Hlavní stránka Hardware Grafické karty Asus GeForce GTX 285 - Úspornější a výkonnější
Asus GeForce GTX 285 - Úspornější a výkonnější
autor: Z. Obermaier , publikováno 20.1.2009
Asus GeForce GTX 285 - Úspornější a výkonnější

V dnešním testu se podíváme na novou grafickou kartu GeForce vybavenou 55nm jádrem G200. Tento produkt se má stát výkonovým nástupcem karty GeForce GTX 280, po které také převezme označení "nejvýkonnější single karta" na trhu. Jak se projeví vyšší frekvence na výkonu, a jak 55nm jádro na provozních vlastnostech jsme pro vás změřili a výsledky vám přinášíme.


Asus GeForce GTX 285 - Úspornější a výkonnější

Na první GeForce s 55nm jádrem jsme museli čekat dlouho. Po několika odkladech, jsme se ale dočkali v prosinci loňského roku. První oficiálně vydanou kartou nesoucí jádro G200 na 55nm byla GeForce GTX 295. Tato jádra byla kompletně hotova již na podzim, NVIDIA ale čekala na zajímavou příležitost pro jejich uvedení. Událostí hodnou představení 55nm jádra, byla výstava CES 2009, která před pár dny skončila. Zde byla veřejnosti představena duální GeForce GTX 295 a také GeForce GTX 285. Obě karty nesou 55nm jádra, první z nich jsme již testovali a druhá nás čeká dnes. Nesmíme zapomínat ani na 55nm GeForce GTX 260, která se od prosince běžně prodává.

Co přináší 55nm?

V případě NVIDIA a jejího jádra G200B, se kromě zmenšení výrobního procesoru, neudála v jádru žádná změna. Počet Stream procesorů a dalších jednotek GPU zůstal stejný, jádro má tedy na stejné frekvenci naprosto shodný výkon s první 65nm verzí G200. Nejpodstatnější změnou jsou samozřejmě provozní vlastnosti jádra a nižší spotřeba. Jak si ukážeme později, stará GeForce GTX 280 potřebovala k napájení 8-pin a 6-pin s devíti fázovým napájením. Nová karta GeForce GTX 285 si vystačí se dvěma 6-piny, a napájení je zredukováno na šest fází. Samotná nižší spotřeba by ale bylo pro novou kartu málo, je potřeba také vyšší výkon. Toho bylo dosaženo vyššími základními frekvencemi.

Záplava OC modelů

Asus GeForce GTX 285 - Úspornější a výkonnější

Pokud má nové 55nm jádro nižší spotřebu a zahřívání, vkrádá se automaticky myšlenka na lepší přetaktování. Jádro má v tomto směru teoreticky větší rezervu než původní 65nm verze, čehož výrobci chytře využívají. Spolu se základními verzemi, se ihned objevují další OC edice, a není jich málo. Dosud nejrychlejší GeForce GTX 280 byla od EVGA a Asus, obě tikají na frekvenci jádra 670MHz. S grafickou kartou GeForce GTX 285 se tato hranice posouvá nad 700MHz.

Téměř všichni výrobci mají v nabídce model s frekvencí nad touto metou. Nejdále šel Asus a představil skutečně brutálně přetaktovanou verzi, jejíž GPU tiká na extrémních 712MHz. Kompletní frekvence tohoto "monstra" vám řeknu později v článku. Množství přetaktovaných modelů chápu, na trhu je v tomto segmentu trochu "těsno" a výrobci se předhánějí v atraktivnosti svých produktů, aby měli větší šanci prodat. Ona přetaktovaná GeForce GTX 285 z výroby alespoň na 700MHz, má šanci překonat dnešní GeForce GTX 280 velmi výrazně.

Co na to konkurence?

Proti původní GeForce GTX 280 nemá na trhu AMD/ATi v podstatě nic. V některých hrách jí sice na paty šlape podstatně levnější Radeon HD4870 1GB, ale jediným přímým konkurentem je počin společnosti Sapphire s její duálním Radeonem HD4850 X2. Tato karta je ale není oficiálním produktem AMD/ATi a je "soukromým" projektem společnosti Sapphire. V kuloárech se ale nyní hovoří, že AMD/ATi zřejmě svůj firemní model na podobném základu proti GeForce GTX 285 uvede. Karta by se měla objevit do dvou měsíců, a bude postavena na mírně inovovaném jádru RV770. Chtěl jsem do dnešního testu také Radeon HD4850 X2, společnost Sapphire mi ale sdělila, že stávající model je pouze doprodáván a brzy se objeví vylepšená verze, na kterou se vyplatí počkat. Tedy počkáme.

Podle všeho to vypadá tak, že do jara bude vládnou grafickému trhu NVIDIA. Její karty GeForce GTX 285 a 295 budou nejvýkonnější ve své třídě, v březnu/dubnu se ale může situace obrátit. AMD/ATi se nevzdává bez boje, a v tento čas uvede následovníka RV770, možná dokonce na 40nm výrobním procesu (nepůjde ale ještě o RV870). Od něj můžeme očekávat vyšší výkon, který obě karty GeForce jistě překoná, jinak by ani jeho vydání nemělo smysl. Pokud se tak stane, udrží si červení svou nadvládu až do podzimu, kdy se objeví nástupce G200 se zatím pracovním názvem G300. Až do podzimu totiž nic dalšího po GTX 285 v high-endu NVIDIA neplánuje. Osobně si myslím, že až souboj před koncem roku bude skutečně zajímavý, oba výrobci proti sobě postaví své nejnovější jádra s mnoha novinkami, těch má být v G300 i RV870 požehnaně. 
Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.
229 čtenářů navrhlo autorovi prémii: 101.7Kč Prémie tohoto článku jsou již uzavřené, děkujeme za váš zájem.
Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie.