Hlavní stránka Hardware Grafické karty Přetaktování levné „netaktovatelné“ GTX 1660 Ti od MSI
Přetaktování levné „netaktovatelné“ GTX 1660 Ti od MSI
autor: Adam Vágner , publikováno 29.3.2019
Přetaktování levné „netaktovatelné“ GTX 1660 Ti od MSI

Stále častěji se u levných modelů GeForce setkáváme s tím, že u nich výrobci omezují možnosti taktování. Na GTX 1660 Ti Ventus XS se podíváme, co se s tím dá nebo nedá dělat a nakolik vás to bude omezovat. V nepřehledných grafech si ukážeme, co s kartou udělá taktování, undervolting a jaký vliv na výkon mají takty pamětí nebo teploty.


Protože si umím představit, že právě levné GTX 1660 Ti budou v následující sezóně patřit k nejprodávanějším a nejoblíbenějším herním kartám, měl jsem v plánu vyrobit podrobnějšího průvodce přetaktováním, podtaktováním a vůbec laděním těchto levných „netaktovatelných“ karet. Netaktovatelných v uvozovkách proto, že taktovat jdou, ale oproti kartám, které vám umožní zvednout power limit třeba o 20 procent a více si vyhrát se zvyšováním taktů a napětí, máte mnohem omezenější možnosti.

Moderní řízení taktů karet už je ale poměrně komplexní věc. Jak jsem stále hlouběji „zabrušoval“ do různých kombinací nastavení a blížil se čas, kdy si měl kurýr vyzvednout kartu, snahu vytvořit kompletního průvodce taktováním jsem vzdal a snažil jsem se hlavně vyzkoušet, jak které nastavení ovlivní takty, výkon, spotřebu a další vlastnosti karty a kam se dá dostat.

Dnes to teda nebude návod pro přetaktování pro začátečníky, ale spíš sbírka postřehů pro středně pokročilé, kteří už něco málo na kartách s GPU Boost nataktovali.

Jenom v rychlosti připomenu, že GPU Boost je technologie pro automatické taktování karet, která v novějších generacích řídí primárně dvojicí limitů – limitem příkonu a limitem teplot. Zatímco limit teplot berou výrobci většinou jako hodnotu, na níž se nesmějí dostat a snaží se od ní držet co nejdále i za cenu vyšší hlučnosti karet, možností, které nabízí nastavení limitu příkonu, naopak široce využívají. Jen přes něj totiž ovlivňují pracovní takty karty a možnosti dalšího přetaktování.

Právě nedávno testovaná karta od MSI je z těch levnějších modelů, kde nám výrobce nenechal moc prostoru.

MSI GTX 1660 Ti Ventus XS OC

Přetaktování levné „netaktovatelné“ GTX 1660 Ti od MSI

Z hlediska možností taktování má tato karta navzdory dovětku OC v označeníjednu brutální nevýhodu – power limit je nastavený jen na standardních 120 W a co hůř, nejde navýšit ani o procento. Absolutně uškrcená karta.

Přetaktování levné „netaktovatelné“ GTX 1660 Ti od MSI 
Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.
30 čtenářů navrhlo autorovi prémii: 11.8Kč Prémie tohoto článku jsou již uzavřené, děkujeme za váš zájem.
Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie.