Hlavní stránka Hardware Disky /CD /DVD /BR QNAP TAS-268 v testu: víc než jen NAS pro dva disky
QNAP TAS-268 v testu: víc než jen NAS pro dva disky
autor: Tomáš Luňák , publikováno 6.7.2016
QNAP TAS-268 v testu: víc než jen NAS pro dva disky

Domácí NAS QNAP TAS-268 nabízí vedle propracovaného proprietárního QTS i certifikovaný Android s podporou aplikací z Google Play. Díky dálkovému ovladači po připojení k TV či monitoru může fungovat i jako multimediální centrum, lze jej pohodlně ovládat i mobilem a když přidáte myš a klávesnici, poslouží dokonce jako počítač.


Název společnosti QNAP je zkratka z anglického „Quality Network Appliance Provider", neboli „Poskytovatel kvalitních síťových přístrojů“.

V nabídce tohoto výrobce lze najít NAS (Network Attached Storage), a to od základních přes NASy pro domácí použití až po profesionální výrobky určené pro ty největší firmy umožňující připojit až 24 HDD.

Díky tomu se i u menších NASů pro domácí použití, jako je právě QNAP TAS-268 můžeme těšit z propracované webové administrace a velkého množství dodatečných funkcí, které převzal právě z větších modelů. U TAS-268 tak nalezneme pokročilou správu uživatelů, nastavování práv k souborům a aplikacím a nebo zálohovací stanici.

Obecně o QNAP TAS-268

Zařízení QNAP TAS-268 je NAS pro domácí použití s možností instalace dvou pevných disků a dosáhnout diskové kapacity až 4 TB. Pohání ho dvoujádrový procesor ARM 1.1 GHz a má 2 GB operační paměti.

      QNAP TAS-268 v testu: víc než jen NAS pro dva diskyQNAP TAS-268 v testu: víc než jen NAS pro dva disky

Zařízení je dodáváno bez pevných disků, a proto je třeba při koupi počítat i s jejich cenou.

Největší silou TAS-268 je především duální operační systém. Proprietární operační systém QTS, jehož základem je operační systém Linux, se stará o přehrávání videa, správu uživatelů, souborů a nabízí funkce jako FTP, NFS, Samba server a další. Souběžně s operačním systémem QTS běží na zařízení také operační systém Android, který se stará o grafickou nadstavbu sloužící pro snadnější ovládání a uživatelskou přívětivost.

Po připojení k operačnímu systému QTS pomocí SSH protokolu máte k dispozici základního interpreta příkazové řádky shell, který je nastaven jako výchozí pro všechny uživatele. Je instalován i bash, na který se uživatel může pohodlně přepnout.

Operační systém QTS umožňuje využití základních funkcí jako je plánovací daemon crond nebo firewall iptables , které si uživatelé  orientujíjí se v linuxu, mohou libovolně nastavit.

QTS  je skutečně ušit na míru právě tomuto zařízení, ani po dlouhém zkoumání se nepodařilo zjistit, že by se jednalo o derivát známé linuxové distribuce a tudíž instalace package manageru, který by usnadnil instalaci dodatečného softwaru nebyla úspěšná.

Verze linux:

Linux NASF757EE 3.10.20-al-2.5.3 #3 SMP PREEMPT Wed Feb 3 08:21:06 CST 2016 armv7l unknown

Operační systém Android je certifikován společností Google a díky tomu na něm nalezneme i Google Play, který umožňuje instalovat libovolné aplikace do zařízení.

Hardwarové parametry:

Procesor

ARM® 1.1 GHz dual-core processor

Operační paměť (RAM)

2GB DDR3

Flash paměť

4GB

Pevné disky (HDD)

2× 3.5" SATA 3Gb/s

RAID

RAID 0, RAID 1, JBOD, Single disk

Připojení LAN (RJ45)

1× Gigabit RJ-45 Ethernet port

USB

1× USB 3.0 (Přední strana)
4× USB 2.0 (Zadní strana)

Ventilátor

ANO

Rozměry (H x W x D)

187,7 × 90 × 125 mm

Spotřeba energie (naměřená)

HDD standby:6.1 W
v provozu:13.3 W (Při instalaci 2× 2TB HDD)

Model zaujme především velkým množstvím USB portů a také jedním s podporou USB 3.0. Některým uživatelům ale může vadit absence portu portu eSATA. 
Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.
35 čtenářů navrhlo autorovi prémii: 16.7Kč Prémie tohoto článku jsou již uzavřené, děkujeme za váš zájem.
Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie.