Vše o DVD - část čtvrtá: Jak vytvořit záložní kopii DVD-Video |
autor: Dedek Jan , publikováno 13.12.2004 |
Dnešní článek bude trochu zvláštní, protože bude obsahovat stručnou rekapitulaci minulých dílů seriálu, bude pokračovat zápisem na disk DVD-RAM a uzavřen bude hlavním dnešním tématem - Jak vytvořit záložní kopii DVD-Video.
Úvodem
Je to několik týdnů zpět, co světlo světa spatřil první díl série."Vše o DVD". Ať jste začátečník nebo pokročilý, články které na vás čekají a které jsme zveřejnili, vám jistě přinesou, nebo už přinesly, nějaké nové poznatky. Zatím byly publikovány tři díly tohoto seriálu, dnes jste se začetli do čtvrtého a není vyloučeno, že další budou následovat. Všechny provází zajímavé postřehy a poznámky, které by vám určitě neměly uniknout.
Vše o DVD rozcestník
V první článku ze série "Vše o DVD" jste se mohli dočíst o konstrukci DVD, tato část je doplněna přehlednými a vysvětlujícími obrázky. Nechybělo ani rozdělení formátů DVD a vypíchnutí jejich výhod respektive nevýhod. V článku jsou také zmíněny metody a způsoby zápisu i čtení, podívat se můžete i na animace vypalování a nechybí samozřejmě i rejstřík pojmů z této oblasti.
Konstrukce DVD-RAM
V navazující druhé části jsme vám přiblížili kvalitu a životnost médií, nezapomněli jsme se zmínit o potřebném HW (hardwaru) a SW (softwaru), který budete potřebovat k vypalování a který je nepostradatelný pro každého "paliče". Bonbónkem je doporučení jakou vypalovačku popřípadně média si pořídit.
Závěr je věnován vypálení bootovacího disku. Protože byl čerstvý SP2 pro Windows XP, uveřejnili jsme návod na vypálení disku Windows XP právě s tímto Service Packem.
Koroze média
Zatím poslední třetí část (dnes už to neplatí, právě čtete čtvrtou) jsme věnovali návodům jak bez problémů vypalovat datová DVD pomocí nativního rozhraní Windows XP,
Nera Express, Nera Burning Rom
a také s pomocí aplikace Ahead InCD pro paketový zápis
Chcete vědět víc nejen o vypalování DVD, ale i o ostatní počítačové problematice, tak rozšiřte naši čtenářskou obec a navštivte nás na naší hlavní stránce www.PCtuning.cz.
{mospagebreak title=Zápis disku DVD-RAM, UDF 2.00}V minulém dílu byl zmíněn paketový zápis na disky DVD+RW a DVD-RW, na DVD-RAM se bohužel nedostalo, ale dnes je to jinak. Dnešní povídání naváže na minulou část právě zápisem na disky DVD-RAM.
V aplikaci Nero Burning Rom a Nero Express se disk DVD-RAM chová a zápis na něj je stejný jako na ostatní disky, proto si ukážeme pouze zápis v programu Ahead InCD.
Jak už bylo řečeno v minulé části, během instalace se nám prográmek pěkně integruje do kontextového menu, přes které je k němu snazší cesta.
Máme několik možností jak InCD spustit. Buď použijeme aplikaci Nero StartSmart, nebo využijeme kontextového menu.
Vložte DVD médium a přes rozhraní aplikace Nero StartSmart spusťte volbu "Formátovat/Připravit přepisovatelné DVD". Otevře se jednoduché rozhraní programu InCD:
Pod tlačítkem možnosti se skrývá jednoduché nastavení programu:
Když povolíte rozšířené možnosti, tak se v rozhraní navíc zobrazí tlačítko rozšířené, pod kterým se skrývá výběr souborového systému DVD. Souborový systém se nabízí v pěti verzích (UDF 1.02, 1.50, 2.00, 2.01, 2.50 a FAT32). Pro disky DVD-RAM je z důvodu kompatibility vhodné zvolit formát UDF 2.00 (jak je doporučeno).
Pokud chcete médium DVD-RAM používat jako "skutečný" HDD, pak je volba jasná a volte souborový systém FAT32.
Po stisku tlačítka "Začátek" se začne médium formátovat. Formátování je hotovo během chvilky.
UDF 2.00
Po dokončení formátování systémem UDF můžete vesele začít používat disk jako velkou disketu. Stačí do okna disku přetáhnout nějaké soubory a už to jede.
V levém dolním rohu se zobrazují informace o zbývající velikosti disku, všimněte si velikosti média 4,37 GB, před formátováním byla velikost 4,38 GB. Naformátovat disk systémem UDF 2.00 a připravit ho pro paketový zápis si ukouslo z velikosti média jen asi 10 MB.
Ve vlastnostech disku na záložce InCD se dozvíte typ disku a jeho formát. V dolní části je zajímavé zaškrtávátko "Ochrana proti zápisu", jeho funkci si demonstrujeme níže.
Po zaškrtnutí políčka na vás vyskočí následující hláška a po jejím potvrzení si momentík počkáte, než aplikace uzamkne disk.
Po uzamknutí disku vypadá záložka vlastností následovně:
FAT32
Protože lze disk DVD-RAM naformátovat systémem FAT32, ukážeme si, jak to s ním vypadá.
Na první pohled se vše tváří stejně jako při formátovaní UDF 2.00, rozdíl ve formátování vidíme v levém dolním rohu následujícího obrázku, kde není systém souborů INCDFS ale FAT32.
Karta vlastností disku je stejná jako v případě systému UDF 2.00, nabízí i stejné možnosti ochrany proti zápisu. Jako v předchozím případě lze disk uzamknout jen pro čtení.
Poznámka: Při uzamykání disku formátovaného systémem souborů FAT32 jsem zjistil, že je velký problém disk odemknout. Ono zaškrtávátko není totiž po uzamčení disku zaškrtnuto, ale disk je zamčený. Disk se mi povedlo odemknout až na x-tý pokus.
Pod souborovým systémem UDF bylo vše v pořádku. Když jsem disk uzamknul, hned prvním pokusem jsem ho odemknul. Řešení: Posléze jsem přišel na to, co je příčinou. Při naformátování disku systémem UDF, když pole "Ochrana proti zápisu" zaškrtnete a dáte použít, zůstane pole zaškrtnuto, potom dáte opět použít a disk je odemčen. U FAT32 je to trochu jinak. Po zaškrtnutí políčka jsem dal použít a disk se uzamknul, ale políčko zůstalo nezaškrtnuté. Tlačítko použít mi totiž fungovalo jen pro zamykání, pro odemykání jsem musel pole opět zaškrtnout a dát přímo OK (zamknutí - zaškrtnout a dát OK). |
Ještě se podíváme na vymazání disku naformátovaného systémem FAT32, u systému UDF 2.00 je to stejné.
Tak jako v případě jiných programů máme na výběr dvě možnosti vymazání - normální, které smaže kompletně celý disk a trvá poměrně dlouho, přičemž druhou možností je rychlé vymazání, které smaže pouze TOC a je hotovo do 10 sekund.
Ochrana proti zápisu
Následující obrázek ukazuje, že "Ochrana proti zápisu" je skutečně funkční. Pokud nevypnete ochranu proti zápisu, disk nelze programem InCD ani naformátovat.
Zkusíme si na disk chráněný proti zápisu zapsat nějaká data v Neru, nebo ho zkusíme vymazat. V Neru se chráněný disk jeví jako každý jiný, u disku formátovaného systémem souborů UDF jeho formát Nero rozezná.
U disků formátovaných systémem FAT32 je formátování rozpoznáno, ale Nero ho není schopno popsat.
Při zápisu na uzamčený disk na něm Nero vidí data, řekne vám, že není prázdný a zeptá se jestli chcete pokračovat.
V případě kladné odpovědi zápis sice začne, ale po chvíli skončí s následující hláškou:
Podobně je na tom i mazání chráněného disku, v Neru se dozvíte, že disk není přepisovatelný, není to sice košer ale co.
Jinak to vidí program Alcohol120%. Ten pozná, že jde o přepisovatelný disk a při pokusu o vymazání vám sdělí, že disk DVD-RAM je chráněný proti zápisu.
Obecně lze říci, že formát DVD-RAM nestojí v zájmu hlavního proudu uživatelů. V současnosti sice prožívá renesanci v podobě zvýšení rychlosti zápisu až na hodnotu 5x, ale stranou zájmu ho drží malá podpora od výrobců vypalovaček a v neposlední řadě jeho vyšší cena.
Oproti jiným DVD médiím má výhodu až 100 000 násobného přepisu, garantovanou čitelnost dat po dobu 30 let a lze ho naformátovat systémem souborů FAT32, který nemá taková omezení jako ISO9660 nebo UDF.
{mospagebreak title=Zápis disku DVD-Video}Vytvořit DVD-Video lze mnoha způsoby. Téma je tak obsáhlé, že by vystačilo na několik knih. Zde si budeme prezentovat jen jednu část a to vypálení zálohy vlastních DVD. Dříve než se podíváme na samotný zápis v programech od AHEADu, řekneme si pár vět o formátu DVD-Video.
DVD-Video
DVD-Video je formát určený k ukládání a přehrávání filmů. Tento formát vychází z formátu DVD-ROM a má určenou strukturu, názvy adresářů a souborů. Je zařazen v tzv. "Knize B" (Book B).
Data, tedy video, jsou na disku v převážné většině případů uložena ve formátu MPEG-2, na jedno DVD lze zapsat až 133 minut filmu se zvukem, 8 jazykových stop, 32 stop titulků. Podporovány jsou video formáty TV (4:3), widescreen (16:9) a další. Dále funkce ořezání, zoom, apod. DVD obsahuje i ochranu proti kopírování.
DVD-Video je členěno do určité hierarchie, která se promítá do adresářové struktury. Základní jednotkou je Video Object (VOB), ve kterém je uložen vlastní film, audio stopy a stopy titulků. Nadřazené objekty jsou Video Title Set (VTS) a Video Manager (VMG), což jsou obslužné a řídící bloky, v kterých jsou zakódovány navigační pokyny pro DVD přehrávače a říkají přehrávači to, jak mají být jednotlivé části přehrávány, v jakém pořadí apod. Tyto pokyny se nazývají PGC (Program Chains) a jsou interpretovány pomocí jednoduchého programovacího jazyka, kterému rozumí i stolní přehrávače.
Regiony DVD-Video
Region 1 USA, Kanada
Region 2 Evropa, Blízký východ, Jižní Afrika, Japonsko
Region 3 Jihovýchodní Asie, Taiwan
Region 4 Jižní a střední Amerika, Mexiko, Austrálie, Nový Zéland
Region 5 Rusko, zbytek Afriky, Pakistán
Region 6 Čína
Region 7 nedefinováno
Region 8 vyhrazeno (např. přehrávání v letadlech)
Disky DVD s nastaveným regionem lze přehrát ve stolních přehrávačích pro ten který region. Existují i přehrávače "region-free", v kterých přehrajete jakýkoli disk. Ještě musím zmínit, že můžete narazit na disk, který obsahuje všechny regiony (all-region disk) a ten lze přehrát v jakémkoli přehrávači.
Proč jsou vlastně disky rozděleny do regionů? Důvodů je mnoho, proto uvedu jen několik zásadních:
- kupní síla obyvatelstva (aby se zabránilo dovážení levných DVD do zemí, kde je cena vyšší)
- náboženské důvody (cenzura scén)
- jazykové důvody (na DVD není možné umístit všechny jazyky, disk není nafukovací)
Ochrana disků DVD-Video
Většina DVD-Video disků obsahuje dvě ochrany. První z nich se nazývá CSS (Content Scrambling System), kde jsou data na disku zakódována klíčem, který je součástí VTS a při přehrávání je video dekódováno pomocí tohoto klíče. Soubory VOB tento klíč neobsahují a proto po jejich zkopírování do PC a následném přehrávání nelze data dekódovat, k tomu slouží speciální programy.
Druhou ochranou je APS (Analogue Protection System) od firmy Macrovision. Tato ochrana zkresluje signál na analogovém výstupu, aby film nebylo možné nahrát na VHS, popřípadně S-VHS.
Zápis v Neru Express
Zápis v Neru Expres lze spustit dvěma způsoby. Buď přes aplikaci Nero StartSmart - položka "Vypálit soubory DVD-Video,
nebo přímo z nabídky Start - Programy - Nero - Nero Express:
Je jedno z jakého místa Nero Expres spustíte, protože další okna nastavení kompilace už jsou totožná. Přes tlačítko Add si přidáte soubory do kompilace a v rozbalovátku si zvolíte velikost DVD-čka. V případě, že vlastníte DVD vypalovačku, která umí DVD+R DL, máte na výběr mezi DVD5 (4 483MB) a DVD9 (8 152MB).
V následujícím okně si disk pojmenujete, zvolíte rychlost vypalování a už si jenom počkáte až vypalovačka dokončí svou práci.
Jak sami vidíte, vypálit DVD-Video pomocí Nera Express je hračkou. Program po vás chce minimum nastavování. Prakticky jen vyberete soubory, zvolíte velikost média (v případě vloženého disku Nero Express nastaví velikost samo), DVD pojmenujete, zvolíte rychlost vypalování a dáte vypálit.
Poznámka: Z důvodů kompatibility se stolními přehrávači je vhodné nastavit ještě před samotným vypalováním tzv. BookType na DVD-ROM. U každé mechaniky je to jinak. Většinou tuto položku najdete ve vlastnostech vypalovačky.
Nebo těsně před vypálením máte možnost tuto položku zaškrtnout. Některé mechaniky nastavují BookType automaticky, jiné toto nastavení vůbec nepodporují. |
Zápis v Neru Burning Rom
V případě Nera Burning Rom začneme trochu jinak, Nero spustíme přímo z nabídky Start - Programy - Nero - Nero Burning Rom. Otevře se před vámi nabídka, kde se nachází položka DVD-Video:
Záložku ISO můžete nechat tak jak je, na další záložce "Label" vyplníte název disku a dáte vytvořit novou kompilaci.
Dalším krokem je už jenom vypálení, ještě nastavíte rychlost a necháte vypálit. Ani v samotném Neru není na vytvoření DVD-Videa nic složitého, prakticky nastavujete to samé co v Neru Express.
DVD-Video v Neru Burning Rom můžeme vytvořit ještě jedním postupem. Protože disk DVD-Video obsahuje adresářovou strukturu ISO9660 i UDF 1.02, můžeme DVD-Video vytvořit také zvolením kompilace DVD-ROM (UDF/ISO):
Vytváření DVD-Video tímto způsobem nám umožňuje do kompilace přidávat i data, pokud tak budete chtít učinit, měli byste povolit rozšíření ISO a Joliet.
Na záložce UDF nastavíte souborový systém UDF 1.02 a přejdete na záložku Label.
Záložka "Label" je velmi zajímavá svými možnostmi. Název disku si zde totiž můžete nastavit pro každý souborový systém zvlášť, nebo to nechat na Neru a vyplnit název do pole Automatic.
Dál už postupujete standardním způsobem, jenom ještě musíte vytvořit adresáře pro kompilaci.
Jak už jsem řekl, tak v tomto typu kompilace si můžete do adresářového stromu přidat data. Máte například knihu k filmu v elektronické podobě. Potom si můžete vytvořit autorun pro její spuštění a přidat jí do kompilace. Tato datová část bude funkční pouze na PC, DVD přehrávače tuto datovou část budou ignorovat. Kompilace je připravena a zbývá ji jenom vypálit.
Poznámka: Ještě než se pustíte do takovéto kompilace, připravte si přepisovatelný disk DVD, abyste si mohli vyzkoušet její funkčnost a nezničili si zbytečně disk DVD pro jednorázový zápis. Jak se říká, "dvakrát měř a jednou řež".
Toto ostatně neplatí jen pro disky DVD-Video, ale obecně v případě jakékoli kompilace. Vždy, když nemáte jistotu jak dopadne výsledek, je lepší si nejdříve vaše dílko vypálit na přepisovatelný disk a zkusit jeho funkčnost a až poté ho vypálit na ostro. |
Abychom si mohli udělat záložní kopii disku DVD-Video, musíme v prvním kroku odstranit ochranu CSS a následně přizpůsobit zkopírované soubory velikosti použitého DVD. Na internetu najdeme několik programů, které to umí, ale jeden nad nimi vyniká. Je to DVDShrink a my si ukážeme, jak s jeho pomocí udělat zálohu disku DVD-Video.
Konkrétní postup, jak si udělat zálohu DVD-čka, si ukážeme na DVD Skála, protože tento disk je dvouvrstvý. Jde tedy o DVD9.
Po spuštění programu DVD Shrink se otevře následující okno (DVD si nejdříve uložíme na HDD, lépe se s ním pracuje). Na pravé straně je v rozbalovátku Video nastaveno Automatic, tuto volbu změňte na No Compression a klikněte na ikonu Backup!
Pod ikonkami je "bar", který zobrazuje výslednou velikost zálohovaného DVD. Zde je velikost souborů, které si zkopírujeme na HDD asi 7,5 GB, takže musíte počítat s místem pro jejich uložení.
Okno potvrďte Yes
Vyberte složku na harddisku, kam chcete uložit data z DVD-čka a na záložce "DVD Region" zaškrtněte položku Region Free.
"Provider ID" nemusíte vyplňovat, ale můžete vložit třeba svou přezdívku
Teď už jenom čekáte, až se soubory zkopírují z DVD na HDD, doba záleží na rychlosti vašeho stroje, přičemž se něco se zkrátí, když vypnete Preview. Na sestavě s Athlonem XP 2500+ Barton, 512 MB RAM 333Mhz a deskou na frekvenci FSB 333 Mhz to trvá asi 20 minut.
Decryption Status nám odhaluje klíč ochrany CSS
Nakonec to ani 20 minut netrvalo, DVD máme připravené na harddisku a před námi jsou dvě cesty.
Cesta 1: První z nich je vypálit takto stažené soubory v Neru na disk DVD+R DL. Postupujte podle postupu uvedeného v předcházející kapitole. Výhodou je, že nemusíte už nic vymýšlet. Soubory jenom přetáhnete do kompilace DVD-Video a necháte vypálit. Nevýhodou je vyšší cena disku (asi 200 Kč).
Cesta 2: Druhý postup je složitější, protože použijeme jednovrstvý disk a proto budeme muset zdrojové soubory upravovat, aby se na jednovrstvý disk vešly. To je nevýhoda tohoto postupu a navíc vám zabere více času. Ovšem plusem je cena média, jelikož zaplatíte jenom 20Kč a když to porovnáte s DVD+R DL zjistíte, že si za stejnou cenu uděláte zálohy 10 DVD. Tuto druhou cestu zálohy DVD si ukážeme v další kapitole. |
Spustíme si opět DVD Shrink a kliknutím na ikonu "Open Files" si otevřeme adresář, do kterého jsme si zálohovali soubory z DVD. Proběhne anylýza a před námi se otevře známé okno.
Ještě než začneme připravovat soubory si musíme říci, jak si vůbec představujeme strukturu disku a co od něho očekáváme. Základní body jsou tyto (někdo může mít jiné priority, tak se i tyto body mohou lišit):
- protože máme originál DVD, budeme zálohovat pouze vlastní film bez bonusů a menu
- chceme kvalitní výstup
- jazyk pouze česky (nebo česky + cizí jazyk, např. angličtina + české a anglické titulky)
Základní body máme a můžeme se pustit do vytváření zdrojových souborů pro vypalování. Prvním krokem je kliknutí na ikonku "Re-autor". Z pravé části programu přetáhneme položku Main Movie - Title 1 do levé části. Tím jsme vybrali samotný film a menu s bonusy vypustili.
V dalším kroku se přepneme ze záložky "DVD Browser" na záložku "Compression Settings" a vybereme si, co chceme zachovat:
Zde je vybrána Angličtina, Čeština, anglické a české titulky
Na indikátoru komprese je hodnota 70%, to je opravdu minimum. Při zálohování pod tuto hodnotu nechoďte. Sám bych doporučoval hodnotu alespoň 80%, tzn. můžeme odebrat jeden jazyk a nechat pouze češtinu.
Poznámka: Nastavení komprese je zcela ve vašich rukou. Záleží kde budete zálohované DVD přehrávat, zda na PC nebo TV. TV snese horší kvalitu, ať je 100Hz nebo pouze 50Hz. Nejlepší postup, jak získat hodnotu komprese, je vyzkoušet různé varianty jejího nastavení, vypálit si kompilaci na DVD+RW a pustit přímo ve vašem přehrávači.
Napoprvé vám to zhltne dost času, ale říká se těžko na cvičišti, lehko na bojišti. To vyzkoušení různých variant komprese je jako cvičiště :-). Tímto "cvičením získáte vaši hodnotu komprese, pod kterou nepůjdete při vytváření dalších záloh DVD filmů. |
Vida, už jsme na hodnotě 77%, máme ještě další možnost jak kompresi snížit tím, že ořežeme počáteční a závěrečné titulky. Pro ořezání filmu slouží tlačítko se dvěma protiběžnými šipkami, viz. zvýraznění na obrázku výše.
Celková délka filmu je 2h:10min:56s, ořezáním titulků jsme film zkrátili asi o 4,5 minuty. Někdy jsou titulky opravdu nekonečné a jejich ořezání vám velmi pomůže a sníží výrazně kompresi. Na následujícím obrázku vidíme, jak se projevilo ořezání titulků v našem případě.
Komprese už se přiblížila k 80%, můžeme být spokojeni, už nás čeká pouze uložení našeho projektu a jeho vypálení. Klikněte na ikonu "Backup!". Na záložce "Target Device" vyberte novou složku na harddisku, jako další máte možnost vytvořit image DVD. Poslední možností je vybrat přímo vypalovačku a nechat na ní DVD vypálit (DVD Shrink spolupracuje s Nerem).
Záložky DVD Region už si nevšímáme, při prvním zkopírování na HDD jsme si už nastavili Region Free. Ale další záložka je už zajímavá, pro zlepšení kvality výsledného filmu můžeme provést hloubkovou analýzu (Perform Deep analysis), pokud jste tak již učinili, zaškrtávací pole už nelze vybrat.
Pro lepší kvalitu videa je dobré nastavit také "Adaptive Error Compensation" na hodnotu "Sharp".
Jestliže jste jako "Target Device" vybrali vypalovačku, je pro vás ještě důležitá záložka "Burn Settings". Na této záložce si můžete kompilaci pojmenovat, zvolit rychlost vypalování a BookType disku.
Posledním krokem je kliknutí na tlačítko OK, při zaškrtnuté hloubkové analýze zabere samotná analýza asi 20 minut, dalších 20 minut zabere enkódování videa a poslední čas o který přijdete je vypálení kompilace, což už je plně v režii vaší vypalovačky.
Pokud jste nevyužili služeb vestavěného pluginu pro Nero, čeká vás ještě vypálení souborů v programu Nero, tak jak bylo uvedeno v předcházejících kapitolách.
Vypálení DVD-Video máte zdárně za sebou a teď už můžete své disky zálohovat jak na běžícím pásu. Zálohováním se rozumí zálohování pro vlastní potřebu (smíte udělat pouze jednu kopii) a ne že budete takto zálohované disky šířit dál, což je protizákonné a vystavujete se trestnímu stíhání.
Redakce si vyhrazuje právo odstranit neslušné a nevhodné příspěvky. Případné vyhrady na diskuze(zavináč)pctuning.cz
Díky
2.niekedy nemam cas sa bavit z kompresiou, tak si disky len zkopirujem a vratim sa k nim neskor.
3.niektore disky su poskrabane a pri kopirovani sa nato pride "okamzite".
Ja teda pouzivam kombinaciu Decrypter-Shrink-Nero a som celkom spokojny. Aj trojhodinovy LOTR je cez Shrink v pohode.
Ked je kvalitna predloha, tak aj po "velkej" rekompresii je to celkom v pohode. Ked je predloha nekvalitna ( zle urobeny transfer z filmu, ale nekvalitna predloha ) tak tam uz nepomoze nic a treba to brat tak ako je a je jedno ci CCE,Canopus,TMPG alebo shrink.
Na inom fore som sa stretol zo zaujimavym nazorom, ze je teraz v podstate jedno cim a na ake medium si spravite "zalohu" DVD-cka, lebo o par rokov si ju budete vyrabat opat z HDV zdroja. S HDV a konkretne s HDTV som sa uz stretol (nie len som o tom pocul ;) ) a mozem povedat, ze je to SILA. DVD-cka budu kvalitativne v takej pozicii ako su teraz kopia VHS proti DVD-cku. Uz teraz sa da dostat k nahravkam zo satelitu z Ameriky, Europy a tam sa to da vidiet na vlastne oci.
Tim "deep anal." jsem myslel zmíněnou "hloubkovou analýzu", né žádnou prasárnu!!! ;-))
Ja jsem teda zatim zkousel podle nejakych postupu na doom9.org, ale pokazde neuspesne, vznikle disky nesly precist, bud jeden z nich nebo pripadne oba dva. Pouzival jsem IFOEdit, DVDFab mi nejak nechce fungovat. Nebo znate nejaky zaruceny postup ci nastroj? Ja jsem vzdy original ulozil pomoci DVDDecryptoru, ale pak jsem se s tim nejak nepopral.
Na video komprimovane shrinkom ani pri deep-analysys sa neda pozerat, ak je kompresia vacsia ako 80%!
Jedine dvd2one
Nero ani TMPG to nezladne... tvari se, ze ano, ale ve vysledku zvuk nefunguje.
Nemate nekdo zkusenost?
Pavel
ale teraz vysiel novy intervideo DVD copy 3. Skusal ho dakto?
Videl som vysledky z I DVD Copy 1 a uz tam bol slusny aj ked nie tak ako instant. Shrink je slusny na editacie ale urcite nie na komprimaciu!!!! Inak nevie dakto poradit ako skomprimovat jednovrstve DVD?? xem to skusit sak co.Len zatial
nic ine ako shrink to nedokazalo. InstantCopy to umoznuje ale nefunguje to tam dako dobre. Tak poradte ak viete. diik
Svojho casu vysiel na dvd.box.sk serial, kde porovnavali vsetky tu spominane programy, takze kto si chce urobit nazor, nech si to troska prestuduje. Kto je v danej problematike novacik, tak nech si nacvici shrink aj podla tohto clanku. Je maly, je zadarmo, je jednoduchy a je dostatocne kvalitny.
* nábo�enské důvody (cenzura scén) - to taky nebude to pravé
* kupní síla obyvatelstva (aby se zabránilo dová�ení levných DVD do zemí, kde je cena vy��í) - to ono, a taky snaha (marná) omezit nelegální šíření, kdyby to nebylo tak nákladné tak by nejraši udělali miliardy regionů a kaľdému prodali jiný.
Máš-li zvuk v MP3, pak jej nejdřív VirtualDubem (pozor, neumějí to všechny) překonvertuj na PCM.
Pak uz je lepsi pouzit CCE a DVD2DVD-R nebo pro zachovani menu a bonusu DVDRebuilder.
Re-auhor ti reorganizuje jen video soubory.
LOTRa jsem zkousel jak bez komprese, tak s kompresi; rozdil je maly - nektere detaily jsou nepatrne horsi, ale pri sledovani na TV to moc poznat neni (na mem 22"TRI jen nektere sceny, jako zaber na celo). (Komu to vadi, tak si muze s pouzitim re-auhor rozdelit film na 2 DVD...coz vetsina z vas vi.)
Preji vsem prijemne zalohovani.
Diky
Diky. Mejte se
Robert
1. jak se dá obejít 30 omezení MPG2 v TMPG
2. máte někdo zkušenosti s AC3 zvukem v DIVx souboru pro převod do DVD?
Díky