Hlavní stránka Hardware Grafické karty Megatest grafických karet — představení modelů s jádry Nvidia
Megatest grafických karet — představení modelů s jádry Nvidia
autor: Tomáš Šulc , publikováno 15.8.2010
Megatest grafických karet — představení modelů s jádry Nvidia

Plánujete kupovat novou grafickou kartu, anebo jen chcete vědět, zda je lepší ATI či NVIDIA? Ať už je to jakkoliv, připravili jsme pro vás velký test, ve kterém jsme se podívali na 23 grafických karet ve hrách od 1280 × 1024 px až po 1920 × 1200 s 8× AA. Chybět nebude ani srovnání se staršími kartami jako GeForce 8800 GT či Radeon HD 4870.


Megatest grafických karet – odkazy na jednotlivé části testu

Představení modelů s jádry Nvidia

Představení modelů s jádrem ATI

Od low-endu po střední třídu

Opravdu jen ten nejlepší hardware

Druhou část článku s představením karet ATI Radeon najdete zde, třetí část s testy lowend a mainstream zde, čtvrtou část s testy mainstream a highend zde.

Megatest grafických karet — představení modelů s jádry Nvidia

Léto je okurkovou sezónou, ve které výrobci moc nového hardwaru nevydávají. AMD má svoji kompletní řadu ATI Radeon HD 5000 na trhu již docela dost měsíců a ohledně nové řady HD 6000 se spekuluje o tom, že se ji dočkáme snad těsně před vánoci s reálnou dostupností v lednu. To NVIDIA je na tom o něco hůř a svoji řadu GeForce GTX 400 stále kompletní nemá. Jako poslední společnost před měsícem uvedla modely GeForce GTX 460 založené na jádře GF104 a na internetu se už dají najít fotky karet s menšími jádry GF106 a GF108. Nicméně přesný termín jejich uvedení je zatím neznámý a pravděpodobně se jich dočkáme až po prázdnínách.

Megatest grafických karet — představení modelů s jádry Nvidia

Díky nižšímu tempu uvádění novinek tak máme konečně o něco více volného času a rozhodli jsme se pro vás připravit megatest grafických karet, který bude jedním z největších článků v historii našeho magazínu. Zaměříme se v něm na všechny dnes nabízené řady grafických karet pro běžné uživatele obou hlavních výrobců. V testu se tedy dočkáte karet ATI Radeon HD 5450 až po HD 5970 a NVIDIA GeForce řad G 210 až po GTX 480, které jsme dle zaměření karty otestovali v rozlišeních 1280 × 1024 px bez vyhlazování hran až po 1920 × 1200 px včetně 8× AA (snad jen rozlišení 2560 × 1600 px se bohužel nedočkáte, protože žádný výrobce neposkytnul 30" panel, toto rozlišení navíc používá jen naprostý zlomek uživatelů).

Megatest grafických karet — představení modelů s jádry Nvidia

Protože mnoho z vás bude číst megatest zejména proto, aby věděli jak výhodně upgradovat svoji starou kartu, rozhodli jsme se do megatestu zařadit také starší karty, které se již neprodávají. Z minulé generace karet jsme tak otestovali ATI Radeon HD 4870 1 GB společně s GeForce GTX 260-216 a zahrnuli jsme do testu také karty o generaci starší, konkrétně legendární GeForce 8800 GT a jejího soupeře ATI Radeon HD 3870. Podle těchto karet by mělo být snadné udělat si obrázek o tom, o kolik si s jakou kartou v daném rozlišení pomůžete.

Megatest grafických karet — představení modelů s jádry Nvidia

Kvůli obrovskému rozsahu jsme se rozhodli náš megatest rozdělit na celkem čtyři části. V prvních dvou částech si postupně představíme všechny testované řady grafických karet a ukážeme si zajímavé modely z těchto řad, v dalších dvou částech megatestu se pak zaměříme na testy lowendových/mainstreamových karet a poté na testy mainstreamových/highendových karet. Nyní už vám jen mohu popřát příjemné čtení a pojďme si představit první testovanou grafickou kartu. 
Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.
105 čtenářů navrhlo autorovi prémii: 49.3Kč Prémie tohoto článku jsou již uzavřené, děkujeme za váš zájem.
Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie.