Hlavní stránka Hardware Disky /CD /DVD /BR Devět 64GB flash disků pro USB 3.0 a 3.1 v testu
Devět 64GB flash disků pro USB 3.0 a 3.1 v testu
autor: Zdeněk Jaroš , publikováno 18.7.2017
Devět 64GB flash disků pro USB 3.0 a 3.1 v testu

Flash disky prošly v posledních letech prudkým rozvojem a staly standardem pro přenos dat. Pokud uvažujete o koupi nové „flešky“, vychází dnes nejvýhodněji modely s kapacitou 64 GB. Ty lze nejčastěji pořídit za cenu kolem tisíce korun. Otestovali jsme devět takovýchto flash disků a zjistili, že rozdíly mezi nimi jsou obrovské.


Myslím, že nebudu přehánět s tvrzením, že se v uplynulých letech z USB flashových disků stalo synonymum pro přenos dat. Díky svým malým rozměrům, univerzálnosti, rychle klesající ceně, možnosti připojení k téměř libovolnému zařízení a snadnému čtení i zápisu USB disky téměř vytlačily v tomto ohledu kdysi dominantní optické disky CD a DVD. Flash disky se rychle vyvíjí i dnes, kdy jejich kapacita z původních stovek megabytů dosáhla na desítky gigabytů. Nemáte-li hluboko do kapsy, dají se běžně koupit i USB flash disky s kapacitou 128 GB, omezeně (a za skutečně vysoké ceny) pak i 256 a 512 GB.

Pokud uvažujete o koupi nové „flashky,“ vychází dnes nejvýhodněji modely s kapacitou 64 GB. Ty lze nejčastěji pořídit za cenu okolo tisíc korun. Otestovali jsme devět takovýchto flash disků a zjistili, že rozdíly mezi nimi jsou obrovské.

Výrobci udávané rychlosti zápisu a čtení velmi často neodpovídají skutečnosti, proto je berte pouze jako orientační údaj. Jestli skutečně naměřené rychlosti budou vyšší, či nižší, se dozvíme v kapitolách s výsledky benchmarků. Nejprve si však představíme jednotlivé zástupce testovaných USB flash disků podrobněji.

ADATA S102 PRO – 64GB

Prvním testovaným modelem je ADATA S102 PRO v kapacitě 64 GB. Tělo je zhotoveno z kombinace plastu a kovu. Krytka je plastová a dobře drží na těle.   

Devět 64GB flash disků pro USB 3.0 a 3.1 v testu

Devět 64GB flash disků pro USB 3.0 a 3.1 v testuPoužitelná kapacita dle OS Udávaná rychlost zápisu / čtení Materiál Záruka Cena
Adata S102 PRO 57,7GB 100 / 50 kov / plast  Doživotní 630

Disk má po naformátování kapacitu 57,7 GB. Výrobcem udávaná rychlost při čtení je 100 MB/s a při zápisu 50 MB/s. Při testu tuto rychlost testovaný kousek mírně překonal při sekvenčním čtení, kde dosahoval hodnoty 116,4 MB/s. Také rychost zápisu se v některých testech na tuto hodnotu dostala.

Devět 64GB flash disků pro USB 3.0 a 3.1 v testuDevět 64GB flash disků pro USB 3.0 a 3.1 v testu

Devět 64GB flash disků pro USB 3.0 a 3.1 v testu 
Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.
33 čtenářů navrhlo autorovi prémii: 14.1Kč Prémie tohoto článku jsou již uzavřené, děkujeme za váš zájem.
Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie.