Hlavní stránka Hardware Grafické karty Velký srovnávací test: 12 pasivně chlazených grafik v 10 testech
Velký srovnávací test: 12 pasivně chlazených grafik v 10 testech
autor: Tomáš Šulc , publikováno 16.8.2007
Velký srovnávací test: 12 pasivně chlazených grafik v 10 testech

Po delší době jsme pro vás připravili test grafických karet. A ne ledajaký. Podíváme se na téměř celý lowend a střední třídu v ceně do 5 000Kč vč. DPH. Všechny testované karty mají navíc jednu zvláštnost. Jsou chlazené pouze pomocí různých heatpipe a heatsink chladičů.


Proč zrovna srovnávací test grafických karet

Velký srovnávací test: 12 pasivně chlazených grafik v 10 testech
Pohled na krabice všech testovaných karet (pro zvětšení klikněte)

Různých grafických karet je na trhu požehnaně a často se setkáváme s dotazy, zda je lepší karta X nebo karta Y. Abychom Vám usnadnili výběr a nemuseli jste procházet dlouhé thready na našem fóru, rozhodli jsme se pro vás otestovat téměř celý lowend a střední třídu grafických karet s čipy ATI/AMD a nVidia od výrobců Asus, Gigabyte, MSI, Leadtek a další.

Pasivní chlazení letí

Velký srovnávací test: 12 pasivně chlazených grafik v 10 testech
nVidia GeForce 5900 Ultra - "hlučný žrout"

Tiché počítače jsou dnes v módě. Abyste měli co nejtišší počítač, je nutné mít v něm co nejméně ventilátorů a pouze velké, pomalu se otáčející. Ventilátory na grafických kartách tyto požadavky na dlouhodobý tichý provoz splňují málokdy (vzpomeňte si například na referenční chladič nVidia GeForce FX5800 nebo současnou ATI Radeon HD2900XT), proto výrobci stále častěji volí vlastní řešení chlazení, nejčastěji v podobě velkých, pasivních chladičů.

Velký srovnávací test: 12 pasivně chlazených grafik v 10 testech
Boxovaný chladič AMD - heatsink ofukovaný ventilátorem

U lowendových karet je to často pouze samotný malý heatsink (co přesně slovo heatsink znamená si vysvětlíme za chvíli), u výkonnějších karet to většinou bývá několik heatsinků vzájemně propojených trubicemi heatpipe (také za moment vysvětlím).

Dnešní grafické karty však mají příkon v řádech desítek Wattů a někde se to musí projevit. Logicky je to ve vyprodukovaném teplu. U grafických karet s větráčkem je o odvod tepla relativně dobře postaráno díky ofukování jádra, přesněji heatsinku, který jej kryje. Jak je to s kartami bez větráčku? Je odvod tepla dostatečný? Je nutný kvalitní průtok vzduchu v case? Na tyto a další otázky si odpovíme v poslední, závěrečné kapitole.

Vysvětlení některých pojmů

Heatsink

Velký srovnávací test: 12 pasivně chlazených grafik v 10 testech
heatsink - zde jako chladič čipsetu základní desky

Heatsink (česky rozváděč tepla) je de facto samotný chladič. Je vyroben z dobře tepelně vodivého materiálu (většinou měď, hliník, či jiný kov) a je proveden tak, aby měl co největší plochu. Je na něm tedy mnoho žeber či otvorů, přičemž jednotlivá žebra jsou velmi tenká. Funguje velmi jednoduše. Odvádí teplo například od čipu na grafické kartě a rovnoměrně se celý zahřívá. Mezi jednotlivými žebry je vzduch a podle jednoho ze zákonů termodynamiky se teploty snaží vyrovnat. Vzduch se tedy zahřívá a heatsink ochlazuje. Teplý vzduch začne v case proudit a k heatsinku se tak stále dostává další a další ještě neohřátý vzduch, kterému chladič může teplo předat.

Heatpipe

Velký srovnávací test: 12 pasivně chlazených grafik v 10 testech
trubice heatpipe umožňují rychlý přenos tepla z místa na místo

Heatpipe (česky tepelná trubice) slouží pouze pro rychlý a kvalitní přenos tepla z místa na místo. Používá se pro zlepšení odvodu tepla po celém heatsinku a pro možnost umístění celého heatsinku mimo chlazený čip (viz foto).

Velký srovnávací test: 12 pasivně chlazených grafik v 10 testech
schéma heatpipe trubičky

Heatpipe je dutá, kovová (nejčastěji měděná, někdy také ocelová) trubice trubice z části naplněná kapalnou látkou. Zbytek trubice je zaplněn výpary této látky. V chladičích v PC je to alkohol, protože má velmi nízkou teplotu varu. Jeden konec trubice je umístěn na chlazený čip, na druhém konci se nachází heatsink.

Pokud se začne čip zahřívat, zahřívá se i jeden konec heatpipe a společně s tím i alkohol uvnitř. Kapalina se začne zahřívat a vypařovat. Začíná růst tlak. Horké páry alkoholu se dají do pohybu až doputují na druhý konec trubice s heatsinkem, který je oproti prvnímu konci na čipu velmi chladný. Zde se páry ochladí, zkondenzují na stěnách trubice a opět stečou dolů na druhý konec a celý děj se opakuje.

Velký srovnávací test: 12 pasivně chlazených grafik v 10 testech
HIS X1650XT - v ATX skříni je čip nad chladičem

Co ale dělat, pokud je zdroj tepla nad chladičem (jako to je například u většiny testovaných grafických karet), aby alkohol nestekl k chladiči a nezůstal tam? Zde se používá dalšího fyzikálního jevu zvaného vzlínání. Vnitřní stěny heatpipe v tomto případě nejsou hladké, ale je na nich velice jemný vzorek, takže ochlazený alkohol opět stoupá vzhůru směrem k chlazenému čipu.

Trubice heatpipe jsou při přenosu tepla velice účinné, rozdíl teplot mezi jednotlivými konci je pouze několik málo °C. 
Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.
367 čtenářů navrhlo autorovi prémii: 161.9Kč Prémie tohoto článku jsou již uzavřené, děkujeme za váš zájem.
Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie.