Viníkem je prosvětlovací výbojka, která má, ve srovnání s monitorem, mnohem nižší životnost (cca 3-5 let svícení).

Pojďme se podívat jak se s těmito problémy "popere" náš testovací kousek.

Pozorovací úhly

Výrobce uvádí 170 stupňů v horizontální rovině a 170 stupňů i ve vertikále - to jsou na dnešní dobu špičkové parametry.

Podle našich, poněkud přísnějších testovacích kriterii :-) je horizontální pozorovací úhel cca 140-150o. I když téměř v celém rozsahu pozorování nedochází ke dramatické ztrátě kontrastu pří velkém vychýlení od vertikály je zřetelný posun v barevném podání.

19\

Testem si také ověříme, jak je na tom panel s vertikální rovinou. Zde snímáme dvě fotky se vzdálenosti 1.2m, přičemž jedna je snímána v ose panelu, druhá z bodu vyššího o 60cm (pod tím úhlem vidí obraz vidí člověk stojící za židlí "operátora").

Poznámka: Poměrně nekontrastní obrázky jsou výsledkem záměrné podexpozice snímků (kvůli odhalení případných barevných posunů ve světlých odstínech) - ve skutečnosti je obraz jasný a kontrastní.

19\

19\

Panel se chová dobře - námi odhadovaný úhel je znovu cca 140-150o. P.S. Otázkou je, jestli - testováno podle naši metodiky - nějaké panely 170/170o dnes skutečně existují...

Rovnoměrnost podsvětlení

Testujeme na jednolité ploše, jinak poměrně problematické světle růžové barvy. I homogenita barev byla vynikající - nenalezl jsem žádné fleky ani stíny.

19\

Panel v tomto testu obstál výborně - nejsou vidět ani mapy, ani razantní změny barvy či jasu.

19\
barevné podání je ve světlých tónech vynikající (detailní a věrné),
 tmavší tóny se již poněkud propadají co černé
 

19\
stejně jako u mnohých jiných TFT panelů jsou tmavší odstíny mírně "zkomprimované"

Panel se, vzhledem k poněkud "tmavé" gama křivce, příliš nehodí k editaci fotografii.

Response time

Zde jsme použili náš pohybující se testovací obrazec - ten jsme exponovali jsme časem 1/60s (obnovovací kmitočet byl 75Hz).

19\

19\

Výsledek odpovídá panelům s odezvou cca 30ms. To je poněkud horší než hodnoty uváděné výrobcem. 30ms je hodnotou zcela běžnou a přijatelnou - na rozdíl od dřívějších (a na dnešní dobu tragicky pomalých) 50ms.

Vadné pixely

Testovaný panel nevykazoval žádné pixelové vady.

Celkový dojem

Celkově lze říci, že obraz testovaného panelu, až na nadstandartně rovnoměrné podsvětlení a homogenitu barev, se podobá rozměrově výrazně zvětšené kvalitní 17". Je tedy zejména vhodný pro prezentace a všude tam, kde detaily (ikony a fonty) na 17 palcových panelech připadají jako příliš malé. Rozteč (a pochopitelně i velikost fontů a ikon) bodů odpovídá velmi přesně 15" panelům s rozlišením 1024x768.

Některé parametry uváděné výrobcem (pozorovací úhly, response time, kontrast) mi v průběhu testu připadaly poněkud nadsazené a optimistické. P.S. Od Neova jsem viděl už i lepší devatenáctky (i když jejich cena šplhala za hranici 40 000Kč).

{mospagebreak title=Závěr}

Zbrusu nový model Neova by mohl na první pohled vypadat jako vážný kandidát na krále ideálních TFT panelů. Velká úhlopříčka, vysoký kontrast, DVI vstup, skvělé pozorovací úhly... ideál... tedy málem. Použité rozlišení 1280x1024 posouvá tento panel vysoko pouze v očích milovníků výrazných fontů a ikon (hustota obrazových bodů odpovídá kancelářským LCD 15"), ostatní by u panelů o této úhlopříčce čekali rozlišení alespoň 1400x1050 (takové rozlišení mají dokonce špičkové 15"TFT u notebooků!) nebo ještě lépe 1600x1200.

19\
...umí "tohle" váš TFT panel?

Na druhou stranu, za cenu 21 000 bez DPH toho dostanete více než dost:

Klady:

  • elegantní design,
  • DVI (digitální vstup),
  • dobré parametry obrazu,
  • velká úhlopříčka, vhodné pro prezentace,
  • relativně přijatelná cena (cca 21 000 bez DPH - k 5.5.2003),

Zápory:

  • panelu by slušelo věší rozlišení (1400x1050 nebo 1600x1200),
  • panel není příliš vhodný pro dynamické 3D hry

19\

Panel k testu dodala firma LEVI International, děkujeme.

 
Komentáře k článku
RSS
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!
8.5.2003 14:41:41   0.0.0.xxx 66
Prvni
8.5.2003 14:55:49   0.0.0.xxx 77
až na to menší rozlišení,doba odezvy podle té fotky rozhodně není 25ms -u panelů s 30ms byl obraz dvakrát,zde to vypadá na trojitej... -shit,not userfriendly ovládání.... no prostě nebrat :o) to radši za ty prachy dobrou 17"
8.5.2003 18:58:43   0.0.0.xxx 66
Chystam se kupovat LCD 17" nebo vyssi. Libi se mi ze ma rozliseni 1280x1024, protoze mi pripadne optimalni pro beznou praci i hrani her. Ovladani u LCD panelu vubec nepotrebujes. Staci zmacknout jeden cudl a vse se nastavi samo. Maximalne jeste tak zesvetleni na filmy, ale vic veci neni potreba nastavovat.
8.5.2003 19:43:01   0.0.0.xxx 66
Akorat nevim kde autor prisel na to ze bezne kancelarske notebooky maji rozliseni 1280*1024. U 15" LCD jsou vyssi rozliseni nez 1024*768 temer jenom u lepsich notebooku.
8.5.2003 19:44:00   0.0.0.xxx 66
Omlouvam se, smamozrejme bezne kancelarske monitory...
8.5.2003 20:47:53   0.0.0.xxx 77
Jak jsem uz psal. Cert vem uhlopricku, kdo mi zaruci, ze
na tomto kousku zase nenajdu spatne BODIKY !!!!!!!

NEBRAT LCD !!!! alespon dokud se vyrobci nezaruci na 100% , ze nebudou prodavat sunty s trochu sviticimi PIXELY!!
8.5.2003 23:15:18   0.0.0.xxx 812
dam ti jednu radu. zacni dobre vychazet s prodavacema a oni te potom radi nechaji vyzkouset jestli to LCD ma 100% svitici pixely. ja jsem to takhle udelal nekolikrat a vzdycy se se mnou po te hodine testovani loucili se slovy na schledanou a doufam ze se brzy znova uvidime ( pro vysvetleni, kupoval jsem tech LCD nekolik ( znacky co nebyly v mem velkoskladu) a samozrejme jsem i nekolikrat konkretni kus odmitl ale dneska uz je to hodne zridkave a chyby se u lepsich znacek skoro nevyskytuji)
A pokud chodis do VO tak tam to delam formou vymeny kus za kus, proste se domluvim ze pokud bude zakaznik nespokojeny tak si vezmu jiny kus.
proste lina huba hole nestesti tak si neztezujze je neco spatne
9.5.2003 15:17:14   0.0.0.xxx 66
Vzhledem k dig. vstupu DVI není seřizování téměř vůbec potřeba
9.5.2003 15:23:11   0.0.0.xxx 66
Dot pitch tohoto panelu je stejný jako u 15 s 1024x768
...takže stejná je jakoby hustota bodů.
10.5.2003 12:15:36   0.0.0.xxx 77
No vidis a me se rozliseni 1280x1024 zda velice nestastne. Neni zachovan pomer stran 4:3, tzn. ze napriklad pri prohlizeni fotek z digi fotaku se nahore a dole zobrazuji cerne pruhy, pri pozorovani filmu je nudle 16:9 jeste vyraznejsi nez u klasiky 4:3. Cekam az prijdou LCDcka s normalnim a dostatecne vysokym rozlisenim, pak do nej pujdu.
10.5.2003 19:06:15   0.0.0.xxx 77
Uz jsi nekdy reklamoval veci u TSBoh ??? Asi moc ne ...
Nelze dobre vychazet s prodavaci v TSB !!! Levi, ATC .. no problem ... TSB je smrt slusne reklamaci. 30 dnu nezajem, dalsi jednani opravdu vycerpavajici.
Jezisi, ja bych mohl napsat knizku ... hruza !

( a to tam mam dnes jiz 24. den zakladni desku a po 22. dnech jsem z nich asi 20 telefonatama vymlatil vadnou grafiku .. )

ACH JO
11.5.2003 12:29:14   0.0.0.xxx 66
Hmmm. .. jde videt, ze nevis, o cem mluvis ...
Hodinu s tebou nikdo nebude zkouset zadny LCD .. A vymena kus za kus ve velkoobchodech neexistuje.
Zajimalo by me, kdes k tomu prisel ??
11.5.2003 17:59:16   0.0.0.xxx 86
Já nevím jak kde, ale nakupuji v TS BOHEMIA v Olomoci, co se týká reklamací neměl jsem zatím problém. Všechny reklamace co jsem měl a bylo jich přes nějakou desítku proběhly korektně se 100% úspěchem, což se o jiných prodejnách v Olomouci říci nedá. Myslím si že je to hlavně o lidech.
12.5.2003 17:06:55   0.0.0.xxx 77
Zajímalo by mě zda je podobnost recenzovaného monitoru s ACER AL 922 čistě náhodná. Zrovna za ním sedím a vypadá to jako by si z oka vypadly. Mohly byste udělat recenzi i na tento panel?
13.5.2003 20:04:27   0.0.0.xxx 77
Neni to ani tak o lidech spise o schopnostech .
Reklamaci jsem mel opravdu slusnou radku .. /jak jinak za odber behem nekolika let/ ale netvrdim, ze nekdy reklamace nebyla uspesna ...
Ono to totiz ani nejde, pokud clovek opravdu vyrobek neznicil, nejde aby reklamace byla neuspesna.
Jde jen o to, jak dlouho vyrizeni trva ... a pokud na to ma sklad se zakona 30 dni, tak jim to pravidelne tech 25-30 trva.

a mimochodem ... dnes se mi vratila vyreklamovana deska ... bylo to 28 dni !!

Kazdeho tyto "limity" potesi, zvlast kdyz pocitac pouziva jako pracovni nastroj
14.5.2003 18:40:17   0.0.0.xxx 76
TSB alespon puvodne byl velkoobchod. Tudiz se prepoklada, ze pri velkoobchodnim prodeji neni tritydenni vyrizeni reklamace zadny problem.
Pokud navic navazete uzzsi spolupraci, je mozne casto reklamaci resit obdrzenim jineho kusu hw jeste _pred_ reklamaci .. .
Ma osobni zkusenost s prodejci v TSB (diky vzdalenosti vzdy telefonicka) je naopak vynikajici, je sice problem se dovolat na pevna cisla, ale existuji i firemni mobilni telefony .. . Bavime se samozrejmne o velkoobchodnim prodeji a nakupu.
V porovnani s jednou firmou (a vcelku pry velkou) v Plzni, ktera nam dluzi sitovou kartu uz asi sest let ;) .. (cert vem sitovku, uvadim jako priklad jak lze protelfonovat vice nez je cena hw .. )
20.5.2003 17:38:26   0.0.0.xxx 66
Rekl bych, ze ty nevis o cem mluvis. Kdyz jsem kupoval LCD 15" EIZO, nechali me v Alzasoftu testovat 2 lcd panely asi pul hodiny. Tak priste se neboj, a rekni si o to
28.5.2003 13:43:18   0.0.0.xxx 77
Recenze na na Acer AL 922 by fakt bodla. Take by neskodila treba na Acer AL 712, ktery uz by byl cenove prijatelnejsi... byt v 17".

Redakce si vyhrazuje právo odstranit neslušné a nevhodné příspěvky. Případné vyhrady na diskuze(zavináč)pctuning.cz

0 čtenářů navrhlo autorovi prémii: 0Kč Prémie tohoto článku jsou již uzavřené, děkujeme za váš zájem.
Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie.