Hlavní stránka Hardware Grafické karty Gigabyte GTX 780 GHz a GTX 780 Ti — výkonné a tiché
Gigabyte GTX 780 GHz a GTX 780 Ti — výkonné a tiché
autor: Tomáš Šulc , publikováno 3.2.2014
Gigabyte GTX 780 GHz a GTX 780 Ti — výkonné a tiché

Referenční GeForce GTX 780 (Ti) a Radeony R9 290(X) jsou sice výkonné, ale ne tiché. Naštěstí se trh dostávají alternativní verze karet. Přinášíme vám test dvou z nich — GeForce GTX 780 GHz Edition a GTX 780 Ti OC od Gigabyte. Obě karty jsou osazené chladičem WindForce 3X, který dokáže tiše odvést až 450 W odpadního tepla...


Gigabyte GTX 780 GHz a GTX 780 Ti — výkonné a tiché
referenční AMD Radeony R9 290 a 290X jsou v zátěži vše, jen ne příjemně tiché

Oba hlavní výrobci grafických karet AMD i nVidia v minulém roce shodně vydali nové highendové modely. Obě karty jsou postavené na velkých jádrech, které mají šest až sedm miliard tranzistorů a na poměry integrovaných obvodů ohromnou plochu 400–500 čtverečních milimetrů. Ruku v ruce s těmito parametry jde i spotřeba elektřiny. Jednoznačně hůř na tom jsou Radeony R9 290 a 290X, jejichž spotřeba je na poměry karet s jedním GPU enormní. Referenční chladič od AMD je sice karty schopný uchladit, jeho hlučnost je ale velmi vysoká a vše je (především u Radeonu R9 290X v režimu Quiet) vykoupeno nutností snižovat frekvence. Provozní vlastnosti těchto karet jsou tak špatné, že je někteří dokonce srovnávají s v tomto ohledu nechvalně proslulým Radeonem HD 2900 XT nebo GeForce GTX 480.

Gigabyte GTX 780 GHz a GTX 780 Ti — výkonné a tiché
výměna chladiče grafické karty za jiný sice není obtížná, přesto se jí řada uživatelů z nejrůznějších důvodů vyhýbá

Konkurenční GeForce GTX 780, 780 Ti a Titan mají ve srovnání se zmíněnými Radeony spotřebu o něco nižší a také jejich chladič je při dlouhodobém plném vytížení podstatně tišší. Vyloženě tiché však také nejsou, což řadě zákazníků schopných za svůj počítač utratit několik desítek tisíc korun vadí. Řešením může být investice do vodního chlazení, které je schopné tiše uchladit téměř libovolný odpadní výkon. Ne každému se do něj ale chce investovat a „vodník“ má také řadu nevýhod. Stejně tak ne každý zvládne či se mu chce do dodatečné výměny chladiče například za Arctic Accelero Xtreme III.

Gigabyte GTX 780 GHz a GTX 780 Ti — výkonné a tiché
GeForce GTX 780 (Ti) a Radeony R9 290(X) s alternativními chladiči se konečně dostávají na trh

Nejsnadnějším řešením tohoto „problému“ obvykle bývá koupě karty, která má již nějaký tichý alternativní chladič namontován z výroby. Jenže zatímco u většiny grafických karet se takové verze na trhu objeví zpravidla hned při vydání či nejpozději se zpožděním několika týdnů, GeForce GTX 780 Ti i Radeony R9 290(X) se dlouho prodávaly pouze v referenčních provedeních. Situace se pomalu začala měnit až ke konci minulého roku, kdy se na trh dostaly první alternativní karty. V dnešním článku se zaměříme na GeForce GTX 780 a GTX 780 Ti s alternativním chladičem WindForce 3X od Gigabyte. V blízké budoucnosti (možná už v příštím týdnu) vám pak přineseme test Radeonů R9 290(X) v alternativním provedení od Asusu, Sapphire a Gigabyte. 
Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.
27 čtenářů navrhlo autorovi prémii: 7.1Kč Prémie tohoto článku jsou již uzavřené, děkujeme za váš zájem.
Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie.