Hlavní stránka Hardware Grafické karty Nvidia GeForce GTX 570 - Vysoký výkon za solidní cenu
Nvidia GeForce GTX 570 - Vysoký výkon za solidní cenu
autor: Z. Obermaier , publikováno 7.12.2010
Nvidia GeForce GTX 570 - Vysoký výkon za solidní cenu

Dnešním dnem uvádí společnost Nvidia na trh druhou grafickou kartu ze série GeForce 500. Mnozí ji označují za mnohem zajímavější volbu než je ultra High-endová GeForce GTX 580. Nabízí vysoký výkon, hodně slušnou spotřebu a také zajímavou cenu pod úrovní dnešní GeForce GTX 480. Co nová GeForce nabízí a umíse dozvíte v dnešním testu.


Nvidia GeForce GTX 570 - Vysoký výkon za solidní cenu

Ještě před měsícem si všichni mysleli, že Nvidia není schopná letos svou nabídku grafických karet obměnit. Očekával se nástup Radeonů HD 6000 a pozornost byla upřená k AMD. V tu chvíli, jako blesk z čistého nebe, Nvidia uvedla GeForce GTX 580. Tišší a výkonnějšího nástupce GeForce GTX 480 s +/- 20 procent vyšším výkonem. I když je spotřeba oficiálně nižší, někdy je tomu i naopak. V průměru je ale přeci jenom GeForce GTX 580 o kousek úspornější než byla GeForce GTX 480. Kromě nárůstu výkonu, je hlavní devizou této karty, zejména nové chlazení a jeho přijatelná hlučnost i v zátěži. V recenzi GeForce GTX 580 jsem se nakonec shodli, že to je právě ta GeForce jež jsem očekávali před necelým rokem, když první karty architektury Fermi přišly na trh.

Nebudeme si zastírat, že GeForce GTX 580 není nějakou revolucí, jde spíše o velmi pomalou evoluci. Jádro GF110 je opravdu vybroušenou GF100 k dokonalosti, kdy byly odstraněny zásadní nedostatky jádra předchozího. Díky změně tranzistorů, zredukování jejich počtu ale lze GF110 považovat za nové jádro, i když by se klidně mohlo jmenovat GF100B jak se nyní nese mylně internetem. Zákazníka ale většinou nezajímá, jak se jmenuje jádro v jeho kartě, ale jde mu hlavně o výkon a další vlastnosti karty. Nvidia klidně mohla jádro nazvat GF200 a bylo by to jedno, název jádra není důležitý, stejně jako debata právě o tomto názvu.

Nvidia GeForce GTX 570 - Vysoký výkon za solidní cenu

Druhou kartou postavenou na jádru GF110 je dnes uváděná GeForce GTX 570. Nvidia tentokráte zvolila jinou taktiku než u prvních karet GeForce 400 a vydala se s nižším modelem spíše cestou GeForce 200. Jak jistě víte, karty GeForce GTX 470 a 480 měly každá jiné PCB a chladič, což samo o sobě produkci a vývoj prodraží. Naopak GeForce 200 (GTX 260, 275, 285) byly všechny postavené na jednom PCB s malými změnami. Touto cestou se nyní vydala Nvidia u GeForce GTX 570. PCB, chladič a vzhled karty je totiž shodný s modelem GeForce GTX 580. Ano, karty od sebe na pohled nerozeznáte.

To je dobrý krok z pohledu úspory za vývoj a výrobu dvou různých variant chlazení a PCB, na druhou stranu jde o dražší mnoha-vrstvé PCB s dražší napájecí kaskádou a součástkami. Zřejmě se to ale vyplatí víc než vyrábět dvě různé verze karet. GeForce GTX 570 je tedy naprosto stejná jako GeForce GTX 580, chybí jen paměťové moduly, fáze napájení a GPU má deaktivován jeden blok. Prohlídku karty a detailů sice neošidíme, bude vám ale připadat povědomá. Až na detaily jste stejné fotografie viděli už u testu GeForce GTX 580. 
Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.
79 čtenářů navrhlo autorovi prémii: 33.1Kč Prémie tohoto článku jsou již uzavřené, děkujeme za váš zájem.
Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie.