Hlavní stránka Hardware Grafické karty Gigabyte Radeon R9 285 v testu: Konečně i nový mainstream
Gigabyte Radeon R9 285 v testu: Konečně i nový mainstream
autor: Adam Vágner , publikováno 2.9.2014
Gigabyte Radeon R9 285 v testu: Konečně i nový mainstream

Po uvedení GPU Hawaii, nové generace čípů pro highend, jsme se konečně nového jádra a nových funkcí dočkali i v segmentu, který je pro hráče nejatraktivnější – ve střední třídě. Pokud se vám líbí nová generace PowerTune nebo TrueAudio z Radeonů R9 290 a 290X, budete z nové R9 285 nadšení. Další vlastnosti už potěší méně.


Nový grafický čip Tonga je stejně jako všechny grafiky uvedené v posledních létech vyráběný 28nm procesem. Parametry grafického čipu jsou už nějaký čas známé, takže spíše pro připomenutí následující tabulka:

Gigabyte Radeon R9 285 v testu: Konečně i nový mainstream

Odborníci přes papírové výkony karet na základě výše uvedených specifikací hádali, že kvůli drastické redukci šířky paměťové sběrnice ze 384 na 256 bitů při zachování ostatních parametrů půjde drasticky dolů i výkon karet. Jak už to tak bývá, výrobce čipu všechny opět převezl a pro Tongu si připravil optimalizaci, díky níž v praxi ani tak nezao stává.

Zbrusu nový grafický čip má jinak podobné parametry, jako naše stará známá R9 280. Z toho, co se objevilo v souvislosti s profi kartami postavenými na stejném GPU ale zůstává ve vzduchu viset otázka, zda, kdy a v jaké podobě se dočkáme obdoby R9 280X se 2048 aktivními stream procesory.

Paměťový subsystém nově využívá bezztrátovou kompresi Delta Color Compression. Žádné podrobnější informace se nám z AMD vypáčit nepovedlo, uvidíme, jestli zahraniční redakce měly více štěstí. Z toho, co se zatím povídá, by v principu mělo jít o to, že se do paměti neukládají plnohodnotné informace o barvě každého bodu, ale existuje vždy jeden výchozí bod a následující body jsou uložené jen jako odchylky (změny) oproti předchozí barvě – odtud delta v názvu.

Jádro využívá poslední generaci architektury Graphics Core Next, kterou známe z Radeonů R9 290X a 290 s GPU Hawaii. Přibyly ale i další technologie. AMD zmiňuje v prezentaci vyšší teselační výkon (předpokládá intenzivnější využívání teselace v budoucích hrách), dále v prezentaci zmínilo vylepšený scaler a Vylepšení doznal i čip UVD – zvládá plnou hardwarovou akceleraci formátu H.264 v rozlišení 4K.

Čip podporuje poslední generaci PowerTune, která při řízení taktů zohledňuje i teplotu GPU (svou nepříliš vydařenou premiéru měla u Radeonů R9 290X a 290). S PowerTune souvisí i spotřeba – referenční R9 285 má mít typickou spotřebu 190 W, zatímco u R9 280 je obvykle uváděná hodnota 225 W (či 225 W a více).

Jak je to doopravdy, uvidíme po zkušenostech s více modely. AMD totiž tentokrát do recenzí nerozesílalo referenční karty, ale recenzenti dostali rovnou produkční kusy od výrobců grafik. A protože ty bývají většinou přetaktované a s upraveným (zvýšeným) limitem pro PowerTune, může být spotřeba o dost vyšší.

K nám jako první dorazila karta od Gigabyte a včera ještě dva modely od Sapphire, na ty se podíváme už za pár dní.

Gigabyte Radeon R9 285 v testu: Konečně i nový mainstream

  
Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.
36 čtenářů navrhlo autorovi prémii: 16.4Kč Prémie tohoto článku jsou již uzavřené, děkujeme za váš zájem.
Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie.