XFX RX 5700 DD Ultra 8G: solidní chladič za super cenu |
autor: Adam Vágner , publikováno 29.10.2019 |
Před testem GeForce GTX 1660 Super se ještě podíváme na levný Radeon RX 5700 od XFX. Jeho rozměry vás překvapí, na to, že jde o jeden z nejlevnějších nereferenčních modelů RX 5700, je to dost velká karta. Díky výsokým taktům kombinovaným s nízkou cenou nabízí i výborný poměr cena/výkon.
Radeony RX 5700 jsme si před pár měsíci představili v článku Radeony RX 5700 a 5700 XT a Radeon DNA detailněji. Na tomto místě už jen zopakuji, že jsou postavené na nové architektuře Navi a nových 7nm čipech, které poprvé u karet AMD doplňuje i nová generace pamětí GDDR6 s efektivním taktem 14 GHz.
Radeony 5700 a 5700 XT jsou přímým konkurentem pro GeForce RTX 2060 a 2070 a jejich nových inkarnací v podobě RTX 2060 Super a RTX 2070 Super. I samotné AMD je staví proti svým předchozím top modelům RX Vega 64 a RX Vega 56. Právě starší Vegy nové Radeony RX 5700 nahradily. Nejvýkonnějším Radeonem zůstává i nadále oficiánlě Radeon VII, který už ale v našich obchodech nekoupíte.
Karty mají ve specifikacích troje takty base clock, game clock a boost clock. AMD k nim uvádí následující:
- Base clock (základní takt) typické minimální takty u typické součástky běžící za standardních teplotních a elektrických podmínek, pokud na něm běží extrémní syntentická zátěž jako power virus (Furmark)
- Game clock (herní takty) minimální očekávaný takt GPU při provozování herních aplikací na typické součástce při standardních teplotních a elektrických podmínek. Game clock není garantovaný nebo nastavený pro GPU ve VBIOSu, jde jenom o vodítko pro hráče, jaké takty by měli očekávat při typické herní zátěži
- Boost clock (takty s boost) maximální očekávaný takt GPU při nižší zátěži za příznivých tepelných a elektrických podmínek u typické součástky. Odlišnost jednotlivých kusů čipů určuje průběh křivky napětí/frekvence, což má vliv na maximální dosažitelnou frekvenci boost v závislosti na kusu (tzn. některé kusy mohou překročit stanovenou frekvenci). Takt s boost není ve VBIOSu GPU nastavený a není ani garantovaný.
Za standardních podmínek by měly karty mít ve hrách takty na nebo nad hodnotou game clock. Některé referenční karty mohou překročit i takt s boost, protože karty nemají nastavený limit pro maximální takt.
XFX RX 5700 DD Ultra 8G: parametry karty
Testovaná karta od XFX je továrně přetaktovaná, základní takt je navýšený ze 1465 na 1565 MHz, herní takt je navýšený z 1625 na 1720 MHz a horní hranice boost z 1725 na 1750 MHz.
Karta má dva BIOSy, které se přepínají DIP switchem nalevo od konektorů přídavného napájení. Na fotce je přepínač ve standardní poloze blíže ke konektorům.
U obou BIOSů jsou stejné takty i limit spotřeby, první jsou screenshoty z primárního:
a druhé ze sekundárního BIOSu.
A ještě detailnější info k oběma biosům, vlevo je primární, vpravo sekundární
V příslušenství jsou dvě napájecí redukce, první ze dvou čtyřpinových diskových molexů na šestipin, druhá ze dvou šestipinových PCIe power na jeden osmipin. A pak už jen stručná instalační příručka a letáček s upozorněním, že ovladače si máte stáhnout z internetu.