Hlavní stránka Hardware Grafické karty ATI Radeon HD 5830 — král poměru cena/výkon?
ATI Radeon HD 5830 — král poměru cena/výkon?
autor: Tomáš Šulc , publikováno 25.2.2010
ATI Radeon HD 5830 — král poměru cena/výkon?

Když se podíváte do souhrnných grafů u testů grafik, zjistíte, že výkonnostní rozdíl mezi HD 5770/5850 je 50 %, cenový pak více jak dva tisíce. Dosud tuto mezeru vyplňoval model HD 4890, jehož výroba však skočila. Nastal proto správný čas tuto mezeru zaplnit kartou nové generace. Proto mi prosím dovolte, abych vám představil ATI Radeon HD 5830.


ATI Radeon HD 5830 — král poměru cena/výkon?

Ještě než se podíváme na samotnou novou kartu, AMD by se vám rádo pochlubilo svými úspěchy s novou generací grafických karet. Asi nemusím říkat, že se AMD s Radeony HD 5000 podařil obrovský úspěch. Zatímco nová generace GeForce bude na trhu nejdříve za měsíc, AMD už půl roku prodává některé své nejvýkonnější modely a před pár týdny konečně dokončilo uvedení celé řady od HD 5450 až pod HD 5970, kterou dnes doplní další model.

Nicméně vraťme se k těm úspěchům. AMD tvrdí, že svým partnerům (rozumějte výrobcům grafických karet) již odeslalo úctyhodné dva miliony čipů nové generace. Karty v recenzích po celém světě dostaly více jak stovku ocenění, oznámeno bylo již 11 DirectX 11 her a více než dvojnásobek je ve vývoji, zatímco NVIDIA stále neuvedla jediný DirectX 11 produkt atd. Zkrátka a dobře je AMD v dnešní době na poli grafických karet přinejmenším v oblasti technologií a highendu vůdce.

ATI Radeon HD 5830 — král poměru cena/výkon?

Jak již bylo řečeno, jedním z hlavních taháků Radeonů HD 5000 je DirectX 11, které zatím NVIDIA vůbec nenabízí. AMD jej proto tlačí na všech frontách a v tomto slidu ukazuje, že DirectX 11 je u vývojářů her velmi oblíbený. 60 % her vydaných v tomto roce by mělo podporovat DirectX 11. Jak k tomuto velmi nepravděpodobně znějícímu číslu lidé z AMD dospěli, je mi však záhadou, když ve slidu o jedna výše je psané, že cca 22 DirectX 11 titulů je ve vývoji. Že by letos vyšlo jen cca 40 her?

ATI Radeon HD 5830 — král poměru cena/výkon?

Abychom jen nekritizovali, je nutno dodat, že DirectX 11 má ve hrách v případě dobré implementace velký přínos. Dobrými příklady jsou BattleForge a S.T.A.L.K.E.R. Call of Pripyat jehož recenzi pro vás připravujeme a velmi slušně v tomto ohledu vypadá také nový Battlefield Bad Company 2 a Metro 2033. Naopak jak DirectX 11 hra vypadat nemá se můžete podívat na případě hry Colin McRae DiRT 2.

ATI Radeon HD 5830 — král poměru cena/výkon?

AMD také připomíná, že karty Radeon podporují ATI Stream neboli technologii k provádění GPGU výpočtů. Ačkoliv není Stream ani zdaleka tak úspěšný jako konkurenční CUDA, nějaké aplikace na něm už také běží. Přes Stream se dají akcelerovat aplikace pro úpravu videa od společnosti CyberLink, případně upravovat fotky ve Photoshopu. 
Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.
78 čtenářů navrhlo autorovi prémii: 33.4Kč Prémie tohoto článku jsou již uzavřené, děkujeme za váš zájem.
Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie.