Hlavní stránka Hardware Disky /CD /DVD /BR Test 64GB karet SD: 4× SDXC a 10× MicroSDXC 
Test 64GB karet SD: 4× SDXC a 10× MicroSDXC 
autor: Jan Preclík , publikováno 24.8.2017
Test 64GB karet SD: 4× SDXC a 10× MicroSDXC 

Po roce a půl jsme se rozhodli opět prověřit aktuální nabídku paměťových karet formátu SD a MicroSD. Pokud váháte s volbou karty pro své záznamové zařízení, MP3 nebo mobilní telefon, pak jste na správné adrese. Testovali jsme v několika zařízeních, abychom vám rozhodování při koupi maximálně ulehčili.


Před samotným testováním se nejprve na standard SD karet podíváme blíže. SD karty přišly na trh v roce 1999, vyvinuty byly firmou Secure Digital Ascension. Tyto karty byly odpovědí na tehdy hodně rozšířené MMC karty. Ty sice byly velkokapacitní, ale skýtaly řadu výhod. Nejvýznamnější z nich představovaly vyšší přenosové rychlosti.

První SD karty narážely na limit 2 GB, od roku 2006 proto firma přišla s kartami SDHC (Secure Digital High Capacity), které nabízely kapacity 4 GB, 8 GB, 16 GB a 32 GB. Karty vypadaly vzhledově stejně, ale fungovaly na standardu 2.0, starší zařízení bez podpory tohoto standardu si s těmito novými standardy neporadily.

Konečně se dostáváme ke standardu SDXC – tedy Secure Digital eXtended Capacity. První kusy se na trhu objevily začátkem roku 2009 a spolu s nimi byl i představen standard 3.01. Tento standard podporoval karty o maximální možné velikosti 2 TB. V porovnání s 32GB limitem SDHC karet šlo o poměrně výrazný skok kupředu. Spolu s tímto standardem byla představena i UHS sběrnice, na jejímž interface mohly SDHC i SDXC karty (samozřejmě s touto specifikací) dosahovat rychlostí mezi 50 MB/s – 104 MB/s na čtyřbitové UHS-I sběrnici.

Test 64GB karet SD: 4× SDXC a 10× MicroSDXC 

V polovině roku 2011 byla uvedena na trh sběrnice UHS-II (standard 4.0), která dosahovala rychlostí 156 MB/s – 312 MB/s, její využití si však kvůli zvýšenému datovému toku vyžádalo přidání další řádky pinů jak na kartách, tak v podporovaných zařízeních. Standard 5.0 spatřil světlo světa začátkem roku 2016 se zásadní inovací – Video Class Speed hodnocením. To udávalo, s jakou efektivitou si karta poradí se zápisem videa ve velkém rozlišení (4K, 8K).

Test 64GB karet SD: 4× SDXC a 10× MicroSDXC Test 64GB karet SD: 4× SDXC a 10× MicroSDXC 

Karty se sběrnicí na trhu UHS-III jsou na trhu v dnešní době novinkou. Do prodeje šly karty s tímto standardem začátkem letošního roku. Jedná se o verzi 6.0 a přidává dvě nové přenosové rychlosti. FD312 podporuje přenosovou rychlost 312 MB/s, FD624 dokonce dvojnásobek. Jelikož jsou PINy na kartě umístěny stejně jako UHS-II, jsou i tyto karty zpětně kompatibilní ve starších zařízeních podporujících tento standard.

O historii SD karet toho bylo řečeno dost, nyní si udělejme jasno ve značení těchto karet, které může přijít běžným uživatelům značně matoucí. Pojďme si tedy jednotlivá označení pro lepší představu o přenosových rychlostech rozebrat hlouběji... 
Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.
48 čtenářů navrhlo autorovi prémii: 24Kč Prémie tohoto článku jsou již uzavřené, děkujeme za váš zájem.
Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie.