Hlavní stránka Hardware Disky /CD /DVD /BR Nástroje pro testy a úpravy DVD/RW mechanik
Nástroje pro testy a úpravy DVD/RW mechanik
autor: Sonoluca , publikováno 10.7.2007
Nástroje pro testy a úpravy DVD/RW mechanik

Není žádným tajemstvím, že v průběhu doby se optické CD / DVD mechaniky proměnily ve zcela svébytné specializované "počítače v počítači" - výměna jejich vnitřního firmware většinu z Vás určitě nepřekvapí. A když už někde máme, byť jednoúčelové, procesory, tak proč s nimi nenavázat spojení? Dnes představené programy komunikují s interními procesory optických mechanik a pokouší se z nich dostat funkce nad rámec běžné normy.


V podstatě by se dalo říci, že tyto specializované programy se dají rozdělit na dva druhy, respektive, že slouží ke dvěma věcem a to:

  • k provedení určitých testů s možností zobrazení výsledku v přehledném grafu,
  • a v tom druhém případě se jedná o přímou změnu vlastností mechaniky, jako je například rychlost, nastavení booktype, regionu, strategie zápisu apod.

Je pochopitelné, že většina běžných uživatelů nemá potřebu zabývat se změnami, které tyto programy nabízí a nikdy je nevyužije, náš článek je proto určen především těm, kteří rádi pronikají do tajů hardware a vypalování a nebojí se zkoušení různých nastavení a získávání nových zkušenosti...

I zde Vás však musíme upozornit na to, že nevhodným nastavením některých interních / servisních parametrů mechanik můžete (byť v krajním případě) svůj HW i poškodit. Pamatujte, že Vše provádíte na svoji vlastní zodpovědnost.

Nástroje pro DVD/RW mechaniky Lite-On

Se jménem společnosti Lite-On se vídáme už pěknou řádku let. Společnost si svou pozici vybudovala zejména získáním velkého množství OEM zakázek. Dlouhou dobu byly ale mechaniky Lite-On považovány za něco podřadného (nevzbuzovaly důvěru). I zde se trend postupem času změnil, od honu na čarodějnice se upustilo a v současnosti patří i v našich končinách k nejoblíbenějším značkám.

Na firemní hardware Lite-On často narazíte i pod značkami (OEM) jiných výrobců mechanik (spolupráce s Sony, dále např. HP nebo TEAC), ale i dalších zařízení (Xbox 360 a další). Lite-On se vždy snažil tlačit vývoj a přicházet s inovacemi.

Lite-On prakticky po celou dobu zůstal věrný procesorům MediaTek (až na Blu-Ray s čipsetem Nexperia, tam je to ale logické), se kterým se za tu dobu sžil, a dalo by se říct, že z nich inženýři, díky dlouhodobým zkušenostem, vytěžili maximum. I tchajwanský gigant je z těch, kteří neutočí pouze cenou, ale nabízejí něco víc (vyšší užitnou hodnotu), ať už je to možnost pokročilých nastavení speciálních dovedností či podpora měření kvality zápisu pomocí výborného programu K-Probe.

K-Probe

K mechanikám Lite-On nástroj K-Probe neodmyslitelně patří. Kromě zřejmě nejznámější dovednosti "měření kvality zapsaných CD/DVD", umí ale i další věci jako: měření rychlosti, změnu BookType*, RPC a další.

*BookType je pole sestávající ze čtyř identifikačních bitů na začátku každého media, jehož hodnota indikuje o jaký typ média se jedná. Pomocí hodnoty BookType lze například indikovat, že se jedná o přepisovatelné medium, což není ve všech případech žádoucí...

Měření kvality zápisu C1/C2/PI/PIF chyb

Stěžejní funkcí je měření kvality zápisu. Díky své spolehlivosti využívá služeb mechanik Lite-On nejeden server (ani my nejsme výjimkou). Výsledky měření se poté porovnávají s předem danými specifikacemi.

Podle specifikace ECMA 267 pro DVD-ROM, 337 pro DVD+R/RW a 338 pro DVD-R/RW, by v osmi po sobě jdoucích ECC blocích počet PI chyb neměl překročit 280 a v jednom ECC bloku počet PIF chyb 4. Z toho plyne, že se jedná o chyby na disku/chyby při čtení, které by do určité hranice neměly přehrávačům činit problémy, jsou to chyby opravitelné a pouze v případě, že se hodnota PIF změní do tzv. POF, tak je ta část disku nečitelná.

Tyto standardy ovšem počítají s tím, že je čtení prováděno rychlostí 1x, což se v praxi s ohledem časovou náročnost nedělá, takže se testuje rychlostí 4x. Proto vzniká prostor k předpokladu, že pokud naměřené hodnoty budou vyšší, půjdou i tak ve většině přehrávačů a mechanik bez větších komplikací přehrát. Jedná se vlastně o jakousi záruku kompatibility.

Nástroje pro testy a úpravy DVD/RW mechanik

K-Probe v akci...

Nástroje pro testy a úpravy DVD/RW mechanik

Tools

Nabídka Tools skrývá možnosti regionálního nastavení...

Nástroje pro testy a úpravy DVD/RW mechanik

... bit setting (booktype)...

Nástroje pro testy a úpravy DVD/RW mechanik

... v nejnovější verzi přibyly ještě ATAPI Command...

Nástroje pro testy a úpravy DVD/RW mechanik

... a SmartBurn

Nástroje pro testy a úpravy DVD/RW mechanik

Info

K-Probe lze také dost dobře použít v případě zjišťování informací o vloženém médiu...

Nástroje pro testy a úpravy DVD/RW mechanik

... a stejně tak i mechanice.

Nástroje pro testy a úpravy DVD/RW mechanik

Poslední v nabídce Info je Supported Media. Tato funkce vám vypíše všechny média podporované vaší mechanikou (firmware), ale pouze i CD vypalovaček.

K-Probe vám také dává na výběr, se kterými ovladači bude pracovat (ASPI / SPTI). ASPI je možné v případě systémových problémů odstranit úplně. Máte-li naopak problémy se SPTI, stačí přepnout a vyzkoušet ASPI. Program si váš výběr bude automaticky pamatovat.

Smart-Burn Media Check

Povědomí o K-Probe má většina uživatelů, méně už pak o aplikaci Smart-Burn Media Check, pomocí níž se ovládají funkce HyperTuning (SmartWrite), HyperTuningOnline či aktivuje OverSpeed.

HyperTuning (SmartWrite)

Samoučící se mechanismus, který lze použít jak u neznámých disků – mechanika si je proklepne a na základě výsledků si vytvoří vlastní strategii zápisu (uloží se do EEPROM), následně jí mechanika podle potřeby (měření) upravuje. HT lze použít i pro známé disky (podporované ve firmware), což se hodí zejména u méně kvalitních disků, u nichž se častěji objevují výkyvy v kvalitě. OverSpeed slouží samozřejmě pro rychlejší zápis, než pro který jsou média certifikované (podpora ve firmware).

Nástroje pro testy a úpravy DVD/RW mechanik

Online HyperTuning

Dohlíží na kontrolu zápisu během vypalování (upravuje strategii zápisu a jeho rychlost v reálném čase).

Nástroje pro testy a úpravy DVD/RW mechanik 
Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.
183 čtenářů navrhlo autorovi prémii: 87.5Kč Prémie tohoto článku jsou již uzavřené, děkujeme za váš zájem.
Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie.