Hlavní stránka Hardware Grafické karty EVGA GTX 460 SC 768 – Přetaktovaná edice v akci
EVGA GTX 460 SC 768 – Přetaktovaná edice v akci
autor: Z. Obermaier , publikováno 23.8.2010
EVGA GTX 460 SC 768 – Přetaktovaná edice v akci

Může se zdát, že o nových grafikách GeForce GTX 460 bylo už napsáno vše, několik dílků do kompletní skládačky ale ještě chybí. Dneska se podíváme na přetaktovanou edici základního modelu s 768 MB paměti, jak si povede vůči referenční kartě. Také vás čeká zcela nová, přepracovaná metodika měření výkonu grafických karet.


EVGA GTX 460 SC 768 – Přetaktovaná edice v akci

O nových kartách GeForce GTX 460 bylo napsáno již mnoho článků a recenzí. Někteří její dopad na trh zlehčují, jiní považují za novodobou GeForce 8800 GT, já osobně si myslím, že zase tak zásadní produkt to není. Jde v podstatě o řešení, jehož výkonovou obdobu (samozřejmě i výkonnější řešení) máme na trhu už téměř rok. To, že se ceny konkurenčních Radeonů HD 5850 znatelně navýšily proti době jejich uvedení, není problém výrobce ale jedna ze zásad tržního principu. Kde je poptávka, ceny rostou, také kurs dolaru a dopady ekonomické recese nesou svůj podíl viny. Konkrétně s Radeonem HD 5850 to ale zase tak žhavé také není, mnozí asi zapomněli, že tuhle kartu dva měsíce od uvedení nešlo vůbec koupit. Ohánět se proto touto kartou a její dostupností je také mírně scestné.

Ať se někomu GeForce GTX 460 líbí nebo nelíbí, jednu věc kartě upřít nelze - prodává se hodně slušně. A jelikož jde o produkt, o který je zájem, tak se z něj musí vytěžit co nejvíce. Prvním článkem ze série většího testu bude dnešní recenze přetaktovaného modelu od EVGA. Bude stát rozdíl 500 Kč za nárůst výkonu a přetaktování vůči základní verzi?

Kromě testu samotné karty vás čeká nejdetailnější rozbor rozdílu výkonu 1 GB a 768 MB verze na českém webu, nikdo jiný totiž výkon tolik nerozpitval ve všech nastaveních, včetně 2560x1600. Tam sice karta přímo nemíří, pro úplnost jej ale také změříme. Myslíte si, že bude rozdíl minimální, nebo se najdou nastavení, kde je menší framebuffer limitem? Jak to je, se dozvíte za chvilku. V dalším článku se podíváme na dvojici GeForce GTX 460 1 GB ve SLI, jež se zdá být skutečným drtičem výkonu. Tohle řešení strčí díky vysokému škálování SLI, do kapsy jak GeForce GTX 480, tak někde dokonce i Radeon HD 5970.

EVGA GTX 460 SC 768 – Přetaktovaná edice v akci

Posledním, třetím článkem vztahujícím se ke GeForce GTX 460 bude velký test pro kutily a hračičky s názvem "vyždímejte z grafik maximum". Na obrázku vidíte devět běžnějších grafických karet, od modelu GeForce GTX 460 až po Radeon HD 5870 nebo GeForce GTX 480. Všechny tyhle karty jsem postupně přetaktoval na maximum jejich možností (ovšem se stoprocentní stabilitou) a poté jimi prohnal všechny testovací hry. Měření trvalo několik týdnů, ovšem výsledek stojí za to.

Dožene přetaktovaná GeForce GTX 460 Radeon HD 5870 a o kolik jí uteče přetaktovaný Radeon HD 5850? Test nám dá odpovědi na otázky, zdali se taktovat vyplatí a kolik peněz ušetříme pořízením levnějšího modelu vůči dražší kartě bez přetaktování. Některé výsledky jsou velice zajímavé, a test je plný nečekaných zjištění. Měřit budeme také spotřebu po přetaktování, novinkou je kompletně přepracované portfolio her. Jednu perličku si ale neodpustím už nyní, spotřeba karty GeForce GTX 480 stoupla v zátěži po přetaktování o 180W! Více ale neprozradím, musíte si ještě týden počkat ..

Proč EVGA?

EVGA GTX 460 SC 768 – Přetaktovaná edice v akci

EVGA je v povědomí zákazníků firmou, zapsanou jako výrobce luxusních produktů s větší přidanou hodnotou vůči konkurenci. Není to ani dáno většinou vyšší cenou, ale službami a vlastnostmi které za vyšší cenu dostaneme. Může to být například několik stupňů přetaktovaných edicí (my testujeme SC - SuperClocked), což ale není dnes již nic mimořádného. Zajímavější je spíše zákaznická podpora a nadstandardní péče.

Podívejte se na obrázek krabice karty, pokud ji zaregistrujete máte nárok na desetiletou záruku! Tím ale osobnější přístup výrobce k zákazníkovi nekončí, firma nabízí mnoho dalších zajímavostí - program umožňující si zboží půjčit a až poté třeba i koupit, evropský program slev, kdy za každý zaregistrovaný produkt obdržíte pět dolarů u příštího nákupu, vývoj vlastních utilit na taktování, monitoring a měření stability, možnost do tří měsíců vyměnit zdarma zboží za novější model a další. Běžný je také spíše osobní přístup u reklamací, na firemním fóru a v komunikaci ze zástupci společnosti. Tohle všechno dělá z celkem malé firmy, největšího prodejce luxusního hardware v USA a větší expanze do Evropy se chystá tento rok.

Portfolio firmy se nemůže rovnat gigantům jako je Asus nebo Gigabyte, ti ale právě doplácí na svou obrovskou strukturu a "molochovitost", malý pružný výrobce, který se zákazníkem skutečně komunikuje a kde máte jistotu, že vaši stížnost skutečně někdo čte, vydá za tisíce špatných zkušeností u konkurenčních mega korporací. Právě proto je EVGA tak oblíbenou společností, i když se nad ní velcí hráči jen ušklíbnou, z jejich modelu zákaznické péče se mají hodně co učit.

Modely výrobce

EVGA GTX 460 SC 768 – Přetaktovaná edice v akci

EVGA GTX 460 SC 768 – Přetaktovaná edice v akci

EVGA GTX 460 SC 768 – Přetaktovaná edice v akci

V nabídce má EVGA několik modelů, ovšem tím nám výběr vůbec neulehčil. Aby se v nich čert vyznal, my vám s tím ale pomůžeme. Důležitý je kód karty, ten totiž produkty zásadně odlišuje. Všechny karty s koncovým kóde TR mají záruku jen dva roky, modely s označením AR se dají po registraci reklamovat i za deset let. V Evropě se označení AR mění na ER a omezená záruka ne ET. Českého zákazníka tyto peripetie zajímat nemusí, u nás je dvouletá záruka daná zákonem. Prodloužená záruka se ale může hodit, i když pak musíte kartu poslat přímo výrobci a ten ji vymění.

Pokud pomineme rozdílné doby záruky, nabízí EVGA dva modely GeForce GTX 460 s kapacitou paměti 768 MB. Jeden nese základní frekvence 675 MHz, druhá karta je přetaktovaná na 763 MHz. Právě tu dnes testujeme. Díky updatu BIOSu ale můžete základní model popohnat o pár desítek MHz, o čemž si povíme za chvilku. Nabídka modelů s 1 GB paměti je širší a čítá pět modelů lišící se frekvencemi a hlavně chladičem. Zcela základní model je vybaven vylepšeným chladičem, který vyfukuje teplo ven ze skříně. Proti modelům se stejným chladičem, ale označeným jako EE je ale ochuzen o jeden DVI výstup. To je také jediný rozdíl. Přetaktovaný model s frekvencí 720 MHz pro GPU je ale osazen referenčním chlazením s ventilátorem uprostřed. Nejvyššími modely jsou karty s lepším chladičem a zvýšenými frekvencemi, kombinace vidíte v tabulce. Vlajkovou lodí je pak model EE SC (SuperClocked) s frekvencemi 763 MHz pro jádro a 3800 MHz pro paměti. V česku zatím u našeho distributora najdeme pouze modely s 768 MB paměti, vyšší přijdou časem.

Výkon navíc zadarmo

EVGA GTX 460 SC 768 – Přetaktovaná edice v akci

Další z drobnůstek, které dělají z EVGA zajímavého výrobce pro koupi grafiky je i další krok, který společnost učinila. Tím je uvolnění nových přetaktovaných BIOSů pro všechny grafiky GeForce GTX 460 na základních frekvencích. Možná se to zdá jako maličkost, ovšem který další výrobce tohle udělal? Pomocí BIOSu se vám u nepřetaktovaných modelů navýší frekvence ze základních 675 MHz na 720 MHz. Další změnou je ztišení ventilátoru ze 40-ti na 30 procent a možnost jej manuálně ovládat, což dosud nešlo. Zvýšit výkon karty o kousek nahoru a snížit hlučnost jsou skutečnosti, kvůli níž se nový BIOS jistě vyplatí nainstalovat. 
Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.
62 čtenářů navrhlo autorovi prémii: 27Kč Prémie tohoto článku jsou již uzavřené, děkujeme za váš zájem.
Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie.