Hlavní stránka Hardware Grafické karty Nástin výkonu nové "GX2" pomocí GeForce 8800 GTS SLI
Nástin výkonu nové "GX2" pomocí GeForce 8800 GTS SLI
autor: Z. Obermaier , publikováno 8.1.2008
Nástin výkonu nové

Za měsíc NVIDIA uvede dva nové zástupce nejvyššího high-endu. Abychom si zkrátili čekání, podíváme se dnes na dvojici GeForce 8800GTS-512 zapojených ve SLI. Tyto karty byly uvedené již loni v prosinci, a recenzí samostatných karet bylo uveřejněno mnoho. Dnešní test výkonu ve SLI by nám dokonce mohl napovědět více o výkonu nového high-endu, neváhejte a čtěte dál.


Na konci října uvedla NVIDIA první grafickou kartu založenou na "vylepšeném" jádru G80, které se nazývá G92. Recenzi první karty, s tímto jádrem - GeForce 8800GT jsme vám také přinesli. Karta vzbudila nebývalý zájem, dobrý dojem ale zkazila mizerná dostupnost těchto grafik na trhu. Během posledních dvou měsíců, se sice dostupnost znatelně zlepšila - karet ale stále není dostatek, k pokrytí poptávky. Jejich cena je také stále vyšší, než měla být již před dvěma měsíci. Situaci sama zkomplikovala NVIDIA, když těsně před vánoci uvedla další model založený na jádru G92 - GeForce 8800GTS-512. Původních "GT" je nedostatek, a jádra která se mohla použít na jejich výrobu jsou nyní používána v dražším, nově uvedeném modelu.

Nadcházející nové produkty

Zde si tedy neodpustím "předpoklad" vývoje trhu s grafikami NVIDIA na pár následujících měsíců. Myslím si, že GeForce 8800GT bude časem zcela stažena z trhu, kde ji nahradí právě nová verze 8800GTS-512. Nebude to hned, ale v řádu měsíců. Rozdíl mezi výkonem "GT" a nove "GTS-512" je totiž nepatrný, a nevyplatí se mít na trhu dva téměř identické produkty. Cenově se tyto produkty liší o 1500Kč. Do doby stažení "GT" z trhu se cena dražší sníží a bude moci tedy "GT" plně nahradit.

Ještě tento měsíc se dostane na trh několik set tisíc karet GeForce 8800GS. Tyto budou  pouze limitovanou edicí, ve které se NVIDIA "zbaví" mírně nepovedených jader G92. Za nízkou cenu, ale zákazník dostane jen o několik procent nižší výkon, než má klasická "GT". Verze "GS" bude mít aktivních méně SP jednotek, užší paměťovou sběrnici a menší kapacitu paměti.

Nástin výkonu nové \

Na únor potom NVIDIA chystá dva nové nástupce do high-endu. 14.2 2008 bude oficiálně ukončeno dlouhé "vládnutí" karet GeForce 8800 Ultra a GTX. Prvně jmenovanou "Ultra" nahradí duální grafické řešení GeForce 9800GX2. Pro představu tohoto řešení si vzpomeňte na starší kartu GeForce 7950X2, která se skládala ze dvou PCB spojených vnitřním SLI můstkem. Nová "GX2" je řešena stejně, dvě nad sebou položená PCB, spojená vnitřním SLI můstkem. Původní duální řešení "7950X2" jsem měl a musím říci, že to nebyl zcela podařený produkt. Karta na některých čipsetech nefungovala vůbec, a hlavně výkon je dodnes v mnoha hrách žalostný.

Aby tento "duální sendvič" mohl podávat výkon, který výrobce udává (o 30 procent vyšší než má "Ultra"), musel by zefektivnit spojení obou samostatných karet v lépe fungující celek, než tomu bylo u prvního "duálního" modelu. Klíčové budou ale opět ovladače, pokud se je podaří slušně odladit - může být "GX2" skutečně velmi výkonné řešení.

GeForce 9800GTX

Pro ty, co raději spoléhají na "klasické" řešení grafik, a podobným "experimentálním" kartám moc nevěří, připravila NVIDIA také řešení. Je jím GeForce 9800GTX, ta je dosud zahalena totální "mlhou tajemství" a její specifikace se zatím nepodařilo nikomu odhalit. Můžeme pouze spekulovat, zda půjde o kartu jako "GTS-512". Kde jádro bude mít možná aktivních víc SP jednotek. Nikdo totiž nikdy skutečně neřekl kolik G92 má plný počet SP, můžeme předpokládat, že jich bude více než 128. Dokonce se spekuluje o číslech 144 až 160 možných procesorů v G92. Šířka paměťové sběrnice bude zřejmě pouze 256-bit, a paměti budou rychlejší o kapacitě 1GB. Této teorii by také odpovídal předpokládaný nižší výkon, než má mít "GX2" karta. No nechejme se překvapit, s čím nové "GTX"  a "GX2" přijde. Pokud ovšem ani na těchto nových kartách nepůjde hrát Crysis s vyhlazováním a vysokým rozlišením, tak nevidím v jejich uvedení stejně žádný smysl.

Poznámka: Oba hlavní výrobci grafik NVIDIA i ATi svorně předpovídají budoucnost grafického trhu, jako Multi-GPU. Do budoucna se všichni budeme muset v high-endu rozloučit s masivními jedno-čipovými grafikami, nastává doba "paralelizace". Nadcházející "dual" řešení GeForce 9800GX2 i Radeon s R680 jsou první moderní "vlaštovky" udávající směr budoucím produktům. Na tento fakt, je nutné si zvyknout a připravit se na něj - alespoň nákupem opravdu výkonných počítačových zdrojů :)

Imaginární "GeForce 9800GX2" v našem testu

Specifikace nové GeForce 9800GX2 se již podařilo odkrýt z velké části. Tato "sendvičová" karta se bude skládat ze dvou PCB karet GeForce 8800GTS-512. Na každém PCB bude jádro G92 s aktivními 128 SP jednotkami, 256-bitová sběrnice pamětí a 512MB GDDR3. Vše bude spojeno v "kompaktní" SLI. Vzhledem ke koncepci karty a složitosti chlazení dvou karet zároveň, budou asi takty GPU i paměti nižší, než má klasická "GTS-512". Protože dnes testujeme právě dvě "GTS-512" ve SLI, máme vlastně totožné zapojení jako bude mít právě GeForce 9800GX2.

Pomocí dvojice těchto karet, bychom tedy mohli být schopní nasimulovat ideální maximální výkon této "sendvičové" SLI karty. Pro větší reálnost testů jsem ale obě "GTS-512" podtaktoval pod úroveň "GT" na 550MHz pro GPU a 900MHz pro paměti. Tato konstrukčně složitá karta nikdy nemůže mít stejně vysoký výkon, jako dvě plnohodnotné grafiky ve SLI (viz. testy 7950X2 versus 2x 7900GTX). Proto jsem od naměřeného skóre ještě odečetl několik procent výkonu - který "spolkne" režie vnitřního SLI. V žádném případě neberte naše výsledky "9800GX2" jako skutečné, jde pouze o zajímavost a simulaci - nic víc, na reálný výkon si ještě budeme muset měsíc počkat.

Nástin výkonu nové \

Skutečná GeForce 9800GX2 
Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.
345 čtenářů navrhlo autorovi prémii: 151.7Kč Prémie tohoto článku jsou již uzavřené, děkujeme za váš zájem.
Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie.