Hlavní stránka Hardware Grafické karty MSI GeForce GTX 470 Twin Frozr II - Dokonalá "470-ka"
MSI GeForce GTX 470 Twin Frozr II - Dokonalá "470-ka"
autor: Z. Obermaier , publikováno 29.11.2010
MSI GeForce GTX 470 Twin Frozr II - Dokonalá

I když je nástupce GeForce GTX 470 už doslova za dveřmi, mnohem levnější GeForce GTX 470 má zákazníkům stále co nabídnout. Proti referenční verzi nabízí nižší teploty, spotřebu a hlavně absolutně tichý chladič. Také cena je příjemná. Jednoznačně jde o jednu z nejzajímavějších nabídek těchto vánoc z poměru ceny a výkonu.


MSI GeForce GTX 470 Twin Frozr II - Dokonalá \

Původně jsem chtěl kapitolu GeForce 400 uzavřít testem nadupané GeForce GTX 480 Lightning od MSI, jež je exklusivním produktem hodným udělat tečku za minulou generací grafik GeForce. Nakonec jsem ale změnil názor a to z několika důvodů. První je krapet realističtější pohled na věc, kdy velká většina zákazníků nekupuje právě uvedené novinky, ale mnohdy raději sáhnou po zlevněných produktech odcházející generace. Tedy si myslím, že GeForce GTX 460 a GTX 470 budou ještě nějaký čas v zájmu mnoha z vás při výběru nové karty.

Druhou skutečností byl fakt, že se na našem fóru ozývají hlasy, že novější verze GeForce GTX 470 jsou výrazně úspornější a chladnější než první modely jež známe z recenzí. Někteří uživatelé tam rozvíjejí bujné fantazie, že do těchto karet Nvidia osazuje v podstatě už jádra GF110 (známe z řady GeForce 500). Je to ale hloupost, ukážeme si to za chvilku. Třetím impulsem pro zhotovení této recenze byl fakt, že díky opravdu pěkné ceně této karty, se na ní na fóru i po emailu ptá celkem dost lidí. Zabijeme tedy několik much jednou ranou, otestujeme opravdu podařenou kartu od MSI, prozkoumáme záhadu kolem lepších a úspornějších jader GF100 a ještě jistě uděláme radost našim čtenářům, kteří se na tuto kartu ptají.

Nejdříve se tedy podívejme na onu záhadu s jádry GF100, jež mají o řád nižší teploty a spotřebu než první revize osazené ve starších kartách. Už v polovině října (dávno před recenzemi Radeonů HD 6800) mi Nvidia poslala tuto kartu, která se mi dva měsíce válí doma zbytečně. Výrobce mi ji posílal s informací, že nové revize jader GF100 jsou úspornější a méně topí, ať si tedy kartu zkusím a upravím v následujících recenzích spotřebu naměřenou s prapůvodními testovacími samply. Já ale neměl na testování čas, testuji tedy až dnes. Podívejme se na některá jádra GF100 a povězme si o nich ..

MSI GeForce GTX 470 Twin Frozr II - Dokonalá \ MSI GeForce GTX 470 Twin Frozr II - Dokonalá \

Nalevo je jedno z prvních GF100 vůbec, bylo vyrobeno druhý týden v únoru 2010, tedy měsíc před recenzemi a uvedením GeForce GTX 470 (26.3.2010). Jádro z dnes testované karty bylo vyrobené na konci března (téměř o dva měsíce později) roku 2010. Je tedy aktuálně staré osm měsíců, tedy nebylo vyrobené teď někdy. A přesto je úspornější a chladnější. Pro zajímavost uvádím, že verze GF100 (GF100-030-A3) jež se objevila na kartách GeForce GTX 465 pocházela také z března 2010. Jádro GF104 na GeForce GTX 460 má v rodném listě datum druhý týden v červnu, tedy opět měsíc před recenzemi. Stejně je tomu u jádra GF110 (GeForce GTX 580), datum na chladiči indikuje u prvních z nich poslední týden září - tedy opět měsíc před uvedením na trh.

Teorie, že se do novějších verzí GeForce GTX 470 a 480 dává přeznačené jádro GF110, je tedy absolutně mylná. Jde o řadu měsíců stará jádra GF100, jež s vyladěnější výrobou umožňují provoz na nižším napětí, což znamená nižší teploty a spotřebu. Není v tom žádná záhada, výroba a kvalita čipů se s jejich výrobou stále zdokonaluje, stejné je to u CPU. První várka původních GPU se zřejmě prodala a nyní tedy výrobci osazují už novější čipy. Většinou jsou ale čipy promíchané a není pravidlem, že poslední modely GeForce GTX 470/480 mají i nejnovější jádra. Například nová karta SOC od Gigabyte nese jádra z března. Perličkou na závěr této kauzy je fakt, že jsem ještě nikdy neviděl jádro GF100 mladší než z června, těmi jsou vybaveny karty MSI Lightning. Od té doby už je Nvidia zřejmě přestala zcela vyrábět a zaměřila se jen na GF104 a později GF110.

Cena

MSI GeForce GTX 470 Twin Frozr II - Dokonalá \

Pořizovací cenu už jsem zmínil. Podívejme se na ni. Tuto konkrétní kartu u nás seženete za 5490 Kč s DPH. Už několikrát jsem je viděl i za cenu 5000 Kč s DPH v různých akcích. Kdo si počká, má možnost skutečně koupit hodně dobře. Konkurenční Radeon HD 6870 od Sapphire lze pořídit kolem částky 5500 Kč s DPH, tedy +/- stejně draho. Radeon HD 5870 stojí stále kolem 8000 Kč s DPH a je pouze o kousek výkonnější než testovaná GeForce GTX 470. V této cenové hladině je tedy celkem těsno, výkon i cena karet je hodně vyrovnaná, záleží už jen na přidané hodnotě a dalších kritériích. Zhodnocení si ale necháme až na závěr, kdy budeme znát spotřebu a teploty testované karty. 
Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.
41 čtenářů navrhlo autorovi prémii: 14.9Kč Prémie tohoto článku jsou již uzavřené, děkujeme za váš zájem.
Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie.