Hlavní stránka Hardware Grafické karty Radeon HD4870 X2 - výkon na Core 2 a i7
Radeon HD4870 X2 - výkon na Core 2 a i7
autor: Z. Obermaier , publikováno 22.12.2008
Radeon HD4870 X2 - výkon na Core 2 a i7

Před nedávnem jsem srovnávali výkon dvou GeForce ve SLI, na platformách Core 2 a Core i7. Dnes se s podobným testem podíváme na konkurenční řešení CrossFire. Jako nejsnadnější cesta k CrossFire se jeví pořízení duálního Radeonu HD4870 X2, proto se předmětem testu stala právě tato grafická karta. Dopadne to stejně nerozhodně, jako se SLI? A nebo získá s výkonnější platformou i Radeon výkon navíc? Odpověď je v tomto článku.


Radeon HD4870 X2 - výkon na Core 2 a i7

Před měsíce jsem vám představili test, ve kterém jsem porovnávali výkon dvou GeForce GTX 280 ve SLI. K testu nás přiměl dříve zveřejněná recenze Core i7 na serveru Guru3D, kde měly obě Multi-GPU řešení významné nárůsty výkonu na nové platformě Intelu. Testovali jsem na čipsetech nForce 790i Ultra a X58 Express. V tomto testu vycházel výkon obou platforem srovnatelný a výkon na Core i7 nebyl nijak vyšší. Závěr předešlého testu byl tedy jasný: "přechod na Core i7 nepřináší žádný praktický nárůst výkonu, a je tedy zcela zbytečný". Také jsme zjistili, že rozdíl výkonu SLI na frekvenci procesoru 3200MHz a 3600MHz, je zanedbatelný a pro dvě GeForce bude bohatě stačit nižší zmíněná frekvence. V tomto případě se NVIDII podařilo ovladače a Multi-GPU řešení skutečně dobře optimalizovat na obou platformách, a stačí jim i procesor na nižším taktu.

Dnes tedy provedeme obdobný test na obou platformách s duálním Radeonem HD4870 X2, který na sobě nese dvě jádra R770 v zapojení CrossFire. Původně jsem si myslel, že by toto srovnání dopadlo stejně jako u GeForce (nebude žádný výrazný rozdíl), ale zjistil jsem při jiném testu opak. Radeon HD4870 X2 je na platformě Core 2 skutečně někde "přiškrcen" a svůj potenciál plně ukáže až na Core i7. V tomto směru tedy prvotní článek na Guru3D opravdu nelhal a my vám přinášíme důkaz. Výsledky jsou zajímavé, ovšem rozdíl je pouze v některých hrách, jak uvidíme dále.

Radeon HD4870 X2 - výkon na Core 2 a i7

Dnešní test budiž také jistou "ochutnávkou" velkého srovnání vlivu výkonu procesoru na výkon grafických karet. Tento test vám slibujeme řadu měsíců, a v lednu se ho konečně dočkáte (čekat na Phenom X4 II se vyplatilo). Budeme porovnávat desítku grafických karet, včetně dvojic ve SLI a CrossFire ve dvaceti nejnovějších hrách a několika základních rozlišeních. Pro testy použijeme dvoujádrové a čtyřjádrové procesory Core2, Core i7 a Phenom X4 II na moderních základních deskách pod Windows Vista. 
Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.
140 čtenářů navrhlo autorovi prémii: 63.6Kč Prémie tohoto článku jsou již uzavřené, děkujeme za váš zájem.
Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie.