Hlavní stránka Hardware Grafické karty Asus EAH6870 DirectCU: řešení bez kompromisů
Asus EAH6870 DirectCU: řešení bez kompromisů
autor: Jakub Carda , publikováno 15.2.2011
Asus EAH6870 DirectCU: řešení bez kompromisů

Dnes jsme si pro vás připravili test poměrně zajímavého Radeonu HD 6870. Tentokrát je od společnosti Asus, která mu dala do vínku pěkný design a chlazení DirectCU. EAH6870 je vylepšený model s plně nereferenčním PCB, lehoulince zvýšeným taktem a tichým chlazení se speciální konstrukcí. Jak dopadla v testu a jak obstála proti konkurenci?


Všichni výrobci grafických karet jsou známí svými vylepšenými modely s nereferenčním, tedy vlastním návrhem tištěného spoje, či výkonnějším a tišším chlazením. V poslední době je trh zaplaven obrovským množstvím těchto super modelů, a tak se dnes spolu podíváme na zoubek alespoň jedné z nich.

Referenční chlazení karet AMD je v poslední době na dobré úrovni, už se dávno nejedná o běsnící vysavače. Každopádně o zcela tichém chodu i při zatížení, současně bez zbytečně vysokých teplot, se rozhodně mluvit nedá. Na nějaké to přetaktování bez nastavení ventilátoru na vyšší otáčky můžeme rovnou zapomenout.

Asus EAH6870 DirectCU: řešení bez kompromisů

Asus EAH6870 DirectCU

Díky tomu mnoho uživatelů jistě ocení dnes testovaný Asus Radeon HD 6870 DirectCU. Ten je osazen speciálním tichým chladičem, na nějž se podíváme podrobněji dále. Mimo to je také vybaven nereferenčním PCB s napájením, jenž dovoluje zvýšit napájecí napětí jádra jednoduše přes utilitu Asus SmartDoctor a znatelně zvýšit možnosti přetaktování.

Asus EAH6870 DirectCU: řešení bez kompromisů

Referenční AMD Radeon HD 6870

Když byla poprvé představena tato šestá řada grafických karet od společnosti AMD, šlo trochu o nepochopitelný krok ze strany této společnosti. Radeon HD 6870 je totiž oproti všem předchozím modelům, (HD 5870, HD 4870 a HD 3870) mainstreamovou grafickou kartou. Nejvýkonnějším modelem této řady je až karta HD 6970. Na otázku co přesně k tomuto označení AMD vedlo, je mnoho odpovědí. Ovšem s úplným vyloučením značky ATI došlo také ke vzniku nového značení karet. A je třeba na to brát ohled, neboť starší karty páté řady jsou výkonnější i když to ze značení nevypadá HD 5870 > HD 6870 stejně tak HD 5850 > HD 6850, za tuto číselně vyšší řadu tedy rozhodně neměňte. Z hlediska trhu šlo totiž o nahrazení předchozí generace karet HD 5830 (HD 6850) a HD 5850 (HD 6870), nic víc. 
Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.
29 čtenářů navrhlo autorovi prémii: 13.7Kč Prémie tohoto článku jsou již uzavřené, děkujeme za váš zájem.
Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie.