Hlavní stránka Hardware Grafické karty Taktujeme grafické karty na maximum – výsledky 2/2
Taktujeme grafické karty na maximum – výsledky 2/2
autor: Z. Obermaier , publikováno 23.9.2010
Taktujeme grafické karty na maximum – výsledky 2/2

V dnešní části testu přetaktování vám ukážeme nejen všechny herní výsledky, ale také samozřejmě změříme spotřebu. Také se pořádně zaměříme na to, jak jsou na tom karty s výkonem proti sobě po přetaktování, jak škálovaly jednotlivé výsledky vůči základním taktům a nezapomene ani na poměr ceny k výkonu s ohledem na možné taktování.


První díl seriálu o taktování grafických karet najdete zde
Výsledky (díl druhý) potom zde
Doplnění testu o další karty je zde

Taktujeme grafické karty na maximum – výsledky 2/2

Jistě už netrpělivě čekáte, jak náš test dopadne. Rozuzlení je na řadě dnes. Abychom si připomněli všechny důležitá data a nemuseli jste listovat článkem ze včera, zde je tabulka a shrnutí všech podstatných dat:

Taktujeme grafické karty na maximum – výsledky 2/2

Testujeme šestici oblíbených grafických karet, dnes už mohu říci do maximální ceny kolem 9200 Kč s DPH. V testu nenajdete duální Radeon HD 5970, je z jiné cenové ligy a já ho neměl k dispozici, tedy v testu není. Pokud se mi ho podaří sehnat, což mám v plánu pro doměření všech moderních grafik do portfolia nových her, tak updatuji později i tento článek.

Při pohledu do tabulky, je zřejmé, která jádra jsou uměle podtaktována ať už z důvodu snížení spotřeby karty nebo umělého snížení výkonu jako součást pozicování karet na trhu. První obětí je Radeon HD 5850 a jádro Cypress. Toto jádro umí pracovat mnohem rychleji než 725 MHz, což dokazuje vyšší model karty a také maximální přetaktování. Strop jádra Cypress je někde kolem 1 GHz při ještě rozumných napětích při použití vzduchových chladičů. Zde záleží hodně na konkrétním kusu karty. U levnějšího Radeonu HD 5850 se dalo jádro přetaktovat o 36 procent, u Radeonu HD 5870 to bylo jen 14 procent. Paměti si moc říci nedají, u obou karet to bylo zhruba stejně 22-25 procent.

Druhou obětí umělého snížení frekvence jádra, jež umí jít mnohem výš, je GeForce GTX 460. Prvotní frekvence 675 MHz pro jádro GF104 jsou hodně konzervativní, ovšem výrobce věděl proč je nastavil takhle nízko. Zde končí většinou přetaktování někde kolem 900 MHz, poté už je nutné zvýšit napětí nad limit v BIOSu karty. I tak jde o pěkný výsledek, kdy se přetaktování GPU pohybuje u obou modelů mezi 30-33 procenty. Ani paměti se zde nedají zahanbit a dosahují nárůstu frekvence od 20-22 procent. Pokud srovnáme procentuální nárůst frekvencí, jsou na tom GeForce GTX 460 +/- stejně jako Radeon HD 5850.

Překvapením byla v tomto případě i GeForce GTX 470, kde výrobce musel snížit finální takty kvůli spotřebě. Jádro GF100 má ale své limity podstatně dále. Přetaktování GPU bylo stejně dobré jako u Radeonu HD 5850 nebo GeForce GTX 460 - 33 procent. I když šly paměti taktovat hůře, stále to není žádná tragédie. Navýšení taktů o 19 procent je slušné.

Tradiční nejhorší přetaktování dosahují nejvyšší modely karet, což se potvrzuje. Základní frekvence jsou vysoké a mnoho prostoru pro další navyšování nebývá. Radeon HD 5870 jsem popohnal o 14 procent na jádru a 22 procent na pamětech, GeForce GTX 480 šla o 20 procent na jádru a o 8 procent na pamětech. Jak si všechny přetaktované karty vedly v testech se podívejme dále .. 
Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.
73 čtenářů navrhlo autorovi prémii: 22.1Kč Prémie tohoto článku jsou již uzavřené, děkujeme za váš zájem.
Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie.