Hlavní stránka Hardware Monitory, LCD panely Tuning LCD: výroba lepšího stojanu a odstranění rámečku
Tuning LCD: výroba lepšího stojanu a odstranění rámečku
autor: Pavel Urbánek , publikováno 1.4.2014
Tuning LCD: výroba lepšího stojanu a odstranění rámečku

I když může nadpis článku znít až příliš šíleně, zručný kutil se nemusí bát. Podíváme se, jak nejen kvůli zapojení více monitorů vedle sebe zúžit rámeček monitoru a dostaneme se až na samotný LCD panel, u kterého můžeme upravit konzistenci podsvícení v okrajích a také dojde i na výrobu pořádného držáku na monitor. 


Určitě jste se setkali s trendem použití více než jednoho monitoru. A co je prvním a největším problémem těchto systémů? Široké rámečky, které přeruší jinak konzistentní obraz. Tenké rámečky se stávají módou mnoha nových panelů a televizí a to nejen kvůli možnosti Surround zapojení, ale i kvůli své eleganci.

Tuning LCD: výroba lepšího stojanu a odstranění rámečku

Surround ze tří displejů Samsung s odstraněnými rámečky. Stejně jako další fotky vícemonitorových zapojení od uživatele CallsignVega z overclock.net.

S rámečkem svého monitoru jste pravděpodobně smířeni. Napadlo vás však, že pod (občas ohyzdně lesklým) plastovým okrajem se skrývá mnohem užší reálný okraj panelu? Pochopitelně nějaké okraje u většiny současných technologií musí být přítomny – kryjí mimo jiné i podsvícení, přívod signální logiky atd. Nicméně tyto vnitřní okraje LCD panelu jsou velmi často výrazně užší než ty plastové. U LCD, které jsem měl možnost rozebrat, byly prakticky vždy do šířky 10 mm. Schválně si to srovnejte se svým zobrazovadlem (za předpokladu, že si tento článek nečtete na chytrém telefonu).

Několik zahraničních koumáků přišlo s technikou označovanou anglicky jako debezeling – v překladu něco jako odstranění rámečku nebo odrámování. Název vysvětluje celkem dobře, o co jde. Lidé, co mají několik monitorů vedle sebe, se prostě rozhodli, že se nebudou koukat na ošklivé vystouplé plastové okraje, ale že panel odrámují, a tím sníží šířku okrajů i jejich vystouplost. Nemusíte mít ale ani více monitorů, abyste ocenili možnost odstranění rámečku monitoru. Určitě má mnoho z vás monitor, který má rámeček lesklý a tím pádem se v něm obraz odráží, což rozhodně není nic hezkého ani příjemného. Pokud tam rámeček nebude, tak se ani nic odrážet nemůže.

Tuning LCD: výroba lepšího stojanu a odstranění rámečku

Zde si dovolím varovat všechny, kdo by do debezelingu chtěli jít, že tyto úpravy provádí na vlastní nebezpečí, a že redakce nenese zodpovědnost za škody nebo újmu na zdraví. K té újmě na zdraví ještě musím doplnit to, že pokud máte monitor, který má v sobě zabudované trafo (zdroj), tak pracujete se zařízením s 240 V. Naopak monitory s externím adaptérem budou mít napětí obvykle do 20 V, což zdaleka není tak nebezpečné. Nakonec také můžete ztratit záruku, pokud monitor nebo jeho kryt demontáží poškodíte. 
Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.
115 čtenářů navrhlo autorovi prémii: 53.5Kč Prémie tohoto článku jsou již uzavřené, děkujeme za váš zájem.
Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie.