Razer Diamondback - vysoce přesný chameleón na váš stůl |
autor: Štefek Petr , publikováno 15.4.2005 |
Historie Razeru se začala psát v roce 1997, kdy společnost přišla se svou první, tehdy jak jinak kuličkovou myší, která byla malým propadákem jak po stránce ergonomie, tak po stránce přesnosti, protože nedostávala deklarované přesnosti 800dpi. Razer zareagoval velmi pružně a přes počáteční neúspěch udělal investici (1998) do vývoje speciální myši pro hráče a CAD uživatele, a tak se zrodila technologie Karna Precision, která svým názvem provází myši této společnosti dodnes.
V polovině roku 1999 byly vyrobeny první samply nových myší na Taiwanu. Tato událost byla doprovázena silným zemětřesením právě v této oblasti, což trochu neočekávaně prodloužilo cestu těchto prvních skvostů do obchodů. Společnost Razer tak tehdy vypustila dva nové bojovníky na pole špičkových myší, z nichž jeden nesl označení Boomslang 1000 (1000dpi) a druhý Boomslang 2000 (2000dpi). Tito "krysátoři" se stali postupem času legendou a využívali je ti nejlepší hráči FPS žánru.
- Razer Boomslang 2000 -
Po tomto úspěchu však následovala studená sprcha v podobě strachu hlavního výrobce myší na Taiwanu, který po koupi prodejních partnerů Razeru požadoval zastavení prodeje myší této společnosti. Tým vývojářů Razeru byl rozpuštěn v lednu roku 2001 a zdálo se, že tato událost navždy vymaže tuto nadějnou společnost z historie hardwarového průmyslu.
Jelikož jádro společnosti tvořili lidé nadšení pro tuto věc, tak se nevzdali lehce a přes velké náklady přesunuli výrobu svých myší do Číny, která se stala jejich hlavní baštou pro vývoj modelu Razer Boomslang 2100 (2100dpi). První OEM zakázka přišla od německého TerraTecu, který produkt pojmenoval TerraTec Mystify Razer Boomslang 2100. Dále následovalo pár dalších společností v čele s BFG Technologies (grafické karty).
- TerraTec Mystify Razer Boomslang 2100 -
Po prvotní euforii z OEM zakázek se ukázalo, že pro společnost bude lepší, když půjde svou vlastní cestou, a tak na svět přišly dva nové modely Razer Boomer Speed (1400dpi) a Razer Boomer Control (2100dpi). Tyto myši byly tím nejúspěšnějším, co do té doby Razer vytvořil, a to i přesto, že čas kuličkových myší byl již pryč a veškerá pozornost toho průmyslu se soustředila na optické technologie.
- Razer Boomer Control -
Konečně se dostáváme k modelu Razer Diamondback, který byl po trnité cestě společnosti oznámen v lednu 2004 a do prodeje se dostal na jaře téhož roku. V ČR samozřejmě jako vždy s malým zpožděním. Tato myš je vybavena optickým snímačem Razer Precision a dosahuje přesnosti 1600dpi, což není obvyklá hodnota pro myši tohoto druhu ani dnes. Model je samozřejmě vybaven dalšími "features", které se snaží ostatní společnosti teprve dohnat (Logitech MX518).
- Razer DiamondBack Plasma L.E. -
Na obrázku je speciální limitovaná edice Razer Diamondbacku v exkluzivním PLASMA designu, která u nás bohužel není zatím dostupná a předpokládám, že ani nebude. Jediná cesta jak tuto myš získat, je objednat ji přímo na webu Razeru. Musím říct, že tato limitovaná edice vypadá opravdu působivě, což však neznamená, že klasické verze Diamondbacku jsou jen chudí příbuzní.
Specifikace a varianty myši Diamondback
Jak už bylo řečeno v předchozí kapitole, tak tento model měl do nástupu modelu Logitech MX518 prim ve všech specifikacích. Logitech tímto modelem dotáhl Razer jen papírově a na podrobnější test si budeme muset počkat nějakou chvíli.
Specifikace
- Označení - Razer Diamondback Chameleon RZD-1600c
- Typ - optická drátová myš
- Senzor - Karna Precision, >6400FPS, 5.8MPixel
- Rozlišení - 1600dpi, přes 6400FPS
- Datový přenos - 16-bit, USB
- Hmotnost - 90g
Na výběr jsou hned tři varianty DiamondBacku, kde dvě jsou standardními produkty (Magma a Chameleon) a třetí je varianta v exkluzivním Plasma designu (Razer DiamondBack Plasma L.E.) a je zatím v ČR nedostupná.
- Razer DiamondBack Magma -
Varianta Magma je při vypnutém napájení zcela černá a na první pohled připomíná zmiňovanou limitovanou sérii Diamondback PLASMA, ovšem s tím rozdílem, že její podsvětlení je červené. Pravděpodobně zjistíte, že tato varianta je o něco levnější než Diamondback Chameleon.
- Razer DiamondBack Chameleon -
Provedení Chameleon mě oslovilo mnohem více než předchozí model, protože je třeba uvážit také to, že při nočním sledování filmů by mohla být červeně svítící myš na obtíž a bylo by ji pravděpodobně nutné schovat. Podsvícení tohoto modelu je decentní a ničím neruší.
Samozřejmostí by pro tento myši měla být i kvalitní podložka, která bohužel stojí téměř stejně jako samotná myš. Po zkušenostech s klasickou textilní podložkou musím říci, že provozu nevadí, ale není to ono (hlavně co se týká přesnosti). Razer má dokonce k tomuto modelu i svou podložku s názvem Razer eXactMatTM, která s tímto kanónem tvoří dokonalý pár. O této podložce se dále dozvíte něco více.
{mospagebreak title=Razer Diamondback - bližší pohled}
Myšku si doneste domů v krabici, kde výrobce uvádí veškeré pozitiva technických specifikací. Rovněž jsou přítomny vybraná ocenění zahraničních serverů, kde myš získala perfektní hodnocení.
Myš je vyrobena velmi precizně a hlavně perleťový povrch, který mění barvu podle úhlu pohledu propůjčuje této myši velmi nevšední vzhled. Světlé plošky jsou odrážející se světla redakčního testlabu. Velká a dlouhá hlavní tlačítka si zaslouží opravdu pochvalu, protože si na nich prsty doslova hoví.
Kolečko je dostatečně tuhé a přesné (snad nejlepší se kterým jsem měl tu čest) a navíc je pěkně červeně podsvětleno. Celkový na první pohled strohý design myši je velmi dobře promyšlen a po chvilce používání vám myš doslova přiroste k ruce. Všechna tlačítka jsou dostatečně tuhá, takže myš si opět zaslouží pochvalu.
Jedinou výtku myš zaslouží za malé boční tlačítka, které jsou nevíc umístěny tak, že jejich použití se omezí pouze na pravá z nich, protože ty levá jsou z úhlu, který je potřeba pro jejich pohodlné použití. Toto platí pro oblast her, kde je zvlášť důležité opravdu rychle zmačknout požadované tlačítko.
Myš ve tmě takto skutečně nežhne, ale pro ilustraci toho jak přibližně vypadá za absolutní tmy postačí.
Příslušenství
Jak bylo řečeno v předchozí kapitole, tak volitelným příslušenstvím je podložka Razer eXactMat, která ovšem pořizovací cenu téměř zdvojnásobí, ale rozhodně je příjemnější na hraní, než spousta skleněných podložek, které nepříjemně studí.
Dále najdeme praktický obal, který nám dovolí myš bez úhony přenášet na LAN párty nebo jinde. Rovněž se musím zmínit o pozlaceném konektoru USB, který je samozřejmě pozlacen jen pro efekt a žádný rozdíl oproti klasickému provedení tady není.
Software a konfigurace
Dodávaný kontrolní software je velmi jednoduchý a zasloužil by si trochu lepší grafický design. Na jeho obranu je třeba říct, že poskytuje všechny služby, které může hráč potřebovat. Podívejme se tedy, co všechno lze pomocí tohoto konfiguračního software nastavit.
V kartě SENSIVITY lze nastavit citlivost samotné myši a také rychlost dvoj-kliku. Dále je zde možnost nastavení On-The-Fly volby pro rychlou změnu citlivosti přímo ve hře. Tuto možnost poměrně vítám, protože jiná citlivost se hodí při ostřelování sniperskou puškou a jiná při boji na malou vzdálenost. Na toto přepínaní si je však potřeba trochu zvyknout.
Rozšířené nastavení umožňuje přizpůsobit si citlivost pro každou osu zvlášť, což jsem vůbec nevyužil. Zrychlení myši lze rovněž nastavit v deseti stupních. Charakter pohybu nebo rychlost se ani při extrémních nastaveních zrychlení nijak zásadně nemění.
Zde si můžeme podle libosti nastavit scrollování a jeho rychlost. Vše jde opět ověřit na testovacím obrazci v podobě chřestýše. Nechybí odkaz na stránky podpory Razeru.
K dispozici je standardní přepnutí na levoruký mód, který je ovšem přítomen i ve Windows. Nastavit si podle vlastního uvážení můžete všech sedm tlačítek. Bočním tlačítkům jsem ke své spokojenosti přiřadil znaky klávesnice. S tím je spojeno trošku nedomyšlená velikost bočních tlačítek. Jak už jsem avizoval, tak pravá boční tlačítka pro mě byla nepoužitelná, protože při rychlé akci jsem na ně nemohl spolehlivě natrefit prsteníkem.
{mospagebreak title=Test - hry, podložka Razer eXactMat, Test - povrchy}Protože už za roky hraní mám jakousi zkušenost s FPS hrami, tak si dovolím nastínit dojmy z používání této myši ve hrách Counter-Strike: Source, Frag-Ops a klasický UT 2004. Nejvíce prověří kvality myši právě tyto hry, které si kladou velké nároky na dovednost hráče a také na přesnost jeho nářadí. Pro porovnání jsem měl vypůjčenu Logitech MX510 a Microsoft IE 3.0.
Frag-Ops je založeno na enginu Unreal Tournamentu 2004, a tak má taky všechny jeho kladné grafické vlastnosti a také neduhy. Engine je mixem DirectX 7/8, ale to pro hru taktického typu není na škodu, naopak bych řekl, že čím jednodušší je grafika, tím lépe pro hru samotnou. Střelba na dálku je opravdovým luxusem (CT-42 je přesnější než kdy jindy a Desert Eagle je i na vetší vzdálenost smrtící nástroj).
Použil jsem nejvyšší možné rozlišení pro sestavu (1600x1200+ FSAA - framerate nespadl pod 60FPS). Subjektivně se mi zdálo, že Razer je při velkých vzdálenostech o dost přesnější než Logitech MX510 a má lepší odezvu. Velmi kladně hodnotím rovněž "always-on" mód této myši, kdy senzor je stále zapnut, a tak nedochází k uspání myši při zastavení.
Counter-Strike: Source je podstatně reálnější, co se tyká grafického prostředí a fyzikálního enginu, kde je myšleno i na detaily (krýt se za dřevěnými dveřmi tady skutečně nejde). Zprvu jsem byl zaskočen velkou citlivostí při svém zaběhnutém nastavení a měl jsem nutkání je radikálně snížit, a v tom také spočívá zakopaný pes. S touto myší se můžete vydat dvěma cestami.
Jedna spočívá ve snížení citlivosti, což umožní hraní i víkendovým hráčům, kteří by pravděpodobně s nastavením citlivosti na vyšší stupeň neuspěli. Druhá cesta vede precizností pohybu a zdokonalováním "aimu" časem, což mě přivádí k dalšímu problému, kterým je podložka pod myš. Sám jsem měl doposud obyčejnou textilní podložku a pro Microsoft IE 3.0 mi naprosto stačila, ale teď při používání Razer Diamondbacku jsem pocítil omezení, protože samotná podložka snižovala preciznost pohybu příliš drasticky.
Nebudu zapírat, že jsem se rozhodl poslat svou starou myš (Microsoft IE 3.0) k ledu a Razer už můj stůl neopustí. Bohužel s touto nemalou investicí vyvstala i nutnost pořízení kvalitní podložky. Prošel jsem si některé produkty (Icemat, Steelpad a Func Surface) a nakonec jsem zvolil opět řešení Razeru eXactMat, což je oboustranná hliníková podložka se dvěma odlišnými povrchy. Blíže se na ni podíváme v závěru, ale předem upozorňuji, že tento tandem je opravdu radost používat.
Unreal Tournament - Instagib CTF (Capture The Flag) je opravdu hodně náročný na přesnost střelby, protože často zaměřujete hráče, kteří jsou sotva vidět. Hraní UT04 je opět velmi příjemnou záležitostí a musím se zde zmínit o konkurenci v podobě Logitechu MX510, která mi příliš sympatická není (snad kdybych neznal Razer), protože svou ergonomií neumožňuje snadné a precizní vodění prsty (samozřejmě je to velmi subjektivní záležitost).
Samozřejmě hry jako je Quake III nebo Call od Duty budou z této myši profitovat také, ale nesmíte zapomínat, že úspěch je především v ruce a zkušenostech, takže stručně řečeno tato myš z "lamy" profíka neudělá, ale zato máte v ruce nástroj, který vás nebude ničím omezovat.
Razer eXactMat
Produkt si donesete domů v placaté krabici s logem Razeru ve které si zatím spokojeně hoví samotná podložka v pěnovém polstrování. Trošku mě zklamalo, že není přítomna opěrka na zápěstí, kterou jsem viděl v některých recenzích. Příslušenství se tedy rovná nule a musíme se spokojit se samotnou podložkou.
Specifikace
- Typ: oboustranná hliníková podložka
- Použitelnost: všechny typy optických myší
- Povrch: umělý hladký (X Speed - jemný rastr) a umělý hrubý (X Control - hrubý rastr)
-
Určení : Hry a profesionální aplikace (2D,3D)
Jak je uvedeno ve specifikacích tak podložka má dva odlišné povrchy, z nich jeden (X Speed) je určen především na hry a všude kde zapotřebí rychlých pohybů myší. Tento povrch mi pro hraní všech zmiňovaných her připadal ideální. Druhý povrch (X Control) najde uplatnění právě při práci, kde je nutná absolutní přesnost. Pohyb na tomto povrchu umožňuje doslova přesnost na pixel.
Celkový dojem z podložky je opravdu velmi kladný a zvláště její dva povrchy a kvalita provedení z ní dělají opravdu špičkový výrobek. Jedinou výtku mám k tomu, že podložka dost studí a je potřeba nějakého času, než se zahřeje na příjemnou teplotu. Gumové protiskluzové plošky odvádějí svou práci perfektně a spíše než podložkou pohnete celým stolem. Otázkou zůstává jejich životnost. V diskuzích k tomuto výrobku jsem se dočetl, že teflony myši by neměli povrch poškodit ani po delším užívání, takže nutnost použití mouse skatez není tak akutní, ale přece jen riskovat se nevyplatí, a tak si raději sadu mouse skatez pořiďte (nestojí mnoho a myš bude klouzat po podložce ještě lépe).
Test - povrchy
Myšku jsem otestoval na různých površích, ale taky jen proto, abych učinil povinnosti za dost. Osobně si myslím, že testy na zrcadlech a podobných kuriozitách jsou naprosto zbytečné. Jediná věc kterou považuji za důležitou je, jestli se nějak projeví změny barevného podkladu na ujíždění kurzoru.
Povrchy
- lesklá obálka časopisu - bez problému
- zrcadlo - ovladatelné s občasným ustřelením při rychlých pohybech
- deska stolu - bez problému
- bílá lakovaná dýha - myš nereaguje
- sytě žlutý povrch - myš nereaguje
- textilní povrch černý - bez problému
- textilní povrch žlutý - bez problému
- textilní povrch bílý - bez problému
- Steelpad QCK - bez problému
- Razer eXactMat - bez problému
- bílý papír - myš nereaguje
Obecně platí, že tmavé povrchy jsou bez problému, což platí pro všechny rozumné podložky pod myši. Povrchy lesklé nejsou také problémem, ale nesmí být příliš světlých odstínů. Bílé a žluté bez vzorku jsou pro tuto myš nepoužitelné. Myslím, že ideálním partnerem pro tuto myš je stejně jedna z profesionálních podložek, které jsou v naprosté většině černé. Barevné přechody jsou u této myši naprosto bez problémů.
{mospagebreak title=Závěr}Z porovnání třech zmiňovaných myší vyšel Razer Diamondback jako neoddiskutovatelný vítěz v kategorii přesnosti a citlivosti. Logitech má naději ve svém novém modelu MX518, který je designově shodný s modelem MX510, avšak má senzor 1600dpi a konečně i 16-bitový datový přenos. Je velmi pravděpodobné, že porovnání toho modelu s dnes testovaným Razerem dopadne velmi těsně a určit předem vítěze je nemožné.
Design Razeru je jednoduchý a ergonomie na vás nedýchá s každou křivkou myši, což ale nepovažuji za nedostatek, protože právě v jednoduchosti je síla, a to dokazuje i tato myš svým na první pohled obyčejným vzhledem, který je ovšem zároveň velmi promyšlený.
Jedinou výtku mám k umístění a velikosti bočních tlačítek, kde dvě z nich pro mě byla naprosto nepoužitelná (jedná se o pravé dvě tlačítka). K dispozici jsem tedy měl pouze 5 tlačítek, což pro mne bylo dostačující, ale někomu může tento nedostatek vadit. Musím říct, že tento kousek už můj stůl neopustí a mohu ho jen doporučit.
Razer Diamondback Chameleon RZD-1600c | |
Klady | Zápory |
+ citlivost a odezva |
- boční tlačítka |
+ design |
|
+ hmotnost | |
+ always-on senzor | |
+ přesnost | |
Orientační cena: 1200 ,- bez DPH |
Společně s podložkou Razer eXactMat tvoří tato myš dokonalý pár. Bohužel cena takovéhoto řešení se vyšplhá ke třem tisícům s DPH, a tak je jasné, že toto řešení není pro každého. Pokud vám však není líto dát podobnou sumu za myš a podložku, nebo jste profesionál v oblasti grafiky a her, tak si rozhodně tuto kombinaci vyzkoušejte.
Platí zde však jedno pravidlo, než si danou myš koupíte, tak si ji u prodejce pořadně zkuste jak vám padne do ruky, a to i přes zajímavé pohledy prodavačů:-). Cena této myši (varianta Chameleon) je aktuálně asi 1550,- s DPH, což je něco více než u konkurenčního Logitechu (MX518 - 1400,- s DPH).
Razer eXactMat | |
Klady | Zápory |
+ kvalitní provedení |
- cena |
+ design |
|
+ dva povrchy s rozdílnými rastry | |
Orientační cena: 1100 ,- bez DPH |
Redakce si vyhrazuje právo odstranit neslušné a nevhodné příspěvky. Případné vyhrady na diskuze(zavináč)pctuning.cz
P. S. neberu alternativu alá mx510 udělanou na špatnou, tj. pravou ruku ;-)
Moje doporuceni je poridit si spise MX510 popripade KTec pokud ma nekdo tu moznost
http://www.progamingshop.cz/comment.asp?id=61&ct=1&l=cz
každopadně takhle drahou myš s tak odpadním designem který měl už kdysi dávno muj první optický myšoid genius ... no nevim dva roky starou 500ku prodám za pár stovek a koupím 518, protože design a ergonomie je bez chyby, u 518 už nema byt to zavaží co se stejně vyndává a senzorově bude na tom velmi podobně
když už bych psal recenzi na něco takového tak bych to více srovnával na konkrétních parametrech když už bych chtěl konkrétně vychvalovat Razor
abych to shrnul tak v recenzi jsem se dozvěděl toto:
1) autor kupodivu zjistil že se pro myš za 2000kč nepoužívá hadrová podložka
2) autor zjistil že existuje maximální rozlišení s FSAA, na kterem stejně nikdo normální nehraje (opravdu né proto že by na to neměl stroj)
3) autor zjistil že RAZOR má špatné boční tlačítka (PRVNÍ RELEVANTNÍ INFORMACE O MYŠI)
4) autor zjistil že RAZORem se na dálku dobře střílí, hm no mě se střílí stejně dobře i z MXy, každopadně je to jeho subjektivní názor... stejně tak můj u MX
5) autor zjistil že se MX drží celou rukou, což autorovi nevyhovuje (mě jo)
6) autor testuje myš za 2000kč na obálce časopisu a lakovaném dřevě... no supr každy si nosí na LAN party svoji lakovanou dýhu, nebo časopis maxim kde se to hemží barevnými přechody
takhle bych mohl pokračovat dál... prostě recenze kde sem se nedozvěděl skoro nic co bych si nepřečetl z reklamních letáků
každopadně jsem rád že čteš pozorně mé přispěvky
osobně se rozhoduju nad 518 a razerem, ale tahle recenze mě v ničem nepomohla...
este k tej recenzii...co ma autor takeho svetoborneho pisat o myske???? Hadam je samozrejme ze ked s nou hybe tak sa hybe aj kurzor...ci to ti treba napisat? Tak autor pise nezvycajne veci o povrchoch atd...
maji tam vsechny vyse uvedene RAZERY a navic za pohodovove ceny. jednu jsem koupil a je to fakt narez!!! nemate nekdo tu podlozku eXact? myslite ze to ma vyznam. ta mys je v pohode i tak....