Hlavní stránka Hardware Klávesnice, myši, joy Test čtyř joysticků s force feedbackem
Test čtyř joysticků s force feedbackem
autor: Michal Učeň , publikováno 15.11.2005

Fanoušci leteckých simulátorů mi jistě potvrdí, že bez dobrého joysticku to prostě není ono. Pocit, že máte vše v ruce vám žádná klávesnice nebo myš nenahradí. V první části naší nové série o joysticích určených nejen leteckým, ale třeba i závodním simulátorům, začneme čtveřicí drátových kousků s vibrační technologií Force Feedback. Dva "klacky" budou z řad Logitechu, další dva pak z dílen Geniusu a Soyntecu.


Prvním bojovníkem bude vlajková loď Logitechu s názvem Logitech Force 3D Pro. Vzhledově asi nejhezčí kousek dává už na první pohled najevo, že se jedná o kvalitní a promyšlený produkt.

Test čtyř joysticků s force feedbackem

Popis a obsah balení

Balení reprezentuje převážně černo-červenou kombinací s fotografiemi joysticku a uvnitř je schována papírová konstrukce pro bezpečné vnitřní upevnění.

Součástí balení je 24V zdroj, který můžete použít a nemusíte, záleží na tom jestli dáváte přednost hře s realističtějším Force Feedback nebo máte raději klid a přesnost. Jistým standardem je i CD s ovladači, které si také můžete v aktuální verzi stáhnout na oficiálních stránkách výrobce.

Test čtyř joysticků s force feedbackem

Zpracování a popis

Že se jedná o špičkový produkt, to poznáte už z dokonalého zpracování plastového materiálu, na kterém nenajdete žádné výrobní vady na kráse. Barevná kombinace modrošedé metalízy s matně černými a stříbrnými doplňky joysticku sluší. Vše včetně tlačítek je ze zmíněného plastu, který vypadá bytelně a jen tak se neponičí.

Test čtyř joysticků s force feedbackem

Čtvercová základna skvěle rozkládá váhu do čtyřech rohů, které mají v sobě závaží a tak je upevnění na stole stabilní i přesto, že nejsou použity přísavky nebo podobné systémy, které často využívají produkty jiných výrobců. Všemu napomáhají také protiskluzné gumové plošky zespodu každého rohu.

Test čtyř joysticků s force feedbackem

Na základně je hned šest nastavitelných tlačítek a páčka modulace rychlosti. Páka je ergonomicky tvarovaná pro pravou ruku, což sice zamrzí méně početné leváky, ale podle mého názoru se joystick dá ovládat i slabší rukou a vzhledem k tomu, že jde o takto specializovanou pomůcku, kvalitní ergonomie musí být dokonalá což by u univerzálního provedení nebylo možné.

Test čtyř joysticků s force feedbackem

Páka je v základně upevněna celkem volně a pokud si nenastavíte automatické navracení do středové polohy pomocí Force Feedback, zůstane téměř v té stejné poloze, do které ji posunete. Důležitou, v dnešní době už celkem běžnou funkcí, je podélné otáčení páky zejména využívané pro směrové kormidlo u leteckých simulátorů. Na spodním okraji je podpěra pro ruku, od které se vine tvarovaná páka s hlavním tlačítkem z přední strany a další tlačítko je umístěno na výběžku z levé strany. Hlava s dalšími čtyřmi tlačítky a osmisměrným kloboučkem není výrazných rozměrů jak tomu většinou bývá, tvar však umožňuje ideální dosah na všechny prvky.

Test čtyř joysticků s force feedbackem

Na pravé straně nejsou logicky umístěny žádné prvky, protože levou rukou by k nim byl špatný přístup. Na následující fotografii však můžete alespoň vidět vyhnutí páky hodně dopředu a hlavní tlačítko většinou používané na střelbu z primární zbraně

Test čtyř joysticků s force feedbackem

Levá strana je už mnohem bohatší, páka rychlosti, šest funkčních tlačítek a také tlačítko v převážné většině užívané ke střelbě ze sekundární zbraně.

Test čtyř joysticků s force feedbackem

Tady už je vidět detailní rozložení ovládacích prvků na hlavě páky. Na všechna tlačítka hravě dosáhnete palcem a jejich stisk je jistý a přesný. Klobouček také patří k těm povedeným a je patřičně pogumovaný.

Test čtyř joysticků s force feedbackem

Tady už máme stříbrné primární tlačítko z přední části, které má dostatečně dobrý a přesný stisk. Z fotografie je také dobře vidět sekundární tlačítko, které zapadá do ergonomie a ač se to na první pohled může zdát nemožné vzhledem k zarovnání s okolím, palec si s ním hravě a hlavně bezchybně poradí.

Test čtyř joysticků s force feedbackem

Šestice nastavitelných tlačítek je dobře dostupná pro levou ruku a nastavit je můžete opravdu  podle svých představ od keystroke(nahrazení stisku klávesy nebo sledu kláves) až po přednastavené funkce.

Test čtyř joysticků s force feedbackem

Páka rychlosti má dobrý stabilní odpor a tak se vám nestane že o ni zavadíte a aktuální nastavení se vám hned rozhodí. Navíc je v dosahu ostatních tlačítek a tak levou rukou můžete zároveň regulovat páčku a ovládat ostatní funkce.

Test čtyř joysticků s force feedbackem

Upevnění páky v gumovém pouzdře je vynikající a díky centrování Force Feedbackem se nemusíte ani obávat nějakého vyviklání v důsledku opotřebení.

Test čtyř joysticků s force feedbackem

Joystick v praxi

Joystick jsem, ostatně jako i další kousky testoval na leteckém simulátoru IL-2 Sturmovik Forgotten Battles, Need for Speed: Underground a Freespace 2, která byla přiložena k druhému testovanému kousku od Logitechu. Praktické zkušenosti ze hry jsou vynikající, všechny ovládací prvky fungují tak jak mají a držení je také výborné. Vzhledem k tomu, že je k dispozici dvanáct tlačítek páčku rychlosti a klobouček nepočínaje, které navíc můžete obohatit funkcí SHIFT, nebude použití klávesnice nutností. Také u všechn tří os páky a rychlostní páčky lze nastavit citlivost.

Test čtyř joysticků s force feedbackem

Nastavení tlačítek je možné přizpůsobit pomocí přiloženého softwaru Logitech Profiler ke každé hře, kterou pomocí něho i spustíte. Kompletní nastavení je pak možné vytisknout a v prvních fázích, kdy ještě nejste na ovladač zvyklí, si snadno a rychle zkontrolujete nastavené funkce. Zároveň můžete nastavit sílu Force Feedback a vyzkoušet si ho v praxi. Výrobce přednastavil pro jednotlivá tlačítka různé funkce a tak si vyzkoušíte třeba pocit startování auta, řezání motorovou pilou a dokonce splachování záchodu. V tomto praktickém testu jsou vibrace asi nejsilnější, ve hrách je trošku slabší i přes nastavený maximální výkon 150%, ale na druhou stranu by jste si zase moc nezahráli.

Test čtyř joysticků s force feedbackem
Ovládací software Logitech Profiler

Test čtyř joysticků s force feedbackem
Jedna z her, na které se joysticky testovaly - IL-2 Sturmovik

Zhodnocení

Logitech Force 3D Pro je v tomto testu, který není zaměřen až tak na soupeření jednotlivých kousků, pravděpodobně nejlepší. Konkurovat mu může snad jen následující kousek ze stejné továrny, ale počtem tlačítek a některými detaily ho předčí. Pokud hrajete letecké simulátory opravdu často, koupě tohoto kousku za cca 1680 Kč s DPH se určitě vyplatí a vynaložené finance se vám vrátí v podobě realistické simulace. Alternativou může být následující kousek podobných parametrů nebo třeba konkurenti ze Saiteku, na které se podíváme v některém z pokračování. 
Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.
60 čtenářů navrhlo autorovi prémii: 26Kč Prémie tohoto článku jsou již uzavřené, děkujeme za váš zájem.
Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie.