Hlavní stránka Hardware Klávesnice, myši, joy Logitech Wireless Illuminated Keyboard – průvodce tmou
Logitech Wireless Illuminated Keyboard – průvodce tmou
autor: Jan Štěpánek , publikováno 4.7.2012
Logitech Wireless Illuminated Keyboard – průvodce tmou

Logitech bezesporu patří mezi nejvýraznější výrobce počítačových periferií, což je vidět už na šíři sortimentu. Jedním z dalších důvodů je také to, že se nebojí experimentovat. Příkladem budiž dnes testovaná klávesnice K800, která slučuje zdánlivě neslučitelné – mít podsvícenou klávesnici bez drátů. Jak to funguje v praxi?


Logitech a počítačové periferie, tato slova je možné v podstatě považovat za synonyma, jelikož asi neexistuje slavnější výrobce spojovaný právě s těmito komponentami. Rozhodně zde ale nechci rozebírat široké portfolio této firmy, jelikož dnes máme na práci o něco zajímavější věci.

Logitech Wireless Illuminated Keyboard – průvodce tmou

Logitech se v rámci svých experimentů rozhodl spojit dvě funkce běžné klávesnice, které už z logiky věci slučitelné nejsou, respektive jsou, ale s velkými obtížemi. V první řadě je to provoz tzv. bez drátů, tedy rádiová komunikace s počítačem za pomoci adaptéru. To je věc používaná už řadu let, nicméně v poslední době značně vylepšená. Moderní klávesnice dnes vydrží na jednu baterii fungovat třeba i půl roku, či více.

Druhou funkcí, která je mezi uživateli značně oblíbená, je podsvícení kláves. To zaručuje příjemnou viditelnost, respektive rozpoznatelnost kláves i ve tmě, případně za šera. Řada lidí už samozřejmě dnes píše na klávesnici více prsty a po slepu, hlavně pokud jde o mladší generace, nicméně z vlastní zkušenosti musím říci, že takto psát na podsvícené klávesnici je přeci jen příjemnější.

Logitech Wireless Illuminated Keyboard – průvodce tmou

Logitech samozřejmě nabízí klávesnice s oběma funkcemi, stejně tak i jiný výrobci, nicméně žádný se ještě neodhodlal sloučit bezdrátový, tedy bateriový provoz a podsvícení. První vlaštovkou, která se o něco takového pokouší je Logitech Wireless Illuminated Keyboard K800. Jakýsi nástupce Illuminated Keyboard, jež se stala jednou z nejoblíbenějších podsvícených klávesnic na trhu. K800 zmodernizovala design a přidala provoz na baterie. Dnešní test by měl ukázat, zdali se výrobci podařilo tyto funkce spojit v takový celek, který může reálně fungovat v běžném provozu, respektive bude využitelný pro běžnou práci.

Logitech Wireless Illuminated Keyboard – průvodce tmou

A jelikož výrobce sám je na informace poměrně dost strohý, museli jsme si konkrétní specifikaci vytvořit sami. Na webu výrobce totiž nejsou uvedeny ani rozměry, natož podrobnější údaje. Neméně podstatným údajem však pro mnohé bude i cena, která je jednoznačně bezkonkurenční, tedy v tom negativnějším slova smyslu – za K800 totiž zaplatíme 2500 Kč, což je dle mého názoru dost. Ale uvidíme. A v podstatě jde o jednu z nejdražších „neherních“ klávesnic na trhu.

Logitech Wireless Illuminated Keyboard – průvodce tmou

Za hlavní problém podsvícených klávesnic je však většinou považována česká lokalizace. Český trh je pro některé výrobce totiž tak malý, že se jim nevyplatí vyrábět „extra“ produkt. Výsledkem pak je jediné řešení – dolepit si české znaky průhlednými samolepkami, což je ale problém v okamžiku, kdy nesvítí celá klávesa, ale pouze konkrétní znak. Podsvícené pouze znaky má právě i K800, navíc se výrobce chlubí technologií vyřezávání znaků – klávesy totiž nejsou v této podobě odlité, ale znak je následně vykreslen laserem. Tím by měla být zaručena větší přesnost a kvalita vyřezaného znaku.

Logitech Wireless Illuminated Keyboard – průvodce tmou

Takto tedy vypadá „papírová“ specifikace a pojďme se podívat podrobněji na fyzické zpracování a kvalitu modelu K800. 
Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.
29 čtenářů navrhlo autorovi prémii: 13.7Kč Prémie tohoto článku jsou již uzavřené, děkujeme za váš zájem.
Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie.