A-Data oficiálně uvádí FB-DIMM paměti |
autor: Luk , publikováno 10.9.2005 |
Paměti FB-DIMM jsou určené pro výkonné servery a jejich cena tomuto zaměření odpovídá. A-Data bude dodávat tyto moduly ve velikostech 512MB, 1GB a 2GB ve variantách PC2-4300F (533MHz CL4-4-4) nebo PC2-5300F (667MHz CL5-5-5). Paměťové čipy dodává Samsung, Elpida a Hynix. Použité AMB čipy (Advanced Memory Buffer) jsou od Intelu, Integrated Device Technology (IDT) a NEC.
Jistě jste vydedukovali, že jde o DDR2 paměti. V podstatě to jsou DDR2 moduly, ovšem rozdíl oproti standardním pamětím pro desktopové použití, FB-DIMM obsahují buffer (čip AMB), který si ponechává záznamy o taktech, adresách, příkazech a datech a tím umožňuje zachovat rozpětí časování pamětí s daleko kratší signálovou cestou mezi DRAM a AMB čipy. (omluvte prosím mírně krkolomný překlad.)
Nové FB-DIMM moduly již byly schváleny výrobci serverů a začnou se masově vyrábět a používat počátkem příštího roku.
Zdroj: X-bit labs
Redakce si vyhrazuje právo odstranit neslušné a nevhodné příspěvky. Případné vyhrady na diskuze(zavináč)pctuning.cz
FB-DIMM je především zcela jiná architektura, a to sériový přístup do RAM. Je to podobná razantní změna jako přechod z PATA na SATA či z AGP na PCIe.
Je to rychlejší, spolehlivější, a návrh základních desek bude MNOHEM jednodušší a levnější.
A je tu i jiná obrovská výhoda, teoreticky je možné vyměnit třeba FB-DDR2 paměti za FB-DDR3, v jedné základní desce a se stejným CPU, protože o interface k CPU se stará právě ten signální chip.
Tyto paměti propaguje a financuje vývoj, jeho část - kdo jiný - než mimořádně pokrokový INtel, AMD zase zaostává, ale to jen na okraj.
Zkus si o tom něco přečíst, pičmuldo :-)
No a k té výměně FB-DDR2 za FB-DDR3 v jedné desce... je to podle mě stejně utopické jako univerzálnost patice LGA775, do které sice fyzicky pasuje kdejaký procesor, ale čipsety ne všechny podporují. Tím chci říct, že co když DDR3 budou používat jiný počet pinů než DDR2?
Navíc se mi zdá že v poslední době je slovo serivové hodně v kurzu, takže tedko všechno předělame na seriové rozhrani a pak budeme zase moci říkat jak je to paralelní o hodně lepší;)
no a k tomu FB-DDR2, myslím že buffered paměti nejsou nic převratého... ale funguje to dobře tak proč toho nevyužívat
Viz zánik LP1, AGP, PATA, DIMM a prosazení USB, IEEE1394, SATA, FB-DIMM, HT.
Přirovnávat interní architekturu procesoru ke sběrnici, kde jednoduché sériové spojení má řadu výhod (jednodušší desky, nižší náklady, menší přeslechy, jednodušší logika) proti paralelnímu, je hloupost, v případě CPU se nejedná o sběrnici, ale exekuční jednotky.
Když jsi tady mluvil jedonušších deskách, přesleších-menší nároky na izolační materiály, jedonušší logice to vše ti dává menší náklady. Ale ja si myslím, že zvyšování rychlostí sběrnicí nepujde donekonečna a nároky na datovou propustnost budou stále vyšší -> paraelizace i za cenu složitějšího obvodu, nutnosti použít nákladnjší vedení a spousta dalších problému... ale myslím že to bude nutnost... pokud teda nevymslí(me) něco ješte lepšího a úplně jiného
Měl by ses začít snažit, učit se, makat na sobě.
To, že si pustíš PC Translator a přes copy-and-paste to dáš sem, vypadáš pro znalé jako trouba.
P.S Radku Hulane " než mimořádně pokrokový INtel, AMD zase zaostává" to se mi moc nezda, podle me kdo ted udelal velkej pokrok je AMD.....
http://hulan.cz/blog/item/jak-se-naucit-d obre-programovat-a-jak-se-stat-vic-nez-radovym-programatorem
- ano vy jste mistře nebyl pubertální CENZURA, to každopádně ne. Vy jím totiž stále jste.
A a tím PC translatorem doufám že jste to Mistře myslel nadneseně a pro upoutání pozornosti podobně jako to tvrzení, že 2xGF7800GTX SLI je 4x výkonnější než RX850XT - to s tou definicí to je opravdu doslovně přeloženo z původního článku na X-bit labs, ale rozhodně jsem k tomu nepoužil žádný PC Translator, nýbrž jsem se tím pár minut zabýval vlastní hlavou (proto to vypadá tak jako to vypadá...)
Jinak už se s vámi nehodlám o ničem bavit.
Pamatujte si, že nejde o to, kolik je člověku let ve skutečnosti, ale o to, jak se chová. Já se snažím chovat se jako dospělý člověk, a z pohledu onoho dospělého člověka, kterým se snažím být i když ještě pár let doopravdy nebudu, vidím že vy se přestože jste třicetiletej chlap chováte daleko hůře než kdejaký pubertální frajírek. A proto vámi opovrhuji.
Ten, kdo se sám vyzdvihuje,
postrádá stabilitu,
ten, kdo sveřepě setrvává na svých pozicích,
není schopen pokroku,
kdo vzhlíží sám k sobě,
uzavírá se zraku druhých,
kdo sám sebe vychvaluje, nedosáhne zásluh.
Jen člověk, jenž si není jist svou dokonalostí,
může se zdokonalit.
Pouze hlupák setrvává na včerejších názorech.
(TAO TE ŤING)
Nechte si to projít hlavou Mistře Radomile...
Až budeš něco umět a moci napsat k věci, tak se přihlaš.
krom toho, opisovat novinky z angličtiny (případně francouzštiny) je mým popisem práce, za kterou dostávám peníze. A ono to vypadá jako primitivní práce bez nějakého přemýšlení, ale měl byste sám vědět že takto jednoduché to není.
Budete snad vyčítat pokladní v hypermarketu, že nic jiného než tu svou monotónní práci neumí a proto jí pohrdáte? Budete hanit kopáče, že neumí nic jiného než kopat? Budete se vysmívat horníkovi, že umí jen pracovat v dole? Je to úplně stejně absurdní - ti lidé jsou placeni za to, co dělají. Že na tom nic není, že to zvládne každý? Ale *nedělá* to. Vždy jsou potřeba nějací dělníci, kteří odvedou jednoduchou práci. Tak to chodí v kapitalismu.
To se to nasírá, když toho člověka neznáte, a on na vás nemůže, že jo? Řekněte dělníkovi ve výkopu že nic neumí a že jím pohrdáte. Co myslíte že by se stalo? Stalo by se to, že by vám na xichtě přistála lopata, než byste se stihnul pobavit nad tím jak jste někoho naštval. Nikdo totiž nepotřebuje, aby mu nějakej namyšlenej frajer kecal do jeho práce a kvůli tomu se do něj navážel. Ani já takovýho frajera nepotřebuju.
(citát byl vymazán z důvodu autorova nesouhlasu se zveřejněním)
Tak jo, už končim.
Zkus si to zapamatovat i pro příště, pičmuldo.
btw zatim skoro kazda diskuse sou hadky s Hulanem...je tohle normalni? dospelej clovek takhle neprovokuje...Hulan je nejaky nemocny...
A pokud se někdo podivuje, že 32-letej chlap nazývá CENZURA Fialu Hovnem, tak ať se nediví, rád mluvím pravdu :-)
Na vašem blogu se nachází dost takových nesmyslů a polopravd že by nebylo problém sem jich pár přepsat. Ale vy sám dobře víte o čem mluvím takže to není potřeba. Nebo snad ano?
(Alespoň v tomhle nacházíme společnou řeč...)
tak bych ti nepodekoval a zacal do tebe kerovat i kdyby si mel 100x pravdu :o)
Jako "redaktor" PCT.cz by toto prostě měl vědět, a pokud už to neví, má být nad věcí. Komentující nad věcí být nemusí..
ale stejne neni normalni psat tak utocne komentare :o) ono neni lehke zustat nad veci u tvych komentaru, nekdy mam chut fakt rozmlatit neco :o)
Srovnavat linearni komunikaci SATA s paketovou u PCIe je uplna blbost.
Navrh desek o moc jednodussi nebude, protoze cesty na PCB se nedaji efektivne stinit (jen mezi vrstvami a vedlejsimi cestami uzemnenim, ale to je samozrejme smesne), a tak komunikace mezi radicem a bufferem ktera bude probihat velmi vysokou frekvenci bude silne nachylne na ruseni, a proto budou muset byt cesty kratke, a sloty blizko radici, jinak pro delsi signalove cesty se bude muset zvysit latence.
Vymenit FB-DDR2 za FB-DDR3 je samozrejme blbost, uz kvuli napajeni, a o nekompatibilite adresovani nemluve, buffer totiz neadresuje jednotlive cipy, to dela stale radic.
Uz pred rokem bylo uvedeno na svethardware ze na vyvoji noveho pametoveho standardu ktery bude patrne implementovan uz spolecne s technologii DDR3 se podili i AMD, ony se veskutecnosti podili i ostatni firmy vyrabejici ram, mb, a cipsety, ale to jen tak na konec.
To ze si mel pocitac pred dvaceti lety neznamena ze se tvoje znalosti vyvijely stejne rychle jako vypocetni technika, casto to byva spis tak ze takovi lide jsou svymi znalostmi prave na urovni 20 let stareho PC.
Krom toho stare pocitace byly jednoduzsi nez dnesni kalkulacky, jejich funkci dokaze pochopit i dite, zatimco dnes jsou obvody mnohem komplexnejsi, a to ze do nich nevidis si ukazal svymi nesmyslnymi tvrzenimi uvedenymi vyse, je videt ze vlastnictvi 20 let stareho pocitace se znalosti ze soucasne doby vubec nesouvisi, jde o znalosti, ne o dobu.
Kdyz si chapal v 15-ti ze nic nevis, tak jakto ze to ted uz nevis?
Gratuluji, CENZURA si nebyl pred dvaceti lety, nyni jim uz jses, jsi stejny jako pan Fiala, ale vidis to jen na nem, ty polovicni radoby znalce.
Zjevne mas pouze cast zakladnich znalosti, a povazujes se za experta, takovych jsou dnes tuny na celem ceskem webu (vcetne redaktoru),
ale alespon bys nemel na svoji neznalost tolik upozornovat.
PS: kdyz ti je 32 a pocitac mas 20 let, a v 15-ti jsi nic nevedel, tak si pracoval 3 roky na pocitaci aniz bys s nim umel zachazet, a nebo neumis pocitat ani jako prvnak.
No, a teď nažhav PC Translator a přelož a přečti si ty linky uvedené dole. Ať už o tom konečně něco víš.
http://www.engr.umd.edu/~blj/papers/thesis-MS-nasr--FBDIMM.pdf
http://www.pcstats.com/articleview.cfm?articleID=1812
http://www.theinquirer.net/?article=15214
http://www.pcstats.com/articleview.cfm?articleid=1087&page=2
Krom toho ze inquirer hned v prvnim odstavci potvrzuje ma tvrzeni a vyvracuje vase, ze FB-DIMM DDR2 jsou zamenitelne za FB-DIMM DDR3,
zajimalo by me jak na to hodlate reagovat
kdyz jste tedy zjevne tvrdil nepravdu/technicky nesmysl, ktery potvrzuje vasi hrubou neznalost zakladu logickych obvodu.
To ze stale srovnavate rozhrani USB a SATA s PCIe je smesne, fyzicka vrstva je stejna, ale logicka se srovnavat vubec neda, nejkomictejsi je ze text na ktery mne odkazujete zadne srovnani mezi temito technologiemi vubec neobsahuje - samozrejme, protoze srovnatelne vubec nejsou, to by bylo uplne zceste, navic z toho vyplyva ze jste jej ani sam necetl, proto povidate nesmysly, zjevne vam chybi znalosti ktere by jste nabyl kdybyste to cetl, tak jak to doporucujete jinym, zvlastni ze sam ve snaze pusobit informovane na sebe dodavate dukazy ktere odhaluji vase neznalosti a ze si tedy vsechna tvrzeni zjevne "cucate z prstu".
Umíte anglicky?
"This all means that when DDR2 is considered passé, you can theoretically plug in a DDR3 module, and as long as the buffer supports the old signaling, it should work. The memory controller should not know or care. In practice, I doubt it will be this simple or straight forward, but it *could* happen."
víte, Inq píše různý blbosti...
tím autor myslel že je jistá pravděpodobnost že byste mohl zasunout DDR3 modul do stávajícího DDR2 slotu ale asi se to nestane protože jako obvykle vymyslej novou "patici"
a krom toho sdílím ten názor že byste si ten DDR3 modul takto odpálil nebo by vám spíš nefungoval - kvůli onomu napětí
"If you go from DDR2 to DDR3, all you need to change is half of the buffer" !
preklad: pokud prejdete z DDR2 na DDR3, jedine co musite zmenit je PLOVINA BUFFERU! je to jakobyste tvrdil ze mate
64 bitove Pentium 3, jedine co musite udelat proto aby pracovalo v 64 bitovem rezimu je vymenit 20 miliony tranzistoru v jeho jadre, coz je samozrejme uplna kravina.