Hlavní stránka Hardware Monitory, LCD panely NEC FE-991SB - monitor s malým "ale"
NEC FE-991SB - monitor s malým "ale"
autor: Kwolek Jirka , publikováno 13.3.2003
NEC FE-991SB - monitor s malým
Tento plochý 19ti palcový monitor nám přinesl do redakce hned několik překvapení. Jednak byl prvním testovaným monitorem s funkci SuperBright, dále jsme byli mile překvapeni kvalitním obrazem při rozlišení 1280x1024 při obrazové frekvenci 60Hz. Posledním překvapením bylo, jak se tento obraz "jak víno" zhoršil po přepnutí na 85Hz. Že by na vině byl kabel za cca 200Kč? {mospagebreak title=NEC FE-991SB}

Myslím, že nebudu věci příliš zkreslovat, když řeknu že Monitor NEC FE-991SB je společným dítětem svazku firem NEC a Mitsubishi. Účelové manželství těchto firem se jmenuje NEC-Misubishi Electronics Display a oběma, jinak zcela samostatným firmám, umožňuje vyvíjet a vyrábět monitory s nižšími náklady, než kdyby tak činily samostatně. Nejedná se však o fúzi značek typu Sony - Ericsson nabízející společnou řadu výrobků: i NEC i Mitsubishi totiž nabízejí, na téměř stejných "podvozcích", každý své modely, přičemž Mitsubishi má mít exkluzivnější esprit a NEC míří většinou "jen" do vyšší střední třídy. Možná, že menší "mouchy", které jsme na testovaném monitoru našli, jeho Mitsubishi bratrance netrápí... ale pojďme na věc pěkně popořádku.

fakta / facts

Tato recenze popisuje monitor NEC FE-991SB. Zabýváme se v ní nejenom jeho parametry a designem ale i funkcí SuperBright a jejím praktickým využitím. Dále jsme provedli analýzu kvality obrazu v závislosti na obnovovací frekvenci (refresh rate). V této souvislosti se nám zdálo, že slabým místem tohoto jinak výborného monitoru je jeho... VGA kabel, který je u tohoto typu instalován, bohužel, napevno.

Základní parametry

Nová řada výrobků nové monitorové "dvouveslice" NEC - Mitsubishi se vyznačuje poměrně odvážným designem, kdy je čelní plocha maximálně podobná... plochému stříbrno-šedému TFT panelu.

NEC FE-991SB - monitor s malým \

Pokud za monitorem sedíte, iluze panelu je velmi silná - stále se však jedná o 23kg macka, i když musím uznat že konstrukce této devatenáctky patří mezi ty mělčí (hloubkou se tento monitor téměř srovnal s mou starší 17").

NEC FE-991SB - monitor s malým \
podívejte se na svůj monitor (na jeho šířku a hloubku)...
NEC FE991SB se téměř přesně vejde do opsané krychle o hraně 480mm

NEC FE-991SB - monitor s malým \

Základní parametry monitoru FE-991SB

Rozměry monitoru 442 mm (š) x 443 mm (v) x 447mm (h)
Hmotnost 23 kg
Obrazovka 19" (18.0" viditelná úhlopříčka),
SuperBright Diamondtron
Obrazový filtr vícevrstvá antistaická vrstva, OptiClearŽ
Rozteč mřížky 0.25 - 0.27mm,
Doporučené rozlišení 1024 x 768 @ 85 Hz
Doporučené rozlišení 640 x 480 @ 60 to 160 Hz
800 x 600 @ 50 to 146 Hz
1024 x 768 @ 50 to 116 Hz
1152 x 870 @ 50 to 103 Hz
1280 x 1024 @ 50 to 89 Hz
1600 x 1200 @ 50 to 76 Hz
1792 x 1344 @ 50 to 68 Hz
Rozkladové frekvence Horizontal: 30 kHz to 96 kHz
Vertical: 50 Hz to 160 Hz
Vstup analogový 0.7Vp-p, 15-pin D-Sub,
TTL Level, Separate/Composite sync.
Normy UL/C-UL or CSA; TUV/GS; Energy Star; CE;
FCC CLASSB; MPRII; TCO´99

NEC FE-991SB používá pochopitelně štěrbinovou obrazovku Diamondtron (ze stáje Mitsubishi). Použitý typ je navíc vybaven technologii SuperBright umožňující mimořádné zvýšení jasu (více o ní pojednáme dále).

NEC FE-991SB - monitor s malým \

Diamondtronům, populárním "superplochým" štěrbinovým obrazovkám je vlastní mírné, téměř nepatrné vnitřní prohnutí obrazu (obdobně jsou na tom i mnohé ostatní konkurenční obrazovky mimo LG Flatrony a některé hi-endové Trinitrony). Není však pravdou, že toto interní prohnutí staví testovaný typ na horší pozici - prohnutí je tak malé (na rozdíl od některých "flatů", které drze skrývají klasickou obrazovku za rovné čelní sklo), že není v praxi postřehnutelné (odhaduji je na cca 3 - 4mm). Mitsubishi hovoří o této obrazovce jako o virtuálně ploché / virtual flat, kdy mírné prohnutí jen pomáhá dosáhnout ostrého obrazu i v krajních oblastech obrazovky.

Vnější strana obrazovky je pochopitelně absolutně plochá - potlačení nežádoucích odlesků je tak velmi účinné.

Posledním konstrukčním prvkem hodným zmínky je pevně připojený 1.5m VGA kabel. Jeho největší tragedii je to, že jakoby z oka vypadl levným tenkým světle šedým typům dodávaným k levným plochým TFT panelům (je známo že ploché panely nevyžadují vysoké obnovovací frekvence a nejlépe si "hoví" při 60-70Hz).

NEC FE-991SB - monitor s malým \

pokračování na další straně...

{mospagebreak title=Menu a ovládaní monitoru}

NEC FE-991SB - monitor s malým \

Ovládání OSD odpovídá bohužel monitorům vybaveným jedinou řadou tlačítek - ovládací "kříž" dřívějších monitorů byl pravděpodobně obětován na oltáři designu. Pohyb po menu pomocí "nudle" tlačítek není bohužel nijak snadný (občas se pletou tlačítka se symboly < > s těmi se znaménky + a -) naštěstí seřizování monitoru neprovádíme každý den.

NEC FE-991SB - monitor s malým \

Předchozí odstavec by mohl vyznít jako mírná výčitka nebýt toho... že existuje ovládací utilita NaviSet, která se "bezešvě" integruje do panelu ovladače grafické karty ve Windows 2000 či Windows XP (prostě zde přibude jedna záložka Monitor Adjustment a je to) - něco podobného bychom rádi viděli i u ostatních monitorů! Takové ovadání je pochopitelně o něčem jiném.

NEC FE-991SB - monitor s malým \
možnosti NaviSetu se přesně shodují s volbami "pevného" OSD menu monitoru,
utilita dokáže navíc vygenerovat 27 kontrolních obrazců (!)

P.S. NaviSet pro vybrané typy monitorů NEC - Mitsubishi si můžete stáhnout ze stránek výrobce (www.necmitsubishi.com/naviset).

Menu

Vlastní OSD menu monitoru je velmi bohaté - můžete se v něm "zatoulat" až na dvacet podstránek. Nechybí korekce rohů (Corner Correction) ani ovládaní GlobalSync (tyto možnosti nastavení jsou vlastní spíše monitorům vyšší kategorie).

NEC FE-991SB - monitor s malým \

NEC FE-991SB - monitor s malým \

Příjemné je, že každou jednotlivou položku můžete, pokud si nejste jisti co jste vlastně nastavili :-) a jak se dostat zpět :-)) resetovat na přednastavenou "běžnou" hodnotu.

sRGB

NEC FE-991SB nabízí jako další "nadstandard" možnost nastavení kalibrovaného barevného prostoru sRGB pro vyšší věrnost barev mezi počítačem a všemi jeho periferiemi (skenery, bar. tiskárny...).

{mospagebreak title=Kvalita obrazu a závěr}

K geometrii obrazu jsem neměl námitek - tedy až do okamžiku, kdy jsem si na pomoc vzal pravítko. To ukázalo, že vertikální čáry jsou v některých částech mírně prohnuté. Tato nectnost, evidentně stále provázející Diamondtrony, však nebyla nijak výrazná ani rušivá - zvlnění se vyskytovalo především vpravo a bylo v rozsahu do 0.5mm.

Barevné podání bylo velmi přesvědčivé, kontrast černé a bílé byl dobrý, obě barvy vypadaly výborně. Jedinou poznámku jsme měli k 100% bílým objektům na černém pozadí - ty měly kolem sebe tendenci vytvářet nepatrný našedlý "opar".

Konzistence barev RGB byla dobra - zejména poté, co jsme si mírně pohráli s funkcemi Corner Correction. Také "pumpování" bylo nepatrné - obraz se posunoval jen asi 0.3-0.4 mm. Ve Windows (přepínání oken na tmavém pozadí) byl obraz stabilní. Co se týče sbíhavosti barev (konvergence), nalezli jsme určité problémy uprostřed pravé strany obrazu. Moire nebylo ve všech testovaných rozlišeních větším problémem (korekce je účinná, a co je důležitější, při jejím použití téměř nedochází k rozmazávání obrazu).

Co nás však mile překvapilo byla schopnost obrazovky precizně zobrazovat i ty nejjemnější 1px detaily. Nebýt poměrně slabého zpracování obrazu (viz. dále) byl by to skutečný pokořitel vysokých rozlišení.

Kvalita obrazu a... obnovovací frekvence obrazu

Předem musím říci, že jsem milovníkem vysokých rozlišení. Nevadí mi, když jsou písmenka miniaturní, musí být však perfektně ostrá.

Obraz, tedy přesněji řečeno jeho ostrost, byl při rozlišení 1024x768 perfektní (jak jinak), při 1152x864 (to je poměrně nestandardní rozlišení - zkuste je však) výborný... mám však za to, že 19ky by měly pracovat především při rozlišení 1280x1024 (i když u něho některým již nevyhovují poměrně malé fonty a ovládaví prvky Windows), měla by být také možná občasná práce v rozlišení 1600x1200.

Podívejte se však na následující fragmenty obrazu, přesněji řečeno na to, jak se obraz s rostoucí obnovovací frekvencí (refresh rate) "mlží":

NEC FE-991SB - monitor s malým \ NEC FE-991SB - monitor s malým \

Při 60 / 70Hz a rozlišení 1280x1024 je obraz ostrý "jak břitva". Obrazovka je evidentně schopna podat i jednopixelové detaily ostře a zřetelně - zde tedy problém není.

NEC FE-991SB - monitor s malým \ NEC FE-991SB - monitor s malým \

Při 75Hz je obraz již mírně máznutý a při maximu tohoto rozlišení, při 85Hz, je obraz zahalen do matného závoje (což je možná dobré maximálně pro sledování videa, nikoliv však pro solidní práci).

Kabelový syndrom?

"Mlžení" obrazu je obvykle způsobeno tím, že s rostoucí obnovovací frekvencí roste i tzv. pixel clock - tedy i frekvence signálu přenášená kabelem k monitoru. V mlžení jsou "namočeny" tyto články videořetězu: grafická karta, spojovací prvky (konektory a především kabel monitoru) a v neposlední řadě i elektronika monitoru. Jelikož jsme postupně zkoušeli několik grafických karet padlo podezření na kabel a elektroniku monitoru.

Protože vím, jak by měl vypadat pořádný VGA kabel (měl by být poměrně tuhý a tlustý nejméně jako malíček - to kvůli kvalitnímu stínění jednotlivých signálových žil), a také že jsem viděl jak se tento ideál liší od kabelu NECu, tipuji, že zakopaný pes bude nejspíše v onom integrovaném (čili nevýměnném) kabelu.

SuperBright

NEC FE-991SB - monitor s malým \

Použitá obrazovka + elektronika umožňuje zapnutí dvou úrovní zjasnění obrazu. Jas se zvyšuje větší akcelerací elektronů.

Když jsem se tento fakt dozvěděl, jásal jsem jak dítě: to budu moci, v situaci kdy mi slunce svítí do kanceláře, jediným tlačítkem zvýšit jas obrazu tak, abych alespoň trochu potlačil vliv světlého okolí. Nikoliv - tyto režimy mají speciální použití - doporučuje se je zapínat zejména při počítačových 3D hrách a sledování videa. V desktopu jsou SuperBright režimy absolutně neužitečné, světlé písmo nejenom více září (což jsem chtěl) ale je, bohužel, zároveň i hodně "rozpité".

NEC FE-991SB - monitor s malým \
SuperBright OFF - 3D hry bývají bez korekce jasu poměrně tmavé

NEC FE-991SB - monitor s malým \
SuperBright 1 - tmavé detaily jsou jasnější, monitor je možné sledovat z větší dálky

NEC FE-991SB - monitor s malým \
SuperBright 2 - bílé prvky se začínají již hodně rozpíjet (elektrony do luminoforů doslova buší),
režim je vhodný zejména pro sledování videa "z postele"

Podtrhnuto, sečteno SuperBright je spíše plusem pro uživatele videa a 3D her a nikoliv úlitbou "kancelářským krysám" trpícím v občas v ne ideálně osvětlených kancelářích - hurá/škoda. Poznámka: tedy stále je tady možnost upravovat si jas klasicky.

Závěr

NEC FE-991SB je monitorem, který, přes mé některé námitky, při své nevysoké ceně (ta byla ke dni 10.3.2003 cca 10.000Kč bez DPH, což není za 19" opravdu mnoho!) nabízí opravdu hodně. Vše záleží na tom, jak vysoko máte postavenou laťku. Pokud jste příznivcem rozlišení 1152x864 a nižších - nebudete mít žádný problém, v opačném případě nezbývá než se vyzbrojit kartou s co nejkvalitnějším výstupem (doporučuji Radeony 9500 a vyšší) - majitele levných karet budou tímto monitorem totiž docela držení "u země" - tedy na obnovovací frekvenci 75Hz.

Na druhou stranu je zde mnoho vlastností, které monitor řadí do vyšší třídy - software NaviSet, bohaté možnosti nastavení včetně korekce rohů, funkce SuperBright... to jsou věci za které se u konkurence platí více.

Poznámka: V tomto světle je opravdu trochu tristní, že u tak dobrého monitoru je trochu zanedbaný tak důležitý prvek jako je signálový kabel.

Jiří Kwolek

 
Komentáře k článku
RSS
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!
13.3.2003 06:50:50   0.0.0.xxx 44
Jen by mě zajímalo, jak asi dlouho vydrží maska obrazovky (potažmo luminofory) při zapnutém SuperBright. Počítám, že životnost klesne tak na 1/3 :-/.
13.3.2003 07:36:48   0.0.0.xxx 55
Design je velmi pěkný, ale technologicky je to vlastně to samé, jako AOC 9A+ (jinak "bomba" monitor za pusu) a to díky právě zmiňované Diamondtronce. Tahle obrazovka se díky viditelné kvalitě u zmińovaného modelu AOC (kterej byl vlastně první) dostala do těžkého zájmu a teď ji používají i značkoví výrobci. Takže doporučuji pro šetřílky za méně peněz stejnou muziku ... :-)))
13.3.2003 07:43:02   0.0.0.xxx 55
K predeslemu prisevku "SuperBright". Je to opravdu jen na sledovani videa a kdyz porovnas dobu, kdyz pouzivas monitor na video a kdy na praci, tak se ti ta zivotnost moc nezmensi.

Ohledne kvality a ceny. No kdyz to srovnam s Iiyama Vision Master Pro 454 za cca 11000,- bez DPH. Ma dva vstupy, USB rozborcovac a pro 1280*1024 zvlada 122Hz a obraz pri 100Hz je fakt dobrej (ATI Radeon 7500 - ho dostatecne utahne). A i ten tvaj je hezci :-).
13.3.2003 08:01:48   0.0.0.xxx 44
Kupili sme do firmy 3 monitory Mitsubishi Pro 920. Ktore su jednoznacne super. Pretoze sa ich dodavky na Slovensko zastavili, tak sme ako dalsi kupili tento NEC. Uz sme sa ho zbavili. Obraz bol vysoko nekvalitny, neostry a farebne skresleny. Potom sme ho nahradili samsungom 959NF k nasej vysokej spokojnosti.
13.3.2003 08:15:45   0.0.0.xxx 46
Monitory již nikdy více. Mám na stole celkem kvalitní 19ku Hyundai a když to srovnám s jakoukoli 17kou LCD tak bych brečel. Hnusný, těžký, rozmazaný, kulatý (že prej plochý , blikací, nepřenosný, emitující, elektřinu žeroucí, časem se vysvicující, oči kazící, morálně zastaralý, pištící, blbý.

Nedivím se že dnes stojí 17ka monitor 4litry a 19ka 7. Pryč s nima. Už aby byly všude LCD. Doufám, že se všem do 5ti let vysvítěj obrazovky a všude je nahraděj LCDéčka. Pak už budou monitory jen v muzeu. A doufám že podobnej osud stihne i televize.

PS: kdo řiká že se LCD nehodí na hry, nikdy před ním neseděl. Je to jako když ze škodofky přesedláte na BMW. I ta škodofka jezdí, ale vracet se k ní už asi nebudete.
13.3.2003 08:37:58   0.0.0.xxx 55
...ale mas uz nejaky LCD dva roky?

Az tady bude LCD s zivotnosti na urovni kvality alespon 4 roky, refreshem 100Hz (a odpovidajici fall/rise) tak prominu i to jak vypada nenativni rozliseni a slabsi barevne podani.
13.3.2003 08:43:19   0.0.0.xxx 54
No nejsou hry jako hry. A neni LCD jako LCD.
Nektere hry jsou dabelsky rychle a i tech 20ms zpozdeni znamena problemy. Nektere nejsou. Druha vec je, ze obvykle nemate v pocitaci supernabuseny HW abyste mohl hrat hru v 1280*1024. Musite snizit rozliseni. Coz je na monitoru hracka a na LCD problem.

Mimochodem pokud vam blika a pisti kvalitni 19ka, tak mate neco spatne. Pokud je blba, tak by me zajimalo v cem jsou LCD chytre :-)) Ale pokud ovsem ta 19ka co ji rikate kvalitni, stala 7 tisic, tak ..
Az se vam u LCD pokazi par bodu uprostred displeje a vyrobce/prodejce rekne, ze je to na reklamaci porad malo, tak se vam mozna po blbem monitoru zasteskne.
13.3.2003 08:49:04   0.0.0.xxx 54
To se nedivím, když srovnáváte Hyundai s LCD. Hyundaie jsou monitory střední třídy s nepříliš povedenou obrazovkou DynaFlat. Osobně bych si LCD za současné situace ani náhodou nekoupil, proti kvalitním CRT monitorům s FD Trinitron jsou otřesné.
13.3.2003 09:21:45   0.0.0.xxx 44
Tak pánové, abych to uvedl na pravou míru. V IT (konstrukce HW a sítě) dělám už od převratu (ve skutečnosti vlastně i předtím, jenom se tomu tak neřikalo) a rukama mi už prošlo hodně strojů, takže si troufám tvrdit že tomu trochu rozumím. Na tu otázku jestli mám LCD, ano už rok mám vlastní notebook s 14,1" a neměnil bych ani za nic (mimochodem, už se mi taky nestává, že bych šel večer z práce a skoro neviděl). A co se týče kvality hyundaie mám P910+ tedy kvalitku invar, žadnej podělanej plocháč a zvlášť pěkně vybranej kousek s ostrým obrazem. V porovnání s ním se můžou jít všechny yiami a podobný vys... jenže ten v porovnání třeba zase s 17 lcd od nejlacinějšího AOCéčka se musí zahrabat do zemně a tak je to se všema monitorama. Však on vás čas přesvědčí. Mimochodem ať napíší pánove jako Eagle, Andree a pod do čeho koukaj sami a kolikrát v životě pracovali s hyundaiem (nemyslím před deseti lety se 14kou).
13.3.2003 09:23:33   0.0.0.xxx 55
PS: doufám, že se to tady nezvrtne zase v přihlouplou diskuzi která značka monitorů je lepší. Dejte na mně (všechny monitory stojej v porovnání s LCD za h. a může je vyrábět bateria slaný nebo nina richi)
13.3.2003 09:37:46   0.0.0.xxx 55
Libi se mi jak vetsina lidi bere jako kvalitni crt monitor vec, co se prodava kolem 10.000 bez DPH. Podle meho nazoru kvalitni 19 crt zacina s cenou kolem 16.000 bez DPH. Me osobne se zadarilo koupit Nokii 930c 19" v doprodeji (tesne nez Nokia prodala vyrobu monitoru Viewsonicu) za hubicku 14.750,- velkoobchod bez dane. Upozornuju, ze to byl monitor, co se prodaval pres 30.000,- (chytnul 2 z 5 poslednich u ATcomputers) Je to opravdu profi monitor. Umi 1920 x 1440 @ 77 Hz. Parada. Brightnes jsem jeste nikdy nepotreboval "vyhulit" vic nez 40%. No nic nebudu tady machrovat. Co jsem chtel rict, ze nemuzem srovnavat hrusky s jabkama a jako kvalitni crt bych bral neco v cene kolem 15 - 20.000,-
13.3.2003 09:41:33   0.0.0.xxx 54
Kupte si EIZO, nie taketo sunky.
13.3.2003 09:47:28   0.0.0.xxx 44
Fakt jsi nam to nandal. Pred deseti lety (1994) jse dalo napr. koukat do 21" CRT od SGI, meli jsme ho ve firme a mame ho dodneska (vyrabela je sony). A jestlis nekdy videl opravdu profi monitor na znacce nezalezi (sony, samsung, nokia atd..) co zacina s cenou nad 40.000,-, tak bys takovejhle zvast nevypotil. Jo v IT delam 8 roku.
13.3.2003 10:22:31   0.0.0.xxx 55
Hyundai jsem měl na recenzi (s DynaFlat - F910) a žádná sláva. Za kvalitu považuji něco jiného (Sony FD Trinitron). Vámi haněná iiyama je zcela jednoznačně lepší než Hyundai s DynaFlat. A přesně jak říkal Ice Man - kvalitní 19" CRT nestojí 10 tisíc bez DPH.
13.3.2003 10:49:59   0.0.0.xxx 54
až na to, že to co stálo v roce 95 50000,- to stojí dneska 8litrů a co se týče toho F910, ten maník nahoře psal P910+, mám ho taky a je to sakra rozdíl
13.3.2003 10:52:15   0.0.0.xxx 55
Škoda, že já nemám firmu na výrobu monitorů. Nazval bych je top, high.. prodával je za 40000,- a vidim, že bych mněl mezi blbečky pořád dost zákazníků. (Hlavně těch machrů co dělaj v IT 8 roků (tedy od roku 95 hahahaha)
13.3.2003 11:14:06   0.0.0.xxx 55
Jak muzete srovnavat LCD a monitory?Jsou to zarizeni na uplne jinych principech a kazdy ma sve kladne i zaporne vlastnosti.Jeden se hodi vic na neco,druhy zase na neco jineho.Ja osobne davam prednost LCD,po letech stravenych pred monitorem byl prechod na neho bomba.Kdyz ted pred nejaky monitor sednu hned vidim jeho nedokonalosti,o kterych jsem driv nemel ani tuseni,nehlede na unavu oci.. Jinak co jsem videl par monitoru Nec (stredni tridy) tak vsechny byly nic moc v porovnani s jinou znackou ve stejne cene.Ale LCD maji super(mam ho doma),a s tim jsem spokojen.
13.3.2003 11:49:34   0.0.0.xxx 34
asi jste to jeste stale nepochopil...
"Nektere hry jsou dabelsky rychle a i tech 20ms zpozdeni znamena problemy. Nektere nejsou. Druha vec je, ze obvykle nemate v pocitaci supernabuseny HW abyste mohl hrat hru v 1280*1024. Musite snizit rozliseni. Coz je na monitoru hracka a na LCD problem. "
Uz vam to doslo ? Pokud jste kancelarska krisa (podle notasu asi ano), tak vam LCD urcite vyhovuje, ale pro normalni lidi se porad jeste podle me nehodi.
PS: to ze v IT delate tak dlouho jeste nic neznamena, videl jsem dost blbcu, kteri delali v IT dost dlouho (todle NEBYLO mysleno na vas jako urazka)
13.3.2003 11:58:15   0.0.0.xxx 55
kterym evidentne nestaci ani 13 let v IT businessu aby nabrali dost zkusenosti.
No nekdo musi hlt byt prumerny a podprumerny aby se nam to na te zemekouli hezky vyvazilo.
13.3.2003 11:59:36   0.0.0.xxx 44
vyvazilo
13.3.2003 12:42:20   0.0.0.xxx 55
Proc proste nenapisete ze nemate penize na kvalitni monitor a misto toho tady urazite lidi?
13.3.2003 12:57:31   0.0.0.xxx 44
...nikdy sem nepiste po ranu, pak budete psat takove chyby jako ja

...samozrejme "krysa"
13.3.2003 13:13:21   0.0.0.xxx 55
je pjekne mit 19" eizo, ono vsak stoji skoro tolik co muj pocitac(25k eizo,33k comp) naprosto mi staci viewsonic g90f2 mam 1152*864*32*105hz a vsechny hry fpoho vys snad neni treba jit 1280*1024 fuj!
13.3.2003 13:17:25   0.0.0.xxx 45
chcu videt parana kterej bude hrat hry v 16-bit barvach.... DD urcite kazdej paran preferuje true color takze s lcdckama si di vytrit treba prdel.... pac ty true color neumi a ani nikdy umet nebudou od toho tady je zase plasma ale to uz jsme nekde jinde... DD jo a ti parani byl jenom priklad a lidi kteri by si trebas lcd koupili je hodne ale nekoupi kvuli tem 16-bitovym barvam..... howg
13.3.2003 13:37:54   0.0.0.xxx 55
Rád bych opravil omyly, které tu v diskuzi padly:
AOC 7A+ a 9A+ určite nebyly první monitory s Diamondtron obrazovkou, tyto obrazovky totiz vyrábí (a má je patentované) firma Mitsubishi, a společně s firmou NEC je již dlouhou dobu používá. Mimochodem Iiyama používá také obrazovky od Mitsubishi - málokterý výrobce dnes používá vlastní obrazovky, Hyundai třebas má Dynaflaty od Samsungu.
NEC monitory dle mých zkušeností a informací z webu patří do střední třídy monitorů, sám mám doma na stole 791SB a má v podstatě dvě chyby (velmi lehké moiré v některých rozlišeních - stále ale vynikající oproti třebas Flatronům, a některé svislé čáty jsou prohnuty tak o 3-4 desetiny mm - což je 0.17% výšky obrazovky - absolutně nepostřehnutelné pouze očima - např. Hyundai povoluje 1% a také je využívá)
Za cenu 8 tisíc vynikající monitor, hlavní věc je totiž jaký kus se ti dostane do ruky, u firmy NEC je pravděpodobnost že bude dobrý vyšší než například u AOC či Hyundai).
Pracuji v oboru CAD a nedokážu si představit nahrazení obvyklých monitorů LCD displeji (kvalitní 21 monitor tak 30-40 tisíc odpovídající LCD určitě tak 100 tisíc, malá levná LCD jsou použitelná jen na kancelářskou práci)
Takže můj názor: LCD spíše na kancelářskou práci, monitor na profesionální grafickou práci (alespoň nyní),

13.3.2003 14:23:33   0.0.0.xxx 54
no jestli nahore pan petr to co napsal nemyslel jako urazku v tom pripade

"to ze v IT delate tak dlouho jeste nic neznamena, videl jsem dost blbcu, kteri delali v IT dost dlouho"

pak ja to jako urazku rikam. konretne na vas mr. martin
13.3.2003 14:33:24   0.0.0.xxx 45
Je jedno, jestli hrajete hry nebo děláte v CAD aplikaci, či programujete. Nás všechny spojuje jedna věc - trávíme před monitorem dost času. Nedávno jsem stál před otázkou, jestli do nového PC nacpat na tu dobu(Q4/02) lepší graf.kartu, nebo udělat něco pro svoje zdraví a koupit kvalitnější monitor. Jednoduše jsem si řekl, že zdraví je jen jedno a koupil snad kvalitní CRT monitor Samsung 959NF. Proč si myslím, že je kvalitní? Protože zvládá 1280x1024 při 100Hz a 1600x1200 při 85Hz. Má ještě další fičurky jako je ovládání přes USB, atd. Po půl roce vím, že jsem si vybral dobře. Souhlasím s tím, že LCD display by byl při stejných parametrech lepší, jenže by už nestál cca 14000Kč,ale mnohonásobně víc. Co se týče Dynaflatu u typu 959NF od Samsungu, nevím co je na něm špatného.
13.3.2003 14:38:28   0.0.0.xxx 54
No ty si mi borec )) To, ze robis v IT x rokov, este neznamena, ze tomu aj rozumies... Mohol by si uz vediet, ze vacsinou zalezi na konkretnom vyrobku a nie na znacke. A to, ze firma vyrobi jeden dobry vyrobok neznamena, ze vsetky jej ostatne vyrobky su dobre a naopak. Ale ty si predsa odbornik, ze?
13.3.2003 15:39:17   0.0.0.xxx 45
Co v tom pripade ?? Napsal jsem to ve stejnem tonu jako Martin. A za tim co jsme napsal si stojim.
13.3.2003 17:27:30   0.0.0.xxx 55
Přesně tak, dle miho nazoru je tenhle NEC pouze drahej křáp - to že již při 1280x1024 85Hz slábne obraz je zpusobeno tim, že tento monitor ma pouze max 96kHz (jako lepší 17" monitor) a hlavně tím že má max pixelrate(šířku pásma)jen 235MHz jak v tomto članku asi záměrně není uvedeno. Pokud chcete dobrej obraz i při vysoké obnovovací frekvenci, tak by měl monitor mít cca 110kHz a víc a pixelrate cca 260MHz a víc. Což právě Samsung 959 NF má - 110kHz a 290 Mhz a jeho dnešní cena cca 10300 Kč bez DPH
13.3.2003 18:09:23   0.0.0.xxx 55
Nechci se zastavat LCD monitorů protože to je celkem špatná a hodně předražená technologie ale pokud si koupíte 18" LCD tak se na něm dá hrát v 1024*768 naprosto bezvadně (v modu 1:1) sice tak zísláte obrazovku nějakých 16" ale to se rovná CRT 17" a to je nejoptimálnější velikost pro hraní her.

17" LCD monitory jsou ale už celkem nepoužitelné protože to je jak 15" monitor

Kdyby byl LCD 18" s V160/H160, 1280*1024, 20ms za 20tis tak bych byl ochotnej ty peníze dát kuli svýmu zdraví ale za ty ceny co jsou dnes? -nejsem milionář
13.3.2003 18:18:47   0.0.0.xxx 54
měl jsem tady tejden 17"LCD od AOC a musim říct že když jsem se vrátil k 17" CRT Samsungu tak jsem žasnul jaká je to boží kvalita. Něco tak ubohýho a šerednýho jako je to AOC jsem prostě (naštěstí) neviděl když to přistrčíš vedle 18"TFT NEC tak to je jako žlutošedivá podivně zbarvená nerovnoměrně podsvícená věc která o kontrastu snad ani neslyšela. Kill AOC! Za ty prachy si snad radši koupim profi CRT.
13.3.2003 18:35:35   0.0.0.xxx 45
Mam taky P910+.
Q910, co jsem koupil brachovi ('novejsi a lepsi(?)' nastupce P910+), je proti P910+ bida. Jak je psano v clanku, je to tzv. "flat", zadna plocha obrazovka. Jen rovnej kus skla pred kulatou obrazovkou, ktera je snad mozna i shodna s P910+.
13.3.2003 19:01:11   0.0.0.xxx 54
Měl jsem pár Nokii 17" a byly to fakt naprostý špičky. V klidu pokořili nejlepší SONY atp. v klasickejch CRT monitorech je beru jako to nejlepší s čim jsem měl tu čest se setkat. To třeba i hi-end profi SONY za +50tis (21") nemaj takovej obraz
13.3.2003 19:06:29   0.0.0.xxx 45
Je jedno, jak dlouho delam u IT. Moc bych chtel chtel LCD, ale pouzivam rozliseni 2048*1536 a pod 1920*1440 bych asi uz nesel... (nejsem hrac, pocitac mne zivi). Kolik by asi stalo LCD s takovym rozlisenim ? To bach asi ani nepropil... Ale co chci rict. Muzete mit vyborny monitor za deset tisic (katodak), ale i spatny za 30. Z vlastni zkusenosti vim, ze to chce nekolik monitoru, nekolik grafickych karet a zkusit, jak k sobe sednou. Je to o vzajemnych vyrobnich tolerancich. O pretaktovani procesoru se vedou dlouhe diskuze, o pretaktovani grafickych karet taky, ale radsi budu venovat cas nastaveni monitoru. Procik nebo desku si koupim novy, oci ne.
13.3.2003 19:06:54   0.0.0.xxx 54
Mám doma monitor Samsung SyncMaster 750p, který má stejnou charakteristiku jako recenzovaný NEC (160Hz, 96kHz), akorát je to 17" a má invar masku. Kdo zná tyhle Samsungy ("s péčkem") ví o čem je řeč.
Měl jsem v něm 3 roky Voodoo3 2000 PCI a byl jsem v pohodě na 1152x864@100Hz. Teď jsem začal shánět novou graf. kartu (přece jenom hrát pořád StarCraft už není ono ;-) ) a zjistil jsem, že to je pekelný problém. Vyzkoušel jsem postupně Radeon Sapphire 9000 PRO (OEM), Sapphire 9700 (OEM), Hercules Prophet 9700 PRO (Retail), Prophet 8500LE FDX (OEM i Retail). Jedině ten poslední Hercules 8500LE FDX (Retail) byl schopný v rozlišení 1152x864@100Hz poskytnout obraz, který byl OK. Ostatní karty měly obraz rozmazaný a to tak, že při delší práci jsem se na to nemohl dívat. Ani ten poslední Hercules se však nevyrovná tomu obstarožnímu Voodoo3. Kabel je v pohodě mám jak "tlustý" VGA tak "tlustý" BNC.
Tím chci říci, že ne vždy musí být na vině monitor (nebo kabel) a je potřeba to vyzkoušet. Nevím, co jste měli za ATI, ale jestli jste ji předtím neviděli na nějakém jiném monitoru pěkně ostře, tak bych doporučil to taky vyzkoušet, ne proto, že bych se chtěl zastávat NECu, ale závěr, že to je kabelem, pro mne nebyl tak přesvědčivý .
13.3.2003 19:56:30   0.0.0.xxx 45
Jo, to je presne to, co myslim. Pred lety mi v patek odpoledne kleknul monitor a ja mel v pondeli rano odvadet praci. Sehnal jsem nejaky 19" AOC, uz nevim typ, ale pred dvema lety cca 9 tisic bez DPH, nic moc. 1024 jakz takz, 1280 hruza. Vyzkousel jsem nekolik grafickych karet, a s kancelarskou Atinou (uz si nepamatuju typ, 32 MB, AGP 2x) si to v rozliseni 1600*1200 perfektne sedlo @72Hz, nechal jsem si ho dost dlouho.
13.3.2003 20:03:13   0.0.0.xxx 54
Před cca 5-6 lety jsem odkoupil od svého zaměstnavatele (vyřazení :-) ) top model Philipsu, v té době 2-3 starou CRT 21" s pořizovací cenou cca 160.000,-- bez DPH. Zhruba 8 let starý monitor i dnes strčí do kapsy cokoliv levnějšího než 40-50 kKč. Prostě když umí v 2048x1536 to samé jako nějaké supernovinky v 1024x768 (a možná líp), tak to je síla... Ehm a nakonec - tenkrát mě stál 20 kKč :-) ...
13.3.2003 20:12:39   0.0.0.xxx 55
Já vím, ale já se nebavím o tom, jak kdo moc na co používá monitor, ale jak působí SuperBright na monitor, potažmo luminofor.
13.3.2003 20:18:59   0.0.0.xxx 55
Mno popravdě dělávám jak na LCD, tak na CRT a domů bych LCD zatím nechtěl. Kvalitní CRT je podle mne lepší.
13.3.2003 20:29:16   0.0.0.xxx 44
Mno koukám, že se tu do Vás hezky pustili a já budu jen pokračovat O-). Jak už někdo řekl, tak kvalitní monitor není 10k Kč. Otec mé přítelkyně dělá DTP , přípravu na tisk, sazbu a pod. Má 21" Philips CRT za 100k Kč (mno teď by stál asi už jen tak 60k-80k), u druhého PC NEC, před jehož kontrastem můj Philips jen smeká (a to mě stál před dvěma roky 20k)a teď jsme vedli rozhovor, že se díval po nových LCD a že by to nemohl mít ani omylem už jen kvůli barevnému podání atd, takže je absolutní kravina, že LCD jsou lepší. Prozatím nejsou.
13.3.2003 20:36:13   0.0.0.xxx 55
Tak tohle mi nedá a trošku si "rýpnu". Proboha proč by se nemohly srovnávat zařízení na zobrazení??? Slouží oboje pro stejnou věc?? Zobrazení?? Ano!!! Tak proto se porovnávají... :-)) Něco jiného je porovnávat třeba raketoplán s mikrovlnkou :-))))

P.S. s kvalitního CRT monitoru oči opravdu nebolí ani není oční únava :-) Já jsem před ním trávil dříve většinu dne. A nebo třeba otec mé přítelkyně (viz výše - DTP).
13.3.2003 22:33:10   0.0.0.xxx 44
Ale no tak AOC 9A+ perce urcite neni prvni monitor s Diamondtron obrazovkou. Ja se koukam na NEC MultiSync FP 950 a ten ej určitě aspoň o rok starší než 9A+ a to je ještě spousta starších typů.
13.3.2003 22:53:00   0.0.0.xxx 55
Tak teda aka znacka a aky typ 19" monitoru sa oplati kupit za cc 13000Kc?
14.3.2003 07:01:16   0.0.0.xxx 55
Tak teď už jsem z toho fakt dost blbej. Vážně uvažuji o koupi AOC 9a+ s obrazovkou diamondtron (stejnou, jakou má tenhle NEC), stojí teď 8500 vč. dph. Monitor umí 110KHZ, takže zobrazí 1280x1024x100hz. Co je to ale pixel rate? Jak to ovlivni obraz? Tohle aocko má jenom 230Mhz.
Jinak co se týče aoc x lcd - myslím, že zapomínáte ještě na jednu důležitou věc - vyzařování. Myslím, že proud letících elektronů (CRT) musí tvořit fakt dost silné proměnlivé elektrické i magnetické pole, což určitě na zdraví nepřidá. Takže k čemu vám budou zdravé oči, když dostanete rakovinu??? - je tahle úvaha správná?. Takže jsem z tohoto důvodu pro lcd, ale fakt (jsem 18-letý student) nemám 30kKč na kvalitní lcd 18ku. Takže ještě si asi na pár let koupím crt AOC 9a+. Cenový rozdíl je přecejen veliký. Jinak ten moňas bude na doma na programování (turbo pascal), filmy (hodně zlepšují moji angličtinu), hry a další blbosti. Tak mi poraďte, prosím. Díky
14.3.2003 07:41:47   0.0.0.xxx 44
No podle myho nazoru je dost kvalitni i Iiyama. A ceny namaj spatny. Iiyama VMP 454 za cca 11000,- bez DPH a umi 1920*1440 /85Hz :-))
14.3.2003 08:27:43   0.0.0.xxx 55
stojí 10500,- bez DPH a je coooooooooool! (vyloženě pro DTP)
14.3.2003 09:22:21   0.0.0.xxx 44
Videl jsem par LCD ve hrach. A vydrzel jsem asi 5min. Tfuj to bylo ale nekoukatelny, rozmazany a vyblity! zlata tezka klasika! LCD bude pouzitelny na hry a video az tak za xx let! Nebo za xx krat vic penez.
14.3.2003 09:42:31   0.0.0.xxx 55
Docela me rozesmivaji nektere prispevky, kde se hadate o kvalite zobrazeni u monitoru. Recenzovany monitor bych si nekoupil. Proc take, kdyz je na trhu plno jinych kvalitnejsich. Sam mam doma Hyundai Q910+ a jsem maximalne spokojen. Proc taky ne, kdyz obraz mi dodava graf. karta s kvalitnim prevodnikem (Hercules 8500LE). Drive nez zacnete nadavat na kvalitu zobrazeni monitoru, zkuste na zkousku vymenit sve nVidie za za neco jineho. Myslim, ze kdo nevidel rozdil, neuveri. Jinak ten Hyundai co mam vazi 19kg (zajimave cislo, pokud jezdite na lan party), v 1600x1200 pri 85Hz a cenou kolem 9000 s DPh.
14.3.2003 18:48:43   0.0.0.xxx 55
na svý 17" adině mám taky integrovaný vga kabel a při 60Hz (1280x1024) je to jaksi ostřejší než při 85. asi stejný problém...
14.3.2003 20:10:23   0.0.0.xxx 44
se Sony FD Trinitronem řady G mohu jen souhlasit, zatím jsem lepší PC monitor neviděl a moc jsem slintal před měsícem na tu 19" ku co si bral jeden zákazník - mám doma jen 17" ale za žádnou "obyčejnou" 19" ku do 13000Kč bych neměnil.

o LCD jsem ochotný se bavit za rok, za dva až budou skutečně lepší než monitory...
15.3.2003 00:15:36   0.0.0.xxx 54
Asi mluvíš z hladu. Když už takhle blbě žvaníš,tak se pochlub na co čučíš doma. EIZO to asi nebude.
16.3.2003 09:23:13   0.0.0.xxx 55
Ty si jeste asi nikdy nevidel LCD. 18LCD=19CRT a 17LCD=16CRT ve viditelne uhlopricce obrazu. To ze monitor ma jeste cca 1-2" za okrajem me fakt nezajima:-) Jinak mel jsem LCD doma, ale za monitor bych ho zatim nevymenil. Nejvic mi vadi ztraty kvality obrazu pri nizsich rozliseni, tzn. muset mit stale poradne nadupanej pocitac na hry:-)
16.3.2003 09:25:12   0.0.0.xxx 55
Omluvam se za preklep 17LCD=18CRT samozrejme:-)
16.3.2003 12:06:34   0.0.0.xxx 44
Pánové (a i případné dámy), zase se to tu hádá jako malé děti. Mých pár poznámek:
a) to, že v DTP a pár dalších speciálních aplikacích je lepší pořádné CRT za hodně peněz (někde jinde zase plasma, LCD, ...), to je fakt. Bohužel se musím často smát, když hrdý majitel DTP studia ukazuje svůj novej kousek za 100 kKč a zcela ho vyvede z míry otázka, co to má za zářivku na stropě? Nějak mu nedocház í to, že použitím nekalibrované zářivky s blbou teplotou barevné podání monitoru znehodnotí. Je třeba investovat rozumně a vyváženě a neznehodnotit investici xxxx kKč zapomenutím na nějakou "maličkost" za x kKč.
b) bohužel vlastnosti monitoru vám ovlivňuje hodně věcí, je třeba vybírat monitor/kabel/karta a brát v úvahu vlivy okolí. Pěknej monitor vám zcela rozhodí i menší elektromotor v sousední místnosti.
c) že je monitor drahej ještě nesvědčí o kvalitě. Můžete šáhnout na blbej kus za hodně peněz i vynikající za pár šupů, samozřejmě s kvalitou a schopnostmi firmy klesá rozptyl vlastností monitoru (který vám zase klidně natřepe přepravce při přehazování beden).
d) masová produkce bude směřovat k LCD (a časem asi k OLED a podobným), pro nějčastější kancelářské práce je to vhodnější (menší únava očí/míň místa/míň žere). Odhaduji stav, že běžný uživatel počítače bude mít spíše v práci LCD a doma zatím CRT, kdy s vylepšováním parametrů LCD o něco později se začne LCD objevovat i tam.
e) ani použití LCD není z pohledu ergonometrie ideální. Například pracovní normy v Japonsku (a časem i jinde) začínají spět k tomu, aby pracovník netrávil v práci déle jak 5 hodin koukáním do obrazovky (a je jedno jestli LCD nebo CRT), protože prokázali trvalý vliv nejen na zrak, ale hlavně na narušení psychiky jedince. Přiznejme si, nejsou pro běžnou populaci jedinci civící do té bedny 18 hodin denně 7 dnů v týdnu divní? :-)
Jo, ještě kdo ho má většího a lepšího - doma čučím už hóóódně let do Samsung SyncMaster 17GLsi (tenkrát stál cca 25 kKč) a v robotě cca 2-3 roky do nějaké Belinei 17" (tenkrát cca 20 kKč, byla to jediná řada od nich, ke které jsem neměl výhrady). :-) A příšte půjdu do LCD, něco kolem 18" do 25 kKč vidím jako rozumnou investici.
17.3.2003 11:35:17   0.0.0.xxx 46
Slušně sem to tady rozhoupal

Jinak resumé: LCD by chtěl zřejmně každy (i ti vzteklíci nahoře), problém je v podstatě jenom cena. Jenže 15" už dneska koupíte za 9litrů. Počítám, že v létě budou stát 17ky s 1280x1024 tak kolem 13-15litrů a bude to pořád lepší
17.3.2003 22:22:33   0.0.0.xxx 65
ACER LCD 17" 707T - cena 11990 bez DPH koncová na pultě v maloobchodě, věřím, že v létě už by to mohlo být tak kolem 11000 s daní a pak si asi něco takového pořídím domů :-)
18.3.2003 06:20:36   0.0.0.xxx 36
mimochodem odkdy maji LCD refresh rate ?????? zalezi jen na tom jak rychle se dokazou tekute krystaly natacet, ale na obnovovacku jako u CRT to vliv nema, CRT blika, protoze luminofory nesviti porad, ale u LCD sviti a jen se prekresluji, dnes spickove LCD dosahuji 13ms (asi 85 HZ) pri max. rozliseni, to je vam malo ??????
18.3.2003 06:28:15   0.0.0.xxx 54
Sony ??? ani moc ne vzhledem k malym cernym pruham ve tretinach obrazovky

o neco lip je na tom LG Flatron, po nekolika (2 nebo 3) letech provozu obraz porad "jako novy" (srovnaval jsem to s novym stejnym typem)

kazdopadne porad radsi Sony nebo LG nez shity jako ej NEC nebo Hyundai, AOC (za CENZURA stoji jejich flary ostatni jsou v celku dobre jejich posledni dobry monitor byl 7GLR,9GLR)a podobne smejdy
18.3.2003 06:32:14   0.0.0.xxx 46
jednoznacne by se dalo roct ze LCD jsou vhodne jenom do kanclu, kde se vecne clovek diva na bilou plochu (textovy editor, web, tabulky) a ma tam tam nastaveny jedno rozliseni (v nizkych rozlisenich obraz hnusne), ve hrach a znacne rozdilne framerate ma CRT znacne navrch,

smirte se s tim LCD tyhle vyhody ma, a bude je mit i dal (LED a Plasmove obrazovky sice nemaji problemy s rychlosti, ale zbyle nevyhody zustavaji)
18.3.2003 06:38:55   0.0.0.xxx 55
tak mi vysvetlete jak by jste chtel vyresit aby i vnitrni strana obrazovky mohla byt rovna ?????
to je technologicky neresitelna vec (elektronovy paprsek vychazi z jednoho mista (kvuli zaostreni musi byt vsechny ozarovane mista ve stejne vzdalenosti => kulaty vnitrek),navic kulata plocha lip odolava tlaku (kdyby byl lochy i zevnitr, tak yb byl siiilene tezky) kdyz pak udelaji plochy venek tak to funguje jako cocka (to se koriguje druhou cockou "ve skle" obrazovky)

mozna by se v mem prispevku daly najit nepresnosti, ale snazil jsem se to vysvetlit aby to pochopila i naprosta lamma
18.3.2003 10:54:39   0.0.0.xxx 46
Ty "pruhy" jsou dost tenké drátky na spevnění tohoto typu masky :-)) a člověk si prý na ně za pár dní zvykne a nevnímá je (ikdyž já to zkoušet nebudu :-)). To je daň za obrazovku a zobrzení.

AOC flat horší než normální?? Člověče viděl jste někdy KLR vedle GLR?? Papírově jsou tyto monitory cca stejné, ale např. barevné podání je nebe a dudy - daleko lepší na KLR. Geometrií a ostatními "věcmi" jsou cca stejné (od pohledu a úvodní stránky NOKIA testu, detailně jsem nezkoumal)
18.3.2003 22:34:53   0.0.0.xxx 56
mam repas EIZO T67S flexscan a za ty prachy si na nej nikdy nebudu stezovat(uz u me odslouzil svy). Ty pruhy mi absolutne nevadej ani pri kresleni v CAD. Ale ten monak co ste testovaly vypada taky hodne lakave. I kdyz osobne bych jako novej koupil zase asi repas....
23.4.2003 13:57:49   0.0.0.xxx 55
vidím, že v tom pěkně tápeš. Moc ti asi není jasný rozdíl mezi technologií. LCD jsou super, do kanceláře a v poslední době i na domácí použití, ale pokud potřebuješ věrnost barev, vysoké rozlišení tak za klasické CRT zatím náhradu u LCD nanejdeš. U AOC je úžasná pouze jedna věc, to že se za ty peníze dá vůbec něco vyrobit.
18.5.2003 21:09:51   0.0.0.xxx 46
No, ja nevim, ja mel s AOC 7+GLR jen problemy, asi 4x mi vybouch a zhas, druhej den naskocil a tak 3 mesice fungoval, po roce a pul odesel definitivne poslednim vybuchem s efektnim zableskem, ted mam ADI P 950 a sem spokojenej, ma to obrazovku flat trinitron od sony a funguje perfektne, bezi 1152x864/100 hz asi tak 16 hodin denne.
24.2.2005 12:24:41   0.0.0.xxx 55
Prodám plasmu Sony 42" PFM 500A2WE, cena dohodou (boon@centrum.cz)

Redakce si vyhrazuje právo odstranit neslušné a nevhodné příspěvky. Případné vyhrady na diskuze(zavináč)pctuning.cz

0 čtenářů navrhlo autorovi prémii: 0Kč Prémie tohoto článku jsou již uzavřené, děkujeme za váš zájem.
Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie.